• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motalica za trake kap po kap

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ima li itko kakvu ideju na koji način bi se dalo to složiti? Govorim o ručnom namatanju kpk jednogodišnjeg crijeva.
Imam 12 redova dužine 150m i razmišljam da složim neki sustav da za svaki red ima kolut na koji bih mogao namotati crijevo i kasnije ga razvući a crijevo da se slaže sloj po sloj ravno, dakle kolut širine 2cm.

Nešto tipa koluta kao od onih starih filmskih vrpci :icon_scratch: Kada namotam red ide novi kolut i sljedeći red...

Ima li netko kakve ideje ili gotova rješenja?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Kpk crijeva namatam na kolutove od kabela koji su po dimenzijama slični originalnim na kojima su crijeva bila samo što je u sredini plastika, a sa strane drvo tako da su trajniji. Kolutu napravim ručku za okretanje i stavim ga na stalak da se ne saginjem i crijeva sa iste parcele (istih dimenzija) motam jednu za drugom. Na veće kolutove stane mi 3000 do 4000 m, a na manje oko 1000 m. Ljepše se namotava ako posao rade dvojica - jedan okreće kolut,a drugi lagano zateže crijevo i tada stane više crijeva na kolut. Ta crijeva koristim za kulture koje sadim bez folije jer obično imaju oštečenja koje bi pod folijom bilo teško uočiti.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
I ja imam 2 motalice za kablove koje koristim za kpk creva ali je to malo. Razmisljam od manjih burica da napravim motalicu sa postoljem da moze parem 5-8000m da stane .jer to mi je otprilike plan koriscenja .Veci precnik u startu i mnogo brze namotavanje i vise stane.Samo bocne strane moram napraviti
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Meni treba za 1500m trake. Jel jedan taj kolut za namatanje kablova dovoljan?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kod mene je veci plasticni kotur i negde oko 500-600m je stalo. Nisam siguran dal kod nas ima vecih od ovoga jer i bastensko crevo namotavaju na ovakav i nisam video veci. Zato i hocu praviti neki dosta siri i veci i na prikolicu od freze stavim sa postoljem
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Ovako to izgleda kod mene. Kolut na slici je promjera 75 cm, a širine 40 cm i na njega stane (kad je skroz pun) cca 4000 m crijeva. Na trećoj slici je stalak koji olakšava motanje.
 

Prilozi

  • forum1.jpg
    forum1.jpg
    64.5 KB · Pregleda: 724
  • forum2.jpg
    forum2.jpg
    70.3 KB · Pregleda: 661
  • forum3.jpg
    forum3.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 325

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
E sad je već puno jasnije :)
Koliko sezona koristiš ta "jednogodišnja" crijeva?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Dvije. Prve godine dok su nova pod folijom, a druge godine bez folije da se lakše poprave oštečenja.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
kod mene miševi naprave cirkus s tim cijevima ,jedva da izdrže i godinu
 

cobram ar

Novi član
Tu od
23 Svi 2013
Poruka
21
Napravite na kotač od automobila jednu osovinu, i dignete auto na dizalicu i jedan se kotač okreće dok drugi zbog većeg otpora stoji. Ja godinama već namotavam na taj način.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
i budeš dok ti crijevo ne zapne negdje za jači busen trave...onda ode auto bez kotača...:icon_weed:
 

Matrix

Novi član
Tu od
21 Kol 2020
Poruka
1
Automatska motalica za crijevo kap po kap, sa automatskim slaganjem.
Koncept (slika)
 

Prilozi

  • 3.JPG
    3.JPG
    10.7 KB · Pregleda: 26
  • 4.JPG
    4.JPG
    25.8 KB · Pregleda: 25

Najnoviji postovi

Na vrh