• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Da se i ja priljucim temi o mlinovima. Naime i ja sam jedan vlasnik mlina na kamen koji koristimo samo za mljevenje kukuruza za krave. promjer kamenja je oko 80 cm pogonjen monofaznim motorom 2.3 kW jer nemam profaznu struju. Motor je otac kupovao odvojeno a dosao je sa zeljeznom konstrukcijom i izaso me 500€. Skoro sam morao prosijecati kamen pa smo za tu namjenu nabavili cekice koji na vrhu imaju spic od vidija. Po savjetu ljudi koji imaju mlin prosijecan je od sredine prema krajevima. u sredini krupnije pa onda sve sitnije i posle toga je dosta bolje mljeo. Imao sam mali incident sa kuglicama od lezaja koje su upale i napravile 2 kanalica ali jos malo pa se ti kanalici nece ne prepoznati. Kamen je iz 3 dijala zaliven betonom i obavijen zeljeznim obrucem. Kako nam je rekao vlasnik da je kamen od starih ivicnjaka. Kad sam ga prosijeco osjetilo se kao paljevina. Kad spustim kamen da melje sitnije onda mi zna zatusit motor zato sto je monofazni ali onda samnjim ulaz zrna i ide odma bolje. Slike ce bit sledece :) Kako vi prosijecata kamen?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ti si tamo di živi ramiz zmaj, jelda :D: ?
nama je nedavno otpala ona pločica s osovine, između kamenja. i to se desilo kad smo mljeli zob, nakupi se puno pljeve koju kamenje ne povuče i stvara se pritisak na osovinu. ništa strašno, ali zob više neće ići u njega, samo u čekićar. to je jedini problem do sada, a inače nema nekih poteškoća. većinom je mljeo stočnu hranu, a sad smo osposobili sito, pa meljemo i integralno brašno. i što je najbitnije, ne treba ni čistit pšenicu, brašno je odlično. radili smo 4 prolaza, i od jedne vreće pšenice je bilo 6 kg mekinja i 22 kg brašna, ostalo nisam vagao.
kamen je također u betonu, ali je iz jednog komada sam kamen. inače, kamen je iz plehana, a i mlin je tamo negdje pravljen. prosjecamo, ili kako se kod nas kaže, štukujemo, isto kao i vi. nikakva razlika. doduše, kod nas je trofazni motor i nema problema s protokom. morat ćemo mu napravit neki sanduk koji će se moći izvlačiti, da se ne maltretiramo s vađenjem brašna lopatom, ali sve u svemu, iznimno smo zadovoljni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
znači kamen se s vemenom zagladi i treba ka čekičem nakljucai da opet bude grublje strukture?
Koliko se često to mora raditi , nakon koliko vreča kuruze?
Kako se zna da je kamen spreman za kljucanje, koji su simptomi mlina?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
@itp e bas sam tu blizu njega on vozi autobus za lokalnu firmu :D i uvijek vise ljudi staji oko njega nego sto sjedi :D
@puknuti sve ti zavisi od kakvog je kamena materijal tj koliko je otporan na snosenje. Recimo da bi bilo dobro jednom godisnje malo pregledat kamen i malo ga popravit. A zagladi se zadnja 3 4 cm bude hlatko ko staklo ali je to vecinom zbog toga sto kad se melje kukurz on ostavi da radi pa nekad zaglavi ilu bude pred kraj pa malo odradi i naprazno bez zrna i tad najvise strada. A to je umjetnost ja sam na svom nakon radio prije 15 dana steta sto nisam sliko. Morao sam skidat 2 milimetra negdje i vise bas tog zagladjenog dijela jer je otac i punac mu kad su prosijecali samo sredinu i krajeve malo odokativno a ja sam radio sa uglomjerom i pratio da mi nagib donjeg kamena bude prema vani sto je logicno tako da brasno ide na stranu a bilo je zabaceno tako da je samo prebijalo i nije se moglo nikako sitno samljet koliko god ti spusto kamen nece pa nece :)
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
u biti, što je manji kut, to je bolje brašno, ali, oba kamena ga moraju pratiti. e sad, koliko će ti vreća trebat da se istupi, to je relativno. ali u suštini, mi ga svakih 2-3 mjeseca pregledamo i svaki put se malo i štukuje.
a vrijeme za štukovanje je kad ne bude više mljeo kako treba :) kad izbacuje puno velikih komada. onda se i protok poveća, brže izlazi, a izlazi loše izmljeveno. bolje je ostavit malo u mlinu nego ga pustit da radi na prazno. počne škripit i osjeti se miris kremena. ko da ga brusiš :)
idući korak je ljuštenje heljde, ako to uspije odradit niko sretniji od mene.
@felix, jesi radio brašno ili samo šrot?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Mljeo sam nekad brasno ali nikad nije moglo sitno jer je bio dosta los kamen a sad ne meljem jer mi je u istoj prostoriji gdje i alat jer imam sto u sklopu mlina pa mi je tu skrip brusilica i zbog tog razloga meljem samo za stoku i pretpostavljam da je to srot? a brasno mi melje djed :D on svoj kamen nije vec 3 godine prosijeco. Jel ko pravio kanale po kamenu da bolje lomi zrno?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Evo slika po obecanju







i na kraju elektrode sam stavio za poredjenje :)
 
Posljednje uređivanje:

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kad vršite podkresavanje kamena nemojte uopšte dirati zadnja 3-4 cm ako želite sitno da melje , ako melje krupno a nemože se spustiti da sitnije melje obradite samo unutrašnji dio kamena , ( tako da ulaz bude 3-4 cm a krajevi na nuli) znači ponovo nedirajte krajeve jedino ako ima na krajevima tvrdih dijelova koji se nisu pohabali (a poznat ćeteih što strše ,Uglađeni su,sjaje se) tada njh samo podravnajte sa površinom i mljet će kako ti želiš
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
mora se prosjec i krajevi jer se zna neka unutrasnjost potrosit a krajevi budu glatki pa tako ima i krupno i sitno prosijecanje. Krupno ide unutra a sitno vani. Ja sam ove godine pravio konusno prema vano a bio je na krajevima zabacen tako da srednji dio nije nista radio vec samo krajevi i dosta je krupno mljeo. sad je malo bolje :) Za prosijecanje imam jedan siroki cekic za sitno a za krupno imam navaenu drsku na kraljesku krunu od busenja :D
 

izrna1

Novi član
Tu od
8 Velj 2015
Poruka
7
ljep pozdrav svima sad sam pronašao ovu temu vidim da je starijeg datuma ali se nadam da če se nači neko koga još ovo interesira pa da razmijenimo iskustva imam mlin na kemene koji su fi 50 cm do sada sam mljeo samo kukuruz mlin je u top stanju brašno mogu samljeti od grubog do najfinijeg koristim ga za kolače kukuruzni kruh žgance i sl sliku ču poslje staviti
interesira me: 1. broj obrtaja vašeg elektromotora
2. snaga el. motora
3. koliko je promjer remenice na elektromotoru
4.koliki je promjer remenice na osovini (velike)
5. koliko je promjer vašeg kamena

https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10847845_10203421174789674_4555803172567371556_n.jpg?oh=2ea6a703b4294c01c2b3d1a1a555bb82&oe=55496F9F[/IMG]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Pozdrav,
elektromotor je 3 kw, 1400 okretaja, dvostruka remenica s klinastim remenom je vanjskog promjera 70 mm, a remenica na osovini kamena je 540 mm. Kamen je 550 mm.
 

izrna1

Novi član
Tu od
8 Velj 2015
Poruka
7
treba znati obodnu brzinu kamena koja se izražava u metrima u sekundi ,jer broj obrtaja kamena koji je fi 50 -70 -ili 100 cm nije ista radna brzina
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
malo mog ručnog rada
picture.php
 

Najnoviji postovi

Na vrh