• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motor Tomos Automatik

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ako radi pod samo cokom [sauhom] negde provlaci vazduh. filter za vazduh mu pravi odredjen otpor na usisu i pomaze. e sad ili ti nivo premali u karburatoru ili na lulici provlaci fals vazduh ili semerinzi na radilici su cest slucaj takvog ponasanja. tomosi imaju jako lose karburatore i svaka sitnica ih zeza .

Delort je dobar i pouzdan fergazer i manje trosi nego bingo,al opcenito dvotaktni motori moraju biti dobro zadihtani i rade ko vurice i dugo nema problema i uvjek pale na zub.
Na taj fergazer se moze stavit veca dizna i jos da ima L klip 39mm onda fakat ide ko blesav i traje.
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
217
Prema simptomima koje si naveo (kažeš da moped radi bez gasa samo pod čokom) prilično sam siguran da ti je zaštopana ler diza.
Na slici broj tri se vidi izlaz iz karba prema cilindru.
Unutar tog otvora na karburatoru se nalazi ler diza ( zapravo se radi o vrlo maloj rupici u samom tijelu karburatora)
Tu rupicu treba odštopati:
-možeš probati sa najtanjom iglom koju ćeš kupit u ljekarni i špricom u koju stavi benzin.
-možeš probati sa licnom iz sajle
Ako nabiješ prljavštinu još jače u tu rupicu možeš baciti karb.

Sretno
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
217
Ako mislis na ovu diznu u sredini i na sebi ima dvije rupice ona je cista. To sam pregledao.

Ne, mislim na rupicu koju sam ti opisao.
Jako je mala, ali ako dobro opereš karb i dobro pogledaš vidjet ćeš je.
Dakle radi se o rupici direktno na tijelu karba koja povezuje dva dijela karba.
Nalazi se u blizini zasuna koji podižeš preko gas sajle.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Dalo bi se diskutirat o tome dal je DellOrto bolji od Bing-a!
Ipak je Bing švabo a orto samo digić :)
Moja iskustva su druga al nije bio Tomos u pitanju!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod tomosa se pokazal delort bolji i manje trosigoriva,finije je napravljen.
Bing mislim da nije njemacki nego ruski ili istocna njemacka.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Fritz Hintermayr GmbH Bing-Vergaser-Fabrik to je staro ime.
Nürnberg-Wetzendorf. BING Power Systems GmbH novo ime :)
Pa ne zvuči baš nekaj ruski.
Ako je na tomosu bolji dellorto.... nek je tak!
Važno je ako kaj tuniraš da imaš šaku dizni za naštelat kak spada.ima dosta tu šrafanja da se naštima.
Mi smo nekad binga 10 bušili na 16.5 bile su stjenke 1mm i večinom su to izdržali jen cajt.orto se nije tak dal bušiti.al ih i nije bilo na našim mašinama često imali su neki noviji i to se skidalo i stavljal bušeni bing.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da sad si me sjetil i kod nas su nabrijavali binga bilo ih je dosta a delort ni jedan buseni.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Delorto je sto se tice tomosa dosta mirniji karburator. pouzdaniji nije oba su isto pouzdana stim sto su stari bingovi dosta robusnije napravljeni.

delorto ima ljepsi mirniji ler gas, nesto lakse paljenje, i manju potrosnju.

Bingac zna cesto preljevat zadaje muke ako je nepodesen al po pravilu uvijek daje vise snage na krajnjim obrtajima. npr imate jedan te isti motor stavljate na njega bing i delorto istog promjera sa bingom ce na max obrtajima ici bolje i imati vise obrtaja.

pa tu covjek moze da bira, hoce li manje da sipa il brze da vozi.

ja licno biram bing :)


Sto se tice busenja...bing npr 12 ladno se more busit na 14mm i uz 70 diznu eto ti pjesme i obrtaja i tuninga uz gotovo nimalo muke :)
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Prema simptomima koje si naveo (kažeš da moped radi bez gasa samo pod čokom) prilično sam siguran da ti je zaštopana ler diza.
Na slici broj tri se vidi izlaz iz karba prema cilindru.
Unutar tog otvora na karburatoru se nalazi ler diza ( zapravo se radi o vrlo maloj rupici u samom tijelu karburatora)
Tu rupicu treba odštopati:
-možeš probati sa najtanjom iglom koju ćeš kupit u ljekarni i špricom u koju stavi benzin.
-možeš probati sa licnom iz sajle
Ako nabiješ prljavštinu još jače u tu rupicu možeš baciti karb.

Sretno

Skinuo karb i nisam nasao tu ler diznu, ima sam sarafic koji se sarafi sa strane i ulazi u karb, promijenio brtvu i opet se isto ponasa, znaci crkne tj. nema lera
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Skinuo karb i nisam nasao tu ler diznu, ima sam sarafic koji se sarafi sa strane i ulazi u karb, promijenio brtvu i opet se isto ponasa, znaci crkne tj. nema lera

On ima sarafic za ler jesi ga postelal da ti radi lagano kad se zgrije?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nisam sarafic dirao, vec sta da ga upalim i ostavim da radi (da se ugrije) i onda sta?
Kad se malo ugrije stezi taj sarafic mislim da ima mali feder na sebi dok ne dobijes ler dobar kad ga dobijes jos mu malo daj gas pa pusti pa ak nije dobar postelaj,kad stezes sarafic pojacavas ler kad otpustas smanjujes ga.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Ja sam i stezao taj sarafic i otpustao ali on kad oduzmem gas crkne, reagira na kao ler kad diram sarafic na sajli na karburatoru. Ali recimo kad na tome naredim da on upali vruc bez coka i da radi kao da ne crkne on non-stop vrti kotac. To znaci jel da nije dobar ler jer on bi ga trebao prestati vrtiti?sta sad vise da radim?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam i stezao taj sarafic i otpustao ali on kad oduzmem gas crkne, reagira na kao ler kad diram sarafic na sajli na karburatoru. Ali recimo kad na tome naredim da on upali vruc bez coka i da radi kao da ne crkne on non-stop vrti kotac. To znaci jel da nije dobar ler jer on bi ga trebao prestati vrtiti?sta sad vise da radim?

Kad je topli i bez coka na ler gasu nesmije vrtit kotac mozda lagano al ne da ga ti nemres s rukom zaustavit.
Ak ti se vrti kotac stalno onda ti je puko ili otpustili federi na lamelama ili je pukel feder puko na piramidi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
a zasto ne mogu nikako ler narediti jer mislim d je to problem

Onda nekaj ne valja s kompresijo,ili semerinzi na radilici pustaju,nevaljaju.
Jel ti vrti kotac kad je na leru,kakav ti je izlaz iz cilindra,jel ima garezi da nije zastopan ispuh?:icon_scratch:
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Meni se nekako cini da je netko dirao sajlu na ulazu ukarburator tj onaj navoj na njoj i ga to pati, nema garezi
 

Najnoviji postovi

Na vrh