• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
106
Imam par slika kad sam to sklapao pa vjerujem da bu se vidjelo sve kako je spojeno
 

Prilozi

  • IMG_20220509_174426.jpg
    IMG_20220509_174426.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20220509_174433.jpg
    IMG_20220509_174433.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 21
  • IMG_20220509_174504.jpg
    IMG_20220509_174504.jpg
    45 KB · Pregleda: 19
  • IMG_20220509_174907.jpg
    IMG_20220509_174907.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 21

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
E ovo izgleda OK osim da ova crna žica treba biti spertlana prema radilici da ne dođe u kontakt sa magnetom, nadam se da je to tako . Taj motor nije original , nego je bio mijenjan . Čak ti je uspijelo nosač filtra montirati naopako. Navedena devijacija u radu motora nije problem na ovim sličicama.
Svakako u riješavanju tako nekih banalnih stvari (kao što je osposobljavanje ovog motora) ipak treba imati neka minimalna znanja.:unsure::coffee:
A koji je problem sa starteron, da ga ne koristiš???

Od tvog prvog posta u ovoj temi prošlo je oh ho vremena , od 17. 03. 2022. godine!
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Nevezano na "problematiku forumaša" samo da spomenem nekoliko mojih "spoznaja" nakon cca 30 god korištenja UMO motora na kopačici / frezi, kome je koji naziv bolji.

Dva, ili tri cilindra i klipa su mi zaribala radi korištenja ininog dvotaktola. Prelaskom na dvotaktol drugih proizvođača više nikad, niti jedan, radi ulja.

@MUHA je nedavno postavio sliku svojeg strojčeka, s običnim fergazerom bez filtera. Ja sam davno, frezao povrtnjak pok punici i nisam skužio da mi je pao uljni filter za zrak i pofrezao sam ga, uništio. Nisam odmah mogao nači drugi (zato danas imam, iako ne trebam, 2 ili čak 3). Krenuo sam frezati gorice bez uljnog filtera, samo s plastičnom kapom i aluminijskom mrežicom ispod, motor se nagutao prašine i stao nakon trečine gorica. Toliko o uljnom filtru.

Jednom sam ugradio sam sebi "nove platine", bile su smeće, s kojim motor raditi dobro neće, vratio sam stare.

Također sam frezao gorice s motorom koji je išao kao avion, te stao na četvrtini posla kao da je dobio batom po glavi, a nije. Nakon otvaranja vidio sam da je izletio semering u reduktor. Više mi nikad nije, našao sam način da ga fiksiram "pouzdano i vječno" .

Za kraj tirade, potrošio sam nekoliko fergazera s automatskom regulacijom gasa, nekoliko plovaka i iglica, jer taj vrag skače, vibrira i sam sebe uništava, barem kod mene. Jučer sam našao u garaži još jedan polu fergazer ispod panka, nemam pojma od kada je tu bio zalutao, ali sada ih je puna kutija za cipele 😈🙃. Neka ih, budu jedbog dana imali cigani što voziti iz moje garaže.

Eto dragi svi, imam još samo 2 UMO motoreka i jedan klip i cilindar u rezervi, dojdem do freze, otprem benzin, zaprem čok, potegnem špagu i avionček dela, makar sad samo 2-3 put na leto. 😈🥂👋
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Nikako se ne bi složio da je razlog zaribavanja bilo koje ulje (koje se koristi za mješavinu). Moguće je , ali u nedostatku nekih drugih parametara , pa u kombinaciji sa nekim određenim dvototaktolom.
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
106
E ovo izgleda OK osim da ova crna žica treba biti spertlana prema radilici da ne dođe u kontakt sa magnetom, nadam se da je to tako . Taj motor nije original ,

Svakako u riješavanju tako nekih banalnih stvari (kao što je osposobljavanje ovog motora) ipak treba imati neka minimalna znanja.:unsure::coffee:
Iskreno kolko se sjećam nisam tu crnu žicu svzal prema radilici ostala je tak(nisma siguran moral bi pogledati).Na čemu je bil takav motor s obzirom da veliš da nije original? i jel ima razlike kakve od originalnog motora?? Problem je u tome kad pitam nekog odlokalnih majstora kak se nešto popravlja onda svi vele donesi kod mene i pljuju po onom drugom a neki savjet teško da mogu dobiti.Na youtube-u ima puno videa ali onaj tko ne zna ne može razlučiti tko dobro govori a tko ne.Vidio sam da na forumu ima tema o lošoj školi nekih youtubera bilo bi dobro kad bi postojala tema dobre škole pa bi tu oni koji ne znaju(uključujući i mene) naučili ispravno raditi pa ne bi postavljao puno "glupih" pitanja...
Starter je nažalost već malo izvitoperen pa neki puta neće do kraja vratiti špagu ili preskoči koji puta.Šaraf koji drži onaj mali zupčanik mi se zna često odšarafiti ako ga jače stegnem onda se mehanizam sa špagom ne da potezati,potegnem nekakvih 20-tak puta i onda se odšarafi, na propeleru u sredini je rupa tam di pokriva šrafa na magnetu tu je taj dio puknut pa sam ga morao lijepiti silikonom da drži.
Nevezano na "problematiku forumaša" samo da spomenem nekoliko mojih "spoznaja" nakon cca 30 god korištenja UMO motora na kopačici / frezi, kome je koji naziv bolji.

