• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Motorne pumpe za navodnjavanje

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,714
Ovako nešto.....
Ovo sam izvadio jer nije mogla povući vodu netko je prije mene mećao silikon jer je očito curila......
To je aksijalno-radijalna brtva, ima dio - prsten na federu od grafita. Na slici je grafitni dio još dobar, a vidi semering.
Probaj nekoliko semeringa nagurati u kućište gdje dolazi taj komplet.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,714
Da, pakung!(y)
Iako se taj izraz u Rafineriji koristi za brtveno uže (azbest ili silikon) kod brtvljenje špindli ventila.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,288
Ovako nešto.....
Ovo sam izvadio jer nije mogla povući vodu netko je prije mene mećao silikon jer je očito curila......
Ta brtva bi se trebala pronaći i nije to skupo.
Si probao pitati po lokalnim trgovinama rezervnih dijelova?
A možeš i ovdje: link
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Probao sam kod njih ali kažu da nemaju........malo su iskomplicirali narudžbu .
Uglavnom nema niko.....jedino će biti kemijati s semerinzima.
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
Pozdrav,
Nov sam na forumu a i u poljoprivredi...Da ne otvaram novu temu jer je pitanje svakako vezano za motornu pumpu TOMOS Mp 500 iz 1980 god.
Skoro sam uzeo Tomosicu i par dana je pocela nemirno raditi. Prvi dan se gasila par puta u pocetku i nakon toga sat vremena bez problema. Juce ista stvar, radi nekih 5-10 min i onda kao krene da se ugasi pa opet se vrati u normalu i sve tako. Prijatelj koji ima njivu do moje rece da mu po zvuku kako radi najvise lici da nesto nije u redu sa strujom...Posto sam je skoro kupio, nazovem momka koji mi je prodao i kada sam mu je predao da pogleda sta se desava, prvo sto je uradio je da je skinuo onaj plasticni dio od filtera vazduha i istresao malo vode..."siguran sam da je ovo problem. Usla je voda u karburator". Kaze da moram kuciste filtera nakriviti malo u lijevo kako ne bi voda direknto isla na otvor i bila uvucena unutra.
Drugo pitanje bi bilo u vezi karburatora. Drugar ima istu pumpu ali sa drugim karburatorom koji ima dio za pumpanje goriva a moj ne jer je model BING 10/14/105. Po njegovom misljenju trebalo bi da trazim od momka koji mi je prodao da mi ugradi bolji karburator...
bing.JPG
I trece pitanje u vezi sa izlaznom cijevi za vodu. Htio bih je okrenuti jer mi ne odgovara zbog crijeva koje mora prebaciti na drugu stranu.
tomos.JPG
tomos1.JPG
Cemu sluzi ovaj otvor? Gumena membrana ispod korpe za vodu je takodje probusena i odgovra ovoj rupi na cijevi. Pretpostvaljam da necemu slizu a ako bih okrenuo ovu cijev onda bi u tom slucaju bila zatvorena.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Prije bi rekao da je problem u dovodu goriva, možda plovak šteka pa ostane bez goriva, počne se gasiti pa kad se opet napuni čašica radi normalno.. To nije kompliciran fergazer i najprije bi njega detaljno očistio i provjerio pa onda dalje. Voda u filteru nebi smjela biti ali sumnjam da je zbog nje...
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
Hvala na brzom odgovoru. Zao mi je sto nisam snimio kako radi pa da postavim ovdje.
Ostavio sam je na servis pa cemo vidjeti sta se desava.
Ostaje pitanje za karburator i za ovaj misteriozni otvor.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Taj otvor ima svoju funkciju, ništa ne oreći ni otvor ni gumicu. Otvor na gumici mora doći na taj otvor. Na karburatoru provjeri da nema lufta između ručice gasa i klipića u karburatoru.
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
Slazem se da ima svoju funkciju samo nisam siguran koju. Vidio sam jedan rastavljen puz, fino se vidi da ide iz unutrasnjosti puza ka gore i opet u cijev.
Veceras mi je donio pumpu momak od koga sam je kupio i jos doneo svoju za svaki slucaj.
Evo snimka kako radi:Tomos mp500 iz 1980 god.
Rucica gasa je bila mozda malo labava pa smo je dotegli. Veceras nije pravila problema a nakon sto mi je nestalo goriva i ugasila se dolio sam jedan litar i stukla ga je za tacno 52 min. a mislim da je bila negdje na pola gasa. Ipak mi djeluje da malo vise trosi. Ne znam dal ima uticaja duzina na koju se pumpa…mozda joj je to dodatno opterecenje. Momak od kog sam kupio je prokomentarisao da je dizna sigurno prosirena jer je starija pa bi je valjalo promjeniti ali nije siguran bas koja bi bila odgovarajuca. Ako imate neki preslog, pisite.
Sad moram dobro natopiti njivicu pa kad ugrabim vremena malo cu pregledati karburator.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,495
Ta rupa na membrani i kućištu pumpe je samo zato da se moraju poklapati, jer ako okreneš membranu (rupe se neće poklapati). Znači samo da membrana dobro montirana, u protivnom neće raditi svoju funkciju.

Momak od koga si kupio pumpu , umijesto da komentira (kako je dizna proširena) bi ti trebao pumpu osposobiti kako spada. Ili ti je pak uvalio poluispravnu pumpu. Ovako sa snimke se može zaključiti da pumpa ne radi kako spada.

Kad radi na max gasu, samo probaj zatvoriti jednu rupu na filtru da vidiš da li će primiti više okretaja?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Meni na snimku zvuči previše gasa za pritisak koji ima na izlazu. Čim ti u lončetu skače i struji voda to je previše gasa. Neznam dali na izlazu imaš pištolje za zaljevanje ili slobodan izlaz iz crijeva. Ako je slobodan izlaz iz crijeva to se radi sa malim gasom, ako su pištolji opet tj je veliki gas. Tomos nikad ne radi sa punim gasom i nesmije voda u lončetu mora biti mirna bez prskanja kapi. Čim počne da prska voda u lončetu prešao si maksimalni izlaz vode koja pumpa može da isporuči i tada prelazi na muljanje u pumpi a motor pošto nema više opterećenja sa pritiskom počinje da se trese i bruji. Meni na snimku djeluje da je upravo motor ušao u fazu muljanja u pumpi.
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
Na izlazu je bio jedan top sa prikluckom od 2 cola. Ovaj put sam koristio crijevo (40mm presjek i ima reducire na ulazu i izlazu za 2 cola) koje je ukopano i ide do vrha komsijske njive i nazad do blizu moje gdje ima izlaz na koji sam se prikacio. Otprilike sa mojim crijevom ukupna duzina je bila 350-370m. Crijevo na izlazu je bilo poprilicno tvrdo i sa manjim gasom te nisam smio pretjerivati.
Ovo za vodu u korpi nisam znao da ima ikakvog znacaja…interesantno da je to neki pokazatelj.
@brgud Jasno mi je u potpunosti funkcija membrane i to sam skapirao onog trenutka kada sam je rastavio. Pitao sam samo za ovaj kanal koi je oznacen strelicama…
Mozda probam danas to sa punim gasom pa javljam utiske.

@brgud Upravo sam se vratio iz baste i probao da zacepim jednu rupu na usis dok je pod punim gasom i tada gubi na snazi tj. padaju obrtaji.
Evo sam snimio prijateljevu Tomosicu koja radi k’o singerica spram ove moje :Tomos MP500
Ova moja em sto nesto neravnomjerno radi em se dernja k’o luda. Mada jeste bio veci gas nego kod ove druge.
Veceras jos jedan problem. Potegnem i kanap ostade 😠. Pa lijepo da poludis. Nekako ga vratih i upalih. Dalje je sve bilo ok.
 
Posljednje uređivanje:

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
@Miladin Vezano za strujanje vode i skakanje u korpi-loncetu. Skakanje vode se desava zbog vibracija motora kao i talasanje, jer ako podignem pumpu da ne dohvace podlogu onda nema niti ovog stujanja niti skakanja vode koje se vidi na snimcima. Da li se kod faze muljanja desava da voda preko membrane izlazi vani te pocinje prelivanje? Imaju li jos neki indikatori koji ukazuju da je pumpa presla u fazu muljanja?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ako goniš 7 pištolja Rinka tad obično nema muljanja jer pritisak može da ode u maksimum, a ako staviš 12 pištolja to već prelazi granicu pumpe po kapacitetu vode. Tada visok gas nema efekta jer pumpa radi rasterećeno i onda se previše motor dere i trese se. Tomosu se na uho dodaje gas da fino radi, a čim se trese i prska voda u lončetu to je previše gasa. U drugom slučaju može da trese i lupka ako radilica ima lufta.
 

menk

Novi član
Tu od
26 Lip 2022
Poruka
15
Moze li biti sta do usisnog crijeva? Sledeci put cu snimiti pritisak vode na izlazu. Imam osjecaj da se pumpa prosto muci i kao da za onoliku kolicinu gasa ne daje tu kolicinu vode na izlazu. Karburator definitivno nije u redu. Sinoc sam do kasno navodnjavao jer sam imao problem sa paljenem. Startuje normalno i ajde malo da smanjim gas i ugasi se. Posle toga potegnem 3-4 puta kad propisa gorivo na filteru vazduha. Skinem kapu filtera a ona puna goriva. Skinem i filter, ocistim i vratim i nema sanse da upali. Serviser dosao i zamjenio svjevicu. Bosna crkla i stavio Bosch. Bas me zanima koliko ce izdrzati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh