• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

V

VTZ

Guest
ZJ je sve dobro objasnio, ja imam takav stariji model, kad se još nisu ugrađivali inverteri. Kad se mjenjač ušalta u rikverc, može se bez problema uključiti kardan, i stvar radi. Problem je u tome što rikverc ima prijenosni omjer brži od druge brzine naprijed, pa kad se na pr. koristi strižna kosa MTK se kreće prebrzo.

Možda bi se to dalo riješiti sa promjenom zupčanika (ili ugradnjom invertera), ali ja sam davno prodao strižnu kosu, pa mi vožnja u rikverc ne treba..
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
Društvo molim za savjet i prijedlog.
Trebal bi kupiti motokultivator. Imam 250 mladih šljiva. Teren je strm oko 10 % znači nije ravnica.
Treba mi strižna kosa i freza. Buđet max 8000 kn.
Molim da mi predložite koji motokultivator odabrati.
Hvala! plačam pivu :)
 
V

VTZ

Guest
Imaš u oglasima razne ponude, na pr. Hondu F420, sa strižnom kosom i motikama za kopanje, za 4.000 kn..

http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tl ... las-752131

Ovdje imaš još hrpu ostalih ponuda

http://www.oglasnik.hr/trazi/index.pl?p ... kultivator

Ne znam o kolikoj se površini kod tebe radi, ja imam sličan voćnjak u vinogradu, ali stabla su visoka, sve je zatravljeno, ništa ne obrađujem kopanjem. Isprobao sam sve načine košenja trave, traktorić kosilica pokazao se kao daleko najlakše i najbrže rješenje.
 

parametar

Član
Tu od
5 Velj 2009
Poruka
43
oko 5000 m2 imam, zanima me jel bolje dizel ili benz,
imt, labin, muta, goldoni? 5ks, 10ks, 14 ks
frezal bi trake oko voćki sa svake strane, a međured kosio.
Što u tom slučaju.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
parametar kaže:
oko 5000 m2 imam, zanima me jel bolje dizel ili benz,
imt, labin, muta, goldoni? 5ks, 10ks, 14 ks
frezal bi trake oko voćki sa svake strane, a međured kosio.
Što u tom slučaju.

Ja bi preporučio Mutu sa cca 8 ks,
traži modele sa diferencijalom da se lakše okrećeš.
Dakle Maestral ili Kosor
Labini su malo lošiji za košnju i sl...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
parametar kaže:
oko 5000 m2 imam, zanima me jel bolje dizel ili benz,
imt, labin, muta, goldoni? 5ks, 10ks, 14 ks
frezal bi trake oko voćki sa svake strane, a međured kosio.
Što u tom slučaju.
Labinprogres Mondial je bolji za frezanje od Mute Maestrala. Pogotovo ako mu se stave mali kotači 4.00-8", koje je teško više naći. Freza mu se sporije vrti, ima više noževa, bolja je jer bolje freza i ide šire s istim motorom.
Za košnju strižnom kosilicom ima prespor kardan. Za roto kosu je svejedno, jer je ista prilagođena brzini kardana toga MTK. Ako MTK nema diferencijal, teže ga je okrenuti na kraju polja nego Mutu Maestrala.
Ako ti je polje na nagibu, Mondial ima samokočni puž, pa netreba kočnice, jer stane čim pritisneš ručku od kuplunga. Dakle puuuno je bolji i sigurniji za nagibe.
Za košnju je prikladniji Maestral, jer ima brži kardan i svaka brzina ima rikverc (3 naprijed, 3 natrag), s invertorom.
Maestral je i brži na cesti, jer ima transportnu brzinu koja ide nekih skoro 15km/h na punom gasu, a to Mondial nema.
Maestral ima diferencijal, šperu i zasebne kočnice za svaki kotač.
Freza mu nije dobra kao na Labinprogresu (nije mu ni do koljena). I znatno je nespretniji za frezanje nego Mondial (dulji je).
Imal sam oba, sad mi je ostal Maestral, no uvijek žalim za Mondialom kad trebam frezati.
Bez obzira na tip, oba ova mogu imati benzinski ili dizel motor. Prednost dajem benzincu (teška srca) jer LAKŠI i PUNO MANJE TRESE. To da je jeftiniji nisam niti spominjal.

Labinprogres 14ks je priča za sebe. Prvenstveno za teže radove, poput oranja ili frezanja ili prikolice od tonu nosivosti.
Motor mu je jak, no jako trese ruke. Stroj je dvaput teži od ova dva prije spomenuta, pa prilično umara korisnika ako ga treba puno puta okretati, dizati i sl. Može tjerati roto kosu do 1m zahvata, dok nisam siguran da uopće strižna kosa i ide na njega. Može tjerati pogonsku prikolicu i tada imaš 4x4 stroj.
S ovakvim sam frezal vinograd u proljeće kad mali nisu mogli. Kad je bilo mekše, s ovim nebi niti pomišljal, jer je (meni) pretežak.
Dva puta je skuplji od Mondiala ili Maestrala.

Eto, ovo su ti moja iskustva. Na tebi je da sam odlučiš, jer ti najbolje znaš s čim raspolažeš ili s čim možeš i želiš raditi.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
10% kosina , koliko je to u stupnjevima .
Mogu dodati na ovo gore samo jedno ..ne poželi si strižne kose ,narocito na takvoj kosini .
5000 m2 nije malo ..bit če tu još vrta , susjedovog , kumovog itd. -to je pravi posao za 14 ks .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
BCS je zakon, ali košta... :mrgreen: Poslušaj ZJ i prvo provjeri rad freze. Jer meni je radio kolega sa nekom Mutom od 8 ks, to nije za frezanje na zapustitoj zemlji. Zemlja mora biti štijana ili orana da bi on to usitnio. Honda ima najviše servisera i dijelova, no i broj priključaka. Samo 5000 m2 je za obrađivat par dana sa takvim strojevima. Ovdje pogledaj malo potrošnju benzinaca...
http://www.honda-engines-eu.com/en/welcome.html
 
S

staffmen

Guest
eto ja ti preeporucam kaj se frezanja tice labinca 8ks mislim da ce bit cist dosta...nisu preskupi(cak niti novi) a freza jako jako dobro...i mogu rec da je to fakat jak stroj...ko kak sam vec prije reko oko 700 kg sam s njim vozio bez problema i bez da bi se gusio ili neznam kaj...
moj ima 4 x8 kotaca i bez diferencijala je i meni ga osobno nije tesko okrenut kad kosim...uzmimo u obzir da meni jos malo fali da budem punoljetan...tak da...
a kaj se tice kose ovo da je prespora, nemogu nis rec jel drugo nisam probo, al za moje potrebe kosi i vise nego dobro...samo stavi ostri noz i nek svi zubi budu cijeli...
a ako ti je do transporta onda ti je mondial spor ako ides na duze relacije, meni je najvise trebo kojh 5 km u komadu...on ide 7-8 na sat mozda i vise.

ovo ti je cjenik svih prikljucaka i kultivatora sta se tice labinprogresa
http://www.lombardini.hr/images/CJENIK_TPS1232.pdf ;) 8)
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
parametar kaže:
oko 5000 m2 imam, zanima me jel bolje dizel ili benz,
imt, labin, muta, goldoni? 5ks, 10ks, 14 ks
frezal bi trake oko voćki sa svake strane, a međured kosio.
Što u tom slučaju.
Jel to nešto u ovom fazonu? Komšija do mene, tako radi već godinama, i ja mu se divim...taj mali prcvoljak se svugde provuče, i odradi posao! Ima dva takva motokultivatora, otac i sin...spičkaju za 2-3 sata i voćnjak i vinograd(koji služi kao ograda)oko njive! A između drva kose travu sa običnom motornom kosilicom za travu! Ali je ovde sve ravno, tako da nema puno mozganja, samo guraj, i posao ide!





Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
K

kemicar

Guest
puknuti kaže:
10% kosina , koliko je to u stupnjevima .
Mogu dodati na ovo gore samo jedno ..ne poželi si strižne kose ,narocito na takvoj kosini .
5000 m2 nije malo ..bit če tu još vrta , susjedovog , kumovog itd. -to je pravi posao za 14 ks .

10%=0.10=visina/duljina

visina/duljina=tg(kuta)

ili : na 10 m dužine puta visina se diže 1 m
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tg od 45 stupnjeva = 1 , ispada da je kosina od 100% =45 stupnjeva :scratch
Koliko je onda kosina od 50 stupnjeva ? cca 120%
 
V

VTZ

Guest
joekiki kaže:

Da, to je Labinprogres Goldni, kakvoga i ja imam. Ovi ljudi se stvarno trude oko tog voćnjaka i jako lijepo ga održavaju, samo je i zemlja daleko lakša za obradu, od ilovače u mojem vinogradu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
VTZ kaže:
joekiki kaže:

Da, to je Labinprogres Goldni, kakvoga i ja imam. Ovi ljudi se stvarno trude oko tog voćnjaka i jako lijepo ga održavaju, samo je i zemlja daleko lakša za obradu, od ilovače u mojem vinogradu.

imao sam je i ja nekada davno ali me nije ostala u dobrom sjecanju , zbog motora jer me zazao k'o kauboj konja a ja nisam imao znanja o mehanici

inace sa kosom , frezom i mjenjacom nisam imao nikada problema
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Joe, obriši ove slike jer me srce zaboli kad ju vidim (prodal sam ju za platiti PDV kad smo uvozili SAME-a).
Još dan, danas mi je žal. Muta je OK, ali...
 
