Terra Preta ključna riječ za googlanje ili za wikipediu. E sad što je to...
U težnji da se napravi dodatak zemljištu sličnih karakteristika naučnici su ustanovili da se osim drveta u pečima za pirolizu može koristiti i drugi nepotreban organski materijal sa njiva (ljuske od kikirikija, pirinča i sl.) čime se formira zemljište sličnih karakteristika – vestačka Terra Preta koju nazivaju još i Terra Preta Nova.
Originalna Terra Preta (TP) tehnologija se razlikuje od paljenja ostataka useva/biljaka na njivi jer ne koristi otvoreni plamen koji biljni materijal pretvara u pepeo već se koristi metod sporog i nepotpunog sagorevanja organskog materijala u pećima bez prisustva kiseonika (pyrolytic process) – čime se zadržava do 50% ugljenika koji je bio ugrađen u biljni materijal pre sagorevanja (umesto da se on ispušta u atmosferu). Time se ujedno dobija i toplotna energija koja može da se koristi za zagrevanje staja, živinarnika i dr.
Ovaj delimično sagoreli materijal za đubrenje zemljišta dobio je naziv “biochar” što bi moglo da se prevede kao “bio-ugalj” ili nešto sličnotome. Do pre godinu dana za ovaj materijal korišćen je i termin “agrochar” odnosno “agro-ugalj” (ili “agro-ćumur”).
Osim sposobnosti da zadrži ugljenik, “bio-ugalj” zadržava i čini dostupnim biljkama znatno viši nivo minerala i hranljivih materija nego što su to u stanju da učine drugi organski materijali (đubriva kao što je kompost ili stajnjak) - uključujući tu azot, fosfor, kalcijum i organske materije. Treba reći da drugi organski materijali (đubriva) uopšte ne mogu da zadrže, naprimer, fosfor.
Fosfor !!! Jako skup,a ima ga u drveću to je super stvar.
Terra Preta tehnologija poseduje dva specifična svojstva koja bi mogla značajno da pomognu:
- postoji izuzetno visok afinitet hranljivih materija prema bio-uglju (zadržavaju se na njegovoj površini)
- bio-ugalj ima izuzetno visoku stabilnost (dugotrajnost – jednom pomešan za zemljom dugo zadržava efektivna svojstva).
Smatra se da bi mali farmeri mogli najviše da benefituju primenom ove tehnologije koja, doduše, traži ozbiljna ulaganja u početku (naročito dosta fizičkog rada na pripremi zemljišta) ali su njeni efekti na poboljšanju plodnosti zemljišta značajni uz znatno smanjivanje troškova u budućnosti (znatno manja potreba za veštačkim đubrivima).
Primena ove tehnologije pruža odgovor na neke od gorućih problema poljoprivrede:
- zaustavlja opadanje plodnosti zemljišta do koga dolazi kroz duži period intenzivnog korišćenja
- smanjuje zagađivanje voda agro-hemikalijama (od mineralnih đubriva i pesticida)
- pomaže smanjivanju opasnosti od klimatskih promena (zadržavanjem karbona u zemljištu i smanjivanjem emisije azotnih oksida od mineralnih đubriva)
Nisam stavio link jer će opet biti vatra oko ekavice i srba. A oni su samo preveli ovo...
Reference:
(1) - environmentalresearchweb.org/cws/article/futures/32443
Ancient soil methods impress modern science and help climate -
Terra Preta technique from the Amazon rainforest can sequester carbon and provide carbon-neutral energy - Sa leve strane dati su linkovi sa vise informacija (Johanness Lehmann, Cornel University, Eprida i International Biochar Initiative) koje su delimično navedene u ovom prilogu;
(2) - ecommons.library.cornell.edu/handle/1813/3465Isolating Unique Bacteria from Terra Preta Systems: Using
Culturing and Molecular Tools for Characterizing Microbial Life in
Terra Preta, by J. Lehmann at all, 2006
(3) -
www.eprida.com/hydro/yahoo2004.htm
Carbon negative energy to reverse global warming,
(4) -
Obrisan neispravan link.
Terra Preta: Magic Soil of the Lost Amazon, by Allan Balliett,
Acres - usa, February 2007
(5) -
www.philipcoppens.com/terrapreta.html
-
http://oilbeseeingyou.blogspot.com/2007 ... racle.html
KOMENTAR: Očigledno je da će cene mineralnih/hemijskih đubriva
neophodnih za dobijanje viših prinosa i dalje rasti pa je značajno da
postoji mogućnost njihove zamene jeftinijim organskim đubrivima (uz
veće ulaganje ljudskog rada) koji istovremeno ne zagađuju okolinu.
Isto tako postaje očigledno da je podizanje plodnosti zemljišta zapravo jedini način i preduslov da se obezbedi ekonomska održivost malihpoljoprivrednih poseda. Prosečan poljoprivredni posed u Srbiji je mali pa bi – ako je professor Lehmann bar delimično u pravu – bilo izuzetno značajno domaće istraživanje Terra Prete kao tehnologije koja uvećava plodnost zemljišta i prosečan prinos, a naročito za organsku poljoprivredu, baštovanstvo i plastenike.
Živi i vrijedni bili. A ako trebaš jako jeftinu energiju imam i tu rješenje. Samo dok smanjimo eksplozije, svaki put nam nešto eksplodira. Zeznut taj vodik u majčinu...