• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pile-STIHL, oliti po naški ŠTILOVKA!!

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Što se tiče svjećice i ona bi mogla biti problem ali koliko znam simptom za svjećicu je da motorku ili kosilicu(znam iz iskustva) uopće ne možeš upaliti. Inače sada imam dvije polovne svjećice pa sa njima probavam.
Ova motorka radi čak i koju sekundu kada spustim gas.
Inače ovo je krenulo unazad godinu dana, znalo mi se poslije jakog gasa gasiti motorka. Nisam na to obraćao pažnju jer je opet normalno radila samo je to bio problem, jaki gas i kada naglo spustim gas ona kao da staje ali opet jaki gas i ona radi.

Da li mogu semering sam zamijeniti?
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,593
Što se svjećice tiče, meni je na 576xp bilo da u debelom drvu kad režem punom vodilicom, da počne onak, kao da preskoči, da ne zapali svaki puta, zatrzati ili tako nešto, a uredno palila, radila pod lerom, primala gas bez brige, u tanjem rezu nikakvih grešaka...i kad sam promjenio svjećicu bio rješen problem tak da, ne znam baš oko ostaloga, ali ne mora biti da neće baš nikako upaliti
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Što se tiče svjećice i ona bi mogla biti problem ali koliko znam simptom za svjećicu je da motorku ili kosilicu(znam iz iskustva) uopće ne možeš upaliti. Inače sada imam dvije polovne svjećice pa sa njima probavam.
Ova motorka radi čak i koju sekundu kada spustim gas.
Inače ovo je krenulo unazad godinu dana, znalo mi se poslije jakog gasa gasiti motorka. Nisam na to obraćao pažnju jer je opet normalno radila samo je to bio problem, jaki gas i kada naglo spustim gas ona kao da staje ali opet jaki gas i ona radi.

Da li mogu semering sam zamijeniti?
Pogledaj na youtubu, imaš sigurno videa na kojima je prikazano mjenjanje semeringa.
Pa vidi dali možeš sam . A dali si probao na onaj način utvrditi dali je do semeringa?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Gledao sam youtube kako se skida karburator. Isti sam skinuo i očistio, isprao u benzinu. Vratio ga nazad i gornja dva šerafića odvrnuo do kraja i donji šerafić pritegnuo do kraja. Motorka radi, malo sam odvrnuo donji šerafić da ne vrti lanac jako i ona je radila ali opet kada bi jako stisnuo gas i pustio ona se gasi. Moguće da su ti semerinzi pa ću vidjeti kako se do njih dolazi, možda puštaju zrak.
Inače ako na ovaj način i motorka radi sa dva gornja šerafića odvrnuta do kraja mislim da to nije dobro za motorku da radi na takvoj smjesi.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Da,to sigurno nije dobro za motorku. Vjerojatno u tom slučaju i jako puno goriva troši.
Kad si skidao karburator, dali su ti sva crijeva od goriva čvrsto na svom mjestu, dali si na crijevima primjetio neko puštanje goriva?
Dali si oprao čep od rezervara goriva u benzinu i očistio malu rupicu koja služi za odzraku?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Dekompresor je sigurno bio u kvaru jer ovaj ne pušta na sklopu. Moguće da su brtve ili semerinzi ali onda mora u servis. Ispušni lonac prohodan.

Ono što mogu primijetiti je da svaki put treba čoka da upali i radi kod jakog gasa pa je možda problem i u karburatoru. Možda ne baca dovoljno goriva jer čim spustim gas ona se gasi.
Imaš problem sa pilom
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Crijeva čvrsto na svom mjestu, nikakvih curenja. Očistio sam rupicu za odzraku ako je to ono mjesto gdje ide crna cjevčica.
Inače sada radila bez prestanka ali sam gornja dva šerafića smanjio da vidim hoće li raditi tako i opet se gasi. Vratio sam šerafiće do kraja otvorene kako su bili ali opet se gasi kada spustim gas. Ne znam šta bi joj moglo biti osim da gubi kompresiju moguće na tom semeringu ili je karburator otišao. Nisam još stigao do semeringa čim to napravim javim.

Imam problema sa pilom ali nakon 14 godina bez kvara. Tako da je to uredu što se životnog vijeka tiče nego sada sam u dilemi da li kupiti novu motorku ili popravljati ovu. Ako će me doći popravak 500-700 itd kuna bolje to uložiti u novu. Zato pitam za savjet a i malo se učim mehanici.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Evo svaka ti čast, da mu nisi rekao nebi znao. 🤣🤠
Ti ćeš mu riješiti. Ti si majstor.
Otišao sam za nekom obavezom pa ode nisam stigao upitati.
Kole Jossip, kako ti zapravo radi pila dali ima punu snagu pod gasom ili ima samo brzinu bez snage. Po ovom što sam do sad pročitao problem je u dotok goriva i njegovom radplinjavanju. Takođe dali dobro pali I kako, dali pali pod gasom ili bez gasa. Ako sam te skontao da si dirao dizne to mi potvrdi.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,896
"ali opet se gasi kada spustim gas"
Prema ovome može biti jedino problem što u tom trenutku ne povuče gorivo!
A to zato jer povuče zrak odnekud od kuda nije predviđeno, a ne stvori podtlak na rasplinjaču!
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Uslov goriva ide preko menbrane i ako nije dobro naštelata diza L, ona ne daje uslov menbrani, i menbrana netjera dobro gorivo, neće dobro povlačiti gorivo. Ali to su simptomi da ima brzinu a nema snagu . Ali nemamo dovoljno informacija o radu, dali moze rezati i I dali je problem ler gas ili sve ukupno. Kako i na koji način je izgubila normalan rad, dali je dirata dizna i koja. Ovako samo možemo nagađati.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Poštovanje! Kao prvo L i H vijci na karburatoru nikada ne smiju biti otvoreni do kraja. Osnovno štelanje je zategnuti oba lagano do kraja i otpustiti za 1-1,5 krug. Potom upaliti pilu i zagrijati je. Zatim stisnutog gasa naštimati H vijkom maksimalni gas, te mrvicu otpustiti kako bi i hladna hvatala gas. L vijkom se na fino štela smjesa lera da najjače i ravnomjerno radi. Trećim vijkom se regulira jačina lera da lanac miruje. No ne vrijedi štelati vijcima ako unutar karburatora nije sve u ispravnom stanju. Provjeriti membranu pumpe. Ako škljoca dok je mičete prstima onda je kruta i ne može normalno pumpati gorivo u karburator.To je pogotovo izraženo na malim obrtajima dok je i brzina titranja membrane manja i slabiji podtlak za osciliranje iste. Ako to osnovno štelanje uspijete napraviti da pila radi na leru (ili na malo pojačanom leru), onda je probajte polako naginjati lijevo-desno,gore-dolje. Ako kod toga mijenja obrtaje (usporava - ubrzava), to je indikacija da propuštaju semerinzi. U pravilu, uvijek je to semering do kvačila/vodilice i on prvi strada (izliže se rub na radilicu). No mijenja se oba semeringa radilice. Inače membrana je 80-120 kn, a semerinzi od 40 kn na dalje, ovisi o proizvođaču pile. Najskuplji su za grupaciju Husqvarna/Jonsered.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Crijeva čvrsto na svom mjestu, nikakvih curenja. Očistio sam rupicu za odzraku ako je to ono mjesto gdje ide crna cjevčica.
Inače sada radila bez prestanka ali sam gornja dva šerafića smanjio da vidim hoće li raditi tako i opet se gasi. Vratio sam šerafiće do kraja otvorene kako su bili ali opet se gasi kada spustim gas. Ne znam šta bi joj moglo biti osim da gubi kompresiju moguće na tom semeringu ili je karburator otišao. Nisam još stigao do semeringa čim to napravim javim.

Imam problema sa pilom ali nakon 14 godina bez kvara. Tako da je to uredu što se životnog vijeka tiče nego sada sam u dilemi da li kupiti novu motorku ili popravljati ovu. Ako će me doći popravak 500-700 itd kuna bolje to uložiti u novu. Zato pitam za savjet a i malo se učim mehanici.
Gde si ti nasao tolike srafice za stelovanje na karburatoru, e kad bi se to tako stelovalo gde bi nam bio kraj
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Postoje dva komada za stelovanje smese, H za visoke obrtaje L za niske obrataje i treci sraf za stelovanje ler gasa, i to stelovanje treba da steluje neko ko zna a ne odvrni do kraja i gas
 

Najnoviji postovi

Na vrh