• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motori Tomo Vinković

D

delagano

Guest
imam problem na mom tv 523 . kada malo duze radim tj kada se zagrije pocne da gubi gas, tada sam stao u mesto i dodava mu gas ali ga ne prima tj jako slabo, pa me interesuje sta bi mogao biti problem. i jos u zanje vreme primetio sam da pojacano dimi u leru, a ranije to nije bio slucaj.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: ne prima gas

izgleda da je nesto oko dovod goriva,ili vuce zrak ili negde je zastopano
prvo promeni ulozak filtera i ako je opet isto onda rastavi sve i promeni ili omeksaj bakrene podloske, prestegni(promeni) sva creva, procisti sve kanale, operi rezervoar.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

kako radi dok je hladan.i kako pali i koje boje dim. to mi sve mirisi da je tropa motor i da ti se pregreva. ili ga previse naprezes pa se pregreva ili je kompresija losa. ako je vazduh u sistemu obicno ce uvek zezati. e sad postoji mogucnost da ti je smanjen protok goriva negde pa dok je pod manjim gasom on dobija donekle naftu koliko bi trebao a cim je pod vecim gasom gubi jer nema dotoka dovoljnog i moze se desiti tad da provuce i vazduh negde na spoju. sto rekao kolega ides redom od rezervoara do bos pumpe sve pregledaj i filtere promeni. to najmanje kosta a moze biti uzrok .ako se desava isto premeri kompresiju na motoru i pregledati bos pumpu
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

pa primetio sam da i kad je hladan ponekad se oseti kao da menja gas, tj malo smanji pa vrati ponovo. Inace pali odlicno, i nebih rekao da je kom[resija losa, barem kada hocu rukom da okrenem remenicu na kojoj se pali jako je tesko okrenuti. Sto se tice dima mislim da je nekako sivkasto plavi. Inace nije opterecivan puno da bi se pregrejao, kosio sam nesto malo sa pola gasa odprilike to je cca 20 ari.
U zadnjih 15 god. nisam imao nikakvih problema s tomekom, jedino sam mu menjao filtere i ulje i radio je bez problema. Dok mi nedavno u toku freziranja nije pukla sipka podizaca ispusnog ventila. Tada je zamenjena sipka ispusnog podizaca ventila i tom prilikom su naravno nastelovani ventili. Posle dva tri dana i jendno 2- 3 sata rada opet prilikom freziranja je pukla i druga sipka podizaca usisnog ventila. Tada je i ona promenjena i ventili ponovo nastelovani.
E sad od tada traktor nije puno radio, pa neznam dali su ovi problemi povezani. Svako misljenje i saveti su dobrodosli. Inace sutra perem rezervoar i menjam filter nafte koji nisam odavno menjao, te proveravam cevi, pa cemo videt rezultate.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

pitanje je sad sta se tu desava. sivkasto plavi dim ti je vecinom dokaz da gubi kompresiju i nesagoreva naftu ili cak ako je vise plav da trosi ulje. samo ulje ume napraviti donekle kompresiju izmedju karika pa se to teze moze odrediti bez aparata. e sad dal tad kad su ti pucale sipke od podizaca nisu mozda i ventili malo osteceni to je pitanje.moguce da tu izgubi malo deo kompresije a kad se ugreje vecinom izgubi jos. probaj prvo sa dovodom goriva da resis sve ali dobro prekontrolisi sreva cevi i spojeve i filtere zameni. sreva nekad i cevi ako ima za naftu uveju takve probleme napraviti da je zivce pogubiti pogotovu sa sadasnjim kvalitetom delova.ako i posle toga se ponovi isto izmerite kompresiju i ako je i to dobro ostaje pumpa i dizne. kad je hladan hoce malo plavkastog dima izbaciti dok se iole nezagreje motor. kad naglo das gas crn dim je normalna pojava dok nepostigne obrtaje i mora nestati dima. ako ti stalno izbacuje dim siv ili plav spremi se najverovatnije za remont motora
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

A moze li da trosi ulje na ventilima tj vodjicama ventila iili slicno ili je jedini mogugi nacin na karikama?
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Re: ne prima gas

Po logici stvari, ako dimi od trenutka paljenja onda nije od vođica ventila, s obzirom, kako mi se čini, taj motor ima podmazivanje ventilskog razvoda uljnim parama:(think):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

moze i na vodjicama da pomalo provlaci ali manje. vecinom karike i taj sklop su krivci. siv dim i beo su vecinom dokaz lose kompresije .sredi filtere i dovod pa cemo znati sta je. mora se redom
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

a koje ulje je potrebno sipatii u ovaj motor?
Nedavno sam menjao ulje i filter naravno, i stavio ulje 10 w 40 od profi car.
Do sada do izmene ulja nije bilo potrebe za dolivanjem ulja, znaci nije trosio ili sasvim malo. sad vidim da je ovo novo ulje vec malo vise potrosio za krace vreme pa rekoh da nije problem do ulja?
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Moguce je da mu to ulje ne pase i malo mu je prefino posto se ti motori jace griju.
Probaj sa 15w40.
Stavi inu super5 ili super turbo od ine,a i ak nikad nisi mjenjal ulozak dizne mozda ona zajebava.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

10w40 je polusintetika .to je za novije generacije motora. ako je malo losiji 20w60 mozes mineralno sipati. ili 15w40 ono je standardno. kvar takav da nece primiti gas nema veze sa uljem. samo ga moze potrositi malo vise .stavi filtere nove i sve oko dovoda pa probaj sta ce se desavati.
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

sutra menjam filere i videcu oko dovoda cevi, i sve ostalo.
A sto se tice dizne nije nikada radjena.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

dizna nemoze odjednom bas otkazati.i vecinom tesko bi palio.sredi to pa da se vidi kako onda radi.
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

Izmenjen filtger goriva, ociscen rezervoar,i sve cevi dovoda goriva, zamenjene bakarne sajbne i kad se zagreje opet isto :(
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

jesi prao filter vazduha i sace .treba ga i opradi i izduvati pogotovu sto kosis . pogledaj rebra za hladjenje i izduvaj. ako ni tad nebude radio diznu u servis i proveri i premeriti kompresiju . vazdusar cim oslabi brzo se pregreva a frezovanje je od najtezih poslova. proveriti i pumpu visokog pritiska da nije mozda i ona oslabila.ali sve mi se cini da ce biti osvezavanja motora .
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

filter vazduha sam prao takodje i cistio rebra za hladjenje ali opet istoo ;(
videt cu jos diznu i bosh pumpu da proverim
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

probaj proveri to prvo a kad je dizna vec skinuta trebao si premeriti kompresiju ako mozes naci aparat za tv. najvise mi na to mirise da ti je polos motor i da je sad dao simptome pod opterecenjem. zato se izmeri kompresija kad je hladan i kad je zagrejan dobro. cudni su vazdusari pa im je zato malo teze utvrditi sta je.moze se desiti slucaj da su uljne karike koliko toliko dobre i netrosi ulje a kompresione lose. mi svi mislimo da je los kad trosi ulje a dosta slucajeva je upravo da izgubi kompresiju a netrosi ulje ili jako malo.stublina se kod vazdusara siri jer su im dosta vece radne temperature pod opterecenjem i ako su lose karike izgubi kompresiju dok se neohladi. ali bolje proveri diznu jer i ona ume zezati ali ne ovako kao kod tebe. pumpa bi mogla cudno isto da se ponasa kad se zagreje ako je pred kraj ali opet i to se retko desava. obicno tesko uopste pali kad je losa. mislim da ces otvarati motor i osvezavati najverovatnije. ali otom potom.
 
Posljednje uređivanje:
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

pumpa i dizna nisu nikad radjeni. pali dobro palim ga na kanap od prve. jeli moguce da tako odjednom izgubi kompresiju? u slucaju da nemogu nac apart za merenje kompresije postoji li neki drugi nacin utvrditi jeli los ili dobar motor tipa gore na poklopcu ili na meracu ulja ili nesto drugo ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Kod diesela je kompresija sve,i da mu fali kompresijskog tlaka neki hladan palil nikak ili jako tesko,kad se zgrije paljenje bi trebalo biti jos lakse,tebi nije do karika nesto je drugo.
Jesi stelal ventile skoro nekak mi mirise da je zazor jako mali,pa kad se zgrije ventili vise ne zatvaraju i ugasi se.
Kad radi jel ima snage i jel dimi jako ak dimi jace koje je boje?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: ne prima gas

Promjeni elemente dizne i PVP.Primace gas.Najcesce je problem element dizne al to je najbolje mjenjati u paru(element dizne i element PVP).

P.S.@OFICIR ;;;Zazor ventila se prilikom grijanja motora povecava , a ne smanjuje.Ventili bez zazora smetaju palenju motora kad je hladan.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh