• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Muta + Rotokos 100

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Iste takve krampone bi trebao imati i rukovaoc na cipelama (i to visokim) dobro zavezanim, ili možda čak kopačke (ne, ne one su niske pa bi se izuvale). :icon_e_surprised:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Kod takvih nagiba pomaže da je samo vanjski (kotač koji je niže, odnosno na strani prema kojoj visi) pogonski, da gura stroj prema brijegu.
Kaj se tiče okretanja na kraju, okretati se da naglo i pri nekoj većoj brzini vožnje (dakle, ne otpustiti gas pri okretanju).
Vrijedi probati.

IMT 506 ima ručice za isključivanje pogona svakog kotača (izlazi po edna iz svake glavčine) sa kandžastom spojkom.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Dok sam bio mulac 13-14 god. sam uslužno sa mutom kosio brdo koje je na zimu služilo za skokove sa skijama.Kotač od mute je išo u istoj liniji kao kraj kose i to sa puno napora,tamo mislim da mi i železni točkovi kao proširivači ne bi puno pomogli.Sa tim brdom sam jedne sezone i zaključio sa mutom,đavo se zapalio.Kad sam ji nasuo benzina na ravnome nisam pomislio na nagib terena i ono kroz čep i na auspuh i :icon_fU::icon_fU:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kako se zove ovaj oblik ili vrtsta grebena?
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=LfLTYacbAak[/YT]

samo je mašta granica
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=vCRR4Jb6KQs[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
IMT 506 nema ručice za isključivanje pojedinog kotača ! :8):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Tko si je mogo pre 35 godina mogo priuštit brielmajera ili nešto slično,pa i sad težko.Tad su bile i one alpine sa jednim zubatim točkom ali i onih malo.
 

nivano

Novi član
Tu od
1 Ruj 2014
Poruka
2
Jel ima neko iskustva s zamjenom nosača noževa za Rotkos 100? Prije nekoliko dana sam naletio na komad betona i nekako je valjda došlo do pucanja tih nosača (na nosač mislim ono na šta se kači nož). Sada je taj nosač klimav i koliko mogu da vidim unutar diska, kao da je pukao s jedne strane...

Zanima me kako se mjenjaju ti nosači iliti kako se rastavlja disk? Nisam majstor niti imam alata, al čisto me zanima prije upita lokalnim majstorima....

Čitao sam vaše postove i stvarno Rotkos 100 odlično radi. Ja imam labin s 9 ks i vidim da mu je teško, al radim dosta zadnjih godinu dana. Prije sam imao labin strižnu kosu i u odnosu na rotkos, ovo je spas. Isto tako, neko je pisao da u većem nagibu zna da se ruši prema dolje, pa samo potvrđujem da se i meni to dešavalo... Možda ovaj problem s ovim nosačem noževa se zbog toga i dogodio jer mi se znao naglo baciti prema dolje i zabiti u zemlju...

Stvarno bih bio zahvalan ako neko zna kako se mjenjaju ti nosači noževa!!!
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
... ali vjerovatno malo manje jer bi točkovi imali ravnomjerniju težinu , meni je problem na strani jer donji točak primi previše tereta a gornji se rastereti i odmah gubim pravac jer gornji točak prokliza prema naprijed

A dal bi tegovi na tockovima bili od pomoci
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jel ima neko iskustva s zamjenom nosača noževa za Rotkos 100?

Stvarno bih bio zahvalan ako neko zna kako se mjenjaju ti nosači noževa!!!
Skineš cijeli nosač noža , ja sam isto udario u nešto i malo deformisao va nosača ali sam ih veoma lako skinuo , samo sam između donjeg diska koji ide po zemlji i kosionog diska zavukao ključ 17 i odvrnuo nosač , izvadio ga van popravio i vratio nazad
Djeluje prilično tijesno ali uopšte nije teško za uraditi , jedino na sklapanju moraš oba vijka da staviš u rupe od nosača i tako ih doneseš do njihovog mjesta , e onda ih sa čela pritisneš nečim (meni je poslužio komad običnog flaha) i polako ih zavrćeš ključom , ovo malo opreznije uradi da nebi potjerao vijak preko navoja



A dal bi tegovi na tockovima bili od pomoci
Vjerovatno da bi ali svaki način povećanja stabilnosti povećava i otpor na okretanju pošto nema diferencijala


Ovi snimci što je @pukuti postavio , kako sam vidio sve ove mašine imaju nezavisno isključivanje pogona pojedinog točka a blokada je stalno uključena , ipak su ovo najmenske makine koje nisu baš naivno napravljene i muta je daleko od toga

@brgud , pogledaj na jednom od snimaka imaš prikazane i dodatke za cipele :biggrin:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Savo, ovaj gore sex ti sve od reda ima hidrostatiku.....tak da budemo i dalje gledali samo na YTu.:icon_pai:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Jedan takav stroj vjerojatno košta 6000 - 7000 eurića, a možda i više ?:icon_rolleyes:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Barem imamo mogućnost vidjeti kako izgleda i kako radi.:(smirk):
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ma takvi strojevi se isplate samo onima koji puno kose po brdima takve imaju švicarci njemci i austrijanci,mislim da po hr netrebaju bas takve masine
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
U Hrvatskoj ima se gdje, samo nema tko...:icon_e_confused:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
Željezni kotači bi uvelike pomogli u košnji na strmini, plus još utezi na njima. Naravno da to onda otežava okretanje jer je pogonska osovina blokirana (nema difa.). E sad što je bitnije, lakše kositi na strmini ili teže okretati. Sa željeznim kotačima naravno da je teže okrtetati ali je lakše održavati pravac na kosini (a to se tu pokazalo kao najproblematičnije)...
Kolko su od pomoći ovakvi kotači kod MTK sa diferencijalom za rad na nagibu?
Daju širinom stabilnost, a urezuju se u tlo. Nemaju šiljke koji su opasni kod nezgode...
180_ruota-antideriva__.jpg

Jesu li bolje ovako šire gume za rad na nagibu sa diferencijalom i odvojenim kočnicama?
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Odgovor ti je u postu na kojeg si replicirao i srezao ! Ovakva bi mi jedna bila dobra pred tridesetak godina a možda i jedna iz prethodnih videa u malo manjoj verziji.:icon_pray:
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
malo razmislite o smijehu nakon ovog videa:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=1I4RNenmfFI[/YT]​
 
Na vrh