• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Ja sam danas namestio jedno crevo od 30 m, tj stavio flanšne jer nisu bile na crevu i vezao sam ih kao fabrika ali sam prethodno skinuo seger i prirubnicu sa ispravnog creva i kopirao ih, ako trebaju slike mogu da ih stavim sutra jer nisam još sastavio crevo, nije ništa komplikovano.
Da dodam , zaboravio sam, treba vezati pocinkovanom žicom jer obična hoće da zarđa i pukne.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nemam problema sa ubacivanjem nijednog creva do sada. imaju se kupiti jako povoljno spojke koje su duze od fabrickih i vrlo lako se montira i steze.obicnim selnama za sreva ih stegnem i nemam problema.bitno je stegnuti u kanal izmedju sirih prstenova i nema smicanja. malo nakvasim crevo vodom i zgodno ide. ako ide deblje crevo kao za usis armirano ili sl. mora se zagrejati blago i brzo navuci i nakucati drvetom. za te debelozida creva imaju fabricke selne za stezanje i nema smicanja
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
evo, lijepo crkla tomoska, raspao se igličasti na radilici. Nova radilica je 600kn plus ležajevi, semerinzi, a nova pumpa 4-taktna 2000kn. :icon_scratch:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Ajde poslikjaj ti meni molim te da vidim kako si ti to vezao kosjeric.

@a TI ZOki nemoj da mi brines brige za sve lijeka nema. Pazi ovo sve sto ti treba je klipnjaca nova. Ne mora da se kupuje komplet radilica. A CRK i MOTOCROS radilice imas naci za jako male pare. E zatim ti treba ili nekakva presa ili dobar cekic, i komparater. Da se to raspresa zagrije upresa novo, zatim se komparaterom centrira na 2 3 stote) I to je to.

Ako ti se ne da centrirati i sam mijenjati klipnjacu na radilici to ti svaki tokar moze odraditi o cas posla i izaci ce te jeftinjije neg kupovina nove radilice sto posto.

Ako bilo jos sta zapne pitaj.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
E zatim ti treba ili nekakva presa ili dobar cekic, i komparater. Da se to raspresa zagrije upresa novo, zatim se komparaterom centrira na 2 3 stote) I to je to.

Ako bilo jos sta zapne pitaj.
Jesi ti to kad radio?
Da li se upreša do kraja pa onda centrira ili se polako uprešava i centrira usput?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Nekad sam ja to na Apencima u škricu rasprešaval i naprešaval i na šubler kompariral i išlo je to dok se nije opet igličasti raspal.
Kaj nekad, pred mesec, dva sam jednom balavcu jednu pokompariral, samo kaj je bolcn trebalo prihevtati jer su polutke u banani bile.
Eno ga, još divlja s njim
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Hvala lijepa na radilici koju bi ti čekičm slagao....možda na Tomosu još i prođe, ali definitvno to nije posao za u kučnoj radinosti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Nisam ja rekel da je to posel za kučnu radinost ali da se.
Ova je bila nabrzaka pa vozi, a one od nekad davno su ipak malo tokarskog osjetile, kad je tokar imal lufta, a kad nije onda su bile dobre i bez njega
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Mlade kolege tri pokojna majstora i moja malenkost davnih godina na citroenu GS-u od tri radilice uspjeli uz pomoč brenera i tokarskog stroja sastaviti jednu išel je još desetak godina majstori su bili Dado (vlasnik radione ) Darko (vlasnik auta ) Željko (radnik od Dade i rođak od Darka ) i ja (dodaj ovo pridrži ono ) i cjelo popodne zafrkancije tak da se valjda može popraviti i radilica naravno treba živaca i volje .Mislim da je kod Dade kasnije radil i tata od našeg Muhača .
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Ma sve moze pravi majstor, a ovi danasnji biseri znaju samo zamjeti sklop , cak niti dio nece zamjeniti .
Ja bio na servisus audijem prije mjesec i pol i kazem da mi je palo staklo desnih vrata , veli sluzbenik servisa promjenicemo mehanizam za podizanje kosta dvijesto eura iako sam mu rekao da ne trebam mehanizam nego plasticne stope za staklo kaze oni to ne mjenjaju jerbo lako puca , i ja uzmem kod njih dvije te stope kostaju 80 kuna i sam si zamjenim , eto sto su danasnji strucnjaci za mehaniku .
prije dvdeset i kusur godina saqm odlazio po cijelu zimu u italiju polovio 128 ice dovozio i slagao ovdje a dansa majstora da pitas da ti promjeni blatobran kaze ne isplati ti se star auto ima deset godina !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pre su delovi bili skuplji i kvalitetniji pa se stosta popravljalo.sad nece niko da gubi vreme na sitnice. kamo srece da sam i ja tako radio mnogo bi me vise postovali i cenili.napravis od nicega nesto i funkcionise a posle prica po ulici kako si mu skarabudzio svasta posto nema da plati. zato vise negubim vreme na takve stvari samo sam se kasno setio.ako i treba nesto bar znam ko je vredan toga pa mu pomognem ako se moze vec uraditi
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jesi ti to kad radio?
Da li se upreša do kraja pa onda centrira ili se polako uprešava i centrira usput?
Da radio sam to i to vise puta :) Imam ja i komparater i stalak za centriranje tomosovih radilica rucne izrade,mogu nekad poslikati kako to sve izgleda... Stvar je u tome samo imati koliko toliko dobro sacuvane polutke. Nije problem luft u njima postoji i bolcn koji je u plusu da se kupi, a ako i nemas njega lako se to popikuje da drzi. Problem je u tome sto ljudi to nepravilno odrade prije tebe nakoso postave bolcn(mora biti jako precizno) i onda pohabaju polutku ukoso i onda nemore to bog dragi iscentrirati na nulu. Centria se tako sto se upresuje do kraja pa se onda komparaterom dotjerava. Neko je pomenuo subler...moze i sa njime ako se ima ostro oko...ne moze se uspjeti bas ko sa komapraterom ali za tomosa desetak stotih zaista ne znaci nista. A ko bas hoce da to odradi profesionalno trebas imati komparater i aparat za varenje da mozes napraviti sebi stalak i onda picis polako...plasticnim cekicem lagano kuckas dovodis sto blize nuli. 2 3 stote je za tomosa idealno :)

Jako bitna napomena je da kad se radilica raspresava da se ne ide bolcna sredisnji dio kroz polutku. iglicasti lezaj i trenje u sredini stanji bolcn ali sa krajeva ga zadeblja pa to zadebljanje razdere polutku pa onda sledeci bolcn mora da se pikuje ili kupuje u plusu. Znaci vadis polutku jednu na gore pa okrenes pa drugu na gore a bolcn na dole valjda si ukapiro. Mnogi pri tom koriste i brener malo a pri montiranje metodu toplo hladno(polutke se griju bolcn se hladi) time manje habas polutku pa se more koji put vise mijenjati klipnjaca.
Hvala lijepa na radilici koju bi ti čekičm slagao....možda na Tomosu još i prođe, ali definitvno to nije posao za u kučnoj radinosti.


Kolega oprosti ali stvarno lupas gluposti. Ja iskreno da vam kazem nisam neki majstor. Traktorski motor sam jedva uz pomoc drugara uspjeo remontovati, jako mnogo stvari ne znam...ali o tomosu mogu da ti doktorat napisem. Motor mogu da mu sastavim i rastavim kompletan povezanih ociju. I da sve bude bolje deset puta i radi 10 godina duze nego kod nekog majstora koji ti sve to naplati.

Svaku radilicu pa i tomosovu naravno je najbolje raditi presom sto sam i napisao ali ako se ista nema cekic je za tomosa dovoljan. Pa cak se i mini presa uz pomoc uljne dizalice moze napraviti ako je covjek strpljiv.

I nemoj da tako bahato govoris za kucnu radionost...moze u kucnoj radionosti da se slozi stosta nesto deset puta bolje nego fabricki. Npr evo bas ova pomenuta radilica i klipnjaca. Iglicasti klipnjace ima kavez koji fabrika ubacuje prosto radi jeftinijeg i brzeg procesa. Postoji sistem gdje se klipnjaca montira sa iglicastim sistemom bez kaveza(ko zna o cemu pricam razumjece ko ne zna necu sad da dosadjujem previse na ovoj temi) a taj sistem jako dobro moze da se odradi u kucnij radionosti. Takva klipnjaca trpi duplo vise obrtaja izdrzi duplo vise vremena.

Bitno je samo dobro znati sloziti podloziti i centrirati i onda joj smrti nema. Pa ljudi moji ja sam naletao na nove fabricke radilice koje su imale 5 6 stotih debalansa a ja kad imas komparater i dobre ocuvane stare polutke bez problema slozis na 3 4 stote disbalansa. Pa ti vidi sta je bolje.




Zapamtite jednu stvar. Fabrika ne radi ni za mene ni za tebe nijedna nego za sebe. Mnoge ali mnoge stvari na svakom industrijski proizvodjenom stroju se u kucnoj radionosti ako se ima alata zanata i volje mogu odraditi deset puta bolje nego fabrika sto odradi, a da ne pricam o tome da se bolje moze odraditi kuci nego kod kojekakvih majstora koji ti naplate oderu te odrade posao a ti kad doneses kuci i bacis u komparater nadjes 10 stotih disbalansa


toliko o tome
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
još jedno pitanje .
Da li koparator nasloniš na dio radilice gdje dolazi ležaj ili na polutke?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Kod tomosa možda, on nejde u okretaje, na kraju krajeva, ipak je to samo tomos i ništa više.
Nego mene zanima jel ti njemu radiš novo bolcn i ako da na čemu? Naime ako se potroši ležaj, dobili su svoje i klipnjača, valjčići i bolcn, večina proizvođača nema valjčiće na nadmjeru. Druga stvar, radi se o steznom spoju, koji se proračunava i to jebački. Stezni spoj spada u "nerastavljive spojeve", ne zato jer se ne može razdvojiti, več zato jer se ne može razdvojiti bez oštečenja. Koako god dijelovi nakon rastavljanja izgledali OK, oni nisu više na mjeri na kojoj su bili prije prvog sklapanja.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Puknuti komparater se naslanja tamo gdje su lezajevi.

Hodor...to da se tomos ne vrti u obrtaje avaj grdno se varas. Evo prvo moja cetrneska ide 3 godine sa mojom beskaveznom radilicom i vrti preko 10 iljada obrtaja ako treba :) Moze i tomos itekako da vrti samo treba poznavati malo 2t tununig literaturu, uglove kanala itd...

Bolcn mu ja ne radim kod tomosa je to malo drugacije nego npr kao kod traktora. U paketu kad kupujes uvijek ide nova klipnjaca novi lezaj i bolcn takodje dodje. A sto se tice tog nerastezljivog spoja...kao sti sto sam ti rekao postoji bolcn koji je u plusu dakle imas veci za par stotih od fabrickog pa oped drzi na knap. A i kad se nema takav moze se rijesiti problem na pomenuti gore nacin.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Gdje god da sam pitao jedino se za tomosa može nabaviti klipnjača , ležaj i bolcen .
Za sve druge motorke , i ostalo koplet radilica
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
I pitaš se zašto.....i bolje da je tako jer bi bilo više štete nego koristi. Ima u Klagenfurtu jedan lik koji je napravio biznis na reparaturi radilica(zanimljivo korijene vuče od Pucha, oca svih Tomosa). Ali lik ima strojni park da boli glava, sve na proračun, ako nema za konkretni model, prvo se radi naprava, a na kraju se dinamički balansira. Zajeb je jedini, naravno cijena:mur:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
pakovo sam ja i motorkine radilice i javine i bogte pitaj sta sve ne...sve se more kad se hoce.


Naravno radilica nova je super opcija ali ljudi moji kazem vam i nova radilica more ima disbalansa par stotih vise nego ono sto u kucnoj radionosti slozis.

A pazi ovo...dobro slozena kucna radilica sa iglicama only varijantom i starom kovanom klipnjacom, ili ako se ima vise para klipnjacom sa srebrenim kavezom...e to ljudi moji moze da traje duze neg 2 nove radilice zivotom garantujem
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
u jebote pa to ko original isto.

Morel neko objasnjenje neka skica kako kuda provlaciti zicu
 

Najnoviji postovi

Na vrh