• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samo kad su temperature preko 10-15 stepeni pa navise koristi se sae30. kad je hladno nije preporucivo jer uljna pumpa tesko tera ulje koliko se zgusne. to je predvidjeno za traktorske motore po velikim vrucinama
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa dobro mozda ga teze tjera prvi minut al nesto kontam kad se ugrije malo da postane rjedje pa normalno pici kroz motor

ili grijesim?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za motor i jesu najopasnije te prve minute rada dok pumpa nepovuce ulje. to su male masine i jako male pumpe. cesto nemogu zbog gustine ulja povuci ulje kad je hladno i zgusne se. lezajevi radilice tad rade na suvo i odlaze. kad je toplo napolju ulje je redje i povuce nekako i posle nema problema. mnogi su upropastili ili mnogo skratili vek tim motorima sa sae30 uljem po hladnijem vremenu. kod mene kipor i sa 15w40 kad je hladnije ima problem da povuce ulje pa sam ubacio 10w40 polusintetiku posto je redja i sad nema problema a iste osobine ima kao 15w40 po vrucini ali na hladnijem vremenu mnogo bolje. zato 15w40 sipaj i nemoras da mislis. ono je predvidjeno za labine i samo kvalitetnije ulje uzmi. mozes i za turbo dizele ono je jos bolje posto je vazdusar
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
pa vidis onda i 20w60 ne valjda posto sa njim pali teze nego sa sae30 kad je hladno.


A bem li ga sa 15w40 mi je jednom ljeti zakovo traktor

al bilo je +40 sigurno
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to nebi trebalo biti uzrok . kvalitet ulja je vrlo diskutabilan .ja ga doduse cesto menjam i nemam problema . kad su velike vrucine sae 30 moze ali cim zahladi moras ga promeniti sa 15w40. ako je pumpa dobra i dobar pritisak pravi nebi smelo biti problema. na labinu je veliki nedostatak sto nema filter za ulje. rad na velikim vrucinama treba i izbegavati i na velikim nagibima . malo ulja ako fali i jos se pregreva motor na vrucini moze biti uzrok zakivanja. obicno na velikim nagibima strada i to tek kasnije se ispolji zakivanjem.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma bilo je ulja dosta ja uvjek sipam do max crte, nekad mi cak predje i malo preko max :)
A i ja mjenjam ulje svake godine al ko ce mu ga znati mozda mi je neka fals flasa dosla pod ruku.

A vidis i to je belaj cesto radim pod nagibima raznoraznim s traktorom. Mozda kad su takvi radovi u pitanju treba naliti i vise ulja od max ?

NEgo reci mi s koje mu je strane pumpa, na koju stranu se smije vise na koju ne smije naginjati?

Sto se tice rada na velikim temperaturama jbg to na zalost ne mogu izbjegnuti ovdje u mom kraju zime su ko djavo ladne ljeta prze ko u rerni da si :)


A uljni filter i mene je to uvjek nerviralo sto ga nema...mada doduse meni se nikad ulje ne zacadi skroz promjenim ga uvijek prije...al opet ti metalni opiljci itd trebo bi neki filter imat...jel se to more napravit?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Samo stavi prije sezone novo ulje 15w40 poznatog proizvodaca i nikad vise od max. U njenom prospektu pise do kojeg nagiba smije max ici.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jest kad bi imo prospekt dobro bi i bilo :)

Ja sam ulje vazda sipo neko najjeftinije optima modrica crno...

Nije problem kupiti i kvalitetnije ulje, ako se ne varam nesto malo manje od 2l stane u njega...al problem je to sto on pije ulje pofino :) Npr natocim do max crte, odem frezat orat radit cjeli dan sa njim, na kraju dana on doso do min crte :)

Ko zna kolko ulja tako popije godisnje :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Neznam kolko ulja ide u tvoju al mislim da ide manje.
Stavi kvalitetnije 15w40 i manje ce ga trosit.
Upute za koristenje ima negdje na forumu al neznam di tqgebalo bi malo potrazit.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Moram prvo poslikati i okaciti slike jel mi sa starih slika niko nije znao tacno kazat jel se radi o lombardini ili dmb masini
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo svjezih slika narode. Pa ako neko zna molim nek napise o kom se tacno motoru radi, kolko ima ks itd. Ako zna neko gdje ima manual jos bolje:













 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
buni me to na bloku jer je dmb motor sigurno , otprilike je rec o prvoj seriji dmb koja je istovetna lombardiniju. negde sam procitao da je izgleda u mladenovcu radjen u saradnji sa dmb. nigde nemogu naci podatke a otprilike je snage 12,5 ks po sadasnjim normama..trebalo bi da je sve unutra isto kao lombardini motor.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
znam hodore da je dmb sa crnim deklovima na super specijalu 10ks. ali ovaj pdm 1 izgleda da je kopija lombardinijevog i mislim da je jaci. potpuno su isti gledajuci ih
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Na mome je isti motor a star je oko 28 godina.Noviji su imali motor 510.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Star je traktor dosta 85e ili 86te ako se ne varam nov kupljen, ako vam taj podatak sta znaci?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Lombardini je 3ld450 i po njemu i samo njemu je rađena kopija.....i sve je to isto...niti jače, niti slabije...BTW: znam za jedan dmb koji je imao crvene oklope
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa cekajte onda jesu li ti lombardini 450 i dmb 450 motori isti konstrukcijski

tipa pasu li radilice iste na njih, klipovi ventili itd?
Ili ipak ima neke razlike u djelovima?

Imaju li kakvi manuali na domacem po forumu, ja uspjeo nisam naci. na guglu sam nasao za lombardini par manuala engleski al slab sam sa doticnim gospodinom :)
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
A uljni filter i mene je to uvjek nerviralo sto ga nema...mada doduse meni se nikad ulje ne zacadi skroz promjenim ga uvijek prije...al opet ti metalni opiljci itd trebo bi neki filter imat...jel se to more napravit?


IMT 509 koristi iste motore kao i Labin, IMT ima uljni filter pa sam lepo kupio nosac filtera i filter i samo ih zavrnuo na vec predvidjeno mesto, evo i slicica

http://imageshack.us/photo/my-images/824/ssa51446.jpg/


Vica prijatelju kosa je spremna za rad ali jos nije isprobana, cekam da trava jos malo poraste a do tad cu vec i fabricke kocnice napred na kultivatoru zavrsiti. Nadam se da ce zadovoljiti moje potrebe i da ce bez problema moci pokositi sena za dvadesetak ovcica i kozica
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh