• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motori Tomo Vinković

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Promjeni elemente dizne i PVP.Primace gas.

P.S.@OFICIR ;;;Zazor ventila se prilikom grijanja motora povecava , a ne smanjuje.

Kak se poveca zazor kad se prilikom grijanja celik siri?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: ne prima gas

E sad zagrijavanje da bi se neki metal sirio je drugo.Tacno je da se siri.Tako se sire lezaji (piksne) klackalica,lezaji bregaste osovine i tako se povecava zazor ventila.
Pecurke ventila se sa vremenom trose(izgaraju).Tad bi trebalo da se smanjuje zazor ventila.Uglavnom kad god neki motor sa puno radni sati se otvori zazor ventila je velik.Rijeđe je premal.Tacnije ako se trose ventili i tako upustaju u sic ventila tako se trose i Klackalice,podizaci ventila ,bregasta osovina,piksne klackalica, lezaji bregaste osovine.
Cest slucaj kad neko vozilo nece ledeno da pali su ventili bez zazora.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Zato sam mislil ako nikad nije stelano da je zazor mali al ovo kaj velis ak je tak kaj se tice trosenja bregaste,lezaja...onda se sa trosenjem pecurki ventila to anulira na neki nacin pa dode opet do malog pa do nikakvog zazora na klackalicama?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Re: ne prima gas

Na ovim motorima kao na Tomi ili kosilicama uglavnom piksne klackalica ili osovinica dobiju brzo luft i samim tim se poveca zazor ventila puno prije nego se pecurke ventila potrose.Razlog tome je to sto nemaju podmazivanje pod pritiskom(ne podmazuju se preko uljne pumpe).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

a dali imaju piksne na klackalicama i na ovom mom motoru, vidio sam da ima lufta pa bi ih promenio, ali sam gledao u katalogu od tome i u njemu nisu prikazane pa neznam dali ih uopste ima ?
 
Posljednje uređivanje:
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

novi momenti sa tomom: vozio sam ga jedno 15 min do njive gde sam imao da orem, orao jedno 30 min. i poceo da gubi gas (sam pojacava i smanjuje gas) stao sam i malo je tako radio i ugasio se. Pokusao sam odmah da ga upalim ali nije htio upaliti. Onda sam ga tako ostavio jeno 20 min. i posle je upalio odmah. Imao sam jos nesto malo da poorem jedno 5 min. i vratio se nazat tih 15-ak min. i sve je bilo normalno. Da napomenem da ga palim na kanap.
Sta moze biti problem?
Sta dalje da proveravam?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Promjeni filter goriva i skini rezervar i dobro ga operi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

nisi rekao sta si radio sa dizni i pvp.jesi ih proveravao ili remontovao. meni ovako to sve izgleda na pregrevanje i losu kompresiju. dosta sam slucajeva imao da hladni pale ali vruci gube snagu i nemoguce ih upaliti dok se neohlade.
 
D

delagano

Guest
Promjeni filter goriva i skini rezervar i dobro ga operi.

filter goriva sam menjao i rezervar ispirao takodje.

nisi rekao sta si radio sa dizni i pvp.jesi ih proveravao ili remontovao. meni ovako to sve izgleda na pregrevanje i losu kompresiju. dosta sam slucajeva imao da hladni pale ali vruci gube snagu i nemoguce ih upaliti dok se neohlade.

Samo sam makao jedan dihtung ispod PVP.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: ne prima gas

time si mu dao malo ranije paljenje i nista vise. skini pumpu i diznu i kod bosiste. prvo to nek ti proveri i po potrebi zameni .onda dalje ako nebude promene
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

KOnacno bio kod bosiste PVP je ok A na dizni je zamijenio Element dizne . Sutra probam da vidim kako se ponasa kad se zagreje pa javljam
 
D

delagano

Guest
Re: ne prima gas

evo danas se radilo s tomom, mogu reci da je danas bolje radio, ali opet to nije to, naime kad je na ler gasu oseca se kako pomalo povecava i smanjuje gas, i jos nesto nakon jedno 2 sata kosenja poceo je da pojacava i samanjuje gas u toku kosenja i to je trajalo desetak sekundi i posle je opet radio onako rekao bi ok, tako to je to za sad ako ima jos neko neki predlog neka pise.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: ne prima gas

Na koji princip se gasi tvoj tomo,daj koju slicicu.
Da nije nesto oko tog sklopa za gasenje motora.
Naravno sve filtere si ocistio oprao i promjenio???
Rezervar je cist i nigdje ne kauri nafta okolo???
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Re: ne prima gas

Ako sam dodaje i oduzima gas to je luft na governeru(regulator obrtaja)
al to obicno na ler gas tako da radi, na veci obrtaj nema problema
 

Yogi27

Član
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
30
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

Pozdrav imam tomo vinkovica 420 i odjedan put je poceo da teze pali moram mu uvjek dat čok da bi ga upalio ali kad je zagrijan pali bolje i bez čoka.. znaci kad je hladan kad upali malo dimi sivo nekih 5 sekundi i onda nakon tih 5 sek vise ne dimi... i dodaje si gas i smanjuje nekih 2 min i onda bude oke nakon te 2 min... molim pomoc?? Lp
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

stigli ga radni sati
kažeš odjednom, vjerovatno se odnosi na zadnjih nekoliko mjeseci, otkako je zahladilo
- oslabila kompresija - cilindar, klip, karike potrošeni, ventili propuštaju, pušta između glave i cilindra (slabiju kompresiju osjetiš u radu kao manje snage, para na odušak pri opterećenju, ako pušta ispod glave izbaci oblačić dima prilikom starta....)
- ubrizgavanje goriva - potrošen element pumpe visokog pritiska, stradala brizgaljka baca kapljice/mlaz
- dovod goriva - zaprljan filter, crijeva, izlaz iz rezervoara, nizak nivo goriva u rezervoaru, istaložena voda
- sporo vergla - oslabio akumulator, anlaser.......

naravno treba provjeravati od jednostavnih (jeftinijih) problema, od kraja prema vrhu kako je gore poredano
ako je dovod goriva i struja OK na osnovu stanja motora treba procijeniti šta dalje, ako je motor pri izdisaju novi element i brizgaljka će popraviti stanje ali samo nakratko, ako radilica "hoda" nema smisla pojačavati kompresiju jer će ubrzo napravit još više štete.........
 

Yogi27

Član
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
30
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

Danas sam bas opro rezervar opro bosh pumpu opro sva crijeva kupio novi akumulator promjenio filter nafte i sad pali 60% bolje i da su karike jako bi dimio i gutoulje ali on ne guta nit ne dimi
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

ne troši on toliko ulje kad se razlaufa, terbaš ga dovest skoro da ne može upalit da guta ulje

hajd fino što se barem malo popravilo stanje
 

Yogi27

Član
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
30
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

Pozdrav opet imam problem sa tv 420 nakon sta sam promijenio.filter uljni i filter nafte i sve opro i sredio tomo poceo pri punim gasom trokirat . Al na majem gasu sve ok pomoc??? Lp.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Tomo Vinković 523 - ne prima gas

pfff nisi ozračio gorivo na dolazu na pumpu, prvo na nosaču filtera ima čep predviđen za to, zatim šuplji vijak na samoj pumpi na njemu takođe ima (trebao bi biti) čep - ključ 10
rezervoar što puniji to će lakše istjerat zrak
nemoj žalit da iscuri koji dec nafte :icon_thumright:
 

Najnoviji postovi

Na vrh