• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO Standard 350

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
95
Pozdrav svima nabavio sam filter za zrak isti kakav je na slici koju je postavio kolega @VikendSeljacina i novo crijevo za zrak. Mašina je nakon ugradnje novih dijelova imala snage i uredno je radila. U zadnje vrijeme mi se počelo događati da joj treba dugo da upali tj. Ne pali sa starterom nego ju moram zavrtiti na bušilicu ali kad upali tada radi i ima snage. Danas sam mislio raditi s njom ali nije htjela upaliti tj upalila je i nakon kratkog rada se ugasila i više nije htjela upaliti. Provjerio sam svjećicu ima iskre, i gorivo dobiva u cilindar, probao sam čak skinuti filter misleći da možda nema dovoljno zraka ali ista priča. Ima tko kakvu ideju u čemu bi mogao biti problem?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Evo ga javio se je pravi pravcati "Tapkaroš"! To je lik koji će sve (a ma baš sve ) samo kako bi iskamčio da mu drugi poporavi kopačicu , a da on samo melje od prve do zadnje što nema nikakve veze sa vezom. Već je nekih 15 mjeseci kad se je prvi put javio u ovoj temi sa svojim problemom i još uvijek nije uspio osposobiti to svoj čudo od kopačice. Od samog početka trkelja z brda z dola , te sve sam napravio, te ja to nisam , pa ja to neznam, pa to je ovako , pa to je onako i nikako da postavi neku sliku da pokaže što je napravio , ma jok. Pa je konačno stavio sliku karburatora kojega je unakazio, i kad sam vidio što je radio sa njim ja sam mu se ponudio da mu ga osposobim , što sam i napravio i to gratis. Potom je taj karburator ugradio i opet kopačica ne funkcionira, pa pita u čemu bi mogao biti problem? E kad je stavio sliku filtra , onda su stvari postale jasnije, iako je meni bilo jasno od samog početka bilo jasno o kakvom se liku radi. Kad je stavio sliku svog filtra (koji to nije) ja mu stavio sliku 15 filtra (koji mogu poslužiti!) lik pita a di mogu naći filter? Koliko se god ja angažirao da mu pomognem i to sam napravio i to sve iskomunicirao (u temi) složio mu karburator sa specificiranim dijelovima koje sam mu ugradio (kojih uopće nije bilo) on potom pita a imaš i luputu pa sam mu i to poslao.
Evo sad se je opet javio sa konstatacijom da pali na bušilicu, pa se vartio na kandelu..................

To mnogo što - šta ne štima ili laže od samog početka, ili pokušava svojim preseravanjima i manipulacijama nešto postići i postigao je to da nije nič napravio itd.......(n)

Lik je prava katastrofa, blago rečeno!🤮
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
95
Hvala ti na ovakvim "lijepim i biranim riječima" 👏 mislim da si ovim odgovorom više rekao o sebi nego o meni. Ja sam naveo od početka da ja nisam mehaničar i da se ne razumijem u mehaniku ali imam volju i opisao sam što sam radio. Ta kopačica mi je ostala od pokojnog oca i htio sam si ju složiti jer za mene ima emotivnu vrijednost a tu kopačicu je netko drugi unakazio ko je to tati prije slagalo a ja sam ju htio složiti kao neki svoj projekt . Od početka si me podbadao u svezi servisa tipa,"Brtva izgleda kao da ju je krava sažvakala". Konkretne odgovore si izbjegavao dok ti ih nisam više puta postavio. Slike koje si tražio sam uredno postavio. Sam si se ponudio da mi riješiš karburator što si i učinio, dijelove koje si ugradio sam uredno platio po cijeni koju si i na forumu naveo, htio sam ti ostaviti za kavu s obzirom da si rekao da su ruke gratis nisi htio uzeti. Loputu koju si spomenuo sam te tražio i platio 15 eura koliko si tražio. A za filter ti baš hvala na slici, veliš da sam pitao di mogu naći filter??? hvala ti kaj si mi odgovorio na to pitanje 👏🤭 s obzirom da ti te krševe ne slažeš vjerojatno ni ne znaš di ima za kupiti😂 pa mi je kolega Vikend Seljačina odgovorio, naveo si da lažem i da se preseravam i manipuliram te da sam prava katastrofa, ta izjava ti ne služi na čast to misliš ti, ali bez obzira na sve hvala ti kaj si mi složio frgazer ni jednom riječju nisam nikad rekao da to ne valja vidi se da se razumiješ u moto kultivator ali u ostale stvari oko tvoga karaktera ne bih ulazio u raspravu😉. Nikad nikome nisam ostao dužan pa neću ni tebi reci koliko sam ti dužan za sve to(uključujući i nanesene "duševne boli") reci javno ovdje cifru a meni pošalji broj računa. Pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Pozdrav, imao sam slično "životno školovanje" kako i ti sad s @brgud - om radiš predstavu. To što je forumaš @VikendSeljacina postavio sliku filtera tebi ne rješava na toj kopačisti tvoj problem. To što si nabavio i "crijevo" ni to ne rješava tvoj problem.
Tebi nedostaje još bitnih "sastojaka" dijelova, koji bitno definiraju smjesu i rad tvojeg motora.

