• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Stari mlinari kažu da je naj bolje brašno kada mu je jedno zrno malo, a dva puno - misli se na brzinu puštanja zrna na kamen.

Vidio sam kod Zadra mlin na kamen, promjer kamena 1m i ima pokraj mlina ormar sa sitima - svilom za 3 vrste brašna. Lijepo izgleda, cijena 3000 EUR.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi smo imali zajedno sa stricem isto mlin na kamen,i to dosta veliki cca 5x3 m (imal je gore prostora za vreče tak da mlinar nije moral nosit stalno po stepenicama gore...
mada u radnom stanju,srušen je prije dvije godine jer više nije bio potreban i da nebi bezveze zauzimao prostor(kod strica je bio)
od njega su još ostali samo 4 kamena
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja imam 3-4 kamena viška, nova nekorištena :D

promjer je negdje 120cm mjereno odokativnom metodom........

danas idem u djedovinu pa poslikam... :)
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Ako mene pitaš, kamen je naravno u onom bubnju koji se vidi na slikama, kamen se troši i to je normalno i prirodno.

Kamen ima kanale koje treba obnavljati dlijetom i sl.

Kamen se oštri pomoču čekiča koji ima nazubljano čelo.Ti zubci izgledaju kao male piramide i tak se tuče kamen.Kamen se tuče samo na tarnoj površini da bude grublji.Jer se sa vremenom previše izgladi i ne vuče zrno nego ga pali.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ajde ako se razumis jos malo o tom kamenu napisi.
Ja imam mali mlin 50cm, nije kamen nego je saliven beton (s granulama kamena).
mlin sam rasklopio i napunio u sredini zitom, pa sam vrtio rucno.
Kad sam nakon 30-ak okretaja podigao kamen da napravim analizu vidio sam da u pojasu koji melje imam svih granulacija ali samo su krupnije izlazile vanka, brasno je ostalo u rupicama kamena.
Po mojoj procijeni dio "kamena" koji mi melje je prekratak i "kamen" je pregrubo obradjen, na njegovih 50cm imam oko 4cm tog ravnog dijela.
Znas li koliko bi trebao imat za fino mljevenje?
Ako bi isao napravit kamen sam, od caga da ga napravim...ja imam dostupan vapnenac jel nesto drugo bolje?
Imaju li neke sheme za sirovu obradu kamena, neka geometrija ulaznih djleova, predmljevaca...
Nista nisam uspio nac o tome na internetu osim da "Topalovic i sin znaju sve o tome".
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Baš si dobro napisal"napunio u sredini žitom"bilo ti je previše pa je zato išlo van grubo.Inače ona okomita osovina je kod vrha ekscentična i ona polako tucka dozator (kojm se štela brzina protoka)pa na taj način možeš dobiti finije ili grublje brašno.Ja sam na jednom prijašnjem mljeo kavu na vreče.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
jel mislis da bi ovaj kamen koji sam opisao moga mljet fino brasno npr.za kruh ili ti se po mom opisu cini da je ovo kamen npr.koji melje za stocnu ishranu?
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Zaboravil sam napisati da ti mlinovi imaju okomitu štangu sa navojima koja podiže ili spušta gornji kamen i na taj način melje grublje ili finije.Naravno u kombinaciji sa manjim ili večim doziranjem zrna.Tvoje kamenje i je napravljeno za brašno ali uz ovu kombinaciju vršiš izbor krupnoče brašna.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Proucio sam dobro mehaniku mlina, to je dosta trivijalno.
Problem su ti kemeni, tesko je razlucit iz zivotnih anegdota mlinara sta je znanje sta osjecaj a sta kamuflaza.
Kad bi imao priliku vidit uzivo kamen (ili mlin) koji dobro melje, mislim da bih povezao u ceme je kvaka.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@kebir, jel znaš gdje se može nabaviti svileno sito? ono moje je malo poderano.
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Bome za sito neznam de bi se moglo nabaviti.Onaj moj prijašni je imal tri sita ali su ih izbacili.Kad sam mlel šenicu moral sam ju posle ručno presijavati.More se naknadno ugraditi nekaj na excentar sa sitom ali ja to nisam delal.Imam sada jednog sličnog pa ako ga ikad složim nebudem niti na njega metal sito.Danas sam za njega slučajno naletel na remenice za prenos pa ga možda budem i složil.Probal sam na jednoga montirati dvije remenice od vešmašine i dva motora (isto od vešmašine)koji su bili spojeni na sporo ali sam odustal jer se presporo vrtelo.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@zivisic, kako misliš regulirat brzinu vrtnje? ja na svom mlinu imam samo jednu brzinu, tj konstantnu. sva regulacija se vrši podizanjem i spuštanjem kamena i to je to. misliš li ubacivati remenice s više stupnjeva ili neki reduktor na osovinu?
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
pazi, moj mlin je van pogona, ja konkretno nemam motora i nabavio bi ga, ali bi zelio znat sta mi treba.
Mogu ic linijom da pokusam nac koji je motor na takvom mlinu ili da znam broj okretaja kamena.
Volio bi znat broj okretaja radje, jednom sam nacuo da je to 2.5-3/sec, ne znam jel taj podatak tocan, meni to djeluje dosta brzo, a malo i neozbiljno jer nije ista vrsna brzina za kamen do 50 i 150 cm.

Ja mogu napravit i varijatorski prijenos pa da taj broj okretaja trazim +-50% (prema tome sta mi neko rece kako cu znat da je prebrzo ili presporo), ali moram makar ugubo znat jel to motor od 500, 1000 ili 1500 okr/min.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kak ne igra ulogu?pa valjda ima neka brzina kak se brzocsmije vrtjeti da nebi došlo do negativnih posljedica,jer nije isto dal se bude vrtjel kamen promjera 50 ili 150 cm..
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Brzina kamena je uvjek ista.Jedino ak je veči kamen onda obodni dio prelazi veči put.Ako je kamen veči onda su i kanali duži a dio za fino sitnjenje je približno iste širine.Ako je brzina prevelika onda kamen ne stigne zrno dovoljno usitniti pa izlazi grublje.zato su vodenice imale ustavu gde se reguliral protok vode pa sa tim i okretanje kola.
 

Najnoviji postovi

Na vrh