• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motor Tomos Automatik

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
trebalo bi da bude tako. lamela treba da hvata tek kad postigne odredzen broj obrtaja i zahvata tu korpu sa zupcanikom.naprazno mora se slobodno vrtiti.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da tako je al jjad se vrti sve znaci lamela i kuciste lamele nesmije dodirivat zupcanik piramide.
Jel bilo ulja unutra kad si sve raskapal?
Kaj je onda zapinjalo?
Jel bilo na dnu kucista kakve spene ili metalnih komada?
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
bilo je ulja oko 3 dcl, nije bilo nista osim platne koja vjerijatno dode na osovinu zupcanika. Malo sam sve gurnuo unutra pa se namjestilo kako treba, vjerijatno kad sam skidao poklopac da sam osovinu povukao van.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moguce.
Sve pregle i sve se mora vrtit glatko bez skljocanja.
Pogle lamele jel koji feder puko ili kaj viri iz nje i to je to.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Sve pregledao i sve ispravno, sastavio i sad kotac kad se motor ugrije malo stane i on radi lagano u leru. Malo baca ulje na auspuh ali to znam da je mjesavina malo jaca, sad cu napraviti slabiju (2.5 posto ) i vjerujem da ce sve biti ok. Moguce da prilikom rastavljnaj sam nesto da tako kazem razradio. jel taj motor je dugo stajao: Hvala svima na vasem trudu i pomoci.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Super,bas mi je drago da je sve ispalo kak treba.:(happy):
Ako radis ininim obicnim 2taktolom stavi ga barem 3 ili 3.5posto ak je castrol tts ili stihl....stavi 2.5posto.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Slazem se sa oficirom. Ja u svoje 2t masine nikad ne sipam ispod 4% ulja ilitiga 1 litra ulja na 25 litara dvotaktola.

Ako nekoga malo vise interesuje sto to treba tako raditi ispisacu nekada neki malo detaljniji tekst o tome. Skracena verzija bi otprilike isla ovako: Sa vise ulja motor se manje grije, cjelokupan sklop klip karike cilindar lezajevi radilice lezajevi klipnjace duze traju, motor daje vise snage, ima znatno duzi vijek trajanja sa vise ulja itd...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam isto za malo veci postotak al nije dobro ni previse,al kolega apokaptus dobro veli i zna o tome puno al bi htjel dodat ak se konstantno vozi na vise od 4posto stvaraju se nakupine garezi na urhu klipa i bocnoj stjenci klipa i samom ispusnom kanalu i koci i oslabljuje rad samog motora.
Ja sam za 3 posto kvalitetnijeg i 4 posto slabije kvalitete ulja
Ja osobno kod stilovki godinama radim 2.5posto stilovog ulja i jos nisam ni na jednoj stilovki a imam ih 5 komada radil generalku.
Kod tomosa je malo drugacija kvaliteta pa ipak bolje malo jaca mjesavina al do 4 posto al ne vise.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ponovo ste upravu gosn oficir.

Vise ulja znaci i masniji auspuh i vise garezi na klipu glavu izduvnom kanalu. Produzava se vijek trajanja sklopova a smanjuje vremenski interval izmedju ciscenja. Sa druge strane masini samoj ulja vise nikada ne moze da skodi jer vise ulja znaci manje trenja a manje trenja znaci vise vozenja.

Evo jedna zanimljiva stvar. Vanbrodski motoru koji su se pravili prije 30 40 godina pod nazivom seagul su koristili 10 % ulja u mjesavini. Zanimljiva stvar je u tome da prve izvedbe tih motora nemaju apsolutno niti jedan jedini lezaj u sebi. znaci sve je odradjeno sa piksnama. E sad,zanimljiva stvar je u tome da neke od tih masina koje su vozili vlasnici koji su se pridrzavali tih 10% ulja i dan danas rade, nakon boga pitaj koliko radnih sati...svako normalan zakljucuje pa cekaj piksna ima vise trenja od lezaja kako to da traje? Pa lijepo vise ulja ima i vise traje. Duze ce i lezaj trajati nekvalitetniji uz vise ulja nego kvalitetan uz manje.


Opet susretao sam se sa tomosima kojima je izduvni kanal bio zapusen vise od 50% njegove povrsine, auspusi u kojima je bilo kilo garezi? Kako to :)

E pa lijepo...ko god da je ikada u zivotu procitao tehnicko upustvo nekog 2t stroja npr nekog tomos mopeda mogao je tamo lijepo fino procitati nakon koliko predjenih kilometara se cilindar auspuh u ostalo treba cistiti od garezi. Na 2t masinama to je normalan postupak :)


Medjutim nemarni ljudi to vole sastaviti i voziti dok nesto ne crkne...i onda ide prica o tome da ulje ne valja ili ga je stavljano previse a kazem vam susretao sam se sa motorima kojima auspuh nije ciscen 10 20 godina :(


Te fore sa manje ulja prvo su poceli tehnicari da primjenjuju upravo na vanbrodskim i radnim masinama npr motornim pilama. Jer nemozete jednog drvosjecu koji ima 40 godina i zna samo za balvane i rakiju nauciti da svako malo rasklapa pilu i cisti. neda se to njemu. njemu je lakse sipati 2% ulja pa cesce placati servis nego svako malo cistiti a sipati 4%.

Nakon toga pri kraju sezdesetih taj obicaj se prenjeo i na svijet tuning i rejsing fanova. ljudi koji su vozili trke sipali su i po 1% ulja. Fora je bila u tome da su mislili da manje ulja znaci vise snage. Medjutim stvar je u tome da i do 10% ulja oktansku vrijednost smanjuje tek za par oktana sto je nebitno.

Sa druge strane potpuno iste masine koje su na dinamometru testirane sa 2 i 10 posto ulja davale su razlicite rezlutate. masine koje su imale vise ulja davale su vise snage. Kako to?

Jednostavno oktanska vrijednost opada jako malo ne gubi se tu skoro nista a sa druge strane vise ulja znaci manje trenja a manje trenja znaci vise snage. prosto ko pasulj.

E onda su se stvari dodatno zakomplikovale kada su se pojavila sinteticka ulja i novije tehnologije metala.
Pa su onda dosle ekoloske norme i propisi i ponovo izremetile vec poremecena misljenja :)

Sasvim je normalno da neka moderna pila radi godinama na 2% ulja jer je konstrukcijski mnogo cvrsca i boljih materijala od starog tomosa. I tu nema nekog problema, mada opet i ta ista masina bi duze trajala sa vise ulja ali kazem moze i na malo...


Sto se tice tomosa moje licno i skromno misljenje je da je u njegovu masinu sasvim nepotrebno stavljati neka skupa sinteticka i polusinteticka ulja. Ne isplati vam se to jer pazite to vam je kao da babi od 100 godina ugradjujete silikone. baba je opet baba i tacka.

Znaci slobodno kupujte najobicnije najjeftinije mineralno ulje sipajte 4% i masina ce vam sigurno trajati dugo

To je neki vas licni izbor sipate 2% ulja imate manje garezi manje ciscenja ali kraci vijek motora.
4% ulja znaci opet obrnuto duze trajanje kompletnog sklopa ali i cesci interval ciscenja klipa glave izduvnog kanala i auspuha.

Pa odaberite sami kako vam draze ja licno biram ovu drugu opciju.


Moze se o tim 2t uljima napisati citav elaborat ali da vas ne gnjavim puno o tome iovako kad se zapisem pretpostavljam da vas velika vecina nema zivaca citati :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tomos automatik ima 3% mesavinu i sasvim dovoljno. svi ostali koji imaju manuelni menjac idu 4% mesavine.za tomose i jeste najbolje mineralni dvotaktol i za to je predvidjen konstrukciski.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sve si super napisal i to je to!!!:icon_thumright::icon_pray::icon_pray:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Varate se kolega.

Fabrika je za automatika propisala 2 a ne 3% a za vecinu brzinaca ste u pravu 4% smjese.

No to je vise stvar zbog ekoloskih normi ciscenja i ostalih navedenih fazona u mom teksticu gore :)

Pogledajte ovako npr 2 manuala tehnicka uzmemo tomos apn4 i automatik

u automatikovom manualu pise 2 % u apn4 4%

e sad pogledajmo ta 2 motora. i jedan i drugi imaju istu konstrukciju cilindra(s tim sto je automatik prirodno a apn4 prisilno hladjen) u oba slucaja se radi o cilindru koji je od sivog liva koji je ljevan metodom centrifugalnog liva. Oba motora imaju iste alu klipove i karike. Oba motora imaju iste 6203 lezajeve radilice. Oba motora imaju iste klipnjace i lezajeve na klipnjaci u donjoj peznici i iste piksne u gornjoj.
Oba motora se priblizno vrte 5000 6000 obrtaja.

I kako sad da jedan trazi 2 a drugi 4% ulja? Odgovor je jednostavan. Marketing :)


Opet ponavljam...mozes ga vozit godinama na 2% bez ikakvih problema. A malo duze ce da traje na 4%

:)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jednu stvar si zaboravio a to je zbog toga tako . automatik nema motorno kocenje i optimalno je podmazivanje skoro uvek. kod apn 4-6-7 14-15 ima motorno kocenje i tom prilikom im je smanjeno podmazivanje dok koce motornom kocnicom a gas na min. zato je kod njih preporucivo cesce dok koci nizbrdo da se isturira da bi se podmazao. eto zbog cega je razlika. 25 god sam ih imao i popravljao i vozio .i skoro sve sam ih imao od modela. sad ih izbegavam jer su im kvalitet delova ravni o. sve kineski i mala privreda i nemam zivaca za te zastarele tehnologije
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To je istina al zato imaju apni prisiljeno hladenje i njihova je temperatura uvijek slicna dok kod automatika zna dobro se zgrijat tak da kod visoke temp i djelovi motora trpe,al ipak kad pustis gas dolazi benzina koda je na leru i explozije nisu tak jake pa se ni ne grije kad je gas pusten kad brzo ides recimo pod brdo.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to je najveci razlog zbog kojeg i odlazi motor kod automatika kad se duze vozi uzbrdo.pregreva se skoro uvek. zato i kazem zastarele tehnologije.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
to je najveci razlog zbog kojeg i odlazi motor kod automatika kad se duze vozi uzbrdo.pregreva se skoro uvek. zato i kazem zastarele tehnologije.

Tako je to je istina,zato su apni bolji zbog prisiljenog hladenja.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hehe ima tu par caka. Malo bogatija smjesa malo kasnije paljenje i malo vise ulja i mozes voziti godinu dana uz brdo nece se pregrijati ja sam onomad na jednom tomos forumu stavljao snimak kako 15ak minuta idem uz jako veliko brdo sa svojim motorom pun gas prva a kapa hladjenja skinuta znaci onaj mali cilindar bez rebara a turbina ga ne hladi i nije se pregrijao.


@Sto se tice motornog kocenja...nijednu 2t masinu ne treba osim ako se to ne mora koristiti kao motornu kocnicu. A ako se vec mora treba svako malo stisnuti kvacilo pa isturirati malo kako si i rekao, da zalije benzin masinu...to cak i u nekim starim manualima pise.




A sto se tice zastarjele tehnologije i bi se i ne bi se sa tobom slozio. To sto se tice djelova to si potpuno u pravu. Meni su stalnoi ruke crne sa tomosom jer je kvalitet dijelova uzas. Da su makar upola kavalitetni ko nekad sto su bili super bi bilo. Ne mogu ti sve opisati Vica kakve sam ja muke imo sa djelovima male privrede. Stvari koje trebaju biti u 2 stote oni fulaju u 30 stotih, stvari koje trebaju biti u 1 desetu odradjene oni fulaju u milimetar...to je strahota jedna kolko se covjek zna namuciti sa time i opet krepa nakon mjesec dana.


Tomosa je u principu sjebala ekonomija. Jes on zastarjeo al pogledaj ja na svom tomosu imam djelova od 75 pa nadalje. prosjek starosti mu je oko 25 godina kad uracunam i nove i stare djelove.

E sad ti meni nadji neki motor skuter ili sta vec koji ce nakon 25 godina moci da ide a ja sa svojim tomosom svaki dan predjem minimalno 10km.
To ti hocu reci tomos ko tomos ne da nije los nego je jedan jako dobro tehnicki rijesen motor. Al ga je sjebala ekonomija. Pa sta mislis da mozes sada kupiti e90 ili apn4 ili t15 sa kvalitetom koji je bio 70 80 godina. pa kupis i vozis se 20 godina bez problema i kvarova. A sad je to sve vec razlokano rashodano razvaljeno podleglo vremenu ono sto je original a ovo zamjensko da prostite kurcu ne valja.

E u tome je tomosov problem, pojelo ga vrijeme.

Al da ima u danasnje vrijeme nesto kupiti sto ce moci drzati sve te godine i sve te muke koje jedan tomos moze da prezivi...ne vjerujem da takvoga ima.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sta bi ti rekao za hondu od 50 cc kojoj su samo karike prve promenute pre 2 god a 81 godiste. ko je nije vozio i padao i nista joj nemogu. tad imala podmazivanje sa pumpicomi razdvojenim rezervoarima za ulje i gorivo. vodeno hladjenje i pumpu za vodu. elektronsko paljenje koje besprekorno pali iz prvog puta i dan danas. a trosi ko upaljac. a tomos trosi ko moj reno 19. i nije zastareo kazes .sta su to promenuli za 50 god sem estetike.masine i karburatori gori nego oni iz 60 godine
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ahahaha pa naravno da je tomos zastarjeo jebemu misa u om smislu ako se gleda. Pa kolibri iz pedeset i neke je tehnoloski gotovo isti ko apn6 koju kupis novu priuje 2 godine. Protiv toga nisam nista rekao ali kazm da je ta tehnologija iako zastarjela jako jako dugovjecna bila.

A sto se tice tvoje honde...pazi to se ne moze porediti sa tomosom to su skroz neki drugi svjetovi...al evo samo da dodam par stvari:

Vodeno hladjenje tomos nije imo jer mu nikada nije ni trebao, njegov sistem sa turbinom i prinudnim hladjenjem je za moped mnogo bolja varijanta. Mnogo je jednostavnije prostije nema tu sta da se pokravi prociri itd, a i fabrici je bilo jeftinije za praviti. A sto se tice efikasnosti dobro postelana tomos masina nece se nikad pregrijati makar je gonio tri dana bez pustanja gasa.

Podmazivanje sa pumpicom je dobra stvar ali opet samo bespotrebno komplikuje motor. Na hondi to ima smisla na tomosu koji je pravljen kao mala jeftina prosta efikasna masina to nema smisla. Plus ta pumpica kome zabudali pa pocne davati manje ulja taj je donji :)

Elektronsko paljenje su imali i tomosi neki. A i ovo sa platinama ko zna namjestiti pali uvjek iz prvog puta. Naravno elektronika je bolja savremenija stvar. nema pokretnih djelova kao kod platina pa tu prakticno nema servisa nikakvog, plus elektomoduli cesto imaju promjenu ugla p[redpaljenja sto dodatno daje efikasnost masini.

Tomos da trosi ko reno 19 je moguce :) Stvar je u tome sto se vremenom sve rashoda i kako onda da ne trosi. npr centralna dizna u karbu...kroz nju prolazi iglica. e ta 2.17 dizna u bingu 12 13 se zna s godinama prosiriti i motor trosi dosta. rjesenje zamjeniti diznu koja kosta par kuna dinara maraka i opet ti motor trosi ko upaljac. pogotovo ti tomosi sa delorto karbovima su poznati kao mali potrosaci...mada ni bing i enkarwi nikad nisu bili prevelike pjane kad se dobro postelaju i kada su u dopbrom stanju.



A ako je sve rashodovano izglodano poderano normalno da ce trositi i piskit na sve strane :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
i kad kupim kod nas dizne za njegov karburator one okom sire od razlokanih. zato je moj tomos poslednji letio sa ploce od 3m na beton i u staro gvozdje. mozda ce se pretopiti u nesto pametnije. masinu koju ja treba da radim svake godine generalku i polgeneralku meni netreba .imao sam ih najmanje 10 kom i nijedan nije trosio ko upaljac. ispod 3-3,5 l nije trosio ako cemo posteno a T 14 i BT 50 da nepricam. iako im je sve bilo novo i karburatori sredjeni.daleko im lepa kuca od moje.stric naspe u hondu 10L benzina i vozika se vise od mesec dana ,zaboravi i kad naspe i nista jos neotkazuje sem jednih karika koje su zamenute i 3-4 pogonska lanca koliko je presla. a neprelazi 2-2,5 L na 100km. a te proste tehnologije meni su previse slozene da bi ih popravljao stalno i gurao zbog kvarova
 

Najnoviji postovi

Na vrh