• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
imo sam u zadnjih par godina dosta onog trafo ulja pa sam to cesto mjeso sa naftom pola pola i tako radio, radi isto ko na nafti samo sto izadje jeftinije :)


Nego...jel se u kultivator moze sipati sa naftom pomjesano preradjeno ulje? naravno procjedjeno kroz par krpa debljih da se odstrane metalni opiljci

? ? ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
imo sam u zadnjih par godina dosta onog trafo ulja pa sam to cesto mjeso sa naftom pola pola i tako radio, radi isto ko na nafti samo sto izadje jeftinije :)


Nego...jel se u kultivator moze sipati sa naftom pomjesano preradjeno ulje? naravno procjedjeno kroz par krpa debljih da se odstrane metalni opiljci

? ? ?
Ma nemoj se tim zezat.
Ak mislis da je nafta suha stavi 1% dvotaktola i to je to.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ne zato sto je suva nego da se ustedi. Cuo sam 100 slucajeva da ljudi voze na preradjeno ulje samo ga nekako filtriraju. E sad...kako li ga filtrirati da bude covjek siguran da su opiljci sitni odstranjeni?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
hehe jbg mora se sparati kolko se moze. preradjenog ulja imam bas dosta a ako nece stetiti masini ako je dobro filtrirano sto da ne...ustedi se para dosta...nafta je skupa ko djavo.

E sad ako krpe nisu dovoljno dobre dal bi bila dobra ideja da kupim filter nafte za nekog dizela pa kroz taj filter da propustim ulje?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
hehe jbg mora se sparati kolko se moze. preradjenog ulja imam bas dosta a ako nece stetiti masini ako je dobro filtrirano sto da ne...ustedi se para dosta...nafta je skupa ko djavo.

E sad ako krpe nisu dovoljno dobre dal bi bila dobra ideja da kupim filter nafte za nekog dizela pa kroz taj filter da propustim ulje?

Mislim da bi bil dobar al bi se jako brzo zastopal jer ima finu granulaciju i predviden je yma tecno gorivo.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
probacemo pa cemo vidjeti meni je samo bitno da nadjem neki nacin da iz ulja odvojim sto vise tih sitnih metalnih cestica....vidjeo sam ima citava nauka oko toga po netu ljudi od koristenog ulja prave dizel sa nekakvim komplikovanim masinama...al meni treba neki jednostavan nacin filtriranja...nesto sto se moze u kucnim uslovima odraditi
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to sa filtriranjem je dosta tesko. savoris je napravio centrifugalni filter za preradjeno ulje al se raspao.to je jako tesko izvodljivo u kucnoj radinosti napraviti. na preradjeno ulje moze pola pola da koristi bar kako sam pricao sa njim ali i pumpa brzo i dizne stradjavaju zbog opiljaka. talozenjem bi se moglo izvojiti dobar deo mulja i opiljaka na dnu posude al to mora da odstoji jedan perio. pa tek onda da se proba odvojiti gornji deo pa ga filtrirati na neki nacin .bar bih ja radio tako
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma ja bih cak radio i manje tipa 1/3 ulja 2/3 nafte al mi je jako bitno t vrazji opiljci da se odstrane.

Talozenje kako najbolje odraditi?
Tipa u neku vecu metalnu kantu ulje staviti pa kantu na vatru da se zagrije pa kolko ga onda drzati da se slegne?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nemoj ga na vatru stavljati. samo u kantu naspi i ostavi bar 10-15 dana. sam mulj i vecina opiljaka ce se sleci dole. e sad smisli kako pod uglom da je namestis da je nepomeras i da mozes istociti jedno 2/3 ulja odatle koje je bolje.ali ga opet treba filtrirati posle. centrifugalni filter je najbolji za tu svrhu ali jako tesko napraviti jer odvoji i mnogo manje cestice od klasicnog filtera. mora se dobro ocistiti inace brzo sradjavaju elementi pumpe a to onda pojede ustedu
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
mislim da u dizel motokultivatore netreba stavljati te gluposti ulja itd... netroše oni toliko da se tu sad mora to raditi radi štednje goriva.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
klasicni filter za ulje nece odraditi dobro posao a jos jednu manu ima. cim se zapusi i poveca pritisak u njeme propusta svo ulje direktno .tako da tad nepreciscava. jedino na golfov filter nafte pokusas pod manjim pritiskom da precistis posle dobrog talozenja. ili neki sistem da vidis na centrifugalni filter jer on je najbolji za to. ali neznam koliko je to sve pametno jer ima tu i drugih problema sa zagaravljenjem motora. skuplja naslage na delovima a i to nepovoljno utice na motor.ipak su to mali i dosta optereceni motori ali kako hoces
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa i mislio sam kroz filter nafte propustati. A znam da se talozi vise cadji ali nije problem nikakav skinuti auspuh ocistiti izduvni kanal
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
jedno pitanje imam

naime uljni zračni filter

ja sam svog cistio i budni me jedna stvar
naime u donjem djelu ide ulje do oznake i na to sjeda žičani (lamelni) filter
e sad po katalogu bi na njega trebao iči polimetni neki (spuzva) koju ja nemam tu su i dvije brtve, vanjska i srednja
i sad ono sto me buni
meni je u gornjem djelu isto žičani (lamelni) filter, koji neznam dal tamo treba bit posto ga ne vidim u katalogu, no ono sto je jos zanimljivije on se neda izvaditi van nikako, pokusavao sam i neide, ne zelim sto polomiti

pa me zanima dali taj gornji mora biti ili ne i kako to očistiti kad neide van i nema pristupa njemu
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
zicani gornji filter se nevadi iz kucista. ako iskidas zice moze ti uvuci parcad zice u motor. ja ocistim donji deo a gornji potopim u malo vecu posudu i naspem odmascimac i ostavim tako par sati ako je bas zaprljan.posle toga ga isperem vrucom vodom sa gornje strane i isto tako izduvam na kompresor. najgore je u kosenju navuce se cvata i to prilicno nakupi u zicanom filteru a tesko se istera van. preporucivao sam to mnogima koji kose da stave zensku najlonku carapu preko filtera spolja i time se taj problem bas resava. prasina i teze cestice su u ulju i lako se sve ispere.ta spuzva i nemora ali zaptivaci bi trebali jer nece bodro moci da se procisti vazduh falsirace na sastavu gornjeg i donjeg dela filtera
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
Pozdrav ekipa. Imam mali problem na malom labincu, tačnije na mjenjaču sa one strane kad se skine motor pustio mi onaj čep i sa ulje baca po lameli. Mene zanima kako napraviti onaj čep da ne ispada koje ljepilo se moze koristiti dali neki slikon ili slično da ga zaljepi, usput kolika je temperatura mjenjača tj kolijko se ulje ugrije dali mi moro traziti neko ljepilo sto podnosi temperaturu ili ...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tu ti nije velika temperatura. mnogo manja nego u motoru. imas temperaturni silikon crveni koji trpi 300 stepeni i sluzi za zaptivanje sklopova na svim masinama. samo dobro odmasti to gde ces naneti i ostavi par sati da se osusi.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa i mislio sam kroz filter nafte propustati. A znam da se talozi vise cadji ali nije problem nikakav skinuti auspuh ocistiti izduvni kanal


Evo danas sam malo "sarafao"

Napravio sam vecu kantu ostavio tu svo preradjeno ulje sto imam pa nek se talozi 10ak dana.

A unutar kante sam ubacio par magneta pa nek oni na dnu na sebe kupe opiljke :)

Pripremio sam od fijata filter nafte koji ima na sebi onu pumpu pa fino ljepo kad ostoji ulje cu da spojim na pumpu 2 crijeva jedno ide u kantu koja se talozila drugo ide u praznu kantu i pumpam gore rukom i ulje pici kroz filter pa u kantu... Pa cemo vidjeti sta ce ispasti :)






Nego narode...ulje u mjenjacu kad se mjeri na labin super specijal...jel se onaj mjerac ovdvne i samo stavi ili ga opet treba do kraja zavrtati posto je navoj plasticni poprilicno dugacak na njemu? ? ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh