• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Molim savjet očajno

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Malo lagani off-topic :)
Znate onaj vic kad je Amerikanc pitao Engleza kako ima tako lijepu zelenu travu :)

E: Jeli je redovito kosis?
A: Da
E: jeli ju zalijevas?
A:Da
E: Jeli ju razrijedjujes
A: Da
E: Jeli ju prihranjujes
A: Da

E: E fino, super. To radi slijedecih 200 godina i imati ces travu kao sto je ja u Engleskoj imam :)

Salim, se naravno :) NHF
 
B

bok123

Guest
hvala bogu nisi baš tako očajan. Malo me zbunjuješ sa tim tvojim 0,5 hektara kuruze i tak tim sitnim površinama.
Samo sita krava daje ono što se od nje očekuje, a i tu se mogu dogoditi svakojake pizdarije. Ako planiraš hranu, uvijek mora biti viška, jer nikad ne znaš kakva bude sljedeća godina. Jer krava koja daje , ta i jede. Imao sam bikove, ali krave u laktaciji jedu da se sve praši. Važna je površina ali ono na njoj još važnije. :mrgreen:
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Jedna od stvari koje moraš prihvatiti je i organizacija rada.
Ako se slažeš, da bi sveža trava dobro učinila tvojim kravama, u ovom vremenu mogao si ju i pomalo počet krmit. Koliko te razumem, još nisi.
Pošto zasad u fazi privikavanja se radi o jednoj korpi ujutro i jednoj naveče, ne vidim zašto moraš čekat na kraj tvog spremanja sena. Ionako kosiš oko kuće, a tako imaš dva posla obavljena u jednom.
I molim te, da mi odgovoriš na poruku.

Pozdrav
Tine
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pozdrav

Bok 123 a kako misliš da je to mala parcela 0,5 hektara (iskreno da ti kažem meni se to činilo kao dovoljna površina), ali nisam znao...
Sad ove godine kad sam usijao kukuruz još ljudi su mi počeli davati zemlju tako da za iduću godinu imam oko 1,7 hektara zemlje prve klase, zatim me prošle godine nudio čovjek koji je blizak s ljudima u opštini za još približno oko 2 hektara isto tako prva klasa, ali je problem kod mene mašinerija, jer dok pripremim tu zemlju treba mi novca i novca, jedan ektar ovdje dok se poore i pozubi je oko 250 eura, zatim dodajte istjeravanje stajskog đubriva, pa novac za sjeme, pa umjetno đubrivo, pa prskanje, pa siliranje...
1 hektar da ti to sve drugi urade od oranja do siliranje (odnosno do silaže koja će ti se istovariti pred štalu) iznosi oko 800 eura...nisam siguran da li mi se to isplati, pa sam s toga morao početi s manjim površinama.

Kukuruz sam usijao 11.05. dakle prije 2 mjeseca, te sam ih sad počeo prskati da suzbijem korov (ambrozije ima na njivi 95 % koja je gotovo u visine samog kukuruza), prskanje obavljam ručnom prskalicom te mi za jedan red kukuruza treba 45 minuta, radio sam nešto više od 6 sati i poprskao sveg 9 redova, napominjem da mi je jedan agronom rekao da stabljiku kukuruza moram čuvati maksimalno od te v ode s kojom prskam korov, tako da je veoma teško ne oštetiti biljku kukuruza.
Kako sam izračunao trebaće mi 5 dana da poprskam pola hektara.
Mozžda ćete se pitati zašto to nisam uradio prije i platio traktor????
Zato što mi je rekao agronom da prskam ručno i dao mi 2 litre vode (deherban i još neku vodu bez etikete), a da sam znao da je ovako teško i sporo platio bih traktor, ali sad je gotovo i spasavam što spasiti se da.


Ne mogu ništa reći drugo osim da sam slučajno živio u doba Getea možda bi prema meni napisao "Jadi mladog Emiya" umjesto "Jadi mladog Wertera" .

P.S.

Težak je život nas pjesnika, umjetnika. :D
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Emy kaže:
.....


Ne mogu ništa reći drugo osim da sam slučajno živio u doba Getea možda bi prema meni napisao "Jadi mladog Emiya" umjesto "Jadi mladog Wertera" .
.......

Je al' bi imao onih 200 godina iz ovog vica gore ;) (ili koliko, pojma nemam kad je taj Goethe zivio) ;)
 
B

bok123

Guest
ako sve radiš na žgance onda se baci na povrtlarstvo ili ekološku proizvodnju. gadno je kada krećeš od nule, ali malo si mi čudan. Dobijam dojam da muljaš. :?:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ako sve radiš na žgance onda se baci na povrtlarstvo ili ekološku proizvodnju. gadno je kada krećeš od nule, ali malo si mi čudan. Dobijam dojam da muljaš.

Slušaj prijatelju...dojam te vara.

Evo ovako ne znam šta bih ti rekao da te uvjerim,, pa pitanja prepuštam tebi, znači pitaj šta god hoćeš na ovu temu na koju sam pisao, traži "rupe" gdje god misliš da sam muljao kopiraj mi ih stavi pred nos.

Jest gadno kad čovjek kreće od nule, ali nije nemoguće nešto ostvariti, pa na kraju krajeva svi smo manje više kretali od nule, ako možda niste vi, vaši očevi ili djedovi sigurno jesu, ako vi imate traktore i razne mašine vaši su sigurno sve sjeno skupljali svemirskim brodom???
Ne, nisu nego su imali isto ovo što i ja ili možda još manje, oni su kretali od nule, i ja moram kretati od nje da bi možda sutra moje dijete govorilo nekom drugom Emiju da je "gadno kad krećeš od nule", jer je njegov babo (tata) za njega grbačio.

Nemoj misliti da ću se uvrijediti ili naljutiti na tvoju sumnju, ipak je ovo net i ljudi svašta pišu i svakako se farbaju, tvoja sumnja jest vjerovatna ali ne i moguća.

Ali evo ja ću biti slobodan da te pitam , na osnovu čega sam ti čudan????

Opet kažem, bilo kako bilo, nemam namjeru nikom od vas krasti vrijeme, praviti ga ludim, niti ga zavlačiti raznim pitanjia iz gradiva stočarstva koje se ne bi usudilo pitati niti dijete farmera a kamoli odrastao čovjek, ali stanje kod mene je takvo da te stvari ne znam, a želim da znam, od krava još ne živim ali želim da živim....

Možda ti je čudno što krpljažim stvari, što sijem pola hektara kukuruza, što dajem staro sjeno kravama, ali ja se pokrivam samo onoliko koliko imam pokrivača, (kod nas se još kaže "koliko para toliko i muzike"), a krave moram da pazim i mazim i s ovim što mi je ostalo jer "komarcu iščupaj nogu izići će mu i utroba" -takva je situacija i kod mene.

Jesam dibidus od stočarstva, ali sam ipak tamburao 16 godina po školskim klupama... moja logika je ispravna, cilj jasan, um stabilan a duša žudi za dobrim.

Nadam se da se nisam previše otvorio... ipak nije ovo ispovijed.
 
B

bok123

Guest
Kako ne bi bio čudan. Gnjaviš se sa partizankom u kuruzi a zna se da do 5 lista šprica se sa Deherbanom - 50 kn/l.
Kod nas radi savjetodavna služba, dečki 1.liga. Ako nešto ne znaju, znaju gdje pitati.
U današnje vrijeme je problem početi od 0 u stočarstvu jer treba brzina. Vani na trulom zapadu farme se rade preko noči,ljudi moraju kupovati kvote, cijena pada. Ti dok nabaviš sve što treba za farmu, okolnosti se tko zna kako budu okrenule. Znam da tiha voda brijege valja, ali ipak ubrzaj. :!:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
O.k. sad da ti odgovorim na tu tvoju konstataciju...

U pravu si da se kukuruz pršće (kod nas kažu u fazi rasta od 3-4 lista) ja sam svoje kuruze posijao 11.05 dakle prije tačno 2 mjeseca, kuruzi su u visini pasa ili niži ambrozija ih stiže.

E sad

Nikad u svom životu do ove godine nisam čuo za deherban, niti za motivelu niti za redazin a za te vode i nazive njihove sam saznao prije mjesec dana kad sam kupovao vodu za prskanje svojih kuruza.

E sad zašto ja to mlatim partizankom???

U vremenu dok su kuruzi rasli i dok je trava jačala ja sam kilavio bale s njive i kosio...znam (bar onoliko koliko sam izračunao) da sam promašio vrijeme prskanja za nekih 20 dana. Ali ja ću se iščupati iz toga ako Bog da.

U petak mi je nestalo vode (motivele) a deherbana imam još malo, pa ne mogu ništa do ponedjeljka kad poljo-prodavnice rade moram u Cazin busom ili štopom da kupim (pošto nemam auta sve stvari moram obavljati pješice ili stopirati).
Ostalo mi je da poprskam još 2 dunuma (0,2 hektara), ali je problem što su te vode za prskanje gotovo sve povučene iz prodaje (jer je sezona prskanja davno prošla) pa ako je nađem biće dobro a ako je ne nađem onda motiku na leđa i imam namjeru ručno da okopam ovih 2 dunuma, neću propustiti da mi propadne ni klip niti stabljika jedna koja se može spasiti a da je ne obuzme trava.
Ti i sam vidiš da imam grašaka kardinalnih, ali ja sam znam da ih ne plaća niko nego ja i to vlastitim leđima ( i to mi nije problem) jer ću tad i jedino tako nauči stvari, neko znanje kod mene mora doći preko knjige i preko neta a neko znanje mora doći i preko leđa.

Da mogu ikako da ubrzam misliš li da ne bi???

Ako imaš ikoji prijedlog da ubrzam svoju proizvodnju molim te reci mi, ali znaj da raspolažem s ovim s čim raspolažem...

"Prije zore ne može da svane"
 
B

Bobo

Guest
Daj mi objasni zasto herbicide nazivas "vodom" za prskanje?!?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jednostavno iz razloga što ako kažeš bilo kojem poljoprivredniku moga ranga (a uglavnom su to ljudi oko 45 godina) iz mog mjesta riječ "herbicid" gledaće u tebe ko u šarena vrata, a ako mu kažeš "voda za prskanje" ili "voda za kuruze" svaki od njih će te razumijeti od prve.

Stručni nazivi pojedinih riječi se ovdje ne koriste nego se uzima "onako kako narod kaže". Dok, ako odeš u poljo-trgovinu i zatražiš herbicid naravno da će te razumijeti.
Ali niko tu terminologiju ne koristi ni u trgovinama bar onoliko puta koliko sam se ja potrefio kad je običan svijet htio da kupi "vodu za prskanje kuruza".

Moja poenta je da se ne bi trebali sporiti oko terminologije naročito ako svi znamo o čemu se radi.

Ni sam ne znam stručne nazive određenih radnji niti riječi u stočarstvu pa se koristim onim riječima koje bi najpribližnije opisale određenu radnju i pojam šta sam mislio pod tim.

Ja recimo poznam povelik broj stručnih riječi iz neke druge određene oblasti zatim arhaizama i neologizama, ali kad bi s njima razgovarao s običnim narodom ili nekim automehaničarem ili stolarem ...bi li imalo smisla???

Zato s onim s kim razgovaram ako vidim da ne prati stručnu terminologiju spustam se na njegov nivo obrazovanja po tom pitanju da bih mu pojasnio određene stvari....

Evo da vam kažem da pojma nema kad mi kažete da trebam "PROKRMITI" ili obaviti "KRMLJENJE"...

Vjerujte pojma nemam šta znači riječ "KRMITI" niti kako se ono obavlja, ali ako bi mi neko od vas to objasnio pretpostavljam da je velika vjerovatnoća da to imaju ili rade obližnji farmeri ili da to čak radim ili imam i ja, ili imam namjeru to raditi, ali je problem samo u onoj terminologiji čije značenje ne razumijem.

I još jedna stvar herbicidi se kod nas nazivaju i "voda za prskanje" najvjerovatnije još iz razloga što recimo na 1 hektar ide svega 2 litre određenog herbicida a oko 300 litara vode, pa je s toga narod prema onoj tvari koja je više zastupljena u mješavini uzeo svoju (narodnu) terminologiju.
Dakle čista voda će biti zastupljena u omjeru 1:150
Kroz oči naroda to ide ovako : ako imaš jedno zrno soli pomiješano s 150 zrna šećera u određenoj smjesi...šta misliš hoće li "narodna masa" to nazvati slatkom ili slanom smjesom.

Nadam se da si shvatio poentu.
 
B

bok123

Guest
nemoj se odmah žalostiti. Znaš staru poslovicu: svi ljudi sve znaju. Net je dobra stvar ali gledaj i oko sebe. Sigurno ima pravih privrednika u tvojoj blizini i ako pratiš kako rade, bolje učiti na tuđim greškama nego na svojim. Najbolja stvar u poljoprivredi je da ako jednu godinu zabrljaš i popušiš, slijedeću godinu možeš probati opet od početka. Ako imaš 3 krave onda nije važno koliko je stajalište, nego one trebaju živit kao grofice. Kada pređeš 10 kom. onda je to biznis i matka, što opet ne znači da je matka jača od prirode. Pamet u glavu i uči, ali pravog recepta nema, nismo svi isti.
 
B

Bobo

Guest
Emy, hvala na iscrpnom objasnjenju ;)

Kod nas ljudi govore špricivo, ili u trgovini traze bas odredjeni proizvod npr. :molio bih 2 litre deherbana i to je to...



Krmiti, koliko ja znam je usitnjavanje zrna u "brasno" koje stoka jede... Radi se mlinom, i vjerovatno to radis i ti, samo se ne koristis terminom "krmiti"

U mom kraju krmljenje oznacava kad netko spava kao top i ne mozes ga probuditi... A za ovo "krmljenje" zovemo mljevenje, posto se zrno melje, zar ne?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
E sad mi je tek jasno riječ "KRMITI"

Vidiš kod nas se kaže "PREMELJ" ili " SAMLIO SAM KURUZE" zatim " PREMLIO SAM KURUZE".

Ali narod uglavnom zove "PRIMELJ" ili " PREMELJ"

Stvarno sam se morao nasmijati da je to toliko jednostavna riječ...KRMITI=PREMELJ

Premelj se kaže najvjerovatnije iz razloga što se kuruzi ili neka druga određena žitarica samelju (PREMELJU) u mlinu.

Korijen riječi je MLJETI i doda se prefiks PRE i dobije se PREMLJETI.

Ja nemam zaliha niti ijedne žitarice ali ponekad kupim 50 kilograma kuruza i odnesem kod komšije pošto on ima mlin na struju pa mi on to "PREMELJE" i stavim 2-3 kile po kravi u kantu, tu dobacim malo vode da ne bude prašnjivo te stavim soli itd.

Eto baš mi je drago da smo se našli...nego imam još jednu dobru vijest (doduše dobra za mene)...ali podjeliću je s vama. :D

Ima indicija da bih mogao dobiti prvoklasne državne zemlje negdje oko 2.5 hektara svega 5-10 minuta od moje kuće i to po cijeni od 10 KM ili 5 eura po hektaru. Zemlja je ravnica i obradiva. Prošle godine su odustali od nje 2 poljoprivrednika a treći ima astmu pa ne može da radi. Ova dvojica imaju dovoljno vlastite zemlje a opet jedan od njih radi u fabrici pa mu to i ne treba, danas trebam ići pitati za papirologiju i eventulao potpisati neke ugovore.

Dakle ako dobijem tu zemlju ( a kako mi govre velike su šanse da hoću, bar se nadam) šta bi vi uradili s njom. Koju kulturu bi na godinu posijali, uzevši u obzir moje stanje i ove 3 krave s tim da imam neke ušteđevine da razmišljam o kupovini još jedne krave ( s pijace ). Znači možda za kojih 15-20 dana budem se popeo s 3 na 4.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
pa možeš za početak zasijati travu,malo zitarica i kukuruza.....
onda samo vrtis svake godine zitaricu i kukuruz da dobijes plodored a travnjaka stavis tako dugo dok vec ne bude u cvatu pa njega preopres i posadis novu kulturu...
 
V

viranin

Guest
Ovako moja obitelj i ja radimo oko krava skoro 3 godine .
Dosada imamo 16 grla u štali od toga 4 teladi .
Isplati se sve što se radi nemoj to zaboraviti , mi smo isto tako počeli sa nule ali smo uz pomoć kredita , pozajmnica itd napredovali .
Sada te krave sa svojim mlijekom vraćaju te kredite i ostale pozajmnice.
Najbolja telad su ona koja ti odgojiš u svojoj štali .
Napravili smo štalu u kojoj svaka krava ima 1,5 metar prostora za sebe i oko 1,80 metara dužine.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
viranin: naravno da se rad isplati,samo treba imati volje... znaš kako se ono kaže;tko radi ne boji se gladi.. ;) daj stavi neke slike štale i stada ako možeš?

i naravno:dobrodošao na forum!!!što te zanima slobodno pitaj,jer ovdje smo da jedni drugima pomognemo!
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
E ovako Emy. Kako ti sad radis tako to neide, u poljoprivredi je tesko uspjeti bez kredita. Znaci moras podici kredit.
Moj predlog je da na proljece podignes kredit od jedno 25000KM na 10 godina rata ti je 303 KM. Kupis traktor imt 558/560 ne imt539 ili jos bilje ako bi nasao neki Steyr 50-70 KS od jedno pet, sest, eventualno sedam hiljada maraka. Kupis plug za taj traktor, tanjirace za prvu ruku netreba da kupujes, posudis ih od nekoga, kupis jos kola za traktor da imas na cemu voziti vodu, travu i drugo. Treba ti i mjesaona stocne hrane, jer od hranjenja mekinjama i stocnim brasnom nema nista, moras hraniti koncentratom, i jos kups jednu kockastu cisternu za vodu od 1000l. Zakupis sebi zemlje i posijes jedno 50-60 duluma kukuruza. A za ostale pare kupis dobrih krava (4/5 krava, koliko bude para). Te tvoje krave preporucujem da prodas i kupis bolje krave koje daju bar 20l mlijeka dnevno. Krave kad kupujes, nekupuj na pijaci jer tamo rijetko ima dobrih krava. Krave kupuj po preporuci. I naj bolje je da kupujes krave koje su se u skorije vrijeme otelile jer tebi treba mlijeko,a ne krava kao grlo da povecas brojno stanje. Isto tako imaj u vidu da krava od 350-400kg ne daje 20l mlijeka dnevno, krava mora da ima bar 550kg, sem holsteina one mogu biti malo mrsavije. Preko ljeta krave na ispasu. Krave nikad nepustaj u veliku travu, uvijek prvo travu pokosi i izbaliraj u sijeno pa onda pusti krave da tu pasu. Posto bi tako u stali imao 7/8 krava treba da obezbjedis 1100-1400 bala za zimu. Posijani kukuruz prije nego sto sazrije, jedno 15-20 duluma isiliraj u silazu, a ostalo kad sazrije oberi. Stala ti nije losa samo jos na stalu nadogradi jednu supu od jedno 5m sirine i u duzini stale i okuj je daskom. Od tih krava bi dnevno trebao imati naj manje 100l mlijeka. Premija ti je i vise nego dovoljna za ratu kredita, a ostalo ide za ishranu krava i tebi za zaradu.
A, za sad: onaj pivski trop sto si spominjao ne moras kupovati svaka 3-4 dana kako neki kazu. on moze stajati naj manje 15 dana. Samo ga moras strpati u najlon vrece, dobro zavezati i vrece okrenuti naopacke da nebi nimalo vazduha dolazilo do tropa. Jos su ti dobri i repini rezanci, oni se natapaju u vodu i kad se nadmu daju se kravama. Isto tako krave moras cesce napajati. Imaj u vidu da krava na ovoj vrucini dnevno moze popiti 60-70, a i vise litara vode, tako da sto ti neki spominju bacvu od 100l bacis u vodu. Da znas krave da bi davale puno mlijeka treba da dobro i jedu, a ne sijeno i vodu, price o raznim preparatima o povecanju kolicine mlijeka kod krava baci u vodu drzi se matematike koliko hrane toliko mlijeka.
Ako bi napravio kako sam ti opisao u kratki crtama za koju godinu ces postati pravi poljoprivrednik, a ako nastavis istim tempom kojim sad ides to neces postati za 6-7 mozda cak i 10 godina.
I molimte onu vodu za prskanje kukuruza izbaci iz rijecnika, jer voda je voda i nista drugo, a za spricanje kukuruza je sredstvo za spricanje kukuruza. Ja prvi put u zivotu cujem da sredstvo za spricanje kukuruza neko naziva vodom. Kod mene i naj starija baba ne kaze voda vec sredstvo za spricanje kukuruza. da jos sam zaboravio da kazem kad su ti krave na ispasi obavezno treba da imaju gdje da se sklone u hlad i da tu imaju vode koliko hoce. To ti je moj savjet kako da postanes pravi poljoprivrednik
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Hm Ranko jarane....ovako je jednostavno kad ti to napišeš, ali kod mene je stanje malo drugačije.

Ali dobro dao si mi par ideja i ići ću u tom smjeru da ih ostvaim u svakom slučaju hvala ti.

Što se tiče kredita kod nas u Bihaću ima banka koja daje beskamatne kredite, ali na bazi nekog partnerskog poslovanja (to je priča za sebe) međutim u toj priči je dobro što banka traži svega 2 % od uloga plus snosi rizik zajedno s tobom.

Ja sam imao namjeru uzeti kredit i to samo za traktor pošto otac od moje žene ima plug, tanjiraču, zubaču i prikolicu za traktor ali se njegov traktor pokvario i treba mu generalka, pa bi taj traktor dobro došao i meni i njemu a ja bih za uzvrat mogao koristiti njegove priključke (jer smo ipak familija), tako da mi priključci za traktor nisu potrebni za sada.

Ja ne mogu da kupujem dobre krave jer takve krave koštaju 2 500 - 3 000 maraka a u mene je hrana bazirana na sjenu i na vodi, i kako to ovdje neko lijepo objasni da bi pokvario s tom ishranom i najbolju kravu.

Ja se prvo moram dobro obezbjediti za hranu a tek onda krave.

Na jesen države daje zemlju u zakup pa ću pokušati i tu da se proguram, ali i ako je ne bude opet oko mene ima dovoljno privatne zemlje.

60 dunuma kuruza je ogromna parcela a prosta matematika mi kaže da ja dok to obradim meni treba oko 100 maraka po dunumu , jer sad nemam traktor pa i oranje moram platiti.
Tek kad budem imao traktor cjena sijanja jednog duluma može da padne s onih 100 na nekih 35 maraka.

Kao što rekoh štala mi je bila bez kanala i sad trenutno štemam lagano kanal pa mi treba jedno objašnjenje.

Koliko moram imati razdaljinu između jasala i kanala ????

Kolika treba biti širina kanala, dubina i nagib ????

I da li vi znate gdje mogu da nabavim te rešetke, jer ovdje još nigdje nisam vidio da ih neko prodaje, da li ste vi specijalno naručivali ili vam je neko pravio ????

I molimte onu vodu za prskanje kukuruza izbaci iz rijecnika, jer voda je voda i nista drugo, a za spricanje kukuruza je sredstvo za spricanje kukuruza. Ja prvi put u zivotu cujem da sredstvo za spricanje kukuruza neko naziva vodom. Kod mene i naj starija baba ne kaze voda vec sredstvo za spricanje kukuruza.

Ranko, ovdje na forumu možda i neću govoriti "sredstvo za špricanje kukuruza" ili "voda" nego prosto herbicid, ali u mom selu najstarija nene zna samo za "vodu za špricanje kuruza"....šta ja mogu kad su nam tvoja baba i moja nene napravile problem....

Ali kako sam rekao ni u pravu ne postoji razmimoilaženje u terminima naročito ako se zna njihovo značenje.

E i još jedno pitanje koje molim vas da mi odgovorite...

Zašto mi svi preporučujete 558 ili 560, a izbjegavate 539????

Iskreno da vam kažem ni sam ne znam što sam zajunio na taj 539 ali još uvjek ne znam ni razlog zašto baš taj 558 ili 560 osim što sam zaključio da su ti jači i skuplji i više srču naftu koja je haman litra krvi=litra nafte.
I moja cjena onoliko koliko mogu da dam za traktor je negdje oko 7 000 -7 500 maraka, a ja mislim da 558 ili 560 nema za te pare.

Osim što mi jedan prijatelj prodaje Fergusona 560 al je 1972 godište i bez kabine ( živa harabatija ). Cjenu mi još nije rekao pa ako bi neko od vas onako provizorno mogao da zaključi koliko bi koštao takav traktor recimo kod vas ????

I imam drugu ponudu a to je FIAT al je on 1974 godište i na dupli je pogon bez kabine, s kabinom je 8 500.

I treća solucija je dobri stari 539 1993 godište s kabinom i lijepo očuvan, registrovan...ko bombona.

Šta bi vi uradili da ste na mom mjestu ????
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Zbog svega toga ti ja kazem da dignes veci kredit. Kd mene u selu covjek imta 558 platio 5000KM i to u ekstra stanju, a 560 ujak prodao za 8000KM ali uvezao ga iz slovenije i potpuno remontovao. Neznam koliko je taj fiat konjskih snaga. Ali opet se raspitaj da li nema gdje kakav steyr jer za male pare nema boljega. Moj je 1973 godiste i za njega sam dao imt 539(u srednje losem stanju) i 1000km. Imt 539 nemoj iz prostog razloga sto je to samo pomocni traktor. On ti sluzi za kultiviranje, prskanje, bacanje umjetnog djubra i ostale sitne poslove. On ti nije za oranje i tanjiranje, moze on to ali se pati. Oko tog kanala. Nemoj praviti kanal sa resetkama. Napravi mali kanalic sirine 30cm i dubine 10cm, bez resetki. To je puno bolje za manju stalu, a i lakse je i jeftinije. I jos na ono sve sto sam ti rekao jos bi trebao kupiti i aparat za muzu, to sam zaboravio.
Neznam sta ima drugacije biti. 60 dulima nije neka velika kolicina, jer bi imao svoj traktor. Moji su posijali 300 duluma kukuruza i jos 50 duluma zita.
Za onaj kanal, kad je mali kanal kakav sam ti rekao da treba, neznam tacno koliko da bude odmaknut od korta (danas kad sam bio na selu sam mislio izmjeriti i zaboravio), uglabnom treba da bude iza zadnjih nogu krave, jedno 30-40 cm od nogu, Izmjerit cu sutra kad budem isao na selo pa ti javim.
Ja mislim da je ono sto sam ti ja predlozio naj bolja solucija, ako te sta jos interesuje samo pitaj.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh