• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator GOLDONI

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Da , na traktorskoj frezi na kojoj je pogon freze sa strane je u redu.
Al kažem, kod mene na hondi koja isto ima pogon u sredini kao i ova na slikama, je od sredine pa prema van ide nož za nožem, tako ide lijeva i desna strana.
Ali nek prvo proba sa ralom, moguče je da je freza išla jako duboko do tvrde zemlje pa je zato odskakala, i možda je na velikoj brzini kardana bila, (ako ovaj mtk ima dvije brzine kardana).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Nije krivo, jer na traktorskoj frezi je pogon sa strane i u tom slučaju noževi su složeni u spiralu od lijeva na desno, odnosno spirala počinje sa one strane gdje je pogon. Na ovim slikama noževi su složeni isto tako u spiralu od lijeva na desno (gledajući sve noževe). To bi mogao biti uzrok da ova freza baš i ne sluša, pošto nema centralni graničnik. Možda bi pomoglo da se preslože lijevi noževi (znači samo skroz lijevi da se zarotira unazad). Na taj bi se način malo primirila freza. Ali u svakom slučaju treba montirati (originalni graničnik), jer se njega može štimati gore - dole. To ralo ima jako važnu funkciju u radu freze, izduženi prednji dio (u obliku noža) ima funkciju da stabilizira frezu (da lakše održava pravac), iza ona krilca imaju funkciju da frezu održavaju prema tlu a ujedno i da ne previše potone.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Sada sam zbunjen....
Ovako je kod mene na frezi od tome vinkovica....neznam da li je dobro ili nije...kaj mislite...ako netko ima original frezu a da mu je poznat raspored nozeva nek se ukljuci...
IMG_20190409_155645.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Po meni, s obzirom da je pogon u sredini, desna je strana dobra dok lijeva strana ide suprotno i pomaknuto za nekoliko rupa, trebalo bi biti složeno zrcalno simetrično.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Bolje je tak, jer inače freza skače lijevo-desno.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Pa dobro je složena, spirala ide od lijeva na desno ! Moj prethodni post je napisan prema problemu sa kojim se bori # Elko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Pa dobro je složena, spirala ide od lijeva na desno ! Moj prethodni post je napisan prema problemu sa kojim se bori # Elko.
Ali pogon je u sredini kao i njemu...ovo je slika freze tomo vinkovic 125 cm sirine...pogon centralni i dvije grane na stranu kao i freza od Elko...
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Ja na svojem, motokultivatoru labinprogres 14 ks, imam složene noževe kako sam rekao, znači lijevo i desno zrcalno simetrično i ništa ne skače lijevo desno. Mislim da su tako bili složeni tvornički ali prošlo je puno vrmena od 1982 godine. Sada i ja više ništa ne razumijem :rolleyes:.
 

Elko

Novi član
Tu od
20 Svi 2019
Poruka
16
Ljudi moja freza ne skače lijevo desno, znači moji kotači polete u zrak ako se malp naslonim na ručke znači skoro da ih moram malo pridržavati odozo da nebi doslovno poletila, freza gura kompletan MTK i kotači su u zraku kad freza, ako je pridržavam da ne skače onda freza ravno ne ide ni lijevo ni desno mislim nije problem u noževima nego u centralnom ralu stabilizator crtali ili kako ko to već zove hvala vam puno mislim da ste riješili moj problem još samo da nadjem to ralo ne mogu nigdje da nadjem pozz svima
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni je normalno da su noževi složeni zrcalno. Time se poništavaju aksijalne sile koje se javljaju uslijed kosine noževa.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,713
Ljudi moja freza ne skače lijevo desno, znači moji kotači polete u zrak ako se malp naslonim na ručke znači skoro da ih moram malo pridržavati odozo da nebi doslovno poletila, freza gura kompletan MTK i kotači su u zraku kad freza, ako je pridržavam da ne skače onda freza ravno ne ide ni lijevo ni desno mislim nije problem u noževima nego u centralnom ralu stabilizator crtali ili kako ko to već zove hvala vam puno mislim da ste riješili moj problem još samo da nadjem to ralo ne mogu nigdje da nadjem pozz svima
Da se tvoja freza možda ne okreće u kontra smjeru, jel kažeš da gura motokultivator?
 

Elko

Novi član
Tu od
20 Svi 2019
Poruka
16
Okreće se prema naprijed to je normalno koliko ja znam ne neće se valjda vrtit unazad
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Onda ti nekaj ne valja s motičicom ispod nje.
Jednom sam, kad je bilo jako tvrdo, izvadil središnju motičicu...i onda je MTK svako malo "letil" po goricama...
Nakon toga sam posudil Super Specijala i stvar je bila riješena :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Pa sigurno "nešto" ne valja s motičicom (vodilicom, graničnik dubine frezanja, ili kako god je oslovili), kad je uopće nema!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
🤭🤭

još samo da nadjem to ralo ne mogu nigdje da nadjem pozz svima
Pa napravi ga ako ga ne možeš nigdje nabaviti, barem to nije problem. Trebaš par komada lima, brusilicu, bušilicu i par šarafa.
Možda ima neko od forumaša (a ima ih očito koji imaju takve freze) malo volje da ti pomogne i izmjeri otprilike mjere pa ostatak pripašeš kak ti paše na rupe.
Ako ne izmjeri niko doma na svojoj javi mi se i ja bum skinul mjere na kumovoj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pitaj Entradu ili Agro Dom imaju li originalnih.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Najlakše je kupiti novo, ja više volim sam svoj majstor dorade i dograđivanje vlastitim rukama.
 

Elko

Novi član
Tu od
20 Svi 2019
Poruka
16
Hvala ti muha, zvao sam u goldoni imaju trgovinu 20-tak km od mene pa su rekli da će mi oni nabavit original
 

Najnoviji postovi

Na vrh