Dva, ili tri cilindra i klipa su mi zaribala radi korištenja ininog dvotaktola. Prelaskom na dvotaktol drugih proizvođača više nikad, niti jedan, radi ulja.

@MUHA je nedavno postavio sliku svojeg strojčeka, s običnim fergazerom bez filtera. Ja sam davno, frezao povrtnjak pok punici i nisam skužio da mi je pao uljni filter za zrak i pofrezao sam ga, uništio. Nisam odmah mogao nači drugi (zato danas imam, iako ne trebam, 2 ili čak 3). Krenuo sam frezati gorice bez uljnog filtera, samo s plastičnom kapom i aluminijskom mrežicom ispod, motor se nagutao prašine i stao nakon trečine gorica. Toliko o uljnom filtru.

Jednom sam ugradio sam sebi "nove platine", bile su smeće, s kojim motor raditi dobro neće, vratio sam stare.

Također sam frezao gorice s motorom koji je išao kao avion, te stao na četvrtini posla kao da je dobio batom po glavi, a nije. Nakon otvaranja vidio sam da je izletio semering u reduktor. Više mi nikad nije, našao sam način da ga fiksiram "pouzdano i vječno" .

Za kraj tirade, potrošio sam nekoliko fergazera s automatskom regulacijom gasa, nekoliko plovaka i iglica, jer taj vrag skače, vibrira i sam sebe uništava, barem kod mene. Jučer sam našao u garaži još jedan polu fergazer ispod panka, nemam pojma od kada je tu bio zalutao, ali sada ih je puna kutija za cipele 😈🙃. Neka ih, budu jedbog dana imali cigani što voziti iz moje garaže.

Eto dragi svi, imam još samo 2 UMO motoreka i jedan klip i cilindar u rezervi, dojdem do freze, otprem benzin, zaprem čok, potegnem špagu i avionček dela, makar sad samo 2-3 put na leto. 😈🥂👋
Imaš onda respektabilan staž sa tim motorima ;) na kraju kad sam pročital tvoj post došao sam do zaključka da sa tim motorima uvijek neki problemi te čekaju i moraš bit spreman stalno to šarafiti(naravno tko zna).Najgore mi je to kaj ne trebam puno tu kopačicu (najviše za međurednu obradu) al uvek neki problemi i zafrkancija nekad dojde mi da bi najrađe zel bat od 10 kila i tropil ju jednom za svagda kolko mi živaca je već do sad potoršila :( a opet da kupim nekaj drugo novo za 200- 300 eura ne znam kakva bi tu sreće imal. Ja koristim Stihl-ov dvotaktol piše da se radi u omjeru 1:50 odnosno 2% ja napravim 3% da se bolje podmaziva valjda to nije problem?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ova crna žica bi ovako trebala biti položena, ustvari ovo je još u originalnoj izvedbi, dok je ja ne ulovim .....
20240530_123433.jpg
Ovo je originalni blok motora umo 06 - 33. Razlika je da crna žica za gašenje izlazi kod kabla bobine. Dok na ovom tvom dugme za gašenje dođe zašarafljena na tu rupu di prolazi (tvoja smeđa žica). Motori koji imaju n a toj poziciji dugme za gašenje su stacionarni , npr. umo 06 -04 za mješalicu ili motori umo 06 i umo 08 koji pokreću pumpu za vodu. U ostalom motor je skoro isti osim tih nekih detalja , da i još je razlika u usisnoj grani i kapi cilindra (koja nema lupute).
Ali to je sad manje bitno, to je samo dokaz da je motor mijenjan u prošlosti.
20240530_123513.jpg
Jedan od mogućih razloga da motor ima poteškoće je Stihl ulje koje koristiš za mišelu.
Starter ti nije pravilno složen ili mu fale neki djelovi, zato se onaj vijak (centralne osovine ) otpušta i onda se ta osovina sa valjčicima spušta i potokari centralni Al limić ventilatora.
 
Posljednje uređivanje:

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
106
Ovo je originalni blok motora umo 06 - 33. Razlika je da crna žica za gašenje izlazi kod kabla bobine. Dok na ovom tvom dugme za gašenje dođe zašarafljena na tu rupu di prolazi (tvoja smeđa žica). Motori koji imaju n a toj poziciji dugme za gašenje su stacionarni , npr. umo 06 -04 za mješalicu ili motori umo 06 i umo 08 koji pokreću pumpu za vodu. U ostalom motor je skoro isti osim tih nekih detalja , da i još je razlika u usisnoj grani i kapi cilindra (koja nema lupute).

Jedan od mogućih razloga da motor ima poteškoće je Stihl ulje koje koristiš za mišelu.
Starter ti nije pravilno složen ili mu fale neki djelovi, zato se onaj vijak (centralne osovine ) otpušta i onda se ta osovina sa valjčicima spušta i potokari centralni Al limić ventilatora.
Moram priznati da to dugme na koje misliš nisam vidio da ga imam na svom bloku
1:11 ako na taj gumb misliš to ja nisam vidio da imam
Daj mi probaj malo detaljnije objasniti zašto misliš da ovo moje Stihl original ulje ne valja ???
Točim ga i u druge mašine i nisam imao problema do sada s njima. Starter ak se ne varam imam sve dijelove u kompletu kolko sam vidio po shemi al je to sve pomalo već potrošeno(jbg jučer je izašlo ispod čekiča :D ) Za silu imam i bušilicu da ju pokrenem dok starter ne složim kak spada mene više brine ovo kaj motor ne radi.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Ovo je stacionarni umo 06 - 04 i on ima dugme za gašenje na bloku, vidi se žuta žica koja izlazi dolje dok crna na crni gumb na bloku.
20240530_160022.jpg 20240530_160043.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Ako ne sumnjaš onda vjeruj, ako ne vjeruješ ostani i dalje sumnjati.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
235
Upravo sam zbog gumba za gašenje koji je pokazao Brgud pitao kamo ti je spojena crna žica.
Ti prekidači nekad mogu biti defektni i spajati na masu.
U toj kombinaciji nečeš upaliti motor, a još je gore ako ti ta žica bude neizolirana i mlatara po motoru, rezultat je isti.

Kaj je tiče INA dvotaktola - to je ulje koje koristim za sve dvotaktno kaj posjedujem (ima toga dosta).
Uvijek radim 4% mješavinu bez obzira jel motorna pila, flakserica, moped, motocikl, UMO mašine......
Nikada mi nijedan cilindar cviknuo, a napravio sam tisuče km na Tomosima.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Meni svejedno, ako tebi to ulje valja, vozi miško...

Za silu imam i bušilicu da ju pokrenem dok starter ne složim kak spada mene više brine ovo kaj motor ne radi.
Daj pojasni, ali brzo da ne čekamo par dana: kako to s bušilicom pališ motor, u koju stranu ga vrtiš?
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
106
Upravo sam zbog gumba za gašenje koji je pokazao Brgud pitao kamo ti je spojena crna žica.
Ti prekidači nekad mogu biti defektni i spajati na masu.
U toj kombinaciji nečeš upaliti motor, a još je gore ako ti ta žica bude neizolirana i mlatara po motoru, rezultat je isti.
Jedino je crna žica koja ide sa kondenzatora na platine a ova druga kaj je za gašenje je smeđa,po ovome kaj je brgud stavil tu di ide gumb ja ga nemam nego je rupa i kroz tu rupu je provučena žica za gašenje jer je tu bila i prošla prije nego kaj sam išta dirao (jest da je u komadu) probal sam ju skinuti da se nebi negdi dodirivala po mašini ali ista stvar.Kaj nebi onda gubilo iskru tj nebi je bilo na svjećici kad bi se ta žica negdje dodirivala na masu???
Daj pojasni, ali brzo da ne čekamo par dana: kako to s bušilicom pališ motor, u koju stranu ga vrtiš?
Pa imam gedoru koju sam improviziral na bušilici i zavrtim ju na stranu suprotno od kazaljke na satu(znači kad gledam od sebe prema magnetu).
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Hajde da pomogneš sebi i svima, poslikaj taj tvoj motor sa sve 4 strane, da mu možda vidimo vrline i nađemo mane.
I da kakva je sad kompresija, koliki je zazor platina???
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,715
Motor na mom videu je složen za Tomosicu i kod nje je gumb tu u originalu.
Stiholovo ulje ja dobro ali to ne znači da je dobro za umo motore. Viskozitetno je i masnije od nekih drugih (ne brendiranih ulja) . Kako se to manifestira kod umo motora , manifestira se tako da ne izgori u potpunosti i taloži se na ispušnom kanalu cilindra plus ako se radi bez uljnog filtra u kombinaciji sa prašinom zabetonira ispušni kanal cilindra. Dobro je znati da se umo motori vrte cca 4500o/min i temperatura izgranja je niža od recimo motorke Stihl koja se vrti na duplo većim obrtajima od uma i temperatura je znatno veća, tako da onda ulje više izgori.
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
106
Sad nemrem poslikati motor budem kad vremena uhvatim...
Kakva je kompresija ne znam jer ju nisam niti mjeril a i nemam s čim
Zazor na platinama je podešen na 0,40.
 

Najnoviji postovi

Na vrh