Imao sam takvu kopačicu s tomosom, a imao ju je i susjed. Stajao je na međi, gledao i studirao kako ja obrađujem svoje gorice i zaustavio me. Kak tvoja tak dobro dela, fučka, a moja nikud nikam? Zamolio me da sredim i njegovu. Jesam. Predao sam mu ju, išla je kao avion. Za deset dana više nije išla. Susjed je imao pomoćnika u radu, slugu, koji se razumio i petljao u sve, demontirao je i bacio novo izrađene dijelove, nužno potrebne za dobar rad tog motorčeka. Susjed je to meni priznao, za godinu dvije je najurio s dvorišta i tog svojeg pametnog sveznalicu.

Da zaključim, ti sebi ipak nisi nabavio sve dijelove potreban za rad tvojeg motorčeka s takvim filterom, konkretno postoji i jedan točno dimenzionirani umetak, unutar cijevi, nešto kao nekakva prigušnica za Vas koji to ne prčkate svakodnevno. Eto da ne bude zablude, lijeva strana slike je to.

123.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
95
Pozdrav, imao sam slično "životno školovanje" kako i ti sad s @brgud - om radiš predstavu. To što je forumaš @VikendSeljacina postavio sliku filtera tebi ne rješava na toj kopačisti tvoj problem. To što si nabavio i "crijevo" ni to ne rješava tvoj problem.
Tebi nedostaje još bitnih "sastojaka" dijelova, koji bitno definiraju smjesu i rad tvojeg motora.

Imao sam takvu kopačicu s tomosom, a imao ju je i susjed. Stajao je na međi, gledao i studirao kako ja obrađujem svoje gorice i zaustavio me. Kak tvoja tak dobro dela, fučka, a moja nikud nikam? Zamolio me da sredim i njegovu. Jesam. Predao sam mu ju, išla je kao avion. Za deset dana više nije išla. Susjed je imao pomoćnika u radu, slugu, koji se razumio i petljao u sve, demontirao je i bacio novo izrađene dijelove, nužno potrebne za dobar rad tog motorčeka. Susjed je to meni priznao, za godinu dvije je najurio s dvorišta i tog svojeg pametnog sveznalicu.

Da zaključim, ti sebi ipak nisi nabavio sve dijelove potreban za rad tvojeg motorčeka s takvim filterom, konkretno postoji i jedan točno dimenzionirani umetak, unutar cijevi, nešto kao nekakva prigušnica za Vas koji to ne prčkate svakodnevno. Eto da ne bude zablude, lijeva strana slike je to.
Mislim da se jako dobro vidi tko je glavni scenarist ove predstave,to može vidjeti svatko osim onoga tko ne želi vidjeti i onih koji ga podržavaju u tome(jer su mu slični).Kolega VikendSeljačina(ovim putem mu se zahvaljujem) je dobrim dijelom riješio moj problem jer mi je dao važnu informaciju gdje mogu nabaviti potrebni dio s obzirom da je za ove motore sve teže naći dijelove i taj filter na slici je isti kao i onaj originalni koji sam imao.Mislim da sam uzeo sve dijelove koje navodiš jer sam uz kompletni filter uzeo tu prigušnicu i novo crijevo u kompletu.Ova slika sheme koju si postavio je drugačija u odnosu na ono što ja imam ja imam nešto ovakvo.Uz kompletni filter uzeti su još i broj 51(na tu prigušnicu misliš vjerojatno) i 50.Nije mi jasno kak je radila normalno kad sam to sve složio a sad neće upaliti ni sa bušilicom??? 1716737159420.png
 

Prilozi

  • 1716736750463.png
    1716736750463.png
    68.7 KB · Pregleda: 0

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Na temelju kojih saznanja da ja sad napravim defektažu kvara, samo na temelju činjenice da je radila dobro. E pa nema šanse, nema tog doktora koji bude na temelju ničega tebe sad prosvijetlio. Čak ni u radioni, šegrtu ne možemo nalijati znanje odmah iz vrča u glavu, a kamoli ovako na forumu...

Nisi me uvjerio da si do sad sredio onaj tvoj "blindirani" filter za zrak. Imaš odgovor na pitanja da li dobiva gorivo, ima struju, kakve su platine, da li je magnet ostao ispravan u svim detaljima, da li su semeringi na mjestu i ispravni?

Za kraj, jer se nemam namjeru dalje s tobom natezati i dopisivati o ovome, da naš zašto recimo ja podržavam u ovoj raspravi @brgud - a, zato jer sam svjestan da puno o tome zna, samo više nema ni on volje i živaca. (Mene je osobno on ovdje komentarom prodrmao, probudio, da ipak sam sebi uredim svoj fergazer, nakon puno odgađanja, ali to je bila moja lijenost i sramota ne tvoja.)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,133
Jedan tip namota špagu, povuče i motor kresne " od prve"!
Iduće godine nikako! 😛
Špagu namatal kontra!🤛
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Imam Tomos Umo 6 koji se ispravno vrti naopak, od šprice za gorice (na šlaufe), Tomosu je negda sve pasalo - ali ugasili su, smo ga... Moram i ja sebe u komentarima 🤕
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
234
Dosta fajta idemo na defektažu.
Jesi probao staviti drugu ispravnu svječicu?
Imaš li filter goriva na cjevovodu između ventilića i frgića?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Barem ovsko upristojen motor bi trebao izgledati (izvana). Ali što mu to vrijedi , ako se zanemari unutrašnjost i to ono osnovno termo grupa i radilica, naravno i ostalo što slijedi.
20240528_105842.jpg
Ovdje imamo novi cilindar sa već dosta potrošenim karikama koja iznosi 0,40. Motor će sa ovoliko potrošenim karikama još moći šljakati, ali naravno da su minimalno zadovoljni svi ostali parametri.
20240528_110628.jpg
Ovdje je sa novom krikom, malo je teže ovako na slikama vidjeti razliku ali ta razlika se manifestira na rad motora. Sve što je istrošenost karika veća onda se to manifestira na način kad se motor dobrano zagrije i ugasimo ga i pokušamo ga upaliti a on neće upaliti ni nakon 27 povlačenja! Dok je do pred 3min radio sasvim dobro. Zašto se to dešava? Zato jer uslijed istrošenih karika sve veče je trenje na relaciji cilindar - klip i dolazi do pregrijavanje kpl termo grupe i karike izgube elastičnost, kompresija pada u odnosu na hladan motor. Tako da nema dovoljno kompresije da usisa smjesu i da tu smjesu potisne iz kartera u prostor za paljenje, i ne može upaliti bez smjese , logički zar ne.... :rolleyes:
20240528_110335.jpg
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
95
Na temelju kojih saznanja da ja sad napravim defektažu kvara, samo na temelju činjenice da je radila dobro. E pa nema šanse, nema tog doktora koji bude na temelju ničega tebe sad prosvijetlio. Čak ni u radioni, šegrtu ne možemo nalijati znanje odmah iz vrča u glavu, a kamoli ovako na forumu...

Nisi me uvjerio da si do sad sredio onaj tvoj "blindirani" filter za zrak. Imaš odgovor na pitanja da li dobiva gorivo, ima struju, kakve su platine, da li je magnet ostao ispravan u svim detaljima, da li su semeringi na mjestu i ispravni?

Za kraj, jer se nemam namjeru dalje s tobom natezati i dopisivati o ovome, da naš zašto recimo ja podržavam u ovoj raspravi @brgud - a, zato jer sam svjestan da puno o tome zna, samo više nema ni on volje i živaca. (Mene je osobno on ovdje komentarom prodrmao, probudio, da ipak sam sebi uredim svoj fergazer, nakon puno odgađanja, ali to je bila moja lijenost i sramota ne tvoja.)
Pa ti kao iskusni mehaničar koji je već složio nekoliko takvih strojeva kao što si i sam spomenuo ovdje na forumu valjda na temelju onoga kaj sam već opisao možeš pokušati predpostaviti u čemu bi mogao biti problem ili ako sam nešto zaboravio spomenuti možeš slobodno pitati pa budemo probali riješiti problem.

Ne znam kaj te zanima u svezi tog „blindiranog filtera“ ? ti i brgud ste rekli da je taj filter smeće i zato sam napomenuo da sam kupio isti takav novi komplet i crijevo i prigušnicu i ta garnitura je radila zadovoljavajuće.

Nemam se ni ja namjeru s nikim ovdje natezati nikad mi ni nije bila namjera došao sam ovdje zbog savjeta jer mi treba pomoć mislim da forum valjda i služi za to ili se varam?,i ja sam svjestan da brgud zna puno ali ne podržavam to njegovo bezobrazno ponašanje to kaj zna nije mu izgovor da može vrijeđati i omalovažavati bilo koga i ponašati se kao zadnji prostak a koliko se sjećam u konflikt je dolazio i sa drugim kolegama na forumu.

Mislim da je on osobno svojim komentarom ovdje mnoge „prodrmao“ i po mom mišljenju iznenadio ali u negativnom kontekstu.

Vikend Seljacina budem probao staviti drugu svjećicu novu pa ću probati nažalost u zadnje vrijeme sam u gužvi pa ću to napraviti kad uhvatim vremena,kolko znam nemam nikakav filter goriva imam samo u rezervaru na pipici nekakvu mrežicu čini mi se ak si mislio na to jel mi ulazi smeće .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Pa ti kao iskusni mehaničar koji je već složio nekoliko takvih strojeva kao što si i sam spomenuo ovdje na forumu valjda na temelju onoga kaj sam već opisao možeš pokušati predpostaviti u čemu bi mogao biti problem ili ako sam nešto zaboravio spomenuti možeš slobodno pitati pa budemo probali riješiti problem.
Screenshot_20240528_204102.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Evo forumski kolega #plus se ponovno i ponovno ponudio u riješavanju nastale problematike. 👏 I to sa konkrektnim pitanjima koja zahtijevaju konkretne odgovore. A to znači na svako postavljeno pitanje konkrektan odgovor (ako je moguće bez razvlačenja i pričanja litanija)!
Tako da ovim putem pozivam #MUHA da se uključi u riješavanje ove nastale problematike, pošto je on nedavno slagao takav motor od nule i koji je uspiješno u funkciji.(y)

Isto tako pozivam članove koji su donekle aktivni u ovoj temi i koji imaju nekekvih iskustva sa Umo motorima, kao i one koji nisu aktivni u ovoj temi a imaju ikakva saznanja u svezi riješavanja nastale problematike.

Samo da se pohvalim da sam mu ja servisirao karburator i nadopunio ga sitnim djelovima i detaljima , bez kojih taj karburator "NIKADA " NE BI radio kako spada. Ali sam karburator ne može funkcionirati ako nisu zadovoljeni svi ostali parametri i postavke motora.

Kolega #plus ima tu muchs znanja o struji i električkim instalacijama i ono najvažnije dugogodišnje iskustvo u održavanju i radu sa takvom kopačicom. Tako da što se tiče platinskog paljenja imao bi što šta za reći.

#MUHA recimo sa se malo uključi po pitanju termo grupe , radilice, znači samog motora.

Opet ne podcjenjivački znanje svi ostalih da se uključe pa da konačno pomognemo čovijeku da si osposobi kopačicu, jer sezona kopanja već polako stiže.
 

ZKL

Član
Tu od
17 Ožu 2022
Poruka
95
Koliko sam vidio gorivo dobiva jer je klip mokar(čak sam vidio da je nakon duže vrtnje bušilicom malo benzina kapalo iz auspuha),a svjećicu sam skinuo i prislonio na metalno kučište motora (masu) i vidio da baca iskru.Platine i kondenzator su prilikom remonta stavljeni novi kao i nova bobina jer je iskrila pa je gubilo struju tj. probijala je i novi kabel je stavljen i lulica.Magnet mislim da je Ok ali mogu poslikati ga izvana ako to nešto pomaže,najrađe bi ga izvadil van moral bi posuditi radapciger.Za semeringe ne znam u kakvom su stanju do sad kod remonta su stavljeni novi Corteco 17 35 8.Kopačica je radila uredno tj kopala je i nakon završenog posla ostavio sam je da odradi 2-3 minute u leru i ugasio je.Kad sam ju htio prije koji dan ponovno upaliti davala je znakove života čak je u jednom trenutku upalila i radila kakvih pola minute i ugasila se i nakon toga nije više htjela upaliti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh