• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator Labin Progres servis i održavanje

frenki1012

Član
Tu od
16 Sij 2018
Poruka
91
Ma baš gledam to ali broj 1. Jel to meni neophodno za priključit vučnu prikolicu? Broj 2. Izgleda mi nešto drukčije nego ostale što vidim po netu, možda je stariji tip.
Ja imam ovo 22179
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
frenki1012,
bez obzira da li je prikolica sa kardanom (pogonska) ili vučna, mora se napraviti ovakav priključak na dole crtežima (nema nigde da se kupi):
 

Prilozi

  • Gotova_vuca.jpg
    Gotova_vuca.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 57
  • Vucnica_donja_ploca.jpg
    Vucnica_donja_ploca.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 42
  • Vucnica_glavna_ploca.jpg
    Vucnica_glavna_ploca.jpg
    26 KB · Pregleda: 40
  • Vucnica_klin_sa_cilindrom.jpg
    Vucnica_klin_sa_cilindrom.jpg
    18 KB · Pregleda: 38
  • Vucnica_okomita_ploca.jpg
    Vucnica_okomita_ploca.jpg
    15.9 KB · Pregleda: 38
  • Vucnica_plocice.jpg
    Vucnica_plocice.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 37
  • Vucnica_Potezni_cilindar_sa_prstenom.jpg
    Vucnica_Potezni_cilindar_sa_prstenom.jpg
    18.1 KB · Pregleda: 37
  • Vucnica_velika_osovina.jpg
    Vucnica_velika_osovina.jpg
    12.1 KB · Pregleda: 58
  • 1838204_b_3b2ec6a001205fc38edac4a487fac80f.jpg
    1838204_b_3b2ec6a001205fc38edac4a487fac80f.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 57
Posljednje uređivanje od moderatora:

vduspara

Član
Tu od
13 Srp 2019
Poruka
64
Je li nekome poznato, koliki je maksimalni tlak ulja što ga nabija uljna pumpa na motoru LDA 450?

Da od prve kupim manometar koji ima veću osjetljivost.
Naknadno je ugrađen filter ulja na pa čisto radi kontrole...
Hvala!
 

frenki1012

Član
Tu od
16 Sij 2018
Poruka
91
Ekipa, uskoro ću doći u posjed kardanske prikolice. Neko je vrime stajala vani pa je triba malo sredit, servisirati.
1. Ima li neki tutorial kako se minja ulje u prijenosu?
2. Moj SS ima gume 6.50/80x12 a na prikolici su gume 5.00x12, jel to neki problem za kardan?
3. Za vožnju se koristi freza 1,2 ili sinkronizirano?
Hvala unaprijed.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Provjeri opseg jednih i drugih pa zaključi sam.
Ako budeš prikolicu pogonil u 1. ili 2. brzini kardana, onda dimenzije guma i nisu važne.
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Sinkronizirano je za voznju 4x4 ak su prednje i zadnje gume istih dimenzija jedino. A kardan 1,2..treba desti mjenjač u ler.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Pod prvo treba ti tutorial od jednog ključa br.17, otpustiš onaj vijak na diferencijalu i kontroliraš i doliješ ulje da tog čepa.
Kao drugo gume moraju biti istih dimenzija, na kardanskoj i na prednjem difu.
A ovo treće, za vožnju sa kardanskom prikolicom "se ne koriste brizne freze"!
I kao četvrto "za vožnju sa kardanskom prikolicom se koriste sinkronizirane brzine"!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Brgud, možda tak piše, ali ne bi se složil.
Po mekanom terenu koristiti 4x4, a betonu ili asfaltu to nije preporučljivo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
to funkcionira za traktore, a za mtk samo po ravnici. Prikolice za mtk su skoro na vagi i u brijegu je prelagan ako nema uključen 4x4, neovisno o podlogi. Neki voze prikolicu preko kardana freze s mtk u leru. Koliko je to preporučljivo, o tom, potom. Ja ne bi, pogotovo ne s teretom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Iwanho,ja je tako vozim često pa joj nije ništa,samo treba biti normalan
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Iwanho, pa sam si rekel da je prikolica skoro na vagi, to znači da većina pogona leži na njoj. Pogon MTK služi najviše pri skretanju (štopa prikolicu).
Na MTK je situacija i gorja neg na traktoru, radi velikog među osovinskog razmaka. Sreća kaj je MTK relativno lagan pa proklizuje.
Na tvrdoj podlozi, pri skretanju, je veliko "napinjanje" između pogonski osovina, radi nejednolikog puta.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ne kužim jel se tvoja prva rečenica odnosi na moju prvu ili na moju tvrdnju da ne bih vozil prek kardana freze s iskopčanim prijenosom na mtk.

Mtd,
kaj nije prebrza i kak uspješno kontrolirati zavoje kad je mtk tek u blagom dodiru sa podlogom. Ne kažem da se ne može, samo to nije moja preporuka.

Bil sam svjedokom koliko je, čak uobičajena vožnja s 4WD, te kombinacije opasna. Vozila se puna prikolica uz poštenu strminu. Sve je bilo u redu do oštrog zavoja. Tu se vanjski kotač od mtk u trenu našel preko pol metra u zraku. Rađe pušem na hladno nek da se opečem, a brzina je dobrodošla jedino na utrkama. Skoro sam pozabil, također je dobra kad treba pobeči. :hahah:
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
A zašto ne bi bila preporučena ? Na prednjem i zadnjem kraju su diferencijali. Moja je samo predpostavka da znate kako funkcionira dif. U skretanju može se dogoditi da prednji kraj ne sluša (ali ako je uključen blokađo). Svatko tko je taj mtk jednom vozio valjda je skužio da kod naglijeg skretanja treba isključiti blokađo!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Iwanho, kotač se mogel podići od povratnog momenta kardana jer ga je prikolica pogurnula, i svejedno bi se to dogodilo bil il ne uključen prednji pogon.
MTK s pogonskom prikolicom (u 4x4 modu) treba promatrati ko obični traktor s pogonskom prikolicom, jer nemreš isključiti prednji pogon.

Brgud, ne čitaš pažljivo: s problemom kojeg spominjem diferencijali ni špere nemaju veze.
Pri skretanju prednji kotači (na MTK u ovom slučaju) delaju veći put i trebali bi se brže vrtjeti. Kak se obje osovine vrte istom kutnom brzinom, prikolica gura MTK i tjera prednje kotače u uzdužno klizanje. To nije problem na mekanoj podlozi, gdje uzdužnog klizanja uvijek ima, već na tvrdoj podlozi, s velikim trenjem.

Isti je problem na traktoru s mehanički uključivim prednjim pogonom, kaj je i PS malo prije spomenul.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
To za uzdužno klizanje (kod naglijeg skretanja) je točno. Zato i baš zbog toga treba prilagoditi brzinu u takvim situacijama, pogotovo kad je prikolica pod teretom i to kod skretanja na usponu - nizbrdici.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
Uvijek je bolje da se prednji kotači “malo brže vrte” tj. imaju veću obodnu brzinu. Em zbog skretanja, em zato jer je bolje da malo “čeprkaju” nego da štopaju prikolicu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Po mekanom terenu koristiti 4x4, a betonu ili asfaltu to nije preporučljivo.
Jbga,ja sam na brdu pa sam prisiljen i na asfaltu koristit pogon4x4
Mtd,
kaj nije prebrza i kak uspješno kontrolirati zavoje kad je mtk tek u blagom dodiru sa podlogom. Ne kažem da se ne može, samo to nije moja preporuka.
A gle,kad se naviknes to ti je normalno. Nije ništa prebrzo kad uvijek vozim na nekih 3/4 gasa
 

Najnoviji postovi

Na vrh