• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
teslic mozes ici i samo sa pogonom kardanom. imas dve opcije brzi i spori prenos i plus sinhro. moze se voziti i pod teretom ali ne bas da se previse preopterecuje motor. trebalo bi izbegavati sad u pocetnom vremenu razrade motora bar prvih 100 cas .rada. onda mozes terati ali nemoj preopterecivati motor. cim konstantno tuce crn dim uzbrdo saltaj u spori ili sinhro brzine obicno krenes sporim kardanom pa kad ima brzine presaltas u brzi kardan. na vecim usponima i teretom vecim obavezno u sinhro prenos i preko brzina menjaca teraj u pogonu na sva 4. sa motorom dmb jeste jeftiniji ali motore vise nerade u srbiji nego u turskoj koliko sam cuo i dosta su problematicni zadnjih godina. nekome sam vec preporucio da uzme sa lombardinijevim iako je skuplji.

Meni si i preporucio na drugoj temi, a i dosta majstora mi je savjetovalo da uzmem lombardini. Ovdje u BiH me kostao 8700 KM (motokultivator, freza i prikolica) ili oko 4350 eura s tim da mi se vraca 30% novca kao poticaj za poljoprivrednike. Ceka se oko 10-12 mjeseci ali legnu novci.
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Pa dosta ljudi sam ja primjetio da na starim labincima ukljuce samo kardan na 2 brzinu frezanja a prednji pogon iskljuce i tako pice....dosta ih tako radi a dal je stetno ne znam.

Nego...taj novi labin progres koliko te je para izasao sa tom prikolicom ako nije tajna?

vidim gore na motoru je drugacije jel ubrizgavanje njemu drugacije...u cemu su jos drugaciji ti traktori od starih labina? Jesu li neke velike promjene u pitanju ili?


i kazes kupio si neki skuplji motor...jel taj jeftiniji dmb ili nesta drugo?

Raspisite se malo narode :)

Pisao sam vec o cijeni (4350 eura - motokultivator, freza i prikolica), sto se tice mehanike stvarno neznam kakva je razlika u odnosu na starije tipe, mnogi kazu da je sad ovaj motor jedan od kvalitetnijih.Ovo je lombardini, italijanski.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad je pogon samo kardanom moze se u pokretu saltati samo treba imati osecaja. zaletis ga sporim kardanom oduzmes gas i polako presaltasu brzi kardan. kad izdise brzim da nema snage ostavis ga pod vecim malo gasom i saltas u spori. a ako nemoze ni spori onda moras stati da prebacis u sinhro i plus u neku brzinu kojom bi izvukao. za sve treba osecaja i prakse ali uvek malo hoce se cuti zupci. ko i traktor takoreci se salta samo sto su pune ruke posla
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
vica hvala ti na savjetima, pogotovo ono da ne forsiram motor previse. Vec pomalo radim s njim i mogu reci da je pomoc velika, pogotovo za domacinstvo kao sto je moje (oko 5-6 duluma max. oranice, malo povrca, drva sebi za zimu pripremiti i oko 20-tak duluma trave za kravu koju imam i to je to. Prava stvarcica. :(y):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
motokultivatori su veoma usluzne masine i cak za nepoverovati sta mogu uraditi sa tako malo snage. prikljucnih masina imaju sve vise na izbor a veoma mali potrosaci.samo jednu stvar znaj . u pogonu kardanom dosta vise trosi nego kad je pogon mkt ili sinhronizovan.ali zato je dosta brzi u transportu ali netreba preterivati pogotovu na losijem putu. moze doci do defekta u diferencijalu.i netreba siriti tockove mkt u transportu pod vecim teretom pogotovu . isti deo u diferencijalu hoce puci.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Pozdrav,
Imam problema sa svojim motokultivaorom , lombardini makina,dizel 8ks. Kupio sam ga novog prije 15 godina, prošla je jedna zamjena karika i u proljeće je bila još jedna. Problem je taj što nije ni nakon ovogodišnje promjene karika prestao dimiti i trošiti ulje.

Ne slini nigdje, ali dim me smeta, a i malo teže paljenje pogotovo zimi. Naravno nije ni ulje baš jeftino, a i sav smrdim na ulje ... :icon_hang:

Zanima me može li se taj cilindar brusiti jer mislim da je u tome problem, ako netko nešto zna ili je sličan problem imao neka kaže.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Vica da to sam i ja primjetio npr kad frezam dosta mi vise goriva ode nego kad orem a provedem isto vrijeme radeci.

A to me interesuje sto si napisao o sirenju tockova...meni tockovi idu znaci mjenjac pa oni zeleni nastavci pa tockovi...ali se tockovi mogu namjestiti na sire i uze meni je na sire...mogu poslikati jer neznam to sad objasniti...pa jel ga to vise zeza?


Znam prije jednom sam kontra tockove okretao uzi traktor bude nekako mi se cini da i vise snage ima al zato nestabilno kad se zaletis sa prikolicom po makadamu otima se dosta....
 

Teslic

Član
Tu od
18 Tra 2013
Poruka
35
Ja mislim da mu nije dobro prosirivati tockove, time kada vozis teret pravis i vecu vagu na diferencijal pa vjerovatno prije dolazi do loma nekih dijelova unutra. Vjerovatno je lakse upravljati njime kad prosiris tockove ali i veca je mogucnost kvara.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
samko karike nemogu sto puta da se menjaju i da pomogne. jednom donekle i moze ako je ostalo u redu. treba pregledati kakva je stublina i klip. kakvi su ti ventili i vodjice. tu moze isto poprilicno ulja da trosi i gubi kompresiju. to su male masine i moraju se dobro pregledati jer svaka sitnica ih zeza. i kvalitet delova ugradjenih pogotovu. ako sve sad budes radio a verovatno ces morati pregledati obavezno i radilicu i lezajeve. prvo se raspitaj za delove dal imaju klip i karike za taj tip motora na specijalama a obraditi je lako. ali prvenstveno trazi lombardinijeve delove.ostalo je uzas od delova
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ja mislim da mu nije dobro prosirivati tockove, time kada vozis teret pravis i vecu vagu na diferencijal pa vjerovatno prije dolazi do loma nekih dijelova unutra. Vjerovatno je lakse upravljati njime kad prosiris tockove ali i veca je mogucnost kvara.
upravo tako se i desava. kad je pod teretom i brze vozi losim putem ako poskoci malo jace mkt moze doci do loma u diferencijalu a rasireni tockovi samo pomazu da je mogucnost za to jos veca. prema tome to nije formula a ko hoce da ga sacuva malo nek razmisli o tome. cena delova i majstora nije nimalo naivna za labinov menjac.kod nas samo ruke majstora su od 100 eur pa navise za radove na menjacu
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
samko karike nemogu sto puta da se menjaju i da pomogne. jednom donekle i moze ako je ostalo u redu. treba pregledati kakva je stublina i klip. kakvi su ti ventili i vodjice. tu moze isto poprilicno ulja da trosi i gubi kompresiju. to su male masine i moraju se dobro pregledati jer svaka sitnica ih zeza. i kvalitet delova ugradjenih pogotovu. ako sve sad budes radio a verovatno ces morati pregledati obavezno i radilicu i lezajeve. prvo se raspitaj za delove dal imaju klip i karike za taj tip motora na specijalama a obraditi je lako. ali prvenstveno trazi lombardinijeve delove.ostalo je uzas od delova

Znam da se ne može sto puta ali mi je hitno trebao pa sam samo nove karike metnio i nadao se najboljem :icon_mrgreen: Naravno samo orginal dijelovi idu unutra, predobro me služio da mu stavim kineske.

Morati ću sve kompletno napraviti, hvala puno na odgovoru.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa kako je onda najbolje posloziti tockove?

ako nemas nekih velikih nagiba najbolje je bez prosirivaca . ako vec moras vozi pazljivije pogotovu losim putevima . menjac moze biti veoma skupa stavka za popravku. u to mi se drugar uverio posto ga je terao ko bog djavola pa je bar 5-6 puta radio menjac dosad i sve po 500-900 eur ga je samo delova izlazilo. cak i kuciste mu pucalo 2 puta na glavnom lezaju .a ima koliko slucajeva koji vode racuna i voze jos prve serije a da nisu taknuti sto se tice mehanike uopste. prema tome kako se rukovaoc odnosi prema masini tako i sluzi
 

NoNameBoy

Član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
59
evo obecao sam slike mog starog hipenola

po mirisu odgovara hipenolu, a sad ce bit jasno zasto sam se pitao sto j eunutra

zodmi9.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jos bi to islo 5god.:(giggle):
Mozda je netko stavil extra djevicansko maslinovo.:icon_biggrin:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
po meni se to desava jer gore kod rucki ne dihtuje pa kad peres masinu ili vozis kisu upada voda u mjenjac meni se to znalo desavatif ja sam to rijesio donekle malo cescim podmazivanjem tj trpanjem pumpom masti u onu mazalicu na ruckama.

i obavezno treba kad se takva emulzija napravi u mjenjacu isprati ga dobro pa tek onda novo ulje sipati ja sam to radio tako sto naspem 3 4 litra nafte kad izvadim staro ulje pa provozam 500 metara traktorce lagano pa odvrnem saraf ispem naftu(bude sva prljava totalno) pa tek onda naspem devedesetku ulje.

Slican postupak ja primjenjujem i kad mjenjam ulje. zagrijem masinu izvadim staro ulje uspem naftu odradim 5 minuta ispem naftu pa tek onda novo ulje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
po meni se to desava jer gore kod rucki ne dihtuje pa kad peres masinu ili vozis kisu upada voda u mjenjac meni se to znalo desavatif ja sam to rijesio donekle malo cescim podmazivanjem tj trpanjem pumpom masti u onu mazalicu na ruckama.

i obavezno treba kad se takva emulzija napravi u mjenjacu isprati ga dobro pa tek onda novo ulje sipati ja sam to radio tako sto naspem 3 4 litra nafte kad izvadim staro ulje pa provozam 500 metara traktorce lagano pa odvrnem saraf ispem naftu(bude sva prljava totalno) pa tek onda naspem devedesetku ulje.

Slican postupak ja primjenjujem i kad mjenjam ulje. zagrijem masinu izvadim staro ulje uspem naftu odradim 5 minuta ispem naftu pa tek onda novo ulje.

Ovo sa naftom u motoru nemoras raditi pa cak i nije dobro,jedino ako je star motor i mjenjas gradaciju i marku ulja.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
po meni se to desava jer gore kod rucki ne dihtuje pa kad peres masinu ili vozis kisu upada voda u mjenjac meni se to znalo desavatif ja sam to rijesio donekle malo cescim podmazivanjem tj trpanjem pumpom masti u onu mazalicu na ruckama.

i obavezno treba kad se takva emulzija napravi u mjenjacu isprati ga dobro pa tek onda novo ulje sipati ja sam to radio tako sto naspem 3 4 litra nafte kad izvadim staro ulje pa provozam 500 metara traktorce lagano pa odvrnem saraf ispem naftu(bude sva prljava totalno) pa tek onda naspem devedesetku ulje.

Slican postupak ja primjenjujem i kad mjenjam ulje. zagrijem masinu izvadim staro ulje uspem naftu odradim 5 minuta ispem naftu pa tek onda novo ulje.

Da ti nafta podmazuje radilicu pet minuta napravis stete kao da si pet godina vozio s losim uljem !
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nije to bas tacno nafta je masna ko i neko rjetko ulje. To ispiranje motora nisam ja izmislio nego mi je dosta starijih majstora to kazalo.

Jedan mi je cak prico kako mu je neki lik u zurbi tako bukvalno oteo kola negdje mu nesto hitno bilo vratio se lik posle sat vremena preso skoro 50km sa autom na nafti i autu nista nije bilo.

E sad...kosto kaze Balasevic, ako su lagali mene i ja lazem vas :)
 
Na vrh