• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
Ako nemaš ekscentar koji trese dodavač, može i jedna drvena daščica koja se vozi po kamenu i drhti, te dodaje zrnje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Znači moram napraviti neki montažni produžetak na osovinu koji ću staviti nakon kamena i da mi on gore ljulja posudicu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,517
na osovinu od kamena prigradi ekscentar valjčić koji ide kroz tu donju koljevku koja visi na špagi i ujedno je drma...samo nagib reguliraš špagom...
bum sutra slikal na svojem, pa ti nakeljim tu...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,312
Naletih na ovaj mlin koji ja imam od 1974, imao sam četiri godine kad je kupljen ali se sjećam kao juče kad je dovežen. Pročitah temu pa eto samo da usporedim. Kod mene konstatntno radi kukuruz, pšenicu , heljdu i druge. Može da melje sitno što se kaže kao kavu, ponekad bude i presitno. Trabao bi ga samo lakirat. Izuzetno dobro melje, jer svako par godina kad osjetim da nije dobar podasijecam kamen da brzo melje. Mlinove koje je kostajnica pravila imaju izuzetno kvalitetan kamen. Radom se i taj kamen zna zagladit. Recimo nestane žito ili ga premalo ulazi pa dolazi do trenje dva kamena međusobno. Povremeno klesanje ga drži u dobrom radu. Da bi se kamen klesao treba određeni alat, koji je sličan klepcu kose. Takođe postoji način klepanja kamena i mjesto koje se skoro nedira ili sasvim malo. Ko nije stručan najčešće uništi kamen. Ako nekog interesuje klepanje kamena mogu objasnit.
Neko reče da brašno izgleda kao sprženo zbog brzine, isti će izgledat kao sprženo ako je uglađen kamen.

Plocica sa original motora, nosim sliku posto po otpadima ima svega, pa ako naleti uzeo bi ga. IMG_20210216_103052.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A meni nekaj ostalo u sjećanju da je na jednoj strani špičast (ko četverostrana piramida od drške prema vrhu). Ili godine rade svoje, ili su možda postojale dvije vrste. :unsure:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,312
Moguće da je bilo i takvih, špicastih, meni ovaj leži a imam i pravljeni, samo je lagani. Kameni na ovom mom mlinu što je kostajnica pravila se tvrdi samo tako. Gornjii kamen koji se okreće je oko 60 kg a donje neznam ali je skoro duplo lagani. Sinoć samo naletio na ovo pa mi interesantntna tema. Kod mene od kda je kupljen konstantno radi melje za stoku a zimi i za kućne potrebe. Neznam od forumaša kod koga sve radi mlin. Vidjeo sam da su se neki komentarisali sita od platna, mi brašno prosijavamo na ručno sito, jedno za pšenicu a drugo za kuruze. Mada kad se dobro samelje netreba ga ni prosijavat. Recimo kvalitet kamena igra važnu ulogu, nikada se nije osjetilo da u brašnu zaluta neko zrnce jer su oba kamena napravljeni kvalitetno. U mom kraju nekeda je bilo dosta mlinova ručnih izrada , međutim svi su imali loše kamenje a neki i od betona. To nije dobrio jer se brzo osipaju i zaglašuju. Još uvjek ima i jedna vodenica čiji vlasnik drži i pekaru. Moja oba djeda su imali vodenice , nažalost oba otišlu u poplavama. U susjednom selu bila jedna vodenica sa kamenom prečnika oko 2 metra i debljinom od 40 - 50 centimetara,. To bili mlinovi kojima su loši kamenovi koji su se runili. Ja ove podasijecam nakon 7-8 godina a godišnje samelju po 2-3 tone žita. Svake godine ujesen poskidam kamenje i svo to operem, unutra se nakupi puno prašine pogotovo kada se melje pšenica. A i ono brašno sto je oko kamena ( okolišaj) zbog dužeg stojanja poprimi čudne mirise, pa nije dobro da se miješa u ishranu.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
719
I moj djed je imao vodenicu do rata. Bio sam prije par godina, ne može se prići, sve zaraslo. Rijeka Ugar
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@savoris,
to je beskvasni kruh? Sol bi ipak dobro došla. ;)
Sebi pečem u pekaču: 2-4 vrste brašna, šećer, sol, kvas i voda, a umjesto vatre je struja. 🥰
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,056
Zavoravih na spisak dodati i žensku ruku koju nisam ni pitao za te sitne detalje :ppozdrav:
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
254
View attachment 34086 View attachment 34087
Ovako izgleda klepac za kamen
Vidim da znaš znanje o kamenju i mlinu, imam mlin na kamen 20 cola od 1965. god. još uvijek radi najviše miješani kukuruz i ječam ili tritikale za stoku. U zadnje vrijeme primjećujem da baca dosta zrnja nesamljevenog sa brašnom i nikako ne mogu centrirati gornji kamen da vrti ravno (ima gore 4 rupe sa olovom za balansiranje). Ima li pomoći i ima li negdje u okolici Karlovca majstor da napravi generalku?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,312
Dali ti radi sistem za spuštanje kamena. Krupnoća se reguliše ili podizanjem kamena ili povećavanjem ulaza žitarica. Ili ga nemožeš spustiti ili je oštećen. Postoji mogućnost da upadne metal šaraf ili te kamen preskače. Koliko ima kg kamen dobro bi bilo podići ga, videti kako izgledaju oba kamena. Pa stavi sliku kako izgledaju kad rastaviš. Dali je ikad podasijecan.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
254
Sve radi kako treba, melje i krupno i mekano ali iskaču i cijela zrna iako meljem jako mekano brašno. Kamen se može spustiti do kraja. Nedavno sam malo tukao kamen i čini mi se da sam previše produbio one kanaliće za izbacivanje brašna, trebaju li biti isti na oba kamena i iste dubine u sredini i na kraju. Sad sam skinuo kamen pa ću poslikati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
254
Kamenje je 58 cm promjera
 

Prilozi

  • IMG_20230317_135655.jpg
    IMG_20230317_135655.jpg
    24.6 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20230317_135751.jpg
    IMG_20230317_135751.jpg
    23.3 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20230317_135811.jpg
    IMG_20230317_135811.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 27
Na vrh