• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: mehanička radionica za pile

U retcima su sve pile koje su na istoj "šasiji" i dijelovi su više, manje izmjenjivi, s mogućim minimalnim odstupanjima.
Siguran sam da nisam sve napisal.
171-181-211
270-280
271-281
311-391
za 241-261 ne mogu tvrditi, nisam siguran
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: mehanička radionica za pile

Postoje dvije vrste, sa fiksnim dotokom i promjenjivim, a pašu sve bez problema.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Re: mehanička radionica za pile

I mojoj 026 je dogorilo do ušiju , jednostavno je umorna , pošto je u vizuelnom dobrom stanju i nije rasturena vjerovatno će dobiti nove srce
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Re: mehanička radionica za pile

Evo danas sam malo šarafao po mojim motorkama

Stihl 026 je dobio : novi origigi klip sa karikama , membrane , crijevo goriva , rolomatik mač , svjećicu i još par sitnica
Njega su mi uradili u servisu jer nisam imao čime da odvrnem stublinu pošto treba dug i kvalitetan torks ključ , čovjek je fer i korektno uradio , zvao me da mi pokaže da je unutra stublina u odličnom stanju i da stvarno nije bilo potrebe za njenom zamjenom

Dolmar 109 je dobila drugi karburator sa neke 115ke koju sam kupio na nekoj licitaciji za cijelih 10 evra , takođe i nove amortizere :rolleyes:
Problem nije bio karburator nego onaj idiotski saug koji mi se u toku rada sam pomijerao i nisam imao načina da to sredim nego sam stavio ovaj sa sasvim drugim inteligentnijim načinom rada

Dolmar 100 je dobila : nov lanac , membrane i crijevo goriva
Dolmarke sam ja radio jer one su mi nekako veoma drage , još mi je ostalo da na ovu 109 zamijenim i membrane mada rade i ove koje su se zatekle u karburatoru ali ipak volim da je to cakum-pakum kada povučem špagu :icon_pidu::icon_pidu:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Re: mehanička radionica za pile

Evo danas sam malo šarafao po mojim motorkama

Stihl 026 je dobio : novi origigi klip sa karikama , membrane , crijevo goriva , rolomatik mač , svjećicu i još par sitnica
Njega su mi uradili u servisu jer nisam imao čime da odvrnem stublinu pošto treba dug i kvalitetan torks ključ , čovjek je fer i korektno uradio , zvao me da mi pokaže da je unutra stublina u odličnom stanju i da stvarno nije bilo potrebe za njenom zamjenom

Dolmar 109 je dobila drugi karburator sa neke 115ke koju sam kupio na nekoj licitaciji za cijelih 10 evra , takođe i nove amortizere :rolleyes:
Problem nije bio karburator nego onaj idiotski saug koji mi se u toku rada sam pomijerao i nisam imao načina da to sredim nego sam stavio ovaj sa sasvim drugim inteligentnijim načinom rada

Dolmar 100 je dobila : nov lanac , membrane i crijevo goriva
Dolmarke sam ja radio jer one su mi nekako veoma drage , još mi je ostalo da na ovu 109 zamijenim i membrane mada rade i ove koje su se zatekle u karburatoru ali ipak volim da je to cakum-pakum kada povučem špagu :icon_pidu::icon_pidu:

Kako ti je pokazao?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Re: mehanička radionica za pile

pa valjda uzeo cilindar dole i pokazao da nema ruseva,i nije zajeta stublina? neznam kak bi drugač mogao pokazati...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Na štilu su karike i cilindar jako kvalitetni i zamjena netreba jako dugo ako se pravilno radi mješavina.
Ako nema riseva nemaš kaj dirat samo dihrunge i peri dalje.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Re: mehanička radionica za pile

pa valjda uzeo cilindar dole i pokazao da nema ruseva,i nije zajeta stublina? neznam kak bi drugač mogao pokazati...

Mjerenjem.

U pravilu svaka zamjena klipa i klipnih prstenova traži uparivanje sa cilindrom. Oko vara, i nije samo "izoran" cilindar potrošen cilindar. Nisam jednom kemijao, ali to je najskuplje. Zamjenim samo klip i karike, par dihtunga, semeringe (nakupi se 100 e) ostavim stari cilindar, okom dobar, nema "riseva", pa za 2mj prosječnog korištenja rastavljaj opet, daj sad ponovo 100 e + novi cilindar.

Kod dvotaktnih motora je to posebno izraženo, ukoliko je cilindar potrošen, a kada su klip i karike na izdisaju teško da nije i cilindar, nema sreće kasnije, bez novog cilindra.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: mehanička radionica za pile

Na štilu su karike i cilindar jako kvalitetni i zamjena netreba jako dugo ako se pravilno radi mješavina.
Ako nema riseva nemaš kaj dirat samo dihrunge i peri dalje.

E sad....u pravilu za sve renomirane proizvođaće sklopove rade Mahle, Kolbenschmit, i Gilardoni. Tak da mi tvoja priča ne drži vodu

U pravilu nikasilirani (kromirani, rjeđe) cilindar bi morao nadživjeti klip, i znam za slučajeve gdje je novi klip još godinama dobro radio i ako se uzme u obzir cijena isplati se riskirati ako je cilindar u dobrom stanju. Čak je i brušenje finim brusnim papirom oko ispuha ponekad produljio vijek radni vijek, naravno sa starim klipom, ali novim karikama. To nije bila rijetkost kod pila koje nisu imale neku komercijalnu vrijednost. Ili pile za koje više nema rezervnih dijelova, ili si prisiljen kupovati kineske zamjenske sklopove. A tu je rizik još i puno veči:icon_oak:
E da, još jedna crtica. Do pred nekih 20tak godina manje više svi sklopovi su bili razvrstani u 3 kategorije(A,B,C). Tu su se čak i iskusni majstori blamirali tvrdeći kao da su A najkvalitetniji. Međutim, radilo se o tome da je proizvođač sklopova, da smanji škart, a zbog odstupnja od nazivne mjere, svrstavo sve klipove i sve cilindre u te tri skupine i na taj način zadržavao dosjed samog sklopa. Danas toga više nema, e sad jel su povečali preciznost proizvodnje ili ih boli ona stvar, ne znam.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Iskreno nikad čul za te proizvođače.
Moja 038 magnum je 88-89 god.napilila se ni sam neznam kolko poderanih vodilica ni sam neznam kolko nikad motor diran ni išta mjenjano osim membrana par puta,uvijek je u njoj stihl ulje za mješavinu i nikad hladna u turaži ili nedaj bože u opterečenju,na leru 4-5 min i onda u drvo bez stajanja do kraja rezervara itd.
Dan danas pali i radi ljepše i finije nego večina novih i puca od snage.

E sad ti meni reci zašto netko radi generalku nakon 8-9 ili 13godina kak mu može cilindar biti potrošen a nije vrtila svaki dan po 8h?

mislim na profi stihl i huskvarnu.
E da u mojoj je bila samo mješavina sa stihl uljem koju si sam radim 2.5% nikad ina2T i nikad tuđa mješavina,kaj je po meni jako bitno,jer nikad neznaš ko kak radi mješavinu i s čim i koliko je stara.

Friška i dobra mješavina je tim motorima sve,a ljudi se na to ne obaziraju!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: mehanička radionica za pile

Iskreno nikad čul za te proizvođače.
Moja 038 magnum je 88-89 god.napilila se ni sam neznam kolko poderanih vodilica ni sam neznam kolko nikad motor diran ni išta mjenjano osim membrana par puta,uvijek je u njoj stihl ulje za mješavinu i nikad hladna u turaži ili nedaj bože u opterečenju,na leru 4-5 min i onda u drvo bez stajanja do kraja rezervara itd.
Dan danas pali i radi ljepše i finije nego večina novih i puca od snage.

E sad ti meni reci zašto netko radi generalku nakon 8-9 ili 13godina kak mu može cilindar biti potrošen a nije vrtila svaki dan po 8h?

mislim na profi stihl i huskvarnu.
E da u mojoj je bila samo mješavina sa stihl uljem koju si sam radim 2.5% nikad ina2T i nikad tuđa mješavina,kaj je po meni jako bitno,jer nikad neznaš ko kak radi mješavinu i s čim i koliko je stara.

Friška i dobra mješavina je tim motorima sve,a ljudi se na to ne obaziraju!

Ajd priznaj sam sebi, gdje si ti u to vrijeme nabavljao stihlovo ulje:^):, kaj misliš na kojem ulju su legendarne pile poput Contre, 08, 041, 051 doživjele duboku starost.
Sam si napisao pripremu pile prije rada i to je OK, ali to rijetko ko radi, isto tako besmisleno je gasiti pilu onaj tren kad pila izađe iz reza, a i to mnogi rade. Smrt za svaku motornu pilu je tesarstvo, ali i tesari je koriste. O kvaliteti dijelova odnono dobavljača istih bi se dalo dosta diskutirati, danas se teži da pila bude što lakša, da što manje zagađuje pa se sad sa ovom "strato" tehnologijom omjer smjese namjerno osiromašio, benzini koji se raspadaju brzinom munje itd...moglo bi se do jutra
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Re: mehanička radionica za pile

Na kakvo je sve ulje radena mijesavina za moju 070 i kakvu je sve mijesavinu popila to zna samo dragi Bog ja sam joj radio na stilovo ulje i na huskvarnino i inin dvotaktol i na motorno 3 i 5 i sve je popila ni vrag joj nije pali bolje sigurno nek vecina novijih motorki a kad je kaj zadnji put radeno na njoj ja se ne sijecam!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Neznam na čijoj su napravljene?

E da i to sam zaboravil napisat,gašenje odma poslje reza,smrt ko i hladnu stisnut,kaj je problem ju ostavit 4-5 min da se ljepo na leru ohladi.

Do 93godine ulje sam dobival iz minhena a kasnije kod nas.
Ja se ne sječam jel ga bilo kod nas za kupit,uvjek je bilo stihl ulje.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: mehanička radionica za pile

Ajde sad si se izvukao, jebiga, ne preostaje mi drugo, moram ti vjerovati na riječ:biggrin:
Stihlova ulja se u otvorenoj prodaji nalaze negdje od sredine 90tih, ne bih znao točno godinu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Re: mehanička radionica za pile

A šta se sipalo prije '90tih ?
 

mariop

Član
Tu od
14 Kol 2011
Poruka
124
Re: mehanička radionica za pile

Ina, ustvari čak ti je i tip na benzinskoj napravil mješavinu...

Jel se sječate Ina ulja u metalnim kanticama? :icon_smile:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: mehanička radionica za pile

Ja se sječam još avtomata za točenja na kojem se nastavilo % ulja i direktno iz pištolja tankala mješanica u auto.To je nekih dobrih 30 godina nazad.Tad je sve radilo na isto ulje ane ko danas svako prdalo drugo ulje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh