• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
A jbg.... ne baš doslovno da blatobrana, pustiš malo prostora , toliko da možeš staviti zaštitni poklopac. Tako i onako zaštitni poklopac ima onu izbočinu (baš za zatezač remena). I taj zaštitni poklopac ne uvaljuješ kad je zatezač u donjem položaju, a kad je poklopac montiran zatezač ide do njega., nema dalje nego u radni položaj.
I šta si rekao kako ide postupak štelovanja kvačila?

Je li se prvo podesi razmak između motora i mjenjača? Koliko jako pri tome treba zategnuti remen?
I onda štelovati sajlu?
Ako sam te dobro razumio originalnu dužinu sajle skratiš za 10mm ?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,988
Pa prvo pustiš ručku kvačila,i povučeš motor tako da rolnica kvačila ima još malo hoda ,tj.da se u radu može još sama(pod utjecajem opruge i trošenja) može dotegnuti
I onda štelaš ostalo,kako ti je brgud opisao,pa nije to atomska fizika ;)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Kratki osvrt na nazubljeno - klinasti remen koji je na mojoj slici (slikovni prikaz razmaka remena u radnom položaju). Taj remen je koliko se sjećam B34 od SKF ili Optibelt, remen je širine u leđima širok 17 mm (što je vidljivo na slici) i kao takav ne zapadne u remenicu sa cijelim svojim konusima pa samim tim se smanjuje tarna površina. To je jedno i drugo popuca n a nazubljenom dijelu. Bolji je običan klinasti remen od nebrandiranih proizvođača. Zašto ? Zato jer je remenica na najširem široka 16,3 mm. Tako da većina remena 17x 850 Li odgovara iz razloga (što su ti remeni) u leđima široki 16 mm i sa svojim konusnim dijelom bolje naliježu u remenicu.

Sad kad smo riješili sajlu i zatezač remena. Slijedi montaža motora (bez remenice), motor staviti u svoj položaj sa pripadajućim vijcima i obavezno i peti vijak (koji spaja ) vezni lim motora sa veznim limom mjenjača i sa laškim vijcima probati da motor lagano ide napred - nazad. Kad se to postigne onda se motor gurne skroz nazad , stavlja se remen na već postavljenu remenicu mjenjača a na motor (radi lakše) remen se stavi na remenicu i onda na radilicu motora. Graničnike pogonske remenice odokativno pritegnuti. Onda stisnuti polugu kvačila skroz, potom motor gurnuti skroz napred , blago zategnuti samo jedan vijak, otpustiti polugu kvačila i mjeriti razmak zatezač - gornja leđa remena da se dobije vrijednost cca 75 - 80 mm. Upaliti motor i vidjeti da li odvaja, podesiti gornji graničnik tik da remena (kad je remen u pogonu) , donji graničnik na cca 4 mm od remena (kad je u pogonu), onda imaš još jedan graničnik (kod pogonjene remenice ) as gornje strane, njega isto tako tik do remena (kad je u pogonu). Slijedi proba dok ne dobiješ da pogonjena remenica stane (kad stisneš kvačilo). Najprije probati fino štelanje na upravljaču (vijak za fino štelanje) ako ne bude zadovoljavajuće onda sitnim pomacima motora napred - nazad.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Kvačilo smo našteleli, makar samo teorecki, ali i to je nešto , slikice nekom drugom prilikom.
Nabasao sam na jedan mjenjač od F400. I prva stvar koja me je malo iznenadila a to su vodene brtve na pogonskoj osovini. Naime na skoro svima do sada sa kojim sam se susretao prsten vodene brtve bio je gumiran. Ali ovaj je sa vanjske strane metalni i jednim dijelom zarđavio kod osovine. A ništa treba otvoriti mjenjač i to sve izbiti van i nove vodene brtve.
Povadio sve vijke koji spajaju polutke mjenjača i obično se one odvoje (bez neke veće zajebancije). Ali ovdje nikako da polutka da se odvoji i sklizne sa osovine.😠
A ništa treba primjeniti drugačiji pristup problemu, sa vanjske strane isčupati kpl. prsten. Osovina uvijek zarđavi do semeringa i zato nije htjelo van. Ali nije to sve , nego je sam pakung drugačiji od uobičajenog, evo kako izgleda rastureno.
Nekako mi se čini da bi ovo mogao biti originalni mjenjač , po vijcima.
IMG_20230606_131424[1].jpg
Prsten koji prvi ide na osovinu sa untarnje strane je gumiran, dok sa vanjske strane na njega dolazi semering. Desni pakung je kpl.
IMG_20230606_131440[1].jpg
Na osovini gdje dolazi ovaj gumirani prsten, osovina je bila čista i glatka (bez ikakvih tragova ruzine ili tragova semeringa). Obično osovina bude ruzina da unutarnjeg semeringa. itd...:cool:
IMG_20230606_131500[1].jpg
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Takav je mjenjač i u mene i sličan sam problem imao.

Kupio nove brtve ali nisam ih promijenio upravo zato jer su gumene, a originalne su izvana metalne pa nisam znao šta sa time raditi i kako ih zamijeniti.

Ali izgleda da cu morati nesto raditi jer mi poslje rastavljanja mjenjača i vraćanja starih semeringa upravo na njima pušta ulje.
Malo, ali pušta.

Ako skontaš kako zamijeniti te stare semeringe sa novima javi da i ja uradim :cool: :ppozdrav:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Ako su izvana metalne kao ove koje sam ja rasturio, onda ih treba isčupati kpl. i ugraditi nove kpl.
 
Tu od
5 Lip 2020
Poruka
83
Ako su izvana metalne kao ove koje sam ja rasturio, onda ih treba isčupati kpl. i ugraditi nove kpl.
Dakle skinuti metalne brtve i staviti ove "obične"?
Ili se taj metalni dio može nekako rastaviti pa staviti na ove nove brtve?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Može se rastaviti , al ovako kako sam ih je rastavio tako da ih više ni bog ne može sastaviti!:devilish:
Ako možeš nabaviti kompletne (kakvi su bili) to onda bilo bolje, ali čisto sumnjam u to, tako da uglaviš ovakve (koji su dobavljivi).
vodena-brtva-semering-mio-honda-slika-105306171.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
U jednoj drugoj temi je bilo postavljeno pitanje u svezi filtra zraka Honde F400 (motor Honda G150), na slici koja je prikazano kućište filtra fale četiri dijela koja sačinjavaju filter kompletan. Evo filtra s a svim sastavnim dijelovima.
IMG_20231108_111742[1].jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dosao bi u napast sa idem to popravljat..tebe žicati ostale djelove..a raditi prelaz da ga montiram na kosilicu..ma hoču..samo zato jer je tamo neki rekao da spužva ne valja kao filter..
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,549
Ma nije valjda da slušaš tamo neke!.... Ako nekome ne valja spužva onda je može baciti ili staviti PVC mrežu ili metalnu. Na tom motoru je ta spužva u originalu, tako da je to od jednog razloga da ne vrijedi?:rolleyes:
 

Najnoviji postovi

Na vrh