• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mio 300

  • Temu pokrenuo vbr666
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
E, kod mene je sasvim obrnuta situacija (kad je u pitanju ) Bing (kao na slici). Ja sam sretan kao mali majmun 🙊 kad mu daješ nekoliko 🍌🍌🍌🍌.
A pogotovo ako je u stanju kao ovaj prezentirani, u odličnom je stanju tako ne neće biti frke za ga osposobiti.
Čekam da se oglasi forumski kolega #ambrela, pa da nastavimo sa rješavanjem problema kojeg je prezentirao.:sneaky:
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
Čekam da se oglasi forumski kolega #ambrela, pa da nastavimo sa rješavanjem problema kojeg je prezentirao.:sneaky:
Ma oglasio bih se i ranije ali nisam imao vremena...
Koliko vidim vi se razumijete u detalje oko ovoga svega sto se tice ovog karburatora, ja bas i ne pa necu komentirati ono sto neznam previse.Dakle ovako : Ocistio sam svaki dio koji se nalazi na karburatoru sa iglicom svaki diznu i svaku rupicu i propuhao "sito" na pipici sto ide iz rezervara.Jedino sto sam zamjetio da je ona dizna ( na Brgudovoj slici iznad broja 6) malo rezana da se navoj moze zasarafiti.Trazio sam tu diznu ovdje u okolici Slav.Broda nema ju nitko posebno za prodati vec nude cijeli karburator.
Postavio sam karburator na motor i upalio i sve se isto desavalo, na coku radi kako tako, na ful otvorenoj nema gasa i sasvim slucajno sam rukom zatvorio ulaz od filtera na karburatoru i primjetio da vuce zrak i to dobro prema motoru, te stavio spuzvicu i zacepio dovod karburatora (sto ide od filtera zraka) i motor je poceo dobivati gas . Tu sam spuzvicu svezao na ulaz karburatora i za divno cudo gas je poceo "normalno" funkcionirati i na ful otvorenoj klapni. E sad u cemu bi tu bio problem neznam jer sam laik za te stvari pa bih molio vase misljenje.Ispricavam se Brgudu i Plusu ako sam mozda neke rijeci izvrnuo koje se tako ne kazu ali nadam se da su shvatili srz problema i jos se jednom zahvaljujem na pomoci.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
Ma ne trebaš se ispričavati nama starijim članovima (barem) ne meni. Ipak smo mi penzioneri, pa imamo višak slobodnog vremena za gubidanit na forumu, barem što se mene tiče.😃

Koliko sam vidi na slici koju si stavio, guma od filtra - karb. nije originalna.
I to nije neki problem , nego ti fali redukcija. Znači imaš previše zraka i zato ne dodaje gas. Rupa na izlazu filtra je nekih 23 mm fi, i treba ti redukcija od 12 mm. Inače taj filter ima kapacitet od 100/min. Za diznu koja je oštećena , to ona centralna , ako se da zavidat do kraja onda je OK, bitno je da nije deformirana i da su rupice na njoj OK. Ako ti treba ta dizna, mogao bi potražiti koju. Kako kažeš da su ti nudili kpl. karb. ,pitanje da li takav ili neki drugi?

Prva stvar reducirati zrak.😎
Tek kad dobiješ da dobiva pun gas onda se ide u detaljnije podešenje.
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
Da dizna se da zavrnuti do kraja i rupice su ok (barem tako izgledaju ,jer sam ih cistio) Karburatori koje su mi nudili, da jedan je bio isti takav a drugi mi je slicio po svemu na taj, samo nije imao onu svinutu šipkicu za gas sto ide preko karburatora nego malu .Pokusat cu pronaci negdje takvu redukciju ako uspijem pa isprobati. Hvala!
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
Ne bi to bilo baš tako, recimo danas je tiho strujanje zraka je recimo (fiksno?), dok recimo kad je jugo onda je situacija malo drugačija a kad šiba bura onda je za ne raditi sa ferezama i ostalim strojevima, jer zrak nije fiksan.

Ovo je originalna redukcija za motor Tomos umo 06 - 33. Samo kao napomena da postoje tri različite redukcije za umo motore, generalno umo 06 i umo 08.
IMG_20230312_123702[1].jpg
U isti kadar sam ulovio i centralnu diznu.

Taj karburator kojega su ti nudili (a identičan je ovome) po kojoj cijeni?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Da li je netko kupovao remenicu za zamjenski motor od 6,5 ks sa rupom 20 da ne moram dati raditi? Ako ga je tko ugrađivao na mio 360 koliki bi mu odgovarao omjer pogonske i gonjene remenice? Čini mi se da budem mogao obje zamjeniti jer se bojim da snagu preko jednog ramena ne budem mogao prenjeti.
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
Taj karburator kojega su ti nudili (a identičan je ovome) po kojoj cijeni?
60 eura polovan nalazi se na motoru umo 06 cini mi se da je rekao da je pokretao mjesalicu za beton sive je boje šasija
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,778
Pozdrav @ambrela , kao što je @brgud napisao nemaš se ti razloga meni ispričavati.
Kolega ti je več gotovo sve pojasnio.
Dakle imaš viška zraka, pa premalo benzina za tu dostupnu količinu raspoloživog zraka. Protok zraka izbalansira "redukcija" u usisnoj cijevi, fi12 otprilike, a utječe znatno i na fino primanje gasa dok je ispravno ugrađen uljni filter za zrak, kojeg je kolega pokazao zajedno s diznom.
Iako zna biti i neprimjetno zaštopan dotok benzina, u prostoru iznad vrha iglice plovka, a zna biti i hladentinasta masa na dnu fergazera/karburatora, ispod plovka...
Držim ti fige da uspiješ.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
U originalu na na sivom umo 06 ,koji je namijenjen za pokretanje miješalice , nije bio takav karburator.
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
U originalu na na sivom umo 06 ,koji je namijenjen za pokretanje miješalice , nije bio takav karburator.
Poslao mi je bio slike karburatora koji se nalazi na sivom kučištu i on kaze da je to motor koji je pokretao mješalicu , a ja se ne razumijem u to pa neznam.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
E da , to je taj karburator. Koliko vidim iz ove perspektive (na slici) fali mu jedan dio i ova poluga nije u svom položaju, ili možda je ali onda nešto ne štima n a drugoj strani karburatora.
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
To mi je ponudjeno za 60 eura , nisam uzeo, potrazit cu originalan kao moj ispravan (daleko sam od Slav.Broda - 50 km, pa nemogu ici bas samo radi toga) kad budem isao poslom potrazit cu, pa cu vas zamoliti za misljenje, ako nesto ne bude odgovaralo.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
Pa ovaj je original, samo je pitanje u kakvom je stanju? Kako sam već rekao da mu fale djelovi. Ova poluga mora biti u vodoravnom položaju, kad je u ovom položaju onda je leptir zkoz otvoren. Tako da ovo što vidim na slici, karburator je neispravan! Pitanje je da li bi se ga dalo osposobiti?
 

ambrela

Novi član
Tu od
24 Velj 2023
Poruka
16
Moze li se ova pumpa prepraviti za Motokultivator (znam da je kinez!!!).Odnosno dali taj motor i obrtaji mogu raditi kao na motokultivatoru...Novi sam u ovome pa vas molim na korektan odgovor.
 

Prilozi

  • IMG_20230315_131224.jpg
    IMG_20230315_131224.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 12
  • IMG_20230315_131231.jpg
    IMG_20230315_131231.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 12

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Da može ,svi ti motori imaju isti broj okretaja, a prilagođavanje za neki određeni stroj ide sa reduktorima ili bez reduktora, ovisi kakav je motor bio u originalnoj verziji na nekom stroju, u ovom tvom slučaju je u pitanju motokultivator.
Da budem jasniji, može ali za određeni tip motokultivatora.
Ima tu još nekih detalja, npr dali će pogonska originalna remenica odgovarati na taj motor, pa se onda mora praviti nova remenica, ili postoječa ako je promjer manji se može otokariti itd......
O kojem motokultivatoru se radi ?
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh