• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator GOLDONI

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Evo da se nadovezem. Goldoni ili labinac bolje, ako je.manja parcela, ak je usko i nema prostora zanokretat se, i ako.je.povrsina koja se obraduje blizu kuce. Jer se vozikat, pa ak.je prometno pa policija, a rjetko ko to.rega...
Imam Goldoni 14konja super specijal dizel. Vrh stroj.
Desilo se to, da sam od prosle godine sipao.lozu u njega,delalo normalno. Nisam previse potrosio mozda 3 spremnika. Ove godine opet stavljao to.loz ulje. Palilo okej, delao 2 sata i poceo trokirat i nece upalit. Izvadio svu lozu, sipao naftu i nece upalit. Reko ima zraka. Probao sa start sprejom, upalio delao 5 sekudni i jaki crni dim... I sad vise ga ne mogu palit. Namotam spagu, i nema kompresiju da.ga mogu zibat i upalit. Malo citao da je mozda ventil, ili karike.... Vasa cjenjena misljenja? Hvala
 

loza&maslina

Novi član
Tu od
12 Sij 2022
Poruka
3
Ljep pozdrav svima. Tražio bi pomoć oko mišljenja. Puno pratim i čitam Al na kraju opet imam potrebu pitati. Ipak su tu godine iskustva a ja nemam nikakvog. Ovako kupio bi frezu. Ovu veliku. 14najsku. Ali koju?
Goldoni special 140 lux, skupe su, ali su top.
 

loza&maslina

Novi član
Tu od
12 Sij 2022
Poruka
3
To je dobar i fini stroj. Mislim da je šteta u njega stavljati ložu. Loža može naštetiti stroju, no nisam siguran tako brzo, nakon tri spremnika i tako drastično. Moj otac u Labinca koji je kupio novog još početkom 80-tih na početku je lijevao samo ložu skoro pet slijedećih godina, na kraju je promijenio samo karike i brizgalicu. Majstor je stavio original talijanske dijelove, jer stari su bili loše kvalitete, obzirom da je motor bio srpski LDA 450 , te zamolio oca da više ne koristi ložu, već samo naftu. Od tada pa do danas stroj radi bez greške. E sad može biti kvar kome je uzrok loža, ali i ne mora.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Još jedno pitanje i mislim da nemam više. 14ks freza ili TV. Koja razlika u okretanju u vrtu, kad kosiš dvorište u održavanju. Vidim neki prodaju frezu kupuju TV a neki obrnuto.
Puno ovisi o tvojoj starosti,i poslu kojeg ćeš obavljati
Svaki ima prednosti i nedostatke
Ja imam i jedno i drugo i sve se koristi prema potrebi
Za manje parcele svakako labin,puno okretniji,dok za veće poslove TV(u mom slučaju Pasquali)puno odmorniji
Kao što su kolege već napisali na TV se voziš
Šta se cijene tiče moje je mišljenje da je malo visoka.ali ako ti treba i ako vidiš da kupuješ malo rabljeni stroj i ako ga misliš zadržati neka ti ne bude žao dati koju kunu više za očuvano
Za par godina nećeš ni znati više koliko si ga platio
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
Evo da se nadovezem. Goldoni ili labinac bolje, ako je.manja parcela, ak je usko i nema prostora zanokretat se, i ako.je.povrsina koja se obraduje blizu kuce. Jer se vozikat, pa ak.je prometno pa policija, a rjetko ko to.rega...
Imam Goldoni 14konja super specijal dizel. Vrh stroj.
Desilo se to, da sam od prosle godine sipao.lozu u njega,delalo normalno. Nisam previse potrosio mozda 3 spremnika. Ove godine opet stavljao to.loz ulje. Palilo okej, delao 2 sata i poceo trokirat i nece upalit. Izvadio svu lozu, sipao naftu i nece upalit. Reko ima zraka. Probao sa start sprejom, upalio delao 5 sekudni i jaki crni dim... I sad vise ga ne mogu palit. Namotam spagu, i nema kompresiju da.ga mogu zibat i upalit. Malo citao da je mozda ventil, ili karike.... Vasa cjenjena misljenja? Hvala
Pogledaj si podizače ventila, ventile, klackalicu, kako je naveo kolega gore. Skini dekl sa glave i lagano pokreći radilicu da vidiš dal sve radi. Onda kreni na dovod goriva, otpusti maticu na dizni i zavrti da vidiš dal nafta dolazi gore. Ako dolazi, uložak dizne pregledaj, ako ne, pumpu rastavljaj. Bitna stavka ti je filter goriva. Da je čist i da nafta prolazi. Vidi dal uopće ide nafta prema pumpi 😉 polako i eliminiraš.... Kompresija bi upućivala na gornje, al redom...
 

Ivan Kt

Novi član
Tu od
23 Ožu 2022
Poruka
12
Šta se cijene tiče moje je mišljenje da je malo visoka.ali ako ti treba i ako vidiš da kupuješ malo rabljeni stroj i ako ga misliš zadržati neka ti ne bude žao dati koju kunu više za očuvano
Za par godina nećeš ni znati više koliko si ga platio
Hvala. Budem sutra valjda zvao pa da vidimo šta i kako a možda je čovjek i prodao dok se ja sjetim
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
724
Koliko izvoda ima za kardan bilo koji goldoni motokultivator? Jesu li izvodi sa drugačijim prijenosnim omjerima, ako ima 2 izvoda? Imam Pasquali dvotaktnu, 8KS sa 2 izvoda pa me zanima, sutra ujutro sam isprobavam jel ima razlike. :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Moj ima 2 izvoda, donji 2 brzine i sinhroniziran, gornji 4 brzine i dvije suprotan smjer.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
SS na gornjem kardanu ima dvije brzine i rikverc (brzine preko mjenjača), a dok je reduktor u neutralu, mogu se koristiti za pogon nekih stacionarnih strojeva.
Na donjem kardanu, kak je @Pjero rekel.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
724
Mene nešto malo muči, morat ću pogledat kak su noževi na motikama složeni jer se dosta guši u zemlji. Malo je prebrz također, al ima samo 2 brzine i rikverc, s tim da motike u rikvercu ne rade što je veliki plus. Možda otvorim temu pod ostalim kultivatorima. Pogledao sam i filmić sa muta gorenjem, isto se ponaša u zemlji. Labinac je bio puno bolji, al ukrali mi ga i eto. Sporiji je bio, i na kardanu i u 1. brzini.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540

ZJ​

Ovako odmah ujutro i još ne probuđen (bez popijene prve kave). Biti će malo drugačije nego si napisao, znači donje vratilo (na SS) ima dvije brzine za pogon freze i sinkronizirano za pogon kardanske prikolice. Dok gornje vratilo je za pogon stacioniranih priključaka, npr. cirkular, pumpa itd... :sleep:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
A kaj sam krivo napisal?
U gornjem postoje dvije brzine vrtnje u jednu stranu i jedna u suprotnu stranu.
Kad je reduktor u neutralu, kardan se vrti, pogon kotača stoji. Ako mjenjač u leru, gornji kardan stoji.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Gornje vratilo nema brzina , nego je direkt na motor i jedan smjer vrtnje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh