• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
To Honda nije. Kao prvo Honda nema svoje diesele, kao drugo to je u originalu Yanmar, najkopiraniji Mali diesel motor na svijetu.
U kvalitetu ne ulazim, iskustva su svakakva, ali po meni definitivno bolje nek pokretat takvu pumpu preko traktora.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Koristi li ko pumpe Berlan? Honda mi je zaribala,a malo mi je čudno u vezi cijene i karakteristika tih Berlan pumpi,te ko ih proizvodi?

kolko ti je izdrzala honda prije nego je riknula? ja sad imam svoju dvije godine, popila je čudo benzina i ispumpala more vode,nikakvih problema nije bilo,ali vrijeme bude pokazalo...
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Kupili smo ju rabljenu prije 5.g. a ona je 93.g. eh,ak svaka ima mane onda bolje kupiti onu koji su dijelovi na svakom uglu?
Tek ve sam videl kakvu sam glupost napisal,nisu dizne nek ventili zgoreli,pardon
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Zračni ili vodeno hlađeni motor

Trebm mišljenje ljudi koji se više razumiju u mehaniku nego ja.

Dakle imam traktorsku pumpu za navodnjavanje. Sad bih na nju htio nabaviti nekakav motor i getribu i sve to skupa spojiti na pumpu pa preko brzina određivati koji broj obrtaja na pumpi želim.

Potrebna snaga je nekih 30-40 konja, ovisi o stanju motora. Lani, prije generalke, mali 533 jedva ju je vrtio, nakon generalke ko pjesma.

Razmišljao sam recimo o deutz motoru 3 cilindra, 2 bi vjerojatno bio preslab, premda bi zbog potrošnje bio interesantan. Napomena je da će vjerojatno raditi i po 24 sata u komadu i po najžešćim vručinama, pa je li pametno uzeti motor sa zračnim hlađenjem ili bolje neki vodom hlađeni?
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Vazdušari su za takve uslove sigurniji. Kod motora sa vodenim hladjenjem imaš masu stvari koje mogu da otkažu (pumpa, crijeva, hladnjak...) a kod vazdušara samo remen - stavi nov remen na turbinu /ventilator i šanse da pukne su izuzetno male.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

zrakom hladjeni...
O kojoj se pumpi radi?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Pumpa je rovatti traktorska usis fi 75, izlaz 50. Radi do 10 bara, ali normala joj na 6-7. Ne znam sad na pamet koji je baš model, znam da je najmanja od traktorskih.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

pošto če motor raditi na mjestu možda neče imati dovoljan protok zraka za hlađenje
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Puno ljudi tu blizu mog kraja ima takve pumpe sa tamićevim motorima S44, i to funkcionira dosta dobro. Nisam još videl nikog da ima motor sa zračnim hlađenjem, makar mi se ova ideja sa deutzovim f3l dosta sviđa.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Znam da ima dosta takvih kombinacija gotovih za kupiti, pa je i mene ta ideja zaintrigirala. Zašto da traktor stoji na mjestu kad može raditi u polju.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

ja sam ti sad u jednom slicnom zahvatu, ja sam spojio 16/8 vatrogasnu pumpu sa motorom i mjenjacom 240D.
Upalio sam je, ali je jos nisam isprobao, nadam se da ce je moc motor vrtit.
Meni je bio problem sta mi je trebalo dosta okretaja na ulazu u pumpu (2600) pa nisam moga ic na te industriske motore...al nadam se da ce mercedes u 3 i 4 brzini moc odradit ovo sta mi treba.
U pravilu se moze izracunat sta ti treba za svaku pumpu.
Moja je usis fi 110, 2x75 izlaz 8bara.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Ja sam danas gledao jednu rovatti sa usisom 100 a izlazom 80, visokotlačna do 14 bara i 80 m3 vode. Mislim da za nju treba bar 100 konja, čak 120, jer ima deblji kardan. Razmišljam da je uzmem, čovjek ima 2 komada koji ne rade godinama. Najprije ću ipak izbušiti bunar i provjeriti kapacitet.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Ne znam baš kak bu to šljakalo. Možda ti bude preslab motor. Ove pumpe koje sam ja videl poslije mjenjača imaju reduktor. U kojem omjeru, ne znam. Veli majstor koji radi te pumpe da se motori guše ako su direkt prek getribe bez reduktora.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

ima moja pumpa reduktor.
Na rotoru pumpe treba bit 3800 da bi bila 1600lmin-8bara.
Reduktor to spusta na 2600, pa znaci ja dalje imam getribu i konacno motor.
Motor je cca 60 ks.
Ako je pumpa 16/8 znaci da za proizvest tu litrazu i tlak treba ulozit energije kao za dignut 1600kg na 80m u 60s, tj. 26kg na 80m u 1s.
Jedna KS je 75kg, na 1m u 1s, tj 0.93kg na 80m u 1s
Znaci za tu pumpu treba teoretski 28ks.
Odbij iskoristivost i sva opterecenja, reduktora, getribe, konje koji su pocrkali i td...to je projekt tu negdi na granici...mozda ce radit a mozda i ne!
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

A šta vi to zalijevate sa 8 bara?
2013-06-11+16.48.14.jpg
14 konja 1200 litara 3.5 bara vode koliko hoćeš
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

je vode koliko hoces ako je voda uz njivu a njiva 100m.
A ako je voda 100m daleko a crijeva stara i umorana a njiva 300m vrtuljaka onda treba tlaka...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Znam da ima dosta takvih kombinacija gotovih za kupiti, pa je i mene ta ideja zaintrigirala. Zašto da traktor stoji na mjestu kad može raditi u polju.

Zašto?
Zato da ga smiješ tjerati na plavu naftu. Koliko znam, stabilne motore nije dozvoljneno pogoniti plavom naftom.

Kupi nekog Vladimirca i uživaj. Em je traktor, em je jeftin, em je zracčno hlađen i pouzdan.
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Nije bilo dozvoljeno navodnjavanje na plavi, ali smo to sredili kao udruga prije nekih 2-3 godine. Zato povrtlari i imaju 300 litara plavoga po ha u odnosu na ratare koji imaju 150.

Tifon recimo ne radi nikako ispod 5-6 bara, a na 8 bara baca pravu kišu. Za ovu pumpu obrtaji kardana moraju biti 540 u minuti. Hoće li to preko getribe imati? Ja mislim da bi trebalo. No ja se ne razumijem u mehaniku, znam samo kad treba zaliti i s koliko vode.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Nisam to za gorivo znal, no još uvijek mislim da je cijeli Vladimirec jeftiniji nego samo Deutzov motor. A da ne govorimo koliko ga je jeftino popraviti.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Re: Zračni ili vodeno hlađeni motor

Tebi je drugaciji reduktor na pumpi pa ti treba 540 okr, meni treba pogon od 2600 okr zato i nisam mogao ici sa nekim sporohodnijim motorom.
Da sam imao neki motor od iveca 80-90 ks to bi bio puno pogodak, mogla bi ici bez getribe, direkt na motor!
 
Na vrh