• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Massey Ferguson 3060

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Na mf-u ja mislim, a i na Case-u ( mislim da je 4230 ) kod frenda je taj jedan gumb i on ju kala napola.

A kod mene na JD-u je to malo drugačije odrađeno.
Imam dva gumba, jedan da povećam power odnosno brzinu, drugi da smanjim.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Hehe...kad smo već kod povečanja snage, zapravo mu to i napraviš, kad mu malo pofali, stisneš pover, prekoli brzinu i motor dobije okretaje i snagu :D
Samo što motoru ništ ne napraviš, nego se posao odvija u getribi...jedino za tim žalim kaj nema na Sameu, a mogo je imati da sam znao u to vrijeme kaj to znači, samo gumbić na mjenjaču i koli brzinu na pola i to je več dovoljno :)
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Bilo koji "kalač" sigurno vise vrijedi u radu nego njegov eventualni popravak ako crkne. Ako je ispravan i da ga se ne ide namjerno trgat mora izdrzati puno vise od desetak godina.

kako misliš namjerno trgati može mali opis korištenja, za usporavanje kužim a šta je sa ubrzanjem
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
kako misliš namjerno trgati može mali opis korištenja, za usporavanje kužim a šta je sa ubrzanjem

pa ti kad prekolis brzinu traktor izgubi okretni moment i dojie okretaje tj.snagu
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
p4300173800x600.jpg


Ispričavam se ako sam posudio nečiju sliku.

Donji zeleni gumb je power ako se ne varam, srednji žuti je špera?
Gornji zeleni je prva vuča.

Veliki crni potenciometar je za dubinu, gore desno brzina puštanja, a dolje ljevo, kao neka osjetljivost valjda il tak nešt, sklopka je za dizati i spuštati.

Sastrane ručice kipe, sa crvenom gumom na vrhu neznam, iza njih ručice za brzinu kardana. iznad paljenje kardana, iza ona dva zelena neznam.

To znam otprilike, kod mene je bilo malo manje. Nek bolji znalci me isprave i dopune.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
pa110138800x600.jpg


negdje je to vec bilo objasnjavano, ali neda mi se traziti..

prva tri gumba, gore je power - kalanje brzine. kako ti draze. zatim je zuto spera i dolje je prednja vuca. nemora biti svuda istim redosljedom.
1. salter je dizanje-spustanje hidraulike. ako je tvoj 91. godina ili stariji, to ti je na mjesu broja 5
2. je za brzi ulazak pluga u zemlju - prve serije to nemaju
3. maksimalna visina dizanja poluga.
4. je koliko ce se poluge tj plug podici kada i ako zapne za nesto u zemlji ili uleti u tvrdju zemlju
5. brzina spustanja hidrazlike.
6. je podesavanje osjetljivosti, taj dio malo tko razumije :mrgreen:
7. podesavanje najnizeg polozaja hidraulike - dubina oranja.
s tim mozes recimo fino, polako dizati i spustati hidrauliku. prebacis prekidac br 1 u donji polozaj i reguliras sa tim potenciometrom..


p4300173800x600.jpg


ispod ehr-a crvena rucica je rucni gas, ove dvije ispod su vanjski izvodi hidraulike.
desno od ehr-a rucica sa 2 polozaja je ukljucivanje kardana.
desno od kardana su gumbi za dizanje i spustanje hidraulike. nemaju to svi modeli, a neki imaju jos pokoji gumb tu.
ispod kardana su dvije male rucice. jedna je 540 - 1000okr kardana, druga je obican i ekonomik kardan..

to je vise manje to. moze bit da nesto nisam najbolje objasnio.
ako te sta jos zanima, pitaj..
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Još mi samo recite koje bih trebao kupiti ulje za getribu i prednji diferencijal pa da to zamijenim i ima li još kakvo ulje gdje potrebno da se zamijeni!!Jel ima možda negdje kakav radionički priručnik ili takvo nešto za njega!
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Moj MF ima normalno na desnoj ručici za šaltanje A B i dva rikverca ali nema gumb za kalanje brzina ima samo šperu i prednji pogon i ručni gas mu je pokraj volana s desne strane!Kakav je to onda mjenjač?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
16+16 bez powera. ima i takvih mjenjaca. ako se ne varam, zeko ima takav na 3080?
gas kraj volana, znaci da je stariji od 91,92..
slobodno stavi koju sliku, necemo se ljutit :icon_wink:
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Pročitao sam sve o seriji 30xx i 3060 ali nigdje nisam našao odgovor na slijedeće pitanje.Nekad mi se desi da kad ubacim mjenjač u radne brzine i pustim kuplung čuje se kak zakrči iz getribe.Naišao sam da može biti neki ventil jer te brzine šalta na ulje ili neke pločice u getribi pa ne ušalta dovoljno?Jel netko imao kaj slično?
 
M

MOMOSARIC2

Guest
Zagorac , i meni se to isto ponekad desi . Vjerovatno je ili ventili za brze spore dole desno ili potrošena viljuška selektora u mjenjaču . Po tom pitanju nisam ništa radio ali radim tako da kad oću prebacit u radne (spore) prebacim u rikverc pa u radne , pustim kvačilo da krena samo pola metra i onda naprijed . Tako nikad ne zakrči , neznam zašto ali tako radim.
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Evo probao sam i ja tak i zbilja radi!Hvala ti na savjetu!Nego kad bih htio to popraviti jel treba cijelu getribu rastavljati ili se da skinuti koji poklopac pa da se provjeri što se dešava?
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Evo par slika!Nadam se da sam ih dobro postavio!
20130212150310.jpg

20130212150323.jpg

20130212150340.jpg

20130212150358.jpg

20130212150525.jpg

20130212150507.jpg

20130212150441.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh