• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Ljudi, trebala bi mi pomoć.

Gledam jedan Labinprogres, pretpostavljam da je model od 14 KS. Malo me kopka spoj upravljača, koji je spojen na kućište pogonske osovine. Klima se, odnosno ima onak lufta malo. MTK pali bez problema.

Druga stvar koja me kopka, vidim da je rađeno nešto, jer vidim silikon, ali nemam ideju što bi moglo biti rađeno, odnosno što na njima odlazi, a nalazi se na spoju mijenjača i diferencijala.

Ako što znači, stajala je dvije godine na otvorenom.

Razmišljam o kupnji, a nisam siguran za to dvoje. Kako je što se tiče dijelova, je li sve dobavljivo i kakva je kvaliteta nasprem Goldonija?

GyyHV47.jpg


4M6NgsV.jpg


CfjvF4N.jpg


V21nn0V.jpg


2WNPa6m.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,583
Upravljač se klima (ima lufta jer je blesavo napravljen) i upravljač (ručke) su spojene na poklopac mjenjača ? Ako je kisnuo kako si napisao onda mu vjerojatno nije falilo ulja u mjenjaču, a isto tako i vode .
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Nisam shvatio pitanje? Ne znam zašto se klima, ali znam da mora biti fiksirano, jer mi je pokojni djed imao takvog Goldonija. Ne vidim problem u dizajnu upravljača kao takvog, osim eto što nije zakretni za 180°.

Bio je na otvorenom, ne znam je li voda prodrla u mijenjač i u kojoj mjeri, ako je.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Pa znam da je Labinprogres, napisao sam u prvoj poruci.

Goldoni ima identičan upravljač. Ne vidim razlike.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Ne znam zašto se klima, ali znam da mora biti fiksirano, jer mi je pokojni djed imao takvog Goldonija. Ne vidim problem u dizajnu upravljača kao takvog, osim eto što nije zakretni za 180°.

Bio je na otvorenom, ne znam je li voda prodrla u mijenjač i u kojoj mjeri, ako je.
Da vidite lufta kod onog koji se zakreće za 180°. Nakon 30 godina, 20 sati rada na godinu ručke imaju luft 30°.
Kod ovog mog slijedi kupovanje unutarnjeg zupčanika i komplet ručki. Materijal dođe preko 1200 kuna.
Isto tako zupčaste ručice za mjenjanje brzina na mjenjaču brzo se potroše a isto tako i kardanska osovina.
Sve u svemu dobar stroj ali jako loši materijali u odnosu na goldonija.
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Znači dijelovi su dostupni? Računam ako bi me popravak koštao par tisuća kuna i ako bi nakon toga radila idućih dugi niz godina, onda se i isplati.

Bilo me strah, da je lošije kvalitete od Goldonija. Djed je kupio novog Goldonija 1979. u Italiji, eno i dan-danas ga ujak koristi.

No, nema baš Goldonija u Slavoniji.

Kako si ti zadovoljan sa svojim? Kako ga i gdje koristiš? Jel dugo već kod tebe?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,583
Znači da postoje modeli koji imaju ručke okretljive za 360 stupnjeva, i one su bolje.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Djelove kupujem u obližnjem mjestu ali su jako skupi i nekvalitetni materijal. U razgovoru sa kolegom koji posjeduje goldonija došli smo do zaključka da je goldoni daleko bolje kvalitete što se tiče materijala izrade. Što se tiče rada sa mojim koji ima 14 ks mogu reći da sam zadovoljan ali isto tako da je jako, jako opasno raditi sa njime. Već je nekoliko ljudi u okolici poginulo dok su radili jer tadašnji kultivatori nisu imali sigurnosnu ručicu. Koristim ga za frezanje u obrađenom zemljištu ali isto tako i kad nešto preorem, košnju i prevoz sa prerađenom prikolicom od auta. Kupio sam novog još daleke 1985. godine.
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Znači da postoje modeli koji imaju ručke okretljive za 360 stupnjeva, i one su bolje.

Znam da postoje takvi modeli, ali su slabiji ili su novi, a nijedno mi ne ulazi u računicu.

Bez uvrede, ali ja nemam pojma o čemu pišeš u svojim porukama. Nisi mi odgovorio ni na jedno pitanje, pišeš u nekim poluzagonetkama, te pišeš stvari koje već i sam znam. Molim te preskoči me daljnjih odgovora. Hvala.

Djelove kupujem u obližnjem mjestu ali su jako skupi i nekvalitetni materijal. U razgovoru sa kolegom koji posjeduje goldonija došli smo do zaključka da je goldoni daleko bolje kvalitete što se tiče materijala izrade. Što se tiče rada sa mojim koji ima 14 ks mogu reći da sam zadovoljan ali isto tako da je jako, jako opasno raditi sa njime. Već je nekoliko ljudi u okolici poginulo dok su radili jer tadašnji kultivatori nisu imali sigurnosnu ručicu. Koristim ga za frezanje u obrađenom zemljištu ali isto tako i kad nešto preorem, košnju i prevoz sa prerađenom prikolicom od auta. Kupio sam novog još daleke 1985. godine.

Hvala na odgovoru. A ne pašu dijelovi s Goldonija na Labinprogres? Mislim, pošto se radi praktički o kopiji.

Onda možda bolje da idem na original.

Imaš ideju što bi moglo biti na tom spoju upravljača i kućišta? Zašto je tako klimav? Je li treba samo zategnut, bolcna otišla ili nešto treće?

Znam za slučajeve gdje su ljudi poginuli na kopačicama, ali nisam čuo da je netko stradao na Goldoniju.

Što ti je opasno u radu s njim?
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Znači da postoje modeli koji imaju ručke okretljive za 360 stupnjeva, i one su bolje.
Da, radili su modele sa okretljivim ručkama za 360 stupnjeva ali nakon par godina dolazi do velikog lufta pa je dosta teško raditi sa njime. Normalno da je bolji sa ovakvim ručkama jer sa tada kosi kao sa velikom kosilicom.

Hvala na odgovoru. A ne pašu dijelovi s Goldonija na Labinprogres? Mislim, pošto se radi praktički o kopiji.

Onda možda bolje da idem na original.

Imaš ideju što bi moglo biti na tom spoju upravljača i kućišta? Zašto je tako klimav? Je li treba samo zategnut, bolcna otišla ili nešto treće?

Znam za slučajeve gdje su ljudi poginuli na kopačicama, ali nisam čuo da je netko stradao na Goldoniju.

Što ti je opasno u radu s njim?
Što se tiče djelova neznam dali pašu na ovaj. Nisam to nikad nikoga pitao. Za taj model neznam zašto se klima jer na mojem ručke u spoju sa kultivatorom postoje zupčanici koji upadaju jedan u drugog s obzirom na okretanje ručki. Po meni bilo bi bolje kupiti ako je ikako moguće original. Opasnost je u radu kad se ide u rikverc (za natrag). Ako se slučajno u takvom radu nešto nađe iza čovjeka (drvo ili slično) tada ljudi nisu uspjeli brzo reagirati pa ih je kultivator samljeo sa frezom u toku frezanja.
 

Antonov

Novi član
Tu od
15 Sij 2018
Poruka
24
Što se tiče djelova neznam dali pašu na ovaj. Nisam to nikad nikoga pitao. Za taj model neznam zašto se klima jer na mojem ručke u spoju sa kultivatorom postoje zupčanici koji upadaju jedan u drugog s obzirom na okretanje ručki. Po meni bilo bi bolje kupiti ako je ikako moguće original. Opasnost je u radu kad se ide u rikverc (za natrag). Ako se slučajno u takvom radu nešto nađe iza čovjeka (drvo ili slično) tada ljudi nisu uspjeli brzo reagirati pa ih je kultivator samljeo sa frezom u toku frezanja.

A ti imaš slabiji model, onaj od 8 KS pretpostavljam? I ja bih najradije kupio original, ali su rijetki. Nema ih kod nas. Zanimljivo je da se u kontinentalnom dijelu nađe samo Labinprogres, na moru se i da naći Goldoni.

Što se tiče opasnosti, ne bih ga nikada koristio u rikverc, ne bih ni kopačicu, a kamoli motokultivator. To ti je kao da staneš ispred njega dok ide naprijed. :)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,583
U svom postu si napisao "Malo me kopka spoj upravljača, koji je spojen na kućište pogonske osovine." ?
Da li je to tako ?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,591
Da vidite lufta kod onog koji se zakreće za 180°. Nakon 30 godina, 20 sati rada na godinu ručke imaju luft 30°.
Ja imam takvog i uopće nema takav luft kako pričaš,a dosta radim njime.
 

blackdragonstory

Novi član
Tu od
15 Lis 2017
Poruka
11
Uglavnom probali smo staviti ulje sae30 ali ništa totalno gubi gas i jedino na samom minimumu radi i to ono baš se muči.
Kada primi gas na velikim okretajima(na mjestu) svako toliko baci vatru.
Brat mi je rekao da je drugo ulje na minimumu.
No nismo imali previše vremena da stvarno sve provjerimo na njoj(uzeli smo mali plug u sa njim napravili brazde za sadnju krumpira,a njivu smo sa velikom frezom na traktoru isfrezali)
Uglavnom,dal ovo što sam napisao daje nekome neki hint što bi točno bilo,ako ne ću morati provjeriti sve.
 

fergomil

Aktivni član
Tu od
2 Ožu 2019
Poruka
257
Uglavnom,dal ovo što sam napisao daje nekome neki hint što bi točno bilo,ako ne ću morati provjeriti sve.
Oprostite, pregledavajući postove sa ovom temom, kao i drugi članovi nisam shvatio dali je to dizelaš ili benzinac.
Da bi netko mogao dati svoje eventualno viđenje riješenje Vašeg problema onda je gornji upit najbitniji.
Benzinac ima karburator, svijećicu, struju ..... dok dizelaš ima pumpu i diznu. Ako je dizel onda ti je @MUHA u svojem postu napisao što ti je činiti. Ako je benzinac onda su mogući sasvim drugi problemi.
 

snjego10

Aktivni član
Tu od
3 Lip 2012
Poruka
105
Bok decki, pitanje? Koliki bi morao biti pritisak ulja na labinprogres 14ks,i koja procedura zamjene uljne pumpe. Hvala
 

jasmin76

Novi član
Tu od
16 Srp 2019
Poruka
2
Pozdrav ljudi,
u zadnje vrijeme mi se često dešava da motokultivator jednostavno izbaci iz brzine. Prije se rijetko dešavalo ali ove godine jako često, čak je jednom u dvorištu na nizbrdici krenuo ali sreća pa niko nije bio iza. Dakle nebitno i u prvoj, drugoj brzini... i u rikvercu. Nekad se desi i na ravnom terenu pa nije problem ali često prevozimo sijeno po nizbrdici i nije nimalo ugodno ali sreća pa se uspijemo zaustaviti. Radi se o motokultivatoru labin progres 14ks, pali na ključ, sa kardanskom prikolicom, star je već 5 godina i nismo imali nikakvih problema do sada. Pa ako neko zna u čemu je problem...unaprijed hvalaa
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
342
Čudno da već imaš problem sa novim SS i to samo nakon 5 godina eksploatacije što mnogo govori o nekvalitetnim delovima ugrađenih prilikom fabričke proizvodnje tih mtk zadnjih oko 10 do 20 godina za razliku od mnogo starijih kvalitetno urađenih SS.

Kad već niko drugi ti nije izašao na susret u vezi tvojih problema, evo ja da krenem....
Kad već postavljaš takva pitanja, moj je savet da svog SS oteraš do ovlašćenog servisa da ti sve sredi kako treba, i budi spreman da će te mnogo koštati sve to.

Postoje dva moguća uzroka u vezi problema sa getribom SS (menjačkom kutijom):

- prvi mogući uzrok je da usled nedovoljno dobro podešene spojke kvačila svi zubi su istrošeni usled nepotpuno spojenih zupčanika među sobom. Kad pritisneš levom rukom kvačilo, da li se čuje kvrzanje prilikom menjanja brzine?
- drugi mogući uzrok je da usled nečijeg preopterećenja došlo do iskrivljenja osovine u menjačkoj kutiji (to SAMO ti znaš kad si i u kojim uslovima upotrebio neodgovarajuću brzinu kad pokreneš punu kardansku prikolicu) pa se zubi zupčanika samo vrhom međusobno dodirivali i takođe na taj način došlo do upropašćenja svih zupčanika.

Moj savet: SVAKA ŠKOLA SE SKUPO PLAĆA I NE DAJ NIKOM DA KORISTI TVOJ SS. I vodi računa da ne koristiš NIKAD proširivač na SS kad koristiš kardansku prikolicu, i uvek koristi prednju vuču ako imaš neki teret u prikolici ili sinhronizovano prva ili druga brzina sporohodno ako je puni teret na prikolici. Koristi zadnji pogon samo kad je prikolica prazna i bez onih proširivača na prednjim točkovima.

Zaboravih da spomenem vrlo važnu stvar.....prečnik svih točkova (i prednji i zadnji) MORAJU OBAVEZNO da budu isti ako se želi koristi sinhronizovano inače kvrc u getribi (menjačkoj kutiji).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh