• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
A nisam stigao napisati sve o postupku servisa , jer sam sliku stavljao sa moba a tekst sa laptopa i prekardašio sa vremenom os 15 min.:mad:

Nabrajam djelove koje dam ugradio a koji su falili. Poluga, podloška ppoluge, opruga poluge, matica M5,vijak sa oprugom, brtva šalice, podloška spiralne opruge i vijak poluge koj spiralne opruge.
Evo što sam sve radio n a ovom karburatoru kako bi ga osposobio. Detaljno pranje, demontiranje leptira gasa (koji je bio naopakao), leptir poravnao i pobrusio kosine (po njegovom obodu) da primjereno zatvara difuzor, podesio plovak da pravovremeno zatvara, vijak donje dizne pobrusio na 9 mm (jer je bio) malo oštećen. Napravio ovu manju podlošku (koja dođe do one veće sa rupicama) kod spiralne oprugre, naštelovao spiralnu oprugu (za mod rada ) bez regulatora gasa (kako je rečeno). Usput još da kažem da ona veća podloška (sa polumjesečnom otvoru i s a rupicama) služi za štelanje moda rada karburatora sa kojim se može postići da se motor vrti od 3000 o/min do 5800/min zavisi za koju manjenu je motor , ustvari što pokreće................:geek:
 
  • Like
Reactions: ZKL

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Je je , skoro novi, nego di smo stali?
Dijelovi koji su falili i koji su ugrađeni sa cijenama:
1. brtva šalice 2,00 eura
2. poluga sajle 1,50 eura
3. opruga sajle 2,00 eura
4. podloška spiralne opruge 1,00eura
5. podloška poluge 1,00eura
6. vijak + opruga min. 2,00eura
7. redukcija zraka 2,00 eura
Djelovi ukupno 11,50 eura.
Karburator je složeni, isproban u radu i to za mod rada bez regulatora gasa.
Gotovo.
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Pozdrav svima evo da malo osvježimo temu. Kao što znate kolega @brgud se ponudio da mi riješi karburator što je i učinio ovom prilikom mu se zahvaljujem,vidi se da je čovjek pedantno to odradio, još smo na moj zahtjev tržili loputu tj. Dio zračnog regulatora koji ide ispod kape cilindra.
Isto tako iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim kolegi @MUHA koji je svojim savjetima pomogao meni laiku da taj motor kompletno presložim.
Na žalost zadnje vrijeme sam u gužvi pa nisam stigao isprobati stroj, uspio sam ovih dana to malo probati, situacija je sljedeća:1.
motor na manjim okretajima lijepo radi i mirnije radi nego prije servisa karburatora jedino kad skroz oduzmemo gas na sajli radi u tzv. Mrtvom leru moram ju ugasiti na žicu. Kak da to poštelalm nisam htio čačkati po karburatoru jer je poštelan
2.Prima gas negdje do pola a kad krenem kopati radi kao i prije na slabom gasu, tek kad skinem filter zraka onda ima snage i kopa. Na filteru sam vidio malu pukotinu s unutarnje strane i to sam posilikonirao misleći da je to problem ali nakon testa opet ista priča. Ne znam jeli problem u filteru ili negdje drugdje leži problem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Isto tako iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim kolegi @MUHA koji je svojim savjetima pomogao meni laiku da taj motor kompletno presložim.
Nema problema, i drugi put ako bu zatrebalo.
Budi spreman da je to Tomos sa svim svojim prednostima, manama i mušicama. Kad ga usavršiš bude vjerniji sluga, bolji nego mnogi novi.

Kaj se tiče problema u radu možda bolje da objasni kolega @brgud jer ja mislim da je problem u smjesi koju motor dobiva, a za to bi se trebalo igrati sa dizama.
Ili različitim fergazerima kaj si ja mogu priuštiti jer ih imam.
Ti sad imaš veči klip, neznamo jel Kinez složil jednako dugačka pera i odmah problemi sa smjesom.
 
  • Like
Reactions: ZKL

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
2.Prima gas negdje do pola a kad krenem kopati radi kao i prije na slabom gasu, tek kad skinem filter zraka onda ima snage i kopa.
Ovo mene sad zbunjuje, motor proradi punim gasom i ima snage kopati tek dok mu se skine filter za zrak. Pa što je s filterom, da li je totalno zabetoniran, zaštopan, si ga probao rastaviti i očistiti iznutra sve njegove sastavne dijelove?
Nekako bi imalo logike da s filterom radi, a bez filtera da ima mršavu smjesu...
PS
Ja sam svoj fergazer za kopačicu sredio tek dok me kolega @brgud posramio, ponudivši mi prije par mjeseci da mi on uredi fergazer. 🙃 Hvala mu na toj "packi". 🥂
Meni je največi problem bilo curenje goriva iz fergazera u radu, radi dotrajalog plovka, iglice, dosjeda, svega. Imam hrpu tih dijelova i uglazbio sam ih. Zadnjih nekoliko frezanja vrta UMO pali ko metak, ali dimi kao sam vrag, jer je u rezervoaru ne stara nego i prastara mješavina, no to nije krivac motor nego ja 😈🤣. U radu on doslovce fučka, radi kao avionski motor, zato još jednom hvala kolegi forumašu da me piknuo, trebalo mi je tada 😏🤣.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
sljedeća:1.
motor na manjim okretajima lijepo radi i mirnije radi nego prije servisa karburatora jedino kad skroz oduzmemo gas na sajli radi u tzv. Mrtvom leru moram ju ugasiti na žicu. Kak da to poštelalm nisam htio čačkati po karburatoru jer je poštelan
Ako bi mogao malo pojasniti napisano.

# MUHA​

Nikakva igra sa diznama NE dolazi o obzir a pogotovo u ovom slučaju! :(
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
214
ZKL
Daj malo bolje pojasni to svoje gašenje i mrtvi ler.
Vjerujem da je Brgud stručno sredio frgić i ja ga nebi dirao.
Ako bez filtera radi dobro treba se pozabaviti usisom.
Provjeri da nije filter zaštopan i kako brtvi kučište.
Kod cvajtakta nijanse puno utječu na rad.
 
  • Like
Reactions: ZKL

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Pretpostavljam da je "mrtvi ler" stvarni ler gas, a na njemu UMO ne krepa, nego ga gasimo putem struje, nije to kosilica da pustimo ručicu i njoj se aktivira kočnica magneta i gasi struja, ali, ali samo pretpostavljam jer nisam shvatio što forumaš misli.
A opisom: dok je filter gore radi lošije, nego dok se filter skine me zbunio, sumnjam u zaštopani filter, a pitam se i koje je vrste... Nedoumice idu dalje 🤕
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Evo na brzinu sam našao nekoliko filtera kojim sa susrećem na razno raznim Tomos umo motorima za razne namjene. Za pretpostaviti je da montirao neki od ovakvih filtera. Ali pretpostavka je majka svi zajeba.:rolleyes::LOL:
20240330_094025.jpg
Ili recimo neki ovakav.
download.jpg
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Gljivu mi vozimo več godinama, naravno ne samo radi zvuka.
I uz odgovarajuče dize to voziiiiii i radi ko sat.
Nije kopačica ali je isto Tomosaki.

Recimo ovaj voli samo ovakav filter (to je navodno od neke vatrogasne pumpe Rosenbauer, pa @Lee Champa ako imaš u dučanu ne pitam za cijenu....) dok ovaj drugi ne voli filtere, samo trubicu koja trenutno nije montirana jer je na jednom drugom projektu.
Malo su prašnjavi, ali zima je iza nas



 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
Evo na brzinu sam našao nekoliko filtera kojim sa susrećem na razno raznim Tomos umo motorima za razne namjene. Za pretpostaviti je da montirao neki od ovakvih filtera. Ali pretpostavka je majka svi zajeba.:rolleyes::LOL:
View attachment 71686
Ili recimo neki ovakav.
View attachment 71687
Pod Mrtvi ler sam mislio da mašina radi na malim okretajima samo kaj ne krepa znači kad je ručica gasa skroz na minimumu ne znam kak da drugačije objasnim vjerujem da ste me shvatili. Zaboravil sam još reći da kad je na leru i kad joj dodam gas malo kasni sa odazivom gasa kad je filter gore. Filter je od nje original bar bi trebal biti. Malo je u gipsu al kaj da radim. Probal sam skinuti kučište od ulja(onaj mali spremnik) pa kasnije i sito dok je radila al opet isto dobi snagu kad skinem sve skupa s crijevom .
 

Prilozi

  • IMG_20240330_162835.jpg
    IMG_20240330_162835.jpg
    39.8 KB · Pregleda: 17
  • IMG_20240330_162826.jpg
    IMG_20240330_162826.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20240330_162819.jpg
    IMG_20240330_162819.jpg
    35.9 KB · Pregleda: 17

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
78
OK znači treba mi drugi filter. Budem probao nabaviti valjda bu onda to bilo kak se spada konačno. Kolko bi od prilike koštal novi takav filter s crijevom?
 

Najnoviji postovi

Na vrh