• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

malo izvornog dalmatinskog divljaštva

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
wslike govore 1000 riči..

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]



3-4-5???kubika kamena polupano velikom macom, i polugom, osvojeno 40-50 m2 zemlje u kojoj su se lomile freze, i kotija korov, istesana figura, otopljeno ono malo špeka po stomaku, šta se je krenilo vatat..:icon_twisted:
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ja golf igram s mojom mutom, na toj zemlji..Bude malo gadno kad kuglica doleti u nožni zglob..:eek:
Stine su se bile strateški rasporedile izmedju nekih stabala, jabuke, bajama, i smokve..
Tako da se mutom nije dalo kroz sve to..(Pucali su i noževi)..Smokva je bila mlada, iščupa sam ju, imam druge smokve bolje pozicionirane..
Najviše od svega mi je smetalo svako 3 tjedna trimer nosit zbog 50tak kvadrata..
Stučeno je desetak stina, i povadjeno još dosta manjih,koje ne zovem stinama,ako ih mogu dignit..Bile su neke, 7-8 njih, tolike da sam ih vadija gredom 20x20 cm, i 6m dugom..Poluga kakvu je arhimed tražija...:(giggle):
Srića mi je bila šta je tu nekad bilo minirano i tako protreseno, i odvojeno od dubokih stina..nisu se više držale za središte zemljine kugle :icon_biggrin:
Najveća je izgledala kao stol s zabijenim nogama..Kad sam otkopa okolo,izgledala je kao peglica zakopana...
Neke sam stuka jedno 35-40 centi u dubinu i vratija zemlju u nastalu rupu, jer ih je doli bilo u dubinu da se nije moglo vidit koliko..
Nakon svega osta je mali dio živca koji mi je granica sa sjevernim susjedom,visok metar,dug 20tak metri, širok oko metra, koji drži njegovu zemlju koja je metar viša..Do njega lako dodjem frezom, i sad njome metem sve..Nema više trimera, (osim za put)..A trimer mi je gadno kratija životni vjek kičmenih diskova..:icon_mrgreen:
Spasila me bušilica i mali agregat, kao i velika maca,i prava poluga bez koje onakvi radovi nisu mogući..Zbog razbacanih stina miniranje nije bila neka pomoć..
Sad je kamen na medji, na suhozidu, di mu je i misto..:icon_winkle:

ma jok , probat prodat da se napravi golf igralište
Srića naučila Torcida Ladaru da vamo ne svraća:(giggle):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ovdi će se vidit rezultat..uz kamen, pofrezano je bilo pod korovom i kamenom.

Q6teiro.jpg


Ovako izgleda sa dna,oranica i poviše nje masline..

vtZ2IqZ.jpg


Ovako se vidi korist od sveg tog rada,kad dodje, i prodje bura....

ldqovSR.jpg


Bob, manji nego prije 2 miseca...:frown:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Svaka čast,rijetko je vidjeti ovako održavano i uredno zemljište u kamenjaru.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Hvala.
U nas je uredno i održavano zemljište ovo kraj moga.
A na njemu je do 11 miseca bila "partizanka",visoka metar i po.
Ima nekih vinograda sporadično razbacanih, rade ih većinom 20-30 godina stariji ljudi od mene.
Ovo, da neko hranu iz polja dobiva, malo je toga ovdi, vrlo malo.
Ja to za svoju dicu, da jedu bar mrvu manje kemikalija...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Žalosno je što su to stari ljudi generacijama otimali od kamena i sad se samo tako zapusti a super plodna zemlja.Ali vratiće se ljudi prirodi kad tad samo će onda krčiti ispočetka.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ovo izgleda ko da nije u Hrvatskoj :D: Dok sam živio u Dubrovniku uvijek sam hvatao priliku otići negdje kod nekoga pomoći raditi na zemlji. Još kad je čista crvenica u pitanju...
Ovdje mi je uvijek najljepše, skoro 700 m nadmorske visine, 18 stanovnika, sve u kamenu i sva zemlja obrađena. Kuna Konavoska. Nije moja fotka, s neta je.
kuna-konavoska.jpg
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Imao je Ivo Sanader jako dobru ideju, s melioracijom krša.
Kupio je bio 2 ogromna stroja za melioraciju krša- drobljenje kamena..
I šta se onda dogodilo??
Nije se pitala struka, di će se krčiti i micati mala brdašca i raditi polja, nego se stroj "rentao" mukte stranačkim poslušnicima, i matematika je patila nauštrb politike i političkog kriminala.
Mnogi su stranački poslušnici svoje zemlje "mukte" prefrezali i proširili..
Na kraju je jedna genijalna ideja upropaštena, a pametnim korištenjem i komercijalnim najmom nove zemlje na odredjeni rok, moglo se gomilu krša pretvoriti u gomilu plodne zemlje i bez kamatarenja i na duži rok moglo se puno toga napraviti!!!
Ali za tako nešto nesmiš imat za poreznike, "šumare sa štilovkama"!!!
Tako bi zemlja (RH), dobila novu vrijednost!!
Od Sinja i Knina, pa do Šibenika 99% zemlje nije ni za šta..
Takvih strojeva bi se tu moglo uposliti 100..
Pa uz nekoliko kanala i dovedenu vodu, Slavonija bi nam zavidila!!!
Za 50 godina brda i planine bi bile sporadične,velike, a malih nebi bilo, izmedju velikih planina bilo bi gomila polja šta manjih šta većih..2/3 Dalmacije tako može bit obradivo...Neznam sad koliko košta jedan stroj, i koliko krša može ptretvoriti u polje, ali nebi ga Katapilar radio da nema neku ekonomsku isplativost (bez lihvara naravno)..
Kaštela i Seget su desetljećima opskrbljivali cilu Jugu salatom, cvićem, itd,itd, jer su svega imali misec dana ranije..
Prvi misec se svako povrće jelo naše..
Propali su nakon 90te jer nemogu podnit ovolike namete kolike im RH nabija, i njima ih (uz politiku i kriminal) uništava..
A ubila ih je i damping plastika iz Nizozemske..
Jer plastično povrće od tamo se nije moglo mirit s prirodnim koje se nekad u nas sadilo, ali je plastika nekim šibicarskim matematikama bila jeftinija...:mur:

Prije ili kasnije vratit će se civilizacija motici i magarcu, a kako nam politika i ekonomija funkcioniraju-prije!!!
E tada će se viditi kolika je šteta bila šta država nije kupovala takve strojeve ili ih proizvodila, i šta se krš nije pretvorio u obradivu površinu.:(shake):

I baš na gornjoj slici se vide ta brdašca koja bi nestala sa misec dana rada nekog stroja..spojila bi nekoliko takvih udolina u jednu veliku, koji metar višu, ravnu, obradivu..Takvih mista po dalmaciji ima more..Rjetke su prave planine koje se takvim strojem nebi napadale..
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Izvini,ali zašto mlit brda i krš a sinjsko polje i petrovopolje i inaa polja i plodna zemlja stoji neobrađena!!!
Samo na braču ima toliko neobrađene plodne zemlje bez ijednog kamena da se može hranit grad velićine splita!!!
Riješenje je nacionalizacija zemljišta od ljudi koji neće da ga obrađuju i emigracije koja ne da svoje mada su šesto kolino u južnoj americi!!

Ima ljudi koji bi i radili,a naravno promjena svih na vlasti i livih i desnih!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ona okolna brdašca su u biti rub planine Snježnice, ovo je negdje na polovici planine, a njezin vrh je preko 1200 m/nv. Ali zato je odmah iza tih brdašaca preko 2000 ha neobrađenih oranica. Ne kamenjara, nego čiste zemlje, na kojoj raste sve od žitarica do povrća. Ako nema interesa da se to obradi, neće biti još dugo interesa da se obrađuje krš. Sve su to Talijani, Španjolci, Portugalci i ostali odavno napravili. Talijani između maslina siju strne žitarice, koriste svaki kvadrat, a mi betoniziramo Kaštela, od plodne zemlje pravimo ruglo i ciganluk.
Tu na slici je oko 3 ha crvenice, nevjerojatno plodne i kvalitetne, a većina biljaka zbog nadmorske visine gotovo da i nema prirodnih neprijatelja i nametnika. Krumpir, tj, krtola, kako oni kažu, odlično uspijeva. Osim ovog komada ispod sela, imaju i par manjih njiva ispred sela, a ima još jedna dolina ove veličine iza sela i još par manjih, ali se ne obrađuju jer nema dobrog puta. Ako ovaj prijatelj kupi TV-a, možda ćemo čak nas dvojica otići gore mjesec-dva i proširiti put. Nekada, tih par hektara je hranilo i po 300 ljudi. Tu su proizvodili povrće, pa čak i žitarice, a na okolnim brdima su držali stoku. A danas pustinja...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Nebi ja minja vlasništvo takve zemlje..
Ali bi dozvolija da država uzme zemlju u najam za lipu po kvadratu ,ako 5 godina nije obradjivana..
Ako ima zainteresiranih da ju obradjuju, s najmom od 2 lipe po kvadratu..
I onda ako vlasnik oće uzet nazad da mora platiti jednostavno oranje i frezanje zemlje a takvu pofrezanu bi je i vratija..
I mora bi ju pitati nazad godinu unaprid..
Kad mu ju država jednom vrati, ako ništa na njoj nije radija da mu je država može uzet za kunu u najam nakon godine ili 2..

Eto ti državi zarade a niko nije na gubitku!!!
Donosi potencijalno i više nego štetni i razarajući porez na nekretnine!!!:icon_winkle:

edit;
gabro asu, neka tih polja, ona su potencijal koji će kad tad opet valjat..
mene je dojmila pusta zemlja pored autoputa koja je danas relativno ravan krš..sinjsko polje je mala flekica na karti kolika polja je u dalmatinskoj zagori moguće dobiti ravnanjem minimalnih grba i brina..bez diranja ozbiljnijih brda..tu bi se dobila veća površina koja bi bila interesantna i za neku industrisku obradu, ne za male parcele i ručni rad koji je po dalmaciji normalan,jer većih površina ima samo nešto kraj zadra miniranih i tih par polja..

osnovno je da država ne pita od ljudi više nego šta ljudima posao može podnit!!!
ovo šta danas rade sa seljacima ili mljekarima, je namjerno uništavanje u cilju okrupnjivanja za par tajkuna..
par tajkuna koji to kupuju američkim kreditima..samo malo veće kamate, i pola države nam je u američkim rukama..
država sama protiv sebe izvodi čin veleizdaje...

Dakle kad nešto proizvedeš, mora ti se to isplatiti!!
A tajkuni financirani stranim novcem imaju zadatak donit na naš stol proizvode u vlasništvu tog novca, a ne naše..
I naše proizvode možemo imat samo za sebe ili maksimalno za susjede..
Dakle propast prije početka ikakvog rada..
Država deboto, nakaradnim vladanjem krade svojem stanovništvu pa to šalje stranim tajkunima...
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Problem je prijateju šta niko neće da RADI pogledaj ih po kafićima i onih šta čekaju sezonu!!!
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega Bubamarac, pajdas drago mi je kaj se razmemo no tjesi ma da znam da amerika propada i da je bodu ubrzo obojani prevladali(nadam se ne i nasi nas)::drink:
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kolega Bubamarac, pajdas drago mi je kaj se razmemo no tjesi ma da znam da amerika propada i da je bodu ubrzo obojani prevladali(nadam se ne i nasi nas)::drink:

Obadva se slažemo s kolegom bubamarcem jer slično razmišljamo. Ja sam malo realističniji od tebe i i držim da tvoj navod u zagradi nažalost ne drži vodu. Bumo :icon_hang: od žutih prije ili kasnije.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Svidja vam se da država preiznajmljuje zapuštenu zemlju??
Meni se čini dobrom idejom..
Ali puno puno toga mora prominit prije toga..
Od cjena režija, do poreznog sistema koji će uzet višak a ne neophodno proizvodnji pa nadalje..
Sa stranim plaćenicima, plaćenim da nas uništavaju, to se neda!!!

Gabro, nije istina da ljudi neće da rade.
Većina će raditi, samo ih plati kako triba!!
I sam se spremam u vrlo daleku zemlju ić radit, (ako bude posla) jer tamo ću raditi za ljude za koje sam već radio..Za prave novce..
I ljudi mojim poslom budu zadovoljni..Bili su zadovoljni nekoliko godina..
Tamo dobijem zadovoljnog poslodavca, pristojan tretman, i pristojne novce za osjetno manji rad nego šta je bio po hr škverovima i hr firmama..
Ovdi dobiješ samo nenormalan mobing, bolest i jako loš novac za isti rad..
Za iste proizvode plasirane na isto tržište..
Po hr škverovima bi plaće tribale bit 10 000 eura da bi platile razliku rada vani i u rh..
Pa šta misliš, zašto se malo tko u rh vraća kad ode van??
Usporedba prijatelju, usporedba..
 
Posljednje uređivanje:

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Nisam govorio opčenito o radu nego o poljoprivredi i ljudima koji imaju pusto zemlje a ne obrađuju je jer se navodno ne isplati,već sam puno puta matematički i praktično dokazao da su u krivu i na vlastitom primjeru.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
aj malo detaljnije..
meni se isto ne isplati novčano, ja svoju radim iz hobija, i zbog toga šta znam kakva je hrana u dućanu i da istu šta manje dajem dici..
ja sebi novce zaradim na drugi način, ne od zemlje..
i neznam kako bi živija i priživija od zemlje..
dobro ja imam sad 2000 kvadrata, ali da oću moga bi i tetkinih par tisuća kvadrata dobit za radit..
ali mi je i nezgodno na više udaljenih parcela radit..
kad bi "vidija" neki račun u tome, možda bi još šta i proba.
rad nije problem.
u ovu ulažem i više rada nego realno triba..samo da kemiju izbjegnem...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Pazi,ja imam 4000 loza,300 mladih maslina koje još nisu na rodu,povrtnjak,6 koza i 50 kokoša i dobijem mjesečnu plaću od preko 5000kn,moja je prednost šta živim u turističkom mistu pa ako se malo okreneš sve možeš prodat.
 
Na vrh