• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
razjela se spojnica jel. tesko ce se to naci .moze se napraviti

Znaci moral bum susedu nek mi zavari komadičak željezne pločice na šaraf :icon_toilet:
Žalosno kaj više ne prodaju starije djelove.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
bas tako, ili samu plocicu navari pa poravnaj. onaj drugi deo gde ulazi probaj malo poravnati da je paralelno unutra i za tu debljinu navaris plocicu i milina. kod mene se sve popravlja sto se moze i cesto bude bolje od fabrickog. malo vremena i volje i sve se uradi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo da i ja pitam par stvari:

Kad se dugo drzi blokada uz brdo i ono na silu mota ljevo desno jel to steti mjenjacu? I uopsteno jel steti predugo blokada i pravo kad se ide?

Jel imaju negdje mjere za samogradnju prikolice kardanse za labina?
Dali se moze stavljati bilo koji diferencijal tipa lada moskvic i tako to? Treba li reduktor ili ide diret? Imam labuna 20 godina nikad u zivotu nisam vozio sa prikolicom original nego imam neku od auta bez kardana pa su to muke zive za brda...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako ides pravo blokadu mozes drzati ukljucenu danima. ali nevalja skretati pod njom jer to nije dobro po diferencijal i jos neke delove jer je naprezanje vece.ako ti odgovaraju mere sto se tice prikolice vec postojece nadji diferencijal od fiata starog [ tristaca ] 1300 ili 1500 . ili od lade standard 1200. samo od njih pasuje. i koje su ti dimenzije guma na labinu takve moraju biti i na prikolici. ako su ti u labina 5,00 12 gume pasuju ti na prikolicu jos 145-13 gume sa 13 felnama jer su po obimu iste. kardan nadjes isto od fiata ili lade i samo ulazni deo u menjac i prednji krst moras dograditi. reduktor ti netreba .
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
znas sta je meni problem...npr idem uz brdo prikolica mi bez zadnjeg pogona natovarena i to cim je los put slajfa kida sve zivo. i ja onda moram drzat blokadu cjelo brdo pa naravno naidje krivina moras motoat. ja u tim slucajevima uvjek lagano motam kako on ide polako zanosim ga al vidis nisam znao da mu to steti :(


A sto se diferencijala tice znaci tacno odredjeni tipovi mogu od auta na njega...steta mislio sam da moze bilo kakav mislim da imam neki stari od moskvica...
Mjere postojece prikolice mi nikako ne odgovaraju mala je od auta nemore se natovarit dosta u nju a i sva se iskrivila od telreta losa konstrukcija tako da moram na novo radit prikolicu.


I jos sam nesto htjeo pitati...onaj kardan pozadi traktora na koji se kaci freza prikolica kosa itd...iznad njega gdje se kaci prikolica ima jos jedan kardan. za sta to cudo sluzi bogte ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zna netko gde bi mogao nabaviti ovu spojnicu? Upitao sam kod Entrade u Sesvetama, vele da se te spojnice vise ne prodaju


Pa probaj izbrusit saraf sa duzom glavom i izbusit rupu i to je to.
 
Posljednje uređivanje:

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Ja sam radio prikolicu doma, nabavio sam pogonsku osovinu od F1300 i nisu prenosi isti. Gume imam iste ali ipak dosta fula. Na tvrdom ga koristima 50-100m i nema problema tako da bi mogao savjetovati da se prikolica napravi i od drugih osovina ako su jeftinije ili dostupnije.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
znas sta je meni problem...npr idem uz brdo prikolica mi bez zadnjeg pogona natovarena i to cim je los put slajfa kida sve zivo. i ja onda moram drzat blokadu cjelo brdo pa naravno naidje krivina moras motoat. ja u tim slucajevima uvjek lagano motam kako on ide polako zanosim ga al vidis nisam znao da mu to steti :(


A sto se diferencijala tice znaci tacno odredjeni tipovi mogu od auta na njega...steta mislio sam da moze bilo kakav mislim da imam neki stari od moskvica...
Mjere postojece prikolice mi nikako ne odgovaraju mala je od auta nemore se natovarit dosta u nju a i sva se iskrivila od telreta losa konstrukcija tako da moram na novo radit prikolicu.


I jos sam nesto htjeo pitati...onaj kardan pozadi traktora na koji se kaci freza prikolica kosa itd...iznad njega gdje se kaci prikolica ima jos jedan kardan. za sta to cudo sluzi bogte ?
koji je labin kod tebe u pitanju. ako je od 14ks sto zovemo on ima 1 izlaz kardana. prenos za vucu je tesko uskladiti 100%. ovo su diferencijali koji se koriste na labinima kod nas. svi koriste napred 5.00-12 gume a pozadi od auta 145-/80-13. sa njima nema problema u pogonu na sva4. mozes koristiti i druge diferencijale ali samo pogonom samo ko i sad mkt ili samo pogon prikolice sporim ili brzim kardanom. ali tad je previse brz i nemoze uspone savladati. mozda ti je najbolje resenje uzeti vec napravljenu prikolicu polovnu
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
koji je labin kod tebe u pitanju. ako je od 14ks sto zovemo on ima 1 izlaz kardana. prenos za vucu je tesko uskladiti 100%. ovo su diferencijali koji se koriste na labinima kod nas. svi koriste napred 5.00-12 gume a pozadi od auta 145-/80-13. sa njima nema problema u pogonu na sva4. mozes koristiti i druge diferencijale ali samo pogonom samo ko i sad mkt ili samo pogon prikolice sporim ili brzim kardanom. ali tad je previse brz i nemoze uspone savladati. mozda ti je najbolje resenje uzeti vec napravljenu prikolicu polovnu

Onda bi mogel stavit i puno dostupniju gumu 155/70/13 isti bu omjer a vise tereta moze podnjet.
Nova najjftinija je oko 200kn.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u principu je isto. varijacije manje u prenosu se resavaju gumama. mada 155/65 -13 bi bila idealnija za prenos zato sto je skoro uvek da je prikolica brza i gura mkt. skoro svi prenosi diferencijala su priblizna a razlike se mogu nadomestiti gumama drugacijeg precnika ali to treba vecim brojem guma po velicini ispitivati ispitivati. u principu ovi diferencijali su sa najsporijim prenosom i na fabrickim prikolicama je ugradjen bas fiatov. kad se njegov diferencijal otvori treba prebrojati zube na konusnom i tanjirastom zupcaniku i naci sa takvim prenosnim odnosom. lada riva ili specijalka vec ima brzi diferencijal i trebaju manje gume na prikolici ili vece na mkt
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Zna netko gde bi mogao nabaviti ovu spojnicu? Upitao sam kod Entrade u Sesvetama, vele da se te spojnice vise ne prodaju


Pa probaj izbrusit saraf sa duzom glavom i izbusit rupu i to je to.

Da, to je čak lakše nego variti :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
koji je labin kod tebe u pitanju. ako je od 14ks sto zovemo on ima 1 izlaz kardana. prenos za vucu je tesko uskladiti 100%. ovo su diferencijali koji se koriste na labinima kod nas. svi koriste napred 5.00-12 gume a pozadi od auta 145-/80-13. sa njima nema problema u pogonu na sva4. mozes koristiti i druge diferencijale ali samo pogonom samo ko i sad mkt ili samo pogon prikolice sporim ili brzim kardanom. ali tad je previse brz i nemoze uspone savladati. mozda ti je najbolje resenje uzeti vec napravljenu prikolicu polovnu

E ne znam stvarno koji je kultivator u pitanju labin progres je iz 85 86 ne znam ni ja tacno. na masini sa desne strane pise dmb pdm 1 sta li god da to znacilo :)

Pozadi gdje kacim frezu iznad imaju one 2 rupe za prikolicu i izmejdu tih rupa ima isto jedna osovina koja se okrece i nikad mi nije bilo jasno za sta ona sluzi
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
E ne znam stvarno koji je kultivator u pitanju labin progres je iz 85 86 ne znam ni ja tacno. na masini sa desne strane pise dmb pdm 1 sta li god da to znacilo :)

Pozadi gdje kacim frezu iznad imaju one 2 rupe za prikolicu i izmejdu tih rupa ima isto jedna osovina koja se okrece i nikad mi nije bilo jasno za sta ona sluzi
de malo poslikaj taj labin. specijal i super specijal su imali dmb motore a ostalo je sve isto. to jedino mali labin dal nije. poslikaj ga da nebismo napamet pricali
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo slika. Pa ako znate tacno o kom se modelu radi kazite,kolko ks to ima? :) I ako ima igdje kakav manual za taj traktor i za taj dmb motor super bi bilo.
Inace to vratilo koje ne znam za sta sluzi je na zadnjoj slici odmah iznad ovog za frezu.

Slike:







 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da to je super specijal samo otkud dmb motor zalen i sa takvim deklovima . pre bih rekao da je lombardini motor. zaboravio sam za gornju remenicu posto je u onom prikljucku za prikolicu. nisam siguran ali cini mi se da je to izlazna remenica sa spojnicke motora direkt. sad dal bi za roto kosu ili tako nesto se koristi. za taj mkt ti pasuje diferencijal od fiata i standard lade 1200. sve kod nas pravljene su od tih diferencijala. a ima ih na desetine. nisam vise u tom kraju tek za 1 maj cu ici u krupanj pa cu ti slikati neku prikolicu pravljenu. ta plocica je od proizvodjaca motora oznaka i tip. ali mi je cudno sa tim zelenim deklovima da su i okruglim . verovatno iz starije serije. obicno su crni deklovi i malo cetvrtastiji dmb motora.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Na gornje vratilo se priključuju pumpe za navodnjavanje i cirkular. Ima tri brzine 3000-740-1390 okretaja. Okreče se u suprotnom smjeru od kazalji sata osim kod brzine 1390 kada se kreče u smjeru kazaljki sata pošto se okretanje postiže u natražnjoj vožnji.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cek malo dal se te tri brzine neodnose na donji kardan. [ remenicu] gornja remenica treba da ima smer kontra od sata posto je na direktnoj vezi sa motorom preko spojnicke. i mislim da ima samo 3000 mah broj obrtaja koliki su i brojevi obrtaja motora jer i on mah ide do 3000 . ovaj donji izlaz ide preko menjaca i ima sporu - brzu i sinhronizovanu za vucu na sva4 tocka. koliko se secam je tako
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pojma nemam dal je lombardini ili dmb ali dole kod kartera sa desne strane pise dmb pdm 1 sta god da to znacilo
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
da to je super specijal samo otkud dmb motor zalen i sa takvim deklovima . pre bih rekao da je lombardini motor. zaboravio sam za gornju remenicu posto je u onom prikljucku za prikolicu. nisam siguran ali cini mi se da je to izlazna remenica sa spojnicke motora direkt. sad dal bi za roto kosu ili tako nesto se koristi. za taj mkt ti pasuje diferencijal od fiata i standard lade 1200. sve kod nas pravljene su od tih diferencijala. a ima ih na desetine. nisam vise u tom kraju tek za 1 maj cu ici u krupanj pa cu ti slikati neku prikolicu pravljenu. ta plocica je od proizvodjaca motora oznaka i tip. ali mi je cudno sa tim zelenim deklovima da su i okruglim . verovatno iz starije serije. obicno su crni deklovi i malo cetvrtastiji dmb motora.

Diferencijal ti je najbolji od tristaca(fiat1300,zastava1300,zastava1500)ili lade.Mozda pase i od nekog drugog,samo ti je vazno da je redukcija priblizna1:4.Takodje ti je vazno da i obim tocka bude isti i na motokultivatoru i na prikolici,jer ako nije isti,nastrada menjac.Ovo gornje vratilo je direktno preko motora,a ovo donje moze biti sinhro za kardansku prikolicu,a takodje ima i dve brzine za frezu.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Pojma nemam dal je lombardini ili dmb ali dole kod kartera sa desne strane pise dmb pdm 1 sta god da to znacilo
po svemu mi lici na original lombardini motor. dmb motori sto se radili u beogradu u rakovici su oznake 3LD450 od 14ks i on je kopija i istovetno skoro izgleda samo sto su crne boje i motor i rezervoar. i ima serija novijih koji su ubacivani u super specijala a oni imaju lim oko zamajca malo cetvrtastiji . njemu je oznaka 3DM 515 i ima 12,5 ks. ukucaj na google dmb dizel motori pa ces videti kako izgledaju. moguce i da je neko menjao motor pa ubacio lombardinijev ali to je jos bolje ako je tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh