• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mehanička radionica za pile

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: mehanička radionica za pile

Pa možda ti se od vibracije sam pomijera

eh bio bih sretan da je to u pitanju ali je uvijek u istom položaju,,

u biti taj šaraf za regulaciju ima svrhu okretati ga samo pola kruga i dobijaš max ili min.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: mehanička radionica za pile

Na 026/260 je bilo čitav niz pumpi, al postoji mogućnost da ti ponekad vuće zrak na spoju pumpe i "L" crijeva, odnosno onaj konusni dio pumpe s vremenom deformira ulaz u crijevo. Još kad tomu dodaš da se onaj mesingani usisnik znade "zasmoliti", onda su takvi problemi neizbježni. Započetak, probaj onom teflonskom trakom malo zadebljati taj kunusni dio na pumpi pa onda nataknuti crijevo...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: mehanička radionica za pile

Na 026/260 je bilo čitav niz pumpi, al postoji mogućnost da ti ponekad vuće zrak na spoju pumpe i "L" crijeva, odnosno onaj konusni dio pumpe s vremenom deformira ulaz u crijevo. Još kad tomu dodaš da se onaj mesingani usisnik znade "zasmoliti", onda su takvi problemi neizbježni. Započetak, probaj onom teflonskom trakom malo zadebljati taj kunusni dio na pumpi pa onda nataknuti crijevo...

L crijevo ? koje je to ulaz pretostavljam t.j ulaz u pumpu iz rezevara ullja
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: mehanička radionica za pile

Upravo to, bilo bi dobro odatle krenut, najjeftinije je.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: mehanička radionica za pile

Upravo to, bilo bi dobro odatle krenut, najjeftinije je.

rjesen je problem onaj sarafic za regulaciju ima na vrhu ekcentrik i skliznuo je prema dolje tako da nije dodirivao osovinu tj. dodirivao je ali ne dovoljno gurnuo sam ga prema gore i nastelao na pola i zaljepio tek. metalom i za sada drzi nema regulacije vise ali ulje baca pumpa je bezobrazno skupa oko 50evropljana
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

Pozdrav svima.
Neki dan sam pilio u šumi s Husqvarnom 365 specijal. I sve je bilo dobro dok nisam stavio potpuno novi lanac na pilu. S novim lancom prvih nekoliko rezova išlo je super. A onda se nešto promijenilo. U roku 15 min morao sam ga dvaput dotezati. Pila je počela zastajkivati u drvu sve dok jednog trena više uopće nije propadala kroz drvo. Kao da je vodilica kočila i lanac vrtio na jednom mjestu. Mogao sam prepiliti drvo sam s vrhom vodilice, a s onim dijelom kod šiljaka nikako (očito ću morati servisirati vodilicu). Pitao sam par ljudi što bi moglo biti. Jedni kažu da je vjerojatno lanac preširok za tu vodilicu ili tak nešto i da dolazi do trenja i pregrijavanja i pila više ne reže. Drugi čovjek veli da je problem u prstenu lančanika i da ga treba mijenjati. Ako netko može sve to skupa pojasniti bilo bi super jer se ja baš ne kužim. Napominjem da pilu još nitko nije pregledao nego sam sam htio pročitati vaša mišljenja prije nego ju odvedem na servis. Ili ću eventualno sam nešto pokušati. Napominjem da je pila stara 3 godine i da je šaraf za podmazivanje odvrnut skoro do kraja i podmazivanje radi i ulje se najnormalnije troši. Oprostite na dužem postu. Hvala.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: mehanička radionica za pile

Vrlo moguće da ti je taj potpuno novi lanac marke SMEĆE :icon_pidu:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: mehanička radionica za pile

Ako je to vodilici drugi lanac onda ne bi smjela biti potrošena ,
Možda vodilica ima srh/pucnu koju je napravio lanac ...ak me razmeš
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

Vrlo moguće da ti je taj potpuno novi lanac marke SMEĆE :icon_pidu:

Na lancu piše Oregon i platio sam ga oko 200,00 kn. Mislim da bi morao biti ok. Čini mi se da mu je svaki drug članak pomalo plavkaste boje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: mehanička radionica za pile

geleeri , sajela , lanac , bicikla . šperhet goenje ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Daj nekome da ti pobrusi malo vodilicu i nek ju pregleda,jer je mozda spigana,i promjeni lancanik ak ti je zajeden vise od 1.5mm,lancanik se u pravilu mjenja kod zamjene svakog drugog lanca.

Kad napnes lanc moras ga moc izvuc oko 8mm van vodilice ili ti do vrha donjeg zuba kaj je u vodilici.
tvoja vodilica sigurno na vrhu ima zvjezdu?
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

Daj nekome da ti pobrusi malo vodilicu i nek ju pregleda,jer je mozda spigana,i promjeni lancanik ak ti je zajeden vise od 1.5mm,lancanik se u pravilu mjenja kod zamjene svakog drugog lanca.

Kad napnes lanc moras ga moc izvuc oko 8mm van vodilice ili ti do vrha donjeg zuba kaj je u vodilici.
tvoja vodilica sigurno na vrhu ima zvjezdu?

Vodilicu ću dati nabrusiti sigurno, ima zvijezdu na vrhu da. Ne kužim ovo: lančanik zajeden više od 1,5 mm. Možeš ovo malo pojasniti što točno treba jer nisam baš potkovan. Koliko se kreću cijena lančanika otprilike?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: mehanička radionica za pile

Gle , ako je to drugi lanac nema potreba raditi ni na vodilici , ni na lančaniku .
Govorim za 99% slučajeva , za sve ostalo tu je servis ili netko s iskustvom .

Normalna svar je da se novi lanac treba malo češće natezati .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Lancanik ti je onaj dio u kucistu koji vrti lanac i ako na zvjezdama krakovima ima zajedine,udubine dublje od 1.5mm treba ga mjenjat,neznam za cjenu kod huskvarne al nebi trebal biti skuplji od 150kn.
Zvjezda cesto zeza i zapinje ili lezaj zariba pa steka pogle jel se lagano vrti i jel ima lufta,to ti se jos moze dogadati ako si kupil lanac krivi sa krivim hodom lanca recimo tebi ide 2 osmine a ti si kupil 3osmine lanc,kad ga kupujes uvijek uzmi stari sa sobom ili u ducanu velis koja je motorka sa kojom duzinom vodilice.
Koji ti je to lanac na toj motorki koliko si ih promjenil do sad?
 

GreatJumbo

Član
Tu od
11 Kol 2011
Poruka
48
Re: mehanička radionica za pile

Lancanik ti je onaj dio u kucistu koji vrti lanac i ako na zvjezdama krakovima ima zajedine,udubine dublje od 1.5mm treba ga mjenjat,neznam za cjenu kod huskvarne al nebi trebal biti skuplji od 150kn.
Zvjezda cesto zeza i zapinje ili lezaj zariba pa steka pogle jel se lagano vrti i jel ima lufta,to ti se jos moze dogadati ako si kupil lanac krivi sa krivim hodom lanca recimo tebi ide 2 osmine a ti si kupil 3osmine lanc,kad ga kupujes uvijek uzmi stari sa sobom ili u ducanu velis koja je motorka sa kojom duzinom vodilice.
Koji ti je to lanac na toj motorki koliko si ih promjenil do sad?

Lanac je 3/8, a vodilica 50 cm. Meni je sugerirano da je korak lanca i dužina dobra ali da bih trebao eventualno provjeriti da mi nije širi od vodilice. To mi je treći lanac s tim da koristim još i drugi jer nije do kraja potrošen. Bila mi je namjera mjenjati kod piljenja. Kad se jedan potupi da stavim drugog. Zvijezda mi je jedanput zaštekala, ali sam ju uspio očistiti i pokrenuti. Inače ju redovito podmazujem.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Ta je vodilica upitna i tveba ju vidjet dobro neki majstor kaj kuzi,lancanik kad kupujes kupi i iglicasti lezaj kaj dode u njega.
Kad natezes lanc pazi da nebu prenapet.

E da i vodilice sa zvjezdom su losije kvalitete od vodilica bez!
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Re: mehanička radionica za pile

E da i vodilice sa zvjezdom su losije kvalitete od vodilica bez!

zbog čega su lošije? kolko sam imal prilike vidjeti na vodilici bez zvjezde se prije pohabal onaj tvrdi dio na vrhu,a sa zvjezdom,lanac uvijek ostaje na istoj dužini.. a ravan dio vodilice se svaki put dok mjenaš lanac potegne da se rubovi pobruse i nemaš brige..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: mehanička radionica za pile

Bez zvijezde su skuplje i kvalitetnije i na vrhu imaju plemeniti metal koji se nebi smijo trosit,a i s vrhom se ne pili osim kod ubodnog reza .
 

Najnoviji postovi

Na vrh