• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Najezda divljih svinja i ostale divljači

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
Zato kaj znas ulovit i bez puske imas i tolko stete. Inace, po kratkom postupku. Prijedlog ti je odbijen!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

A jooooj...
osobno nisam lovac zato kaj nemam niš protiv srna i zecova, čak su mi i štosni za gledati...probao sam meso sve divljači i obzirom da nisam ljubitelj nikakvog gulaša to mi ne predstavlja NIKAKAV izvor hrane.
o odbijenom prijedlogu mi nemremo raspravljat, lijepo sam rekao da će moj ODVJETNIK to urediti sa lokalnim lovačkim društvima...

i inače, nije istina da se sva lovačka društva osiguravaju protiv šteta u poljoprivredi, jer osobno znam za tri (od tri) takva...
čak, štoviše, htjeli su po selu (čitaj:eek:d članova pretežno iz obližnjih gradova) skupljat novce da mi namire štetu kad sam ih pritisnuo lani...
tak da prijedlog i dalje stoji...
ili odma 40 iljada na moj žiro, pa nek pase divljač, neću ni okom trepnuti...:(angel):
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Hahaha, bas mi je drago da si dobil pare, pa kaj se onda bunis?
Inace jedna europska drzava zabranila lov, nakon 4 godine, molili su da se ponovo aktiviraju lovci jer su stete bile ogromne, a cak su i "profesionalne" lovce osnovali...

A to kaj ja imam, mogu, hocu i budem je moj problem... Opet s druge strane, pitanje je kolko dugo cu moc s obzirom na prihode/rashode mog budžeta...

Nisam ja niti rekao da sva drustva osiguranje placaju, prije su bili prisiljeni, ali lobi osiguranja je nekim izmjenama zakona dosao do toga da je to samo opcija, moji i dalje placaju, bas zbog seljaka. Isto tako kad im neki seljak dodje i veli da ima stetu, organizira se istjerivanje divljaci, kao i cuvanje usjeva. Ali to je moje lovacko drustvo, ponovo, nikakav zakon im ne veli da to moraju delati u nedogled, mislim da je zakonski dva puta na godinu istjerivsnje, ostalo po volji i zelji drustva, jmojivsu imali prek 15 istjerivanja + pitajbogakolko cuvanja usjeva...

Vidim ima tu i jala, a neke muci don qihotski sinddrom... Tak da dost od mene...




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
E

el pibe

Guest
Dečki budete se posvadili bez veze.Naravno da je biti lovac skupi sport i kvalitetna oprema košta.A može se isto tako biti lovac sa skromnijom opremom.Isto kak i poljoprivreda neki imaju traktor za par hiljada kuna a neki i za par desetaka tisuća eura tak nebitno.Nemre se prema pojedincima suditi čitavom savezu ili nekoj zajednici.Ja osobno nisam lovac,ljubitelj oružja,odrezanih glava koje krase interijere niti me to zanima ali imam jako dobrih prijatelja koji su lovci i koliko pričam sa njima i vidim imaju svoje obaveze.Znači njihova djelatnost se ne svodi samo na to da hodaju po domjencima i idu na natjecanja u gađanju glinenih goluba.Primjera znal sam ih vidjeti po gadnoj zimi i snijegu kako pune hranilice i penju se po brdima.Isto tako sam ih viđao na traktorima.Obrađivali su zemlju da uzgoje svoju hranu da imaju za divljač.To je do države i njihovih zakona koji nisu dobri ni za jednu stranu i ljudi se međusobno svađaju.Nije lovac dresirao divljač da brsti rataru usjeve.A nemre niti pucati u svaku živinu koju vidi.Trebalo bi naći neki kompromis.Ali kako sam rekao u jednom prijašnjem postu nije to ništa novo da divljač nekome napravi štetu taj "rat" postoji od pamtivijeka.Samo sada u ovo doba interneta puno se prije saznaju vijesti tako da sumnjam da se radi o porastu ili najezdi.U nekim slučajevima nije baš čovjek nemoćan da ne može intervenirati ili si na neki način zaštititi polje,plantažu ili kaj već ima.Uz volju sve se može i čovjek se može dosta zaštititi.I nitko ne treba stradati.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Bjesne neke srne kad za jednu noc pojedu 400 glavica.

Ne moraju pojesti,dosta da samo stane na glavicu i gotovo je. Imao sam taj problem ove godine,nisu pojeli ni listić,ali su puno izgazili...
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Normalno da se uvijek natežemo lovci i mi seljaci ,znamo je da je lov skup sport,ali nema tu jala,jer šteta je šteta.Tu blizu mene je prije nekih 3 tjedna bio lov organiziran u lovištu Hrvatskih šuma,sve oko financija tko kome baš mi se je.e ali koja je to ekipa bila,15-20 terenaca minimalno svaki preko 150 tisuća kuna,taj svaki plati to iživljavanje po šumama i gorama tom lovačkom društvu,pa red je i da oni nama dadu neku crkavicu.Prije 10 godina HŠ su ogradile jedno 3-4 odjela mlade šume da bi nakon nekoliko godina skinuli dio mreže,kao jeftinije je da se divljač hrani na privatnoj zemlji,imaju i oni svoje hranilice ali to je jednostavno premalo na taj broj životinja
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Kad divljač uđe u privatni posjed, onda nikome ništa. Od lovaca ni trga.... Onda nije njihova Srna ( U vlasništvi je države )
Al kad nadješ lane i dopeljaš ga doma .... eto čitave svite !
Dođu pošteni lovci po "svoje " ....
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,448
Ne moraju pojesti,dosta da samo stane na glavicu i gotovo je. Imao sam taj problem ove godine,nisu pojeli ni listić,ali su puno izgazili...
Ma samo skrecem paznju na nepouzdanost teksta. Kao i vecina drugih.

Nego ja bi ukinuo sve lovacke udruge i sve prebacio na drzavu. Nek se osnuju profesionalni lovci pa nek se place, doprinosi, oruzje, municija, terenci, hrana, traktori, ceke, radne akcije...placaju iz nasih dzepova.
Ako je divljac drzavna, ako su reviri drzavni onda i nek sluzba bude drzavna.
Ali onda nema tuzbi. Kao sto neces policiju tuzit zato sto ti je neko provalio, jer njihov posao je sprijeciti kriminal.

Mozda bi nam i gospodaratvo ojacalo. Zaposlili bi se ljudi, HS bi poceo proizvodit lovacke puske, pa gomila javnih natjecaja za opremu itd.

Ili ukinut lov potpuno, ionako je to barbarski cin.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Lovačka društva su još mila majka nasuprot lovištima koje imaju u koncesiji "hrvacki tajkuni". Njih boli briga za sve jer su dobro "podmazani" i isto tako kad dođe do problema u stanju su nadležne dobro "podmazati" da sve bude u njihovu korist. Ali. Meni su "lovci" srušili grm lijeske na mojoj livadi jer im je zaklanjao pogled sa čeke. Ok. Štilovka, i čeke više nema. Bilo je malo prijetnji i kurčenja u vezi s tim , ali kad sam tipa pitao da li je bio u ratu i da li zna kakav je osjećaj kad se zamijene strane i kad netko zapuca baš po tebi, dalje je idila. Naj bolji smo si, iz BMW terenca pozdravljaju ko da vide pok. Franju T. Prema Slanju imam jedno polje u koje nema šanse posijati kukuruz jer dolazi živina iz šume i sve potamani. Tamo sijem zob, uljanu repicu i takve stvari koje im nisu tako interesantne. Štete od svinja i srna su puno manje nego na pr na kukuruzu
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
kako je interesantno čitati postove ljudi koji su neupučeni u organizaciju lovstva te to ispada kao da ja pišem o kvantnoj fizici.
kad nebi bilo organiziranog lova na jednoj površini od cca 5000 ha u mom lovištu dozvoljen je odstrijel 22 grla divljih svinja plus 50% dodatni odstrjel i ako uzmemo u obzir da se u tom broju odstrjeli 10 krmača, koje bi sveke godine oprasile samo 4 praseta pola su ženski(a često to bude i 10)nagodinu je to 50 svinja i sad imamo onih 10 krmača + 25 nazimica koje iduče godine svaka prasi 5 prasaca pa je to 170 grla podmladka + onih postoječih 50 grla. i u četvrtoj godini je to 500 svinja samo do onih 10 krmača na području 5 manjih sela
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Možda smo neupučeni ali koliko sam do sada skužil barem kod mene se lov organizira upravo kad se trebaju praviti kobase ili kad se sprema neka veča fešta između toga svima puca k... šta svinje rade.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,583
Kod mene redovito svaki vikend idu u obilazak.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Možda smo neupučeni ali koliko sam do sada skužil barem kod mene se lov organizira upravo kad se trebaju praviti kobase ili kad se sprema neka veča fešta između toga svima puca k... šta svinje rade.

O lovu se nemože pričati generalno svako lovačko društvo ima svoje principe rada.
Mi organiziramo lovove već u ljetu kako bi rastjerali divlje svinje i s tim smaljili štete, i tu su nam uspjesi vrlo loši pošto svinje noču dolaze iz susjednih lovišta i pred jutro se vračaju. Zakon o lovstvu nedozvoljava lov poslije 2h nakon zalaska sunca te nedozvoljava uporabu pomagala za nočni lov i u tom smo slučaju mi nemočni. Od nas 70 lovaca volju za lov dočakom ima svega desetak i oni su nemočni pošto u doba dana kad svinje dolaze više nije dozvoljen lov.
Naše lovište od 5000ha je 80% poljoprivredna površina dok je susjedno lovište kojim ne gospodare lovačke udruge 15000ha večinom šume i šikare te svinje u tom lovištu borave, a kod nas prave štetu. Te kada dođe zima oni imaju komercijalne lovove a divljač hrane svega 3 mjeseca zimi.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Dali netko zna od vas kakav je slučaj sa raoulom i divljači jer imam u planu posijat jedno jutro a ne znam dali visoka divljač voli pasti tu kulturu a sijao bi je radi zelene gnojidbe i na jesen tritikal stavio.... Lp
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Malo dimim da manje divlje svinje idu u kukuruz valjda ima efekta nisu jos dirale hvala Bogu!!


 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Isprobavam sve moguce da ih probam udaljit od kukuruza da ogradujem sve pastirom neisplativo jer imam puno parcela pa bi trebalo puno i cuvara ovak malo dimim s ovim onaj smrad od lovaca sam stavio pa i malo negdi pospricam omeksivacem da ima sto vise razlicitih mirisa svaki dan ide nes drugo!!
 

<zetor>

Aktivni član
Tu od
25 Lis 2012
Poruka
523
Samo el. pastir pomaze mi imamo 10 rali na 4 njive i 2 pastira drugo nista ne vrjedi
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Čak niti pastir nije garancija ali pomaže. Kako održavate akumulatore?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh