• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj nisu to sporohodni diesel motori i idu do max 2200okretaja?
 

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
Kaj nisu to sporohodni diesel motori i idu do max 2200okretaja?


Gornje vratilo se vrti istom brzinom kojom i radilica, upravo gledam tehnicke podatke.

Gornje vratilo: sa 3 brzine vrtnje kod (3000-740-1390 okr./min.), vratilo se okrece u smeru suprotnom od kazaljki sata, osim kod 1390 okr./min. kad se okrece u smeru kazaljki sata, posto se okretanje postize u natraznoj voznji.

Takodje je negde bilo pitanje prenosa za prikolicu:

Donje vratilo: sa 2 nezavisne brzine vrtnje od (575-934 okr./min.) i 6 brzina koje su sinhronizirane na sve brzine menjaca. Odnos izmedju obrtanja tocka i obrtaja pogona jest 1 : 4.1 Profil obaju vratila izradjeni su prema 26 UNI 220.
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
evo jucer izvrsih izmjenu ulja i u mjenjacu
radi se o mondijalu, goldoni mjenjac

ide 2litre hipenola, spustio sam 1.5 litru, slike kasnije stavim nasta je licilo
i da ima oznake na sipci

inace bilo je pitanje saraf mjeraca odvrnut ili zavrnut, po meni treba bit zavrnut
ja sam mjerio tako da mi je na minimumu kad ga zavrnem do kud ide rukom, onda je to maksimum kad je do kraja zavrnut

eto zavrsih servis napokon na mom kultivatoru, radi lijepo, pali dobro, novo ulje i filtri rade svoje
 
E

ecinled

Guest
Pozdrav svima,

nedavno sam kupio novi labinov super specijal sa kardanskom prikolicom. Nakon početne zbrke oko toga koja ručica mijenja koje brzine sad mi je sve jasno.
Imam slijedeće pitanje: što bi se dogodilo ako ručica za pogon freze slučajno ostane u sporoj ili brzoj brzini, istovremeno sa mjenjačem pogona u brzini dok je spojena prikolica. Bi li došlo do nekog kvara ili?

Primjetio sam da ubacivanje u brzine i mijenjanje brzine freze ne ide uvijek baš glatko, je li to jer je stroj nov pa se treba razraditi ili je to normalno?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako ti rucica za ukljucenje kardana ostane u sporom ili brzom a zakacena prikolica nece biti nista ako je menjac mkt izbacen na ler. ako i menjac ubacis u brzinu moze doci do najblaze receno gasenja motora. a i do loma delova u menjacu. samo u sinhro pogonu kardana se koristi i menjac mkt i brzine onda idu preko njega. drugo to nije sinhron menjac da se moze zgodno ubacivati i izbacivati a pogotovu ako je nov malo jos i teze ide.mora se sa osecajem rukovati a u mestu dok stoji cesto se desi da i zub u zub zupcanika nemoze uklopiti pa se mora i ponoviti radnja nekoliko puta. dosta su kruti na komandama li to je ipak poljoprivredni stroj pa se treba i priviknuti
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vica molim te pojasni to malo bolje nisam bas razumjeo...i meni se desi nekad da teze saltam... npr kad je freza ukljucena pa se hoces pomac a nju prije toga iskljuciti...

Ja to onako na osjecaj radim ako nece onda ili pustim kvacilo pa stisnem opet ili dok je u brzini pomaknem ga malo jos naprijed pa probam onda ili ako je na leru gurnem traktor malo naprijed ili povucem nazad...uglavnom nikad ne gledam te rucice naglo povlaciti neko onako blago kuckam po njima
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nije sinhron menjac u labina. direktno uzubljuje zupcanik sa zupcanikom od brzina i kardana pa nekad nema dobar ugao da uskoci zupcanik jer su zubi prilicno veliki.a i sam birac brzina dosta lufta fabricki ima na osovinama biraca pa se i tu kosi malo dok nezaskoci. tako je kod radnih masina. pogotovu kad je pod naprezanjem menjac jos teze zaskoci pa se mora mlo popustiti kvacilo pa ponoviti. kod starijih dobije lufta na biksni biraca brzina pa i tu onda hoce pogorsati malo saltanje. po meni nije bas najbolje resen po tom pitanju.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ni moja honda ni imt se bas ne saltaju bajno treba pustit pa stisnut kvacilo ili malo krenut da uzubi,to su takvi mjenjaci i nema pomoci nego samo treba polako i s osjecajem.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,672
i kod mene je tak koji imam stari kramp,tak da te to šaltanje, pa da i koji put i malo zakrči,ne brine..
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Pozdrav društvo, i ja sam nedavno kupio nov labin special green sa prikolicom i frezom i tačno je da rucice idu malo teže. Trgovac gdje sam ga kupio me malo podučio oko brzina i strogo mi je podvukao da mjenjač od kardana mora biti strogo u sinhro ili u N ako vozim prikolicu. evo zakačiću par slika. Izašao me oko 200 E skuplje sa ovim motorom (lombardini, made in italy).
 

Prilozi

  • 27042013380.jpg
    27042013380.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 5,741
  • 27042013381.jpg
    27042013381.jpg
    58.4 KB · Pregleda: 4,646
  • 27042013382.jpg
    27042013382.jpg
    56 KB · Pregleda: 3,265

Deex

Član
Tu od
1 Ruj 2012
Poruka
62
Pozdrav društvo, i ja sam nedavno kupio nov labin special green sa prikolicom i frezom i tačno je da rucice idu malo teže. Trgovac gdje sam ga kupio me malo podučio oko brzina i strogo mi je podvukao da mjenjač od kardana mora biti strogo u sinhro ili u N ako vozim prikolicu. evo zakačiću par slika. Izašao me oko 200 E skuplje sa ovim motorom (lombardini, made in italy).


Cestitke za novog radnika u domacinstvu :(clap):, veoma lepo izgleda pa nek te dugo i verno sluzi bez kvarova :drink:.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
cestitam na novom stroju. a sa tim motorom ce biti dosta dugovecniji . nek dobro sluzi i zaradi novaca bar za traktorce
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Hvala. Sad radim na tome da mu nabavim par priključaka, čim dobijem povrat poreza (30% nazad kad kupujem novo). :drink:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pozdrav društvo, i ja sam nedavno kupio nov labin special green sa prikolicom i frezom i tačno je da rucice idu malo teže. Trgovac gdje sam ga kupio me malo podučio oko brzina i strogo mi je podvukao da mjenjač od kardana mora biti strogo u sinhro ili u N ako vozim prikolicu. evo zakačiću par slika. Izašao me oko 200 E skuplje sa ovim motorom (lombardini, made in italy).


ali onda nemaš 4x4
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Treba mi savjet ako netko zna, naime radi se o sledećem: opcija na super specijalu kada su isključeni prednji točkovi i vuče samo prikolica (kao kada frezam ali isključim prednje točkove) motokultivator mi tada ide kao lud cestom. Da li je ovo štetno po mjenjač ili smijem koristiti ovu opciju po ravnome i bez tereta?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Pa dosta ljudi sam ja primjetio da na starim labincima ukljuce samo kardan na 2 brzinu frezanja a prednji pogon iskljuce i tako pice....dosta ih tako radi a dal je stetno ne znam.

Nego...taj novi labin progres koliko te je para izasao sa tom prikolicom ako nije tajna?

vidim gore na motoru je drugacije jel ubrizgavanje njemu drugacije...u cemu su jos drugaciji ti traktori od starih labina? Jesu li neke velike promjene u pitanju ili?


i kazes kupio si neki skuplji motor...jel taj jeftiniji dmb ili nesta drugo?

Raspisite se malo narode :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
teslic mozes ici i samo sa pogonom kardanom. imas dve opcije brzi i spori prenos i plus sinhro. moze se voziti i pod teretom ali ne bas da se previse preopterecuje motor. trebalo bi izbegavati sad u pocetnom vremenu razrade motora bar prvih 100 cas .rada. onda mozes terati ali nemoj preopterecivati motor. cim konstantno tuce crn dim uzbrdo saltaj u spori ili sinhro brzine obicno krenes sporim kardanom pa kad ima brzine presaltas u brzi kardan. na vecim usponima i teretom vecim obavezno u sinhro prenos i preko brzina menjaca teraj u pogonu na sva 4. sa motorom dmb jeste jeftiniji ali motore vise nerade u srbiji nego u turskoj koliko sam cuo i dosta su problematicni zadnjih godina. nekome sam vec preporucio da uzme sa lombardinijevim iako je skuplji.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Vica a jel postoji neka caka da se on salta dok je u pokretu ili mora svaki put da se stane?
 
Na vrh