• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Natjecanja u oranju / natjecenja oraca

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Marko, koliko je bilo sve ukupono natjecatelja (traktora)?
Ja i frend(u biti on) smo osvojili 2 mjesto s ravnjakom V&N i njegovim traktorom.... :)

12 ili 13, nisam siguran.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,554
Svaka cast svemu al meni to nema puno veze sa "natjecanjem"!mozda sa konjskim plugom...:(wasntme): da je to natjecanje onda bi oni svakome dali odredenu parcelu pa da se gleda tko prvi uzore I da se radi uvratina I ravnina I naravno sq plugom kojim doma ores.a ovi natjecateljski plugovi?mislim pomalo preseravanje.vidio bi ja taj plug kako ore u nekom dracu I'll jakoj kokuruzovni.lako orati na goloj livadi.I da najveca mi je fora kad se tamo najvise guraju oni koji nemaju ama bas nikakve veze sa oranjem.doma oru kao da svinje ruju a tamo vrhunski oraci.:icon_scratch:
Gazda Gizdavi ovakova natjecanja orača skoro pa da i nemaju veze sa oranjem(takozvano obično)na natjecanju se znaju pravila i svi ostali zadani parametri,a i velika večina natjecatelja ore sa svojim plugovima sa kojim oru svoje njive.PA KAD SI TAKO DOBAR ORAČ PRIJAVI SE I TI NA NATJECANJE U SVOJOJ ŽUPANIJI PA DA ONDA ČUJEMO KOMENTARE:cool2::cool2::cool2:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Samo da znate 1984 godine bilo je međunarodno natjecanje orača u Engleskoj ondašnja Juga je poslala ekipu sa IMT-om 560 i IMT-eovim 12" plugom kad je trebalo početi smijali su im se jer im zahrđala poluga (treča točka ) traktor vožen brodom no nakon ocjenjivanja osvojili 4 . mjesto od 100 posada čak im došli čestitat domačini koji su imali najsuvremenijeg MF-a :icon_super:
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Gazda Gizdavi ovakova natjecanja orača skoro pa da i nemaju veze sa oranjem(takozvano obično)na natjecanju se znaju pravila i svi ostali zadani parametri,a i velika večina natjecatelja ore sa svojim plugovima sa kojim oru svoje njive.PA KAD SI TAKO DOBAR ORAČ PRIJAVI SE I TI NA NATJECANJE U SVOJOJ ŽUPANIJI PA DA ONDA ČUJEMO KOMENTARE:cool2::cool2::cool2:

kao sto si rekao da to nema veze sa obicnim oranjem,znaci sa praksom odnosno necim sto svaki seljak radi na svojoj njivi,i bas je to razlog zasto se nebi nikad prijavio na takvo sta.velim svaka cast onome ko u tome vidi neki prestiz...a sto se tice oranja u mojoj zupaniji prijatelj mi ide redovito svake godine i kaze da je komisija potkupljena jer su svake godine prva dvojica jedni te isti jer se uvlace komisiji u guzicu raznim poklonima i ko zna cime sve ne..a sto se tice oranja godisnje uzorem oko sto rali u raznim tipovima zemlje i tako vec nekih 12 do14 godina pa mogu slobodno reci da imam neko iskustvo premda nikog neomalazavam nego zelim reci to da se pojedinci na natjecanju drze kao da im je doma svaka brazda na svom mjestu a da im vidis oranje koma ziva,tako isto sa nekima koji imaju pokuse kokuruza,pokusu da sve zivo od stajskog do debele kolicine umjetnog sprica dva puta a drugi njegovi po polju tak tak...osrednji..:(n):
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
slažem se sa gazdom gizdavim,ovo natjecateljsko oranje i oranje po čukama.udolinama i raznoraznim dračama je sasvim druga priča,prije nekoliko godina Bjelovarska županija je organizirala takmičenje u Novoj Rači ,pošto mi bilo blizu otišao sam ranije da vidim, u komisiji jedan propali Bjelovarski političar ,dvoje ljudi iz savjetodavne službe kojima je deset minuta prije jedan njihov kolega objasnio koje parametre moraju gledati,a plugova kao u prići ali normalno da jedan mali imt 12 cola nije mogao parirati poznanikovom kvernelandu sa 6 raznoraznih cilindara na plugu,ali ruku na srce sa druge strane te parcele je komad državne zemlje koja je u draču,tu su trebali ukrstiti plugove da se vidi tko bolje ore,ali dobro tko ima viška 100 tisućica,može kupiti svjetski bolid od plugova i udri, naši Bjelovarski pobjednici orači su standardno isti,samo bilo bi zgodno da se jednom takmičenje održi na zemljištu gdje lijevi kotač šlajfa po zraku koliki je nagib:eek::eek::eek:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Točno Ajkula kad sam jednom gledal kolegu okolica Krapine gdje je oral ni si ni peške mogel pošteno hodati imal je arnjeve ali ne za tehnički več ako se prevrne da se traktor vrati na kotače ler gasa ni je bilo da traktor ne radi kad se prevrne e to je bil orač .
 
Na vrh