• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

brano7

Novi član
Tu od
3 Svi 2014
Poruka
18
kod men je fi kamena 500 mm.
kolika trema biti fi rupe,nagib radne površine kamena,sve šta je bitno...
 

izrna1

Novi član
Tu od
8 Velj 2015
Poruka
7
kod men je fi kamena 500 mm.
kolika trema biti fi rupe,nagib radne površine kamena,sve šta je bitno...
ja imam kamen fi 500 rupa je fi 150 i blago je nagib prema van nemam čime izmjeriti nagib ( vidio sam i potpuno ravne kamene) bitno je to da jedan kamen mora biti tvrdi a drugi mekani ja imam gornji pokretni mekani (bosanski kamen ) i donji tvtdi izliven beton najvažnije je da kamen bude klepan (rovašen ) i da kamen nalježe jedan na drugoga u protivnom mlin radi šrot (grubo brašno) gornji kamen mora imati 2 ili 4 kanala koji služe da zrnje dođe između kamena i za hlađenje kamena

čuo sam da netko u vojvodini proizvodi kamen za mlinove ili negdje drugdje dali ko ima kakve informacije nek se javi interesiraju me kameni fi 500 mm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ne vidi se bas previse iz slike
dosta je velika tarna povrsina...u odnosu na moja kamenja...u mene je srednji dio, puno vise otvoren
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ja sam trenutno u Norveskoj, a kad sam kuci se ne sitim upalit kompjuter...
ja imam 8 kamenja, 6 su od 1m i 2 od 05.m, od toga 4 su po meni ozbilji mlinovi,,,a ovo ostalo su neozbiljni...
Na zalost ja svoje mlinove jos ne koristim pa ne mogu govorit o konkretnom iskustvu,
uglavnom mi se cini da ni drugi ne znaju bas mnogo...bez uvrede nekome.
Ali volim kada pisu...jer ovo je stari zanat, neka su se znanja sigurno i zagubila...ali pametni ljudi mozda mogu neke stvari i iznova zakljucit...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Evo ja i zaboravio na ovu temu, da me nije jedan član podsjetio, ko zna kad bi je otvorio.
Nažalost, @zivisic je u pravu, jako malo znamo o tome, a nije ni čudno. Kod nas u Slavoniji je mlinova na kamen u posljednjih 100 godina bilo samo u malim mlinovima ili mlinovima za vlastitu uporabu i tu ni nema nekakve ozbiljne tradicije kao u krajevima gdje su do nedavno postojale vodenice. Obodna brzina kamena je važna, ali to je najmanja stavka koja se izračuna iz najjednostavnije jednadžbe. Treba još jako puno toga naučiti, što o brzini, što o štokovanju kamena, što o meljavi svake krušarice i td. Sve to utiče na kvalitetu konačnog proizvoda, a kako mi se čini, svi ćemo se morati učiti na vlastiti greškama i eventualno na greškama kolega s foruma. Ali bolje i tako, barem imamo s kime porazgovarati ovdje.
Btw, u kojem si mjestu u Norveškoj?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam za dvije vodenice u blizini. Jedna je u okolici Lobora (oko 5 km prema Maču), a druga je u Prigorcu kod Ivanca. Ova u Prigorcu ima i jedno sito kaj automatski prosije melju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Uh , evo me i u ovoj oblasti , pročitah temu od početka ali ne nađoh ono što mene zanima (obzirom da nemam pojma u ovoj oblasti).

Imam potrebu za kamenim mlinom za mljevenje bijelog kukuruza i nešto pšenice , vjerovatno će kasnije u igru da uđe i heljda ali o tom po tom.

Kupio sam za neke male novce mlin OSKAR Kostajnica. Na njega je ubačen motor trofazni od 1,5kw i 1400 rpm . I remenica na motoru je bila prečnika 120mm što mi se činilo prebrzo pa sam remenicu smanjio na 80mm i sada mi je brzina manja , mislim da je to dovoljno mada mogu još da je smanjim ako bude trebalo.

Izmijenio sam sve ležajeve , i na motoru i na pogonu kamenja , oni na motoru su propisno šuštali a oni na pogonu kamena se nisu mogli okrenuti rukom koliko je to zapeklo.
Naravno i one filcove koji štite ležajeve od prašine sam uklopio nove jer ih nije nikako bilo. Sada se sve vrti odlično i tiho.

Balansirao sam gornji kamen i sada je mlin potpuno miran , kada sam ga kupio i probao mislio sam da je to pokretna mašina koliko se ljuljao i šetao po dvorištu :hahah: .

Ono što neznam je mnogo toga ali za početak par stvari .
Znači ona glavna stvar , kako treba da izgleda kamenje na tarnom dijelu ? Slika bi pomogla.

Kako se vrši doziranje iz koša ? Odnosno , ima li nešto da ljulja ono malo koritašce ispod koša gdje se podešava protok zrna?
Probao sam sa sirovim zrnom i teško curi obzirom da je mlin sada potpuno miran i taj dio se nikako ne pomijera pretpostavljam da treba biti nešto u vezi sa kamenom da ga vibrira ili šta već?
Nea letvica ili neki visak ? ili .....

Eto za početak ako neko može malo da me uputi u ovu problematiku.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pokušal bum pomoći koliko me još sjećanje služi (melin su imali pokojni roditelji).

Površine kamenov koje se dodiruju trebaju biti hrapave, ali čim bolj ravne. To se dobiva klepanjem sa špičastim čekićem. Čini mi se da je poželjno na donjem kamenu imati nekoliko plitkih kanalica spiralno prema obodu da se usmjeri brašno, ili je donji kamen u sredini ispupčen, a gornji uvučen.

Posudica za doziranje mora imati mogućnost podešavanja nagiba (obično visi na kožnatim trakicama) i dugoljastu rupu u koju dolazi osovina gornjeg kamena. Osovina je eliptična i djeluje na posudicu kao ekscentar.

Nadam se da bu malo pomoglo, a ako sam nekaj krivo zapamtil, molim kolege koji znaju više da me isprave.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Zahvaljejem . E te osovinice kod mene nema nikako koja ljulja posudu za doziranje.
Posuda za doziranje jeste ba tim trakicama i ima mogucnost nagiba.

Ako sam dobro primijetio (posto je oştećeno malo) da na vrhu pogonske osovine ima rupa koja bi mogla biti četvrtasta . Vjerovatno u tu rupu ide neki produžetak do korita gore ali nemam predstavu kako bi taj dio izgledao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Kolika ti je brzina vrtnje kamena?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
250 obrtaja je sad. A kada sam ga dobio bio je oko 370 obrtaja jer je neko stavio drugi motor i vjerovatnu remenicu koju je imao na sebi.
Smanjio sam remenicu na 80mm koliko je i na originalnom motoru.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Ako je netko mijenjal motor, da nije postavil 2-polnog umjesto 4-polnog?
Iskreno, nekak su mi to velike brzine vrtnje, no možda griješim.
Davno smo imali žrni (žrvanj) i koliko se sijećam, brzina je bila oko 120...150 o/min na 19" kamenu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Četvoropolni je i stavljen ponovo. Tako je fabrički , valjda je neko računao brzinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh