• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
pretpostavljam da ovu temu treba ovdje otvoriti, ako se moderatori slažu, jer sumnjam da itko i koristi ovakve mlinove za konvencionalne žitarice. ugl, ove godine smo imali na 0.5 ha 4,5 t pšenice koja nije bila ničim tretirana, pa smo odlučili da je sameljemo. ali skuplje me dođe usluga, nego kupovina mlina. i tako, saznam da susjed ima mlin na kamen i da ga ne koristi par godina. i dogovorili se... danas smo ga prevezli, a nadam se da ćemo kroz 2-3 dana mlin osposobit, pa krećemo u proizvodnju:











 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Intersantno...

Imam kompletni mlin ( zgradu s 3 mlina na kamen), staro 60 god koju je član obitelji zaključao početkom 80-tih kada je otišao u penziju...

Dan danas stoji sa svim svojim dijelovima netaknutim, 100% ispravna....


Nisam se neikad sjetio poslikat to. Stavim slike kroz koji dan :)


ps: što se teme tiće. vidit će mo di je postavit :)
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Ma milina od mlina, jesi negdje u okolici Zagreba, trebala bi barem jedna vreča brašna od 25-30 kila za prezimiti.

Gledam ih po njuškalu veš više godinu dana, ajde priznaj koliko je plačen.

Meni eto ne treba nego za familiju, ali kad bi bil doma valjda bi netko iz sela pital za samljeti.

Kamene znam sam natesat tak da to nije problem.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
u jbt, da je meni tako nešto. ima zgrada kod mene u ulici, tkz. kaiserov mlin, ali to je bio mali mlin, objekat je s počtka 20. stoljeća, jednokatnica, ali je prekrasna. u đakovu je u centru bio kompletan mlin na valjke, s čitavim postrojenjem. zgrada je bila toliko velika da su u podrumu imali i zatvoreni bazen. nedavno je sve srušeno, pa su počeli graditi hotel i stanove (a što drugo), međutim firma je propala, ali je veličanstveni todorić preuzeo gradilište, pa će on dovršit. bilo je inicijativa da se sačuva, čak je i rušenje odgođeno na par mjeseci, ali su konzervatori prepustili odluku gradskom poglavarstvu i ono je, naravno, odlučilo da se mlin sruši. suprotno volji građana. bio je neki švicarac prije rušenja, predstavnik jedne firme koja proizvodi mlinarska postrojenja. kaže čovjek da takvo postrojenje ne postoji od beča pa na ovamo nigdje i da ih je općenito gotovo pa nemoguće naći. kad su mu rekli da se mlin ruši, čovjek se rasplako, doslovce. ali, ja sam nedavno vidio fotografije nekog mlinskog postrojenja, slikane na mirkovcu u baranji, izgleda da je postrojenje završilo kod todorića, tako se i bilo pričalo jedno vrijeme. što objašnjava neke stvari od samog početka, jel.
ugl, slikat ću ja još ovaj mlin iznutra, ima svileno sito za brašno, dva kamena, naravno. ima i dizalicu za kamen, samo ga treba znati naoštriti. odvaja nekoliko frakcija, a ne znam još koliki mu je kapacitet, samo znam da je malo sporiji od čekičara. stari će na njemu mljeti stočnu hranu, jer kamen daleko bolje usitni pa je veća iskoristivost, pogotovo kukuruza.

@orašar, iskreno, dogovor je bio oko 500 eur, ali neće bit u novcima, nego u svinjama, možda čak još i dobijem para :)
inače sam u đakovu, ali ako bude sve kako treba, možemo se nešto i dogovorit. ljudi kod nas dosta melju, a nama je rečeno u mlinu da je 0,80 kn/kg, ali to je za organsko, ovo klasično je jeftinije, naravno.
 
Posljednje uređivanje:

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Intersantno...

Imam kompletni mlin ( zgradu s 3 mlina na kamen), staro 60 god koju je član obitelji zaključao početkom 80-tih kada je otišao u penziju...

Dan danas stoji sa svim svojim dijelovima netaknutim, 100% ispravna....


Nisam se neikad sjetio poslikat to. Stavim slike kroz koji dan :)


ps: što se teme tiće. vidit će mo di je postavit :)

Ma kakva penzija, naši prodaju pšenicu van pa uvezu durum za tjesteninu i galofak pod krušno brašno, onda mi to kupujemo (Plodine-Konzum tralala).
Izvadi klin i nek melje polako, svaki mjesec-tjedan-dan jedna vrečka i ponuditi to
ljudima nek vide zakaj kruh miriši.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
premjestio sam temu u prigodniju kategoriju.

Daj mi reci, gdje je tu kamen? Dugoročno, troši li se taj kamen i dali se može zamijeniti? Nisam ni znao da postoje takvi mlinovi na kamen..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
kamen, tj. kamenje (ima ih dva, rotirajući i fiksni) su ispod lijevka, u onom djelu koji izgleda ko prerezano bure od nafte :). kamen se troši, ali jako malo. samo ga treba oštriti. naravno, može se i zamjeniti, kad ga počnemo sređivati, slikat ću ti, ima dizalicu na sebi, nešto slično radapcigeru. to je u biti isti princip kao i kod starih vodenica.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,663
Stavit ću sutra slike svog starog mlina na kamen, inače postolje mu je drveno. Radi i dan danas i to svaki dan.
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Ako mene pitaš, kamen je naravno u onom bubnju koji se vidi na slikama, kamen se troši i to je normalno i prirodno.

Kamen ima kanale koje treba obnavljati dlijetom i sl.

Pravi je gušt, napraviti taj mlin (sa slika) da se vrti čim sporije ( jedna vreča žita - cca sat vremena) da se žito ne pali previše kod mljevenja.

Prednost ovakvog brašna je niska temperatura obrade mase koja se kotrljanjem u mlinu rješava ostatka (viška) vlage u žitarici od sredine prema van, a ne čistim mehaničkim drobljenjem-čekićanjem sa čim večom brzinom obrade da se sve dimi na žrvnju.


Ja kameni mlin nikad nisam imal u familiji, bilo je u selu. Cijelo selo valjda nema više vremena peči kruh, ali vidim da se vremena vračaju i sječanje na bake svakim razgovorom sa društvom je sve jače.

Bude to kad tad na mojem dvorišću samo se bojim da ne navale ljudi sa svojim vrečicama pšenice, jer ima neki zakon za mlin da se i to mora prijaviti.

itp, zwer: mi forumaši čekamo što više slika sa detaljima otvorenog bubnja sa kamenima i doziranja prilikom meljave te broju okretaja samog kamena i mirisu domačeg brašna-kruha.
 
Posljednje uređivanje:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
imam i ja jedan mali mlin na kamen ali ga ne koristim (a htio bi), bas mi je drago da se tema otvorila, da ljudi zele pisat...
U ono malo vremena sta sam proveo razmisljajuci i istazujuci o mljevenju, cini mi se da je kameni mlin mozda najbolja opcija.
Dobro bi bilo imat i nekakvo ciscenje/pranje pred mljevenje kad je brasno za ljudsku ishranu...
Vjerujem da se dosta toga moze napravit u kucnoj radinosti samo treba podjelit iskustva!
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,470
joj,ima ga i tast moj,na drvenom postolju je,budem ga uslikao...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
tih mlinova ima po dalmaciji kolko hoćeš. moji su podrijetlom iz vrlike, samo ja sam peta generacija, tako da nemam baš nekih doticaja s prapostojbinom, ali znam da je u vrličkoj dolini prije drugog rata bilo 32 ili 36 vodenica. a vidio sam dosta mlinova na kamen po oglasima baš iz tih krajeva. dolje je super za kukuruz, samo malo ljudi radi. u vrličkoj dolini su nekada i rižu sadili, a sad se 80% polja samo kosi sijeno. samo ti osposobi mlin, makar i samo za svoje potrebe.
imam ja i tijer, nedavno sam ga rastavio, očistio, sredio, samo treba remenje nabavit. mađarski, prije prvog rata je napravljen. ali nabavio sam par el. turbina, a raskopali smo selektor od zmaja 780, pa ću pokušat kopirat ovaj stari tijer, ali na el. pogon. a može se i jednostavno oprat.

@orašar, bit će slika još, možda već sutra. poslikat ću par mjesta za koja bih volio čuti i vaša mišljenja, ugradio bih i mazalice na neke elemente. napravio bih par poboljšanja, naravno :)
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Mečite slike jer mlinareva kči se uvijek dobro udala.:icon_keel:


Inače ima mlinček (ko onaj za biber nekad) košta 3-4 tisuče kuna kao za domačinstvo, melje brašno sa malim kamenima.
Za te novce se kupi pravi mlim na kamene i melješ ko čovjek sebi i kome zatreba.
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Da se i ja uključim, imam i ja taj mlin na kamenje, letos kupljen, kamenje je oko 86cm prečnika, pokretao ga aran motor ali ja ću da stavim elektromotor, konstrukcija je metalna i ima taj dodatak za skidanje kamena kada ga treba naoštriti. molba za kolegu itp da malo detaljnije slika to svileno sito jer je ovde imalo i to ali je neko odneo i nema ga, biće slika kada krenu radovi ali neće još malo jer treba da nasečem drva ga zimu i da oberem kukuruz.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,663
Eto mojeg mlinčeka
 

Prilozi

  • 20131001_114744.jpg
    20131001_114744.jpg
    32.5 KB · Pregleda: 692
  • 20131001_114756.jpg
    20131001_114756.jpg
    31 KB · Pregleda: 523
  • 20131001_114832.jpg
    20131001_114832.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 457
  • 20131001_114904.jpg
    20131001_114904.jpg
    33.5 KB · Pregleda: 628

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@kosjerac, nije to sito nešto komplicirano, samo okvir na koji je navučena svilena tkanina. evo par slika prije nego mi krenemo u obnovu. nama nisu problem ni drva ni kukuruzi, nego su staroga uvatila leđa jučer :D kad ga rastavimo javit ću ti i dimenzije okvira. onda ti je pogonska remenica horizontalna, ako ga je pokretao aran. jel ima neki kutni reduktor?




ovo je uključivanje ekscentra sita:



a ovo je dizalica za kamen:

 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Itp hvala za slike, nema nikakav ugaoni reduktor, remenica je horizontalna, nalazi se na osovini, a kaiš pogonski je pljosnat kao na autu pk kaiš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Imam ja par kamena od 20". Bile su to žrni, ali su se raspale, pa je ostalo samo kamenje.
Bi se dalo kaj od toga napraviti ili se ne isplati?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Itp hvala za slike, nema nikakav ugaoni reduktor, remenica je horizontalna, nalazi se na osovini, a kaiš pogonski je pljosnat kao na autu pk kaiš.

aaa, pa onda je to tarni remen, meni najdraži :) to bi moglo bit preko 50 godina staro, volio bih to vidjet. ako budeš u prilici uslikaj ga.

@ZJ aj stavi slike, možda se i da nešto napravit. ovi mlinovi kao kod mene imaju kamen uliven u beton na koji su navučeni obruči.ali kad se uzme starost i utrošeno vrijeme u izradu i način izrade u vremenu kad su rađeni, ja bi ih ostavio kao ukras.
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Itp nemam taj remen, i kod mene je isto kamenje kao kod tebe uliveno u beton sa obručem, a prečnik je 86cm.

Sliku sam pozajmio sa neta, moj je isti ovakav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh