• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mio 300

  • Temu pokrenuo vbr666
  • Datum prvog posta

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Re: MIO standard F-400

Ako su fiksne ručke (i bijele) i ima samo jednu brzinu - kvačilo remen, onda je to model 300.
Položaj motora određuje radilica, a kod ovoga je radilica u vodoravnom položaju. Znači da se radi o modelu 300 i postoji tema u kojoj se obrađuje taj model.
Moderatori, slobodno možete ove zadnje postove prebaciti u odgovarajuću temu kad već postoji .:icon_pray:
Pa se onda tamo može nastaviti razglabati.:=-:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Re: MIO standard F-400

Da,tako je,bijele ručke,radilica vodoravo,i dvije brzine samo prebacivanjem remena.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Sam si zaključio da kad skineš manikot filter - krb., dolazi do oscilacija u okretajima motora. Znači da je tu negdje "grm sa zecom" ili možda ima previše grmova a premalo začeva ?:icon_axe:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Proleti malo temu "Male motokopačice", tamo ćeš možda pronaći rješenje za tvoj problem ili možda čak neki dio koji ti nedostaje. :(:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Dijelovi su svi na broju.
Dosta je dobro razrađena tema,ali ipak ne znam čega bi se ulovio:icon_e_sad:
Ako je netko imao nešto slično volio bih da se javi:(y):
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Evo,danas sam ulovio malo vremena i riješio stvar.
Najprije sam malo odvijačem zadržao regulator da bude kao"fiksno" i motor je odmah ulovio okretaje,i onda sam podesio oprugu regulatora da bude jača i sad radi ko vurica.
Zahvaljujem svima na pomoći:icon_biggrin:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Kod tog modela regulator gasa nije spojen. Jedino postoji mogućnost da si ti to spojio (kad navodiš da si naštelovao oprugu regulatora gasa). A možda si namjestio nešto drugo (i ne znajući što je to), pa si napisao da si naštelovao regulator gasa. Znači tu nešto ne štima, ili si spojio reg. gasa (koji nije nikad spojen), ili si namjestio jedan drugi element reg. gasa (koji je samo jedan element) i ne sačinjava regulator gasa kao kod vertikalnog umo 06, 08 motora. :icon_kidra:

Evo slikovni prikaz (u kojem položaju je poluga "L" ) za spajanje regulatora gasa sa polugom na osovini leptira gasa na krb. Znači nije spojena, niti je to moguće, ustvari je moguće ali neće biti u svojoj funkciji kod horizontalnog umo 06, 08 motora.

I to kod Mio 250, 260, 300, 350 modela.

G4DSlN8.jpg
 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Taj motor je u našem vlasništvu od novog tako da tu nitko nije ništa mijenjao.
Taj regulator je oduvijek spojen,i ta poluga u"L",na mojem motoru nije u "L",nego je ravna,a kad odlazi dalje je blago savinuta pod nekim kutem od cca30 stupnjeva i naslanja se na regulator na karburatoru slobodnim padom.

Znači nema čvrste veze niti opruge kao veza,pa ne kužim da je netko u tvornici sve to namontirao tek tako.:icon_winkle:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Onda je umjesto ove polugice "L", kod nekih bude ovakva kao na slici, ali najčešće bude ova "L" samo savinuta. :^):
 

Prilozi

  • DSC00543.JPG
    DSC00543.JPG
    41.7 KB · Pregleda: 277

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Baš je takva
Onda dali savjetuješ da je pustim u funkciji ili bi bilo dobro da je maknem?:icon_idea:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Sve zavisi od toga kako se ponaša u radu, da li reproducira dovoljno snage, da li motor "kanta", ili se muči, ili dela ništo četvrto ?

Znači treba naći odgovore na ova pitanja, i onda doći do zaključka, pa prema tome namjestiti određene sitnice da to sve skupa šljaka i na nešto liči.:icon_cool:
Ne (nužno) u izgledu, nego funkcionalno !
 

darkozg

Novi član
Tu od
11 Sij 2016
Poruka
2
mio 350 u honda

Pozdrav
molim savjet. imam mio 350, umo motor. kupio sam hondin pa sam malo u dilemi. naime ovaj motor,umo ima dodatak prije remenice neku malu getribicu,reduktor. gledao sam slike sa hondinim motorima ne vidim taj reduktor nigdje. trebam li ga stavljati. pretpostavljam da je taj reduktor radi slabijeg motora .
hvala na savjetima
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Skines Tomos masinu i sa nje remenicu, odneses tokaru da ti pripase remenicu na hondu i onda montiras hondu na kuciste. Ja sam to radio na MIO 265 al isti vrag. Imas tu topic negdje. Vjerojatno ces trebat novi remen a to izmjeri kad sve namontiras a da nigdje ne lupa. Ja sam stavljao kopiju honde kinesku.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Stari umo motor ti se vrti na5600 okr,i taj reduktor ti služi da prepolovi okretaje tj da t na remenici bude 2800 okretaja na maximumu.(a i da "pojača"snagu motora):icon_biggrin:
Pošto ti novi motor ima pretpostavljam 3600 okr.taj reduktor ti ne treba jer bi ti motokultivator bio prespor.
Ovako će ti biti malo brži ,ali pošto je i motor jači može raditi i na nižim okretajima.
Trebat ćeš samo rupu na remenici povećet za 1 mm.

I kako je kolega rekao trebat češ drugu dimenziju remena.duži ili kraći,ne sjećam se točno
 

darkozg

Novi član
Tu od
11 Sij 2016
Poruka
2
ok,hvala. sve je jasno. zaboravio sam na brojeve okretaja. :icon_pray:

šogor planira uzeti tu kopiju,jel to valja? koliko si zadovoljan
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Nisi rekao koji si Hondin motor kupio ? Možeš iskoristiti remenicu od Tomosa (koja je u promjeru ona veća 88 mm, nju pretokariti na 80 mm i utor za remen na 16 - 17 mm). Ako je motor Honda G150 onda remen odgovara 850 - 860 Li x 16,7 - 17, a ako je motor ovaj noviji sa cilindrom u stranu onda će trebati duži remen, a to ćeš najbolje znati kad motor montiraš na postolje sa remenicama i jednostavno izmjeriš. Ostalo je već više - manje rečeno. :8):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
TOMOS-UNO-8-benc--motor-prirejen-za-mesalec-betona_527d0ce28dcba.jpg


Imam motor s ovakvom redukcijom, 1:2 bolji, na frezi, al spor, i imam lošiji originalni s reduktorom 1:3, skinut.(ili obrnuto :icon_e_confused:)

Koliki problem je zamijeniti reduktor?Ne stoji dobro, zbog kumpluga, okrenut je okomito, doli, a ne vodoravno.
Možda bi samo remenicu bija prominija, ali je na drugačijoj osovini, i drugačija je i remenica.Kućište je isto, ali kakvi su unutra zupčanici, neznam.Pretpostavljam da je radilica ista, i da bi tribalo to sidat kako triba.

Triba bi ovakvu stavit.

tomos-umo-6-reduktor-slika-57356910.jpg


Tribam li neke izvlakače imat ili to ide jednostavno van, i kakvo ulje nakon toga ulit, može li 10w40, ili da lovim postojeće?Ono se nebi tribalo baš nešto trošit...

edit;
Jel postoji mogučnost odvajanja/zamjene samo osovine i remenice (skupa) i ubacivanje u postojeći zupčanik reduktora, bez minjanja istog, jer meni ni ne smeta toliko šta je 1:3 redukcija koliko mi smeta premala/jedna remenica, i jako loše odvajanje kumpluga...
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Otpustiš ovih 6 vijaka na kacavide, laganim kuckanjem po kućištu reduktora i ide relativno lagano na pola. Ako ne bude išlo onda sa kacavide malo zabiješ između polutki (vidi se na dva mjesta je malo veći razmak), samo malo da ne oštetiš brtvu. Onda unutra imaš četri vijka inbus 5, njih odvidaš, malo odvojiš i zarotiraš kućište za 90 stupnjeva. Vidiš da li je postojeći zupčanik kao i ovaj kod narančastog reduktora, ako je isti samo staviš polovicu narančastog reduktora.
Ako nije isti zupčanik onda montiraš ovaj narančasti reduktor (kompletan).
Jedino bi onda ti trebao mali izvlakač za isčupati taj mali zupčanik sa radilice, jer je ono na konus i vjerojatno bez kajle (iako može biti i sa kajlom), manje bitno.
Ulje stavi 15W40 cca 1,5 dl (kad je u vodoravnom polužaju, nagnuti ga prema onom malom vijku 5 mm) za 15 stupnjeva da bude ulje da navoja (toliko da ne izlazi).
Tamo na kućištu (bloka prema radilici) je jedna mala rupica (za odušak) i tu u radu baca malo ulja van, te ga ja potrebno kontrolirati.:(nerd):
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pribacija sam, nisu isti, primistija sam cili reduktor.Sad kad imam veću hondu, ova mi je za drugačije namjene.
I zay_ba sam stvar.
Oštetija dihtung i stavija ga tako oštećenog, jer je oštećen s gornje strane, pa sam ga složija onako oštećenog, da posluži dok ne bude više vrimena za time se pozabavit.
Moram ju još probati, u radu, jer sam složija samo 1 par noževa i još ih okrenija put unutra.
Za kroz kapulicu i bili luk.
Moram vidit oće li se dat kontrolirat, ili će padat na bok.
Sad mi je naštimana za 25cm, a ako ne bude išlo, bit će motikaner, a dogodine širi redovi.
Imam još složenu opciju s po 2 noža i u rezervi šesterokute cijevi da se nabrzaka nabodu za 3+3..
Sad mi paše da mi je šta brža za medjuredno.

Nabrzaka mi se nije dala smotat tako da debela cjev od volana ide di triba crtalo.
Mora sam rastavit ono di se šteluje visina volana, i primistit one zupce na kontra stranu da ju smotam.Jer ima neki zub koji joj neda da se smota doli.

Kad se smota volan,- da ju se okrenit da leži na volanu, doslovno ju mogu uzet i u portapak ka kufer stavit, na cjevima od volana, je stabilna.

Morat ću to proučit, da ju ne tribam rastavljat za smotat u malo mista, pa ako triba i otpilat onaj graničnik...
+ moram skratit šipku mjenjača za nekih 7-10cm, sada sam ju samo malo smota..

Bit će to lipa frezica samo da joj poštimam sve kako triba da me ne zafrkava.
Stari motor od freze,(ovaj je od mišalice), me je strašno tra, mora sam ga svako malo rastavljat i dizne čistit, i propuhivat, pa je često, više truda bilo tomosića natjerat da radi, nego prikopat vilama ono šta on pofreza...
Ovaj karburator vulgaris, se čini bolji puno, od originalnog kompliciranog, bar dosad, da ga ne ureknem...:(:
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh