• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motokultivator LABINPROGRES

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Neznam kak bi ga zakvačil, osim izvana ili za šarafe, kad iza nema mjesta.
Kuplung%20Mondial%203_zps2hln1vpd.jpg


Nema ni mjesta za matice:
Kuplung%20Mondial%202_zpsglophhmi.jpg


Za Mondiala bi ovoj mojoj ploči trebalo dodati prsten, tak da se ta 4 šarafa mogu stegnuti na tvrdo.

Puknuti, znaš li tko može obnoviti (zalijepiti) lamelu na stari kuplung, jer novih više nema za kupiti? Pretpostavljam da treba konus lamele treba tokariti nakon toga?
Kuplung%20Mondial%201_zpsktqboooz.jpg
 
Posljednje uređivanje:

delboy87

Novi član
Tu od
14 Kol 2016
Poruka
28
Što se prstena tiče to je lako samo ploču u sredini urežeš za širinu osovine i na to ponove staviš još jednu ploču (mali komadić da prekrije rupu i zavaris) i na njemu navoj napraviš. Ali su mali šarafi problem jer nemaju nazad matice a aluminij je mekan pa navoj lako ode...

A što se lamele tiče kod mene se bila odlijepila ali je bilo mesa na njoj dobro, pa sam je odnio majstoru što inače nita i proizvodi lamele i on mi je zalijepio to kako treba odgovarajućim ljepilom koje se inače tu koristi. ( Znam da je rekao da se to mora peći i da dodjem za par sati)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Ovo ti moram reći kao moderator: Ne običavamo citirati prethodne poruke, pa te molim da to činiš, jer zbilja nema potrebe za tim.


A sad kao obični član:
Možeš i na takav način, bez dapače.
Da su ti sva 4 šarafa bila stegnuta jednako, vjerojatno se navoj nebi izvukel, bez obzira kaj se šalica nije naslonila na ploču. To se da riješiti podmetanjem šajbica ili matica između šalice i ploče.
Kad si napel centralnim šatafom, trebal si ga udariti čekićem po glavi. Generalno se takvi konusi izbijaju na trzaj.

Meni je ova ploča univerzalni radapciger. Samo se prema potrebi izbuše rupe.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Rekoh ja vama još neki dan, ništ bez čekića.
Niti da je radapciger s pozlatom, a kak Puknuti veli, tu treba drugačiji radapciger od ovog kak ZJ ima jer postoji mogućnost savijanja aluminijskog komada jer je punooo tanji nego ovaj njegov s slike.

ZJ, si probal pitati za lamelu kod semafora ili još negde? Navodno se da još kupiti, a ako se neda mislim da znam ko bi ti mogel odraditi ljepljenje.
Naknadno tokarenje mislim da je glupost jer se nema gdje primiti, a alat samo za to delati se ne isplati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Zadni put kad sam pital (to je ova sa slike prije 3 leta) bila je nekaj preko 300kn!!!
Sad ih u Entradi više nema u prodaji, pa sam zato mislil dati nalijepiti postojeću, jer me bu kuplung koštal više neg motor (dva lagera, feder, lamela...).
Dobro si me sjetil. Mogel bi pitati u Agro domu. Ne, nisam bil pri ovoga. Bila sam jedanput prije, pa je prodaval filozofiju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Pred dve godine sam ja mjenjal komplet (lamelu,oprugu i lagere, naj skuplja je bila opruga) kolegi a uzel je kod onog poslje semafora desno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Aha, kod MTD-a (Levaka).
Oprugu sam kupil za nekih 50t-tak kn.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Moreš i u Vrbovcu, u KC, BJ ... nije metropola centar svijeta.
Oni imaju samo cijene i prazne police, moremo sutra imati...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Nije, ali meni je bliža od ostalih (znaš zakaj).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
A onda ti tam kupuj kad ti je bliže.
Našel sam ti tam (usput) set kvačila, nije ni skup. Soma i po kuna :(giggle):

Ima na slici posebno samo lamelu, ko zna kolko košta. Treba pitati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Neznam kak bi ga zakvačil, osim izvana ili za šarafe, kad iza nema mjesta.






Puknuti, znaš li tko može obnoviti (zalijepiti) lamelu na stari kuplung, jer novih više nema za kupiti? Pretpostavljam da treba konus lamele treba tokariti nakon toga?
]

radapcigar na tomosu se ne zakvači, nego ušerafi

za ovo mora imati unutarnji navoj , ne vanjski
ovo je poluproizvod jer nema tog navoja , nalazi se na mjestu strelice


lamelu ti mogu zaljepili u jaski , mislim da je prva kuča kad se skineš s autoputa izlaz jaska

ak milsliš ti njih učiti kak se to dela nemoj reč da sam te ja poslal , xd


inače ova lamela je jako skupa gdje god je proizvodili , a ja još nisam vidio poderane ..taj kuplung strada radi lošeg rukovanja ...a kad se malo zagrije ode opruga ..kad opruga ode više ništa ne pomaže ....treba reagirati dok se prvi put zaljepi ..a ne čekati da ode "veliki" kežaj pa više ne odvaja ....bez obzira kaj više en odvaja lamela i dalje klizi i odljepi frikciju

Oprugu je najbolje dati napraviti malo " jaču" ..uz pametno rukovanje više nema problema ..ali najlakše je filozofirati
 

Prilozi

  • Kuplung Mondial 1_zpsktqboooz.jpg
    Kuplung Mondial 1_zpsktqboooz.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 71
Posljednje uređivanje od moderatora:

delboy87

Novi član
Tu od
14 Kol 2016
Poruka
28
Netko mi je neki dan napisao da usporedim feder sa novim i ja sam usporedio i mozda pola centa je moj feder kraći doslovno trunku i majstor mi je rekao da ga ne moram mjenjati, pa me zanima vaše mišljenje, ležajeve sam promjenio lamelu zalijepio, kupio poklopac koji se neda skinuti. Danas mi stize novi motor pa cu stari poklopac koji se nije dao skinuti ispilati najvjerojatnije jer moram izvaditi među ploču..... Novi sam na forumu pa stalno nešto pitam ;) ulje u motoru je promjenjeno, kako se mjenja i isipa ulje u mjenjaču i koje mi je ulje najbolje staviti i dali bi još šta pametno bilo napraviti da se freza servisira.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Ulje u mjenjaču treba ispuštati nakon rada, kad je vruće i kad je povuklo špenu na sebe.
Ako dugo nije mijenjano, ja običavam ulijati nafte pa malo provozati, da ispere, pa tek onda nalijati novo ulje.
Ide ti Hipenol 80W-90, manje od dvije litre. Koliko se sjećam, šipka za nivo ti je na čepu.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Nije lose i oprugu staviti novu,zna da slajfa lamela kad se optereti,ja sam muke imo stim a sve bilo novo sem opruge. Kad si vec rasturio stavi i nju.
 

delboy87

Novi član
Tu od
14 Kol 2016
Poruka
28
Lako bi ja sve to promijenio da igdje mogu naci novih dijelova....

Zivim u bih i u krugu 100 kilometara nisam nista dijelova nasao.
Uglavnom smontirao sam motor ali mi i dalje prilikom mjenjanja zna nekad malo krčati, neznam zašto. I imam problema sa gasom..... pokušavam naštimati sajlu ali se ne da. Motor prima savršeno gas kad rukom pomičeš oprugu, medjutim kako god sajlu riktao i dajem na ručki gas nikako ne mogu do kraja dati gas i kao da se opruga malo vrati kad dam gas do kraja....... mada to idalje nije do kraja jer ga i dalje rukom mogu pomaknuti doslovno jos toliko i motor puno puno jače radi kad rukom pomaknem oprugu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Opruga se da "produljiti" ugradnjom deblje podloške. Naravno, ako je razlika mala kak ti veliš da je kod tebe.
Krcka zato kaj kuplung ne odvaja kak treba, možda još malkice vozi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,233
Ak ne odvaja dobro, rekel bi da je problem u velikom lageru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
More i to biti. Kad je širom zavrtiš ga i on se vrti da je milina, a kad ga opruga stisne onda štekucka pa radi njega vozi.
 

delboy87

Novi član
Tu od
14 Kol 2016
Poruka
28
Ma promijenio sam i veliki i mali ležaj stavio nove... ni meni nije jasno feder i lamela ne bi trebali imati veze jer poluga što ide na nju sajla od kvačila, odvaja osovinu preko ležajeva.... A što se sajle za gas tiče šta mi savjetujete.
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
Pa sad ako si motor i kvacilo sastavio valjda ces i gas i sajlu,moras da je zategnes nekim motocanglama i sl. pre nego je zasrafiis da nebude labava,ako nema nosneki problem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh