• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

mlin na kamen

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Nisi trebao dirati kanale. Oni idu iz sredine prema vani i tako im opada dubina na kraju moraju biti 2mm. Takođe i nagib kamena ide iz sredine prema vani na nulu to je veći nagib, i blago u smjeru okretanja sa 5mm na nulu, da se dobiju kao kaskada ili stepenice u smjeru vrtnje. E sad kad se vidi da su krajevi ili neko mjesto uglačani onda se samo taj dio podasijeca da nije gladak veç hrapav.
Napravio si problem sa kanalom i tu ti izlijeću zrna.
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
Evo ja odlučio nabaviti mlin,u dilem sam koji,cijene slične,prvi je oscar (bosanska kostajnica mislim),snaga 1.5kw,kamen promjerta 450mm,drugi je sve nepoznato osim da je motor 3kw,stavljam obe slike,ako neko koristi kojega ili da preporučite....bio bih zahvalan... oscar.jpg mlin nepoznati.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Ovaj gore kostajnica je ok. Imaš na njemu dobru mogućnost podešavanja ulaza žita i visinu kamena, odnosno krupnoću mljevenja. Taj gore ima vrhunski kamen.
Ovaj dole mi djeluje veoma loše po tim pitanjima, čak mislim da se kod tog okreće donji kamen i da je mnogo lakše kamenje.
Ako imaš mogućnost probe kod prodavca, nek ga taj pusti u rad ili ti i dodavaj žito recimo kukuruz da je ulaz po nekoliko zrna, tada treba da ti bude veoma sitno brašno ako je krupno treba spustiti na kolutu kamen.
Ovaj drugi ti nebi preporučio da gledaš.
Javi šta si video
 

josip77

Iskusan lik
Tu od
4 Stu 2022
Poruka
305
Išao sam ga pogledati,15g u staji,teško ga probati jer nema struje,al je došlo do nesporazuma oko cijene,traži 1000e,a meni izgleda da se to kreće 300-500e max ,zar tolko vrijedi?
Imaju neki od kovino tokara Antona ako dobro vidim sliku ,jesi ti dobri?
thx
 

Prilozi

  • mlin kovinotokar.jpg
    mlin kovinotokar.jpg
    41 KB · Pregleda: 13

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Cijena je masna. U bosni su bili oko 200e, mada ih trebalo malo urediti.
Taj drugi neznam davno sam nešto tako popravljao bio čisto srenje. Nije bio kamen nego neki beton, to se uvjek runilo neki ručni rad lošeg kvaliteta. Vidi šta kaže vlasnik kakav je kamen možeš se pogledati kako izgleda. Kamen na tarnoj površina je od segmenata kamena i zalivan betonom. Pitaj znali koja je težina ovi kostajjica su oko 60 kg i imaju i veći.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Poštovani,

Molim da mi se javi svi koji imaju kameni mlin.
Lp

Evo ja odlučio nabaviti mlin,u dilem sam koji,cijene slične,prvi je oscar (bosanska kostajnica mislim),snaga 1.5kw,kamen promjerta 450mm,drugi je sve nepoznato osim da je motor 3kw,stavljam obe slike,ako neko koristi kojega ili da preporučite....bio bih zahvalan... View attachment 60020 View attachment 60021
Pozdrav, novi sam u grupi, imam par pitanja o mlinu
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Šta te interesuje, pitaj može i pp.
Pozdrav, kupio sam kameni mlin drvene konstrukcije, drvo očuvano, kamenje promjera 50 cm. Odmah sam našao čovjeka koji "zna" podasijecati kamen i to smo napravili. Međutim vidim da ima lufta osovina. Ležaj je blokirao a piksna se vratila u njemu, promjenim i to (imam slike). Prije ikakvog pokretanja jedan prijatelj inače strojar izračuna mi vrtnju kamena i ona iznosi 280 o/mi n,što je svakako brzo. Koliko sam se raspitivao brzina kamena bi trebala biti oko 180-190 o/mi. Smanjim remenica na motoru sa 14 cm na 9 i dobijem manju brzinu kamena. Kad sam probao mlin (mlio pšenicu), ima miris kao da pali brašno a i mlin malo trese. Ne znam sad u čemu je problem, dali da još smanjujem okretaje kamena?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Bilo bi korisno da su poslikao izgled kamena. Šta je rekao majstor dali je tvrd kamen. Nebi smjeo da se runi, niti da je negdje vidljivo uglađen. Ako ima negdje da je uglađen onda i to pali brašno. Poslikaj kako izgleda to što je samljeveno, dali može sitno da melje.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Majstor mi je rekao da je kamen sa Plehana iz Bosne i da je to dobar kamen (pola kamen pola beton).
Ovo je slika kamena kod majstora prije podasjecanja. A ova druga kad je bilo gotovo

Uslikat ću i brašno, mislim da je dosta sitno samo ga pali
 

Prilozi

  • Screenshot_20240121_115329.jpg
    Screenshot_20240121_115329.jpg
    24.4 KB · Pregleda: 41
  • IMG_20240121_173828.jpg
    IMG_20240121_173828.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 35
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Nemogu dobro da vidim kako izgleda kamen. Ova slika lijevo poslije podasijecanja.
Trebalo bi biti stepenst prelaz na svakom tom zasjeku u smjeru okretanja kamena.
Brzina vrtnje ti i nije velika. Neznam ko ti je dao podatak da je to veliko.
Ja imam fabrički kostajnica 1974, godine kupljen. Nije prepravljato ništa, a brzina okretanja kamena je mislim oko 250. Mogu sutra da tačno preračunam.To je mala razlika u okretajima.
Što se tiče kamena to je upitno. Mnogi su uzimali taj kamen koji je škart i radili neke ručne radove od mlina. A pokazalo se da nije najbolji.
Ova desno slika me buni, dali je ona nakon podasijecanja.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Ova slika gdje je krug to je prije podasijecanja a ova bez kruga nakon. Imaju stepenasti prijelazi, majstor mi je to objašnjavao. Negdje na internetu sam naišao na podatak da vrtnja kamena ne smije biti veća od 180-190 o/m. Iskreno nisam ni ja više pametan🙂

Da li vaš mlin trese pri radu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Da trese ali beznačajno, metalna je konstrukcija a kod tebe je drvena pa je osetljiva.
Ovo kamenje. Prije podasijecanja kamen desno, nije nigdje uglađen trebao bi da melje. Podasijeca se samo uglađena mjesta stim što se čuva zadnja ivica da ne rasipa. Ima jasne kanale za doziranje žita.
Ovo što ti je podasjekao mi je nejasno. Sav kamen je izlupao bez jasno vidljivih ulaznih segmenata. Ovo što je radio trebalo bi mu min 2h. Ako je brže radio onda je mek kamen.
Kažeš miriše ti brašno
na izgorelost, dali si sušio žito kraj šporeta, zna povući i od toga, a može i kad je presušeno žito neda se mljeti.
Dali je isti miris i kukuruza i pšenice. Pšenica je meka nebi trebalo da se osjeti.
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Mlio je on kad smo ga probali kod čovjeka gdje sam ga kupio kukuruz al isto je imao miris kamena i brašno je bilo vruće. Čovjek o tom mlinu ne zna skoro ništa, to mu je mlin od djeda koji je davno umro. Majstor mi je rekao da taj kamen nitko nije podsijecao i trebalo mu je za dva kamena skoro tri sata. A ja sam probao mljeti pšenicu i nisam je sušio kraj športa. Sve se bojim da ja nisam kamen puno spustio pa se ponovno zagladio. Sutra ću dignuti gornji kamen pa vidjeti

Stavio bi ja još slika al ih moram smanjivati, zato i jesu malo nejasne
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Kad melje osjeti se kad se dodiruju.
Ti pustiš žito, i kamen se okreće, krupnoću reguliše dodavanjem žita veća količina ga podigne i bude krupno i onda smanjuje ulaz da dobiješ dobru sitnoću a da drži kamen odignut od drugog. 20240121_195216.jpg
 

Ivan Bax

Novi član
Tu od
20 Sij 2024
Poruka
10
Hvala Vam na savjetu. Sutra ću ponovno probati. Meni treba brašno što sitnije za kruh
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Ovo je to izgled slike. Ma teško da sam ti šta pojasnio, ono kad vidim kako to ide onda korigujem. Stavi sliku koša i kako funkcioniše ulaz žita šta ga pogoni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh