• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mio 300

  • Temu pokrenuo vbr666
  • Datum prvog posta

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Vjerojatno bi se moglo, ali nisam siguran. Nikad nisam imao Mio 300
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Hvala što se uključili u raspravu.Možda nisam postavio dobro pitanje.Dakle ja trebam hod naprijed i nazad kod obrade tla jer je površina mala.Da li moguće dodati u postojeće kućište mjenjača zupčanike,vilicu itd kako bih imao to što želim?
Ako malo istražiš po internetu, onda naiđeš i na ovakve prastare informacije:

MIO je proizvod osječke tvornice Metalska industrija dd Osijek. Zbog dugogodišnje uske suradnje s Hondom, MIO i Hondom su ovdje skoro sinonimi. Stari MIO modeli su iznimno popularni strojevi na prostoru bivše države. Najmanji model bio je MIO 200, motokultivator s dvotaktnim, benzinskim motorom snage 2 KS. Slijedi model MIO 250, motokultivator koji, isto tako, ima ugrađen benzinski, dvotaktni motor od 2 KS, te ga karakterizira zatezni remen kao način transmisije.

MIO 300 su motokultivatori s benzinskim, dvotaktnim motorom od 2,5 KS i zateznim remenom kao načinom transmisije. MIO 350 su motokultivatori s benzinskim, dvotaktnim motorom snage 3.3 KS. Prijenos je remenski, a mjenjač ima 2 brzine naprijed i 1 rikverc.

F 400 zajedno s F 600 su motokultivatori koji spadaju među najprisutnije na ovim prostorima uopće. Motor na F 400 je Honda G 150 ili G 35.. G 150 ima snagu oko 3.3 KS. Motokultivator karakteriziraju 2 brzine naprijed i 1 rikverc, te prijenos preko remena.F 600 su motokultivatori s Honda G 200 motorom, snage oko 6 KS. Pogon je preko zateznog remena, a getriba ima 3 brzine naprijed i 1 rikverc.

Ona prva slika je posuđena sa njuškala.Kakav je to reduktor da mogu mjenjati smjer vrtnje?
Ovo ne znači da ti možeš mijenjati smjer kretanja freze / kopačice, nego je reduktor promijenio ulazni smjer okretanja radilice, u suprotni smjer na izlaznoj remenici, ništa više, niti manje.
Reduktor nije getriba / transmisija, da ti šaltaš malo naprijed, pa malo nazad.
Ako baš insistiraš na promjenama smjera kretanja, naprijed i nazad, valjda ti ja sada postalo jasno da je najbolje da nabaviš drugi tip stroja, onakav koji to več ima projektirano.
 

E3JLD

Član
Tu od
4 Pro 2021
Poruka
127
Može se kupiti Mio 350 bez motora pa staviti ovog s 300, tako bi bilo jeftinije
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Viš, viš , ustvari ne viš!
Sad baš gledam na prethodnoj strani, otvoren pogon (polutke pogona). Čak bi moglo biti izvedivo, ovako kako vidim na slici unutrašnjost polutki. Recimo ako se negdje naže mjenjač od Mio 350 ili Honde F400 (ako je mjenjač neispravan ili puknuto kućište). Uzeti zupčanike i njihove osovine (gornjeg dijela mjenjača), vilice i poluge vilica i naravno vanjsko polužje mjenjača. Ovako odokativno najveći problem bi bio bušiti kućište (za izlaz poluga vilica).
Ovo je samo teoretski, treba detaljno pogledati i usporediti taj pogon i mjenjač Mio 350. Nije baš da nije neizvedivo .:cautious:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Je teoretski izvedivo tebi, iako to još nisi radio više puta u praksi, kao niti ja, ali za dalje i drugima bolje ne davati lažnu nadu.
Može se na sajmovima stare krame naletjeti i kupiti povoljan raskupusani ostatak takve male kopačice - dobra getriba, pa se onda pozabaviti i uglazbiti motor, remen kao kuplung itd.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Da li je nekome to lažna ili istinita nada, to zavisi samo o onome tko more procijeniti da da li je to u stanju odraditi ili ne. Znači da je moja poanta da su potakne konstruktivna rasprava oko toga.
I svakako da se prije samog zahvata utvrdi da li je to moguće, da li se ima potrebne dijelove za to.
Naravno da je najjednostavnije naći mjenjač ispravan od Mio 350 ili F400.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
brgud-e pročitao sam skoro sve tvoje postove, ti znaš jako, jako puno, o toj problematici, imaš za to i ogromnu količinu alata i rezervnih dijelova.
Večina forumaša ima samo dobru namjeru, pa se onda dok nema brzih rezultata ljudi lako uvrijede, ili razočaraju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
E brzih rezultata bi svi htjeli odmah i sad, i naravno za malo kuna. E sad kad nekoga pitaš što je sve radio (po pitanju osnovnoga) održavanja motokopačice. Najčešći odgovor je ništa i nikada, na staroj motokopačici od 35 godina. Još ako je nešto dirano ,onda to još samo pogorša situaciju, (primjer pužolovka,).

Ali to nije tema.

Zato postoji ovaj forum, gdje se može pitati sve što o nekom problemu neko ima, ili neki prijedlog.
Ako se određena problematika razvije u konstruktivnu, onda je to dobro za postavljeno pitanje. Može se pomoći pomoći onom ko ima određenu nedoumicu. Isto tako ostali koji čitaju i prate forum , mogu zanati određene stvari, što se tiče osnovnoga održavanja motokopačica.
 

gasans

Član
Tu od
25 Ožu 2017
Poruka
51
E brzih rezultata bi svi htjeli odmah i sad, i naravno za malo kuna. E sad kad nekoga pitaš što je sve radio (po pitanju osnovnoga) održavanja motokop
Koji su to svi...uostalom za moje pare hocu odmah i sad...a dali je malo ili puno...sto te to pogadja.Tvoja dobra volja hoces li pomoci ili ne...a moja hocu li se zahvaliti...Sam kazes zato postoji forum,da se pita...treba li da mi presedne pitanje.
Hajde da malo spustimo lopte,ovakvi tonovi ne doprinose.Ko hoce nek pomogne...ali ne mora nadmeno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Rider007

Novi član
Tu od
6 Tra 2022
Poruka
2
Pozdrav, imam Mio Standard 300, nisam siguran kolko postotna mješavina ide, ja osobno mislim 2%.. Može pomoć, hvala..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Zavisi o vrsti ulja koje koristiš za pripremu mješavine.

Ja sebi slažem odokativnih 2-2,5%. Evo baš sam danas, nakon 3 godine stajanja frezao vrt, prije montaže plastenika. Miksao sam u posudi od motorne pile, složio si 2 put po pola litre 2,5% i po gasu.
Obnovio sam znanje, još mi jako dobro ide rukovanje / frezanje s jednom rukon. 🙃👌
Uglavnom neka ulja 4%, a neka 2%.
 

Rider007

Novi član
Tu od
6 Tra 2022
Poruka
2
Hvala na informaciji, bio sam gotovo siguran da ide 2%
Eto sad bude paljba, pa da se i ja prisjetim malo frezanja 😉
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Uglavnom 2,5 %, bez obzira na koje je ulje u pitanju, a to neka ulja 4% ,dok neka 2 % kao konstatacija ne postoji.:unsure:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Uglavnom se s ovime što si sad napisao ne budem nikad složio.

Ne želim ulaziti u dublju raspravu, neka svatko sam odluči za sebe.
(Znam za puno motora koji su zaribali s mješavinom 4%, pa i moja 2. Promjenom vrste ulja ja radim s 2-2,5% godinama i nije zaribao niti 1.)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Malo ću prefolmulirati! Znači da veći postotak ulja ide u određene dvotaktne motore ,i do 5%.
Znači da se veći postotak ulja koristi prema određenome dvotaktnom motoru, a ne po određenome ulju.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Dobro je i jako lijepo je od tebe da si to malo preformulirao. :ppozdrav:
Dobro znaš kako funkcioniraju Google majstori, da nam se ne bi previše štucalo.
Hvala, bio si pažljiv i dobar.
 

blazkc

Član
Tu od
25 Ruj 2018
Poruka
26
Dobro onda, koji mešung preporučate za mio f 350 ako koristim ulje Ramda LS !? L.p
 

Najnoviji postovi

Na vrh