V

VTZ

Guest
savoris kaže:
imao sam je i ja nekada davno ali me nije ostala u dobrom sjecanju , zbog motora jer me zazao k'o kauboj konja a ja nisam imao znanja o mehanici

Mene je stari motor LA 300 najviše mučio sa hladnim paljenjem, i dok je imao platine, i kasnije kad sam mu ugradio modul za paljenje. Grijali smo mu svijećicu prije paljenja, točili mu malo benzina u stublinu, znali smo ga ranije ispeljati van na sunce, da se čim bolje zagrije prije paljenja. Kasnije, dok je motor bio vruć ili topli, palio je bez problema.

Od svih "kemijanja", najviše mu je za hladni start pomogla dodatna bobina za startanje, napajana preko akumulatora od auta, i spojena na izvod od njegovih platina i masu (plus dodatna lulica). S time je motor upalio bez problema, i onda sam na brzinu skinuo jednu lulicu i brzo nataknuo drugu (njegovu - dok se motor vrtio).

Zato su na ovom novom motoru IM 350 sasvim promjenili sustav struje i paljenja, a isto tako novi rasplinjač je sad u razini usisnog otvora, nema više onog koljena, koje se često otpuštalo zbog vibracija, i tamo ulazio falš zrak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Zanimljivo, oba moja LA300 imali su original el. paljenje i nikad problema.
Neki dan, kad je bilo oko -10 probal sam ga zapaliti. Dodal puni gas (dolje pri fergazeru), puni čok i lagano potegnul par puta. I zapalil je bez brige... :?:
 
V

VTZ

Guest
ZJ kaže:
Zanimljivo, oba moja LA300 imali su original el. paljenje i nikad problema.

Prije nego sam kupio novi motor, u proljeće sam opet generalno pripremio starog za predstojeću sezonu. Očistio sam mu diznu, magnet na zamašnjaku bio je zamjenjen prije koju godinu, generalka prije 10 godina - sa novim klipom, brušenje stubline na prvu specijalu, brušena radilica i novi ležajevi. I naravno, opet sve po starom, upalio je tek uz pomoć 12 V bobine s auta. OK, radio je 10 godina nakon generalke, a bogme se i podosta naradio na teškom zemljištu...

Tad mi je puknuo film, i kupio sam motor, koji mi je melem na ranu, u odnosu na onoga staroga.
 
G

GROF

Guest
... pišete svi pa idem i ja!

Ja preporučavam od motokultivatora; labinprogres bilo koje veličine i snage ali svakako dizela!., ovo pišem iz znanja i spoznaja moji susjeda ki odreda imadu svi dizele., ko je prije puno godina kupil benzinca bilo kakvoga samo je imal problema sa paljenjem., tako da kodmene mahom ili redom imadu svi dizela!
Svakako preporučavam i motokultivator; bertolini!., bertolinku imam i ja 16 godina, 8 ks., dizel, pali ko mina i po zimi i po letu!., ma rodjo moj samo povuci i dela bez greške!., ma jebo ti benzinca kada ga moraš??? da bi upalil povuć 100 puti, ispade ti ruka iz ramene., ja bi kupil i motorku na naftu da je deladu?., ona kosilica za kosit travu., sve ispravno, sve novo i da bi je "kresnul" neznaš da ti je ruka na ramenu, tako je i sa motorkom,... da skratim bižim od benzina ko ovca od noža!., ova moja bertolinka malo je orala po bašći., ali je zato frezala ko prava jako puno, puno, ma i previše., i izgljeda ko nova., samo toči i piči., sistem brzina i šaltanja ima slično ko toma vinković., samo ima 4 brzina za naprvo i četri za nazad., dvi brzine kardana., ma jednostavna do boli!!!., Talijanima - "žabicama" skidam kapu do poda., onu pravu onu ličku!., rekli bi pametni Srbi!; prosta ko pasulj!., a dela ko urica Švicarska!!!

... p.s. zaboravil sam pa moram dodat!., forumašu vridni; Joekiki!!!., svaka čast i fala tebi ča si prikeljil ove slikice!., ovoga staroga gazde!., kako freza u svome voćnjaku i bašći!!!., i svaka čast!., kako su pisali naši dragi forumaši već?!., evo moram i ja pisat!., sve je za pet!., PRAVA APOTEKA!., ali bolja!!!., skidam kapu!., onu pravu!., ONU LIČKU!!! vome starome GAZDI sa ovi tvoji sličica!., veliki i lipi!., poseban pozdrav tebi! Joo!!!

... Bog!., bećari! iz snigom zavijane like -Jezeran!., čitamo se...
 
Na vrh