• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Naš vozni park

roxa

Novi član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
19
Re: Zetori

A ovo mu je braco, 2511.
Nabavljen u prilicno jadnom stanju, napravljeno sve na njemu i sada izgleda ovako:


Na zalost nemam slike kako je izgledao prije obnove.
I ovo je starija slika, sad su jos gore nove gume i tako.Sluzi samo za male poslove, otic do vinograda, prevesti neke sitnice i to je to uglavnom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Zetori

Ljepi su ti zekani i uščuvani,svaka čast.
Te kvalitete nema danas više.
Čuvaj ih i održavaj i trajat če još 20god.:icon_e_wink:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Zetori

ljepotane imas u dvoristu,nema kaj! to su bili traktori napravljeni da traju. ovog prvog bih i ja kupio,da se za blagdane vozam po selu!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: Zetori

60te kad je ta serija došla na tržište, tehnološki su bili napredniji od večine zapadnih traktora, izvedbeno su možda nešto zaostali, ali češka inventivnost je oduvijek bila na visokoj razini. Na žalost ili sreću na toj tehnologiji su ostali praktično do dan danas.Tko zna kak bi se stvar razvijala da ih nije jebavao komunizam. Kod zetora najviše cjenim da je od ležaja do sjedala sve vlastita proizvodnja, a ne kao dobar dio zapadnjaka, koje ja nazivam "traktori po katalogu"
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Zetori

Nažalost kolega nakon Zetormatiča kako je rekel ondašnji generalni kad sam bil u Brnu više nije Zetor česki ili od kad na kuplungu na capicama ima matice za ključ 16 a ne 17 ( Indija , Malezija , Kina i sl ):mur:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: Zetori

Slažem se sa tobom, ove nove linije uopće ne poznam. Međutim više sam mislio na vlastiti razvoj. Sad bude me netko napal, al po meni lako je uzeti motor kod Deutza, getribu kod ZFa, hidrauliku od Boscha, elektroniku od Siemensa, ostalo kod nekog Hansa i napraviti Fendta...:icon_blackeye:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Zetori

To si u pravu (industrijska špijunaža je bila i prije ) Zetor ima skoro sve svoje Zbrojevka je bila ko apoteka a nakon unifikacije težilo se savršenstvu ali su se Česi jako bojali Rusa i teško dolazili do odobrenja za poboljšanja ni je lako raditi dok Bačuška oko tvornice PAZI sa Kalašnjikovom :x::x:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Re: Zetori

Ali to je globalizacija. Kako se ti kao proizvođač poljoprivrednih strojeva možeš usmjeriti i razviti sve komponente bolje od proizvođača komponenti koji je specijaliziran, usmjeren na samo jednu od njih, recimo pogonski agregat, transmisiju, kabine...

Teorijski možeš, ali koliko je to ekonomski isplativo? Primjer, traktor kao gotov proizvod podijelimo na, recimo 5 komponenti. Proizvodiš li tih 5 komponenti, moraš konkurirati sa svakom od njih. Ukoliko proizvodiš samo traktor a komponente dobavljaš, konkuriraš samo traktorom. A konkuriranje nije jedini faktor, dapače.

Valjda?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Re: Moji Zetori

E pa u tome se svi slažemo, teško je biti najbolji pa čak i dobar na svim područjima, i linijom lakšeg otpora mnogi rade kako rade, i sigurno da dok je zetor ulagao u proizvodnju i testiranja svih tih dijelova, mnogi su navlačili kožicu i listali kataloge:drink:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: Moji Zetori

Naravno da bi traktori trebali biti bolji jeftiniji no oni su sve skuplji kompliciraniji i klonovi različitih boja :mur:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Re: Moji Zetori

Najbolji (dovoljno veliki) još uvijek koriste svoje komponente:
Zetor (motori i mjenjači)
Same (LH) (motori i mjenjači)
Deutz dijelom
CNH dijelom (NH-Fiat linija)
Valtra (motori i mjenjači)
JD (motori i mjenjači)
Belarus (motori i mjenjači)

Mnogi od navedenih su imali ili imaju "izlet" u trgovinu komponenti (ako ne računamo rebrandirane), no, većinom se drže "svojega iz kuće":
Zetor Major (motor Zetor, mjenjač Carraro)
JD (npr serija 5000, motor DPS, mjenjač Carraro)
Valtra (serija 3000, motor Deutz, mjenjač Carraro) itd.

E sad, Agritalia (Carraro) koristi hidrauliku Mita, kompresore Malesani, kuke Cramer...
 

roxa

Novi član
Tu od
11 Lis 2013
Poruka
19
Re: Roxa: Moji Zetori

Slazem se sa vama da je kvaliteta tih starih Zetora bolja nego kod novih.
Vec i na maloj razlici godina se vidi neka razlika.

Pricao mi je djed da su neki zetorovi inzinjeri prije izbacivanja nove serije (tih sa novijom haubom) isli po selima i ispitivali kako su zadovoljni sam tim *011, kako bi eventualno pobosaljli noviju seriju...e sad dali su ju poboljsali ili pogorsali...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Roxa: Moji Zetori

ZJ-kak mislis da major ima carraro mjenjac? ja sam mislio da je samo prednji pogon od carrara!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,712
Re: Roxa: Moji Zetori

Ne taj tvoj. Današnji Major: motor kao Proxima, a getriba (4x3, 30km/h) i prednji most Carraro.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Roxa: Moji Zetori

ah,mislis na major 80? nisam nigdje vidio podatak da je mjenjac carraro,zacudilo me. za brzinu negdje pise 30,negdje 35km/H. takvog jednog ja planiram ubrzo udomiti,ako bude malo srece!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Re: Roxa: Moji Zetori

Gogo, razmisli i o nekom drugom traktoru prije nabavke.. tu jedan povrcar iz sela obraduje sigurno 50, 60 jutara zemlje i sve mu je pod raznim povrcem i ima 6 traktora.. kupio je novu proximu 80 konja prije nekoliko godina i nije mu se pokazala dobra.. sad bi ju prodao.. a kupio je sad nedavno staroga fiatagria i kaze ako se pokaze dobar umjesto proxime dolazi neki fiat od 100+ konja.. ima on i zetora 5211 i kaze da toga nebi mijenjao za nista, ali da ovi novi zetori tipa proxima, fortera nista nevaljaju..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
hm,lako je reci da nekaj nije dobro... a koji su bili razlozi? ja znam puno ljudi kojima nije ni jd,ni mf bil po volji...
50 jutara povrca je strasno puno,kazu da je 1 ha povrca kao pet ha ratarstva,a to znam i sam,ratarstvo mi dode ko godisnji,a u povrcu imam jako puno prohoda,jako puno posla,pa se i traktori narade...
ne treba ocekivati cuda od traktora. mislim,taj major kosta oko 26 000eura u sloveniji sa pdv-om. ima 80 ks ,turbo,intercooler,12-12 mjenjac (kaze ZJ Carrarov), meni vise ni ne treba. nebude on isel 10 000rs (a bome nebu ni neki zapadnjak te snage) ali je odrzavanje jeftino i jednostavno pa dođe na isto.
rabljenih traktora i stare krame mi je pun kufer,kad bi kupoval novo,uopce ne razmisljam o nicem drugome osim o zetoru ili kuboti (samo kubota 70ks kosta 35 000e). novi i skupi traktori danas provode vise vremena na barikadama nego na polju,a ja si to ne bi dopustil.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
Neznam tocno kaj mu se na njemu ne svida ali veli da mu nije sjel i to je to.. a uglavnom to tjera njegov sin, inace moj skolski kolega.. a meni se bas ta proxima jako svidala kad su ju dovezli i da sam onda kupoval traktora definitivno bi to bil taj zetor.. ali sad sam malo promjenil misljenje.. a i zetor mi se oduvijek svidao bas zbog svoje udobnosti u radu (siroka kabina i to), ali ljudi mi govore da bjezim od zetora, neznam zasto.. i meni se taj major svida i nebi ga bilo lose imati, ali trenutna situacija u poljoprivredi je takva kakva je i ne mogu si priustiti traktor od 30000 eur, radije kupim neki polovan traktor a ostale novce ulozim u okrupnjavanje zemljista.. e sad sto se tice polovnih traktora moj izbor je definitivno fiat, ima ih par komada u selu i svi su se pokazali izuzetno dobri, a ni jedan nije imao manje od 5000 rs kada su kupljeni..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ma,to je valjda bila vise stvar ukusa kaj mu se nije dopala proxima,nego nekaj ozbiljnijeg. svatko ima svoje.evo,bas je slucajno taj fiat traktor kojeg ja ne podnosim. zasto,ne znam ni sam.a tu si potpuno u pravu kaj se tice ulaganja,treba dobro razmisljati unaprijed. ja sam prosle jeseni skoro uplatil kubotu,plug i rotobranu,ali sam se zadnji cas predomislil,uzel zetora,i dobro sam napravil. ova godina je bila dosta losa,i vjerujem da sad ne bih mirno spavao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh