• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Natjecanja u oranju / natjecenja oraca

B

Bobo

Guest
Ovako, posto nikad nisam bio ni na jednom ovakvom natjecanju ni kao sudionik, ni kao promatrac, molio bih vas upucene (ako vas ima) da mi malo pojasnite pravila sto, kako i to...

Mozete i detaljnije, ali svakako da bude malo opsirnije, jer sam mislio otic na natjecanje kao sudionik, ali kad sam vidio britanski pravilnik, uplasio sam se... Oni zahtijevaju da se koriste pretpluznjaci, da svaka brazda ima crtalo, da plug bude takav i takav... Po mom misljenju previse traze.

Znam da ova nasa natjecanja nemaju takav kriterij. Prije dvije godine decko od 14 godina je bio medju prvih 10 u zupaniji sa 539 i sa IMT2x10" plugom, pa znate o cemu pricam...


Dakle, natjecanje u oranju, sto i kako...

Unaprijed hvala, ako bude ikakvih odgovora na ovoj temi, jer ja nisam uspio nac nikakav iole detaljniji pravilnik za takvo natjecanje...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ovako gleda se ulaz i izlaz iz brazde,pravac oranja, složenost brazde, da je površina oranja ravna, zaoranost biljnih ostataka, dubina oranja ( svaki prolaz se mjeri ) i među ostalim i na kojem kraju si počeo orati na tom kraju završavaš oranje, ne smiješ gaziti oranje. Uglavnom se i koriste dvobrazni plugovi ore se na naor i razor i imaš 1 sat za to napraviti
 
B

Bobo

Guest
Ok, hvala...

Bar malo vise informacija. Na internetu sam nasao iz nekog pravilnika izvadak i cini mi se da je to jako mrdava stvar... Orati znam, ali jos ove godine necu ici kao natjecatelj, samo cu otic ko promatrac da vidim iz prve ruke...

Jel itko zna gdje da vidim kad ce se odrzavat koje natjecanje?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
To se objavljuje uglavnom u Agroglasu ali tek kasnije tamo negdje poslje žetve
 
B

Bobo

Guest
Ok... Ne primam agroglas, samo gospodarski...

Valjda cu saznat (mozda netko objavi i na forumu ;) )

Zvona, hvala jos jednom!
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , čitam danas u dnevnim novinama da u Požeško-slavonskoj županiji ima jedan klub orača , upravo su ga osnovali . Radi se baš o tim ljudima koji su več bili na natjecanjima orača i buduči da su polučili dobre rezultate odlučili su se za osnivanje kluba orača . Kaže da ih ima tridesetak i koliko sam shvatio osovali su se pri poljoprivrednoj školi u Požegi ili tako nešto , nema nikakvih drugih informacija . Bio je to jako mali članak , svega par rečenica. Jos su samo rekli da če si kupiti jadan plug sa kojim če svi moči trenirati.
 
B

Bobo

Guest
Hvala, decki, to nisam znao...

Idem ko za klinac sutra do poljoprivredne skole, pa mozda ima kakva obavijest za to, ali sumnjam...

Sve u svemu, raspitat cu se svakako za to.
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , koliko sam ja shvatio iz novina u poljoprivrednoj školi češ sigurno dobiti informacije koje tražiš .
 
B

Bobo

Guest
Ok, budem vidio, danas se planovi izjalovili, ali postoji mogucnost da vec sutra idem gore...

Sto saznam, postavit cu ovdje, pa da vidite i vi, koji se mozda zanimate za takve manifestacije.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Gledao sam neki dan kod doručka, bila je reportaža na "dobro jutro" o tipu koji je pobijedio u natjecanju u oranju...pokazivao je tamo kako se to radi...e, al kak je to loooooše ispalo, koma....neznam, ako tako oru na natjecanju onda bi ih bilo lako pobijedit. Jel tko sudjelovao? Ja bi baš probao, čisto radi zanimacije...
 
K

krx pozega

Guest
Požežanin(Srednje selo) 2. u hrvatskoj...35.mislim na svijetu u oranju i jedini nije tamo u Irskoj radio na svom traktoru i plugu od ovih zapadnih zemalja...
 
B

branko

Guest
zjockoo, si cul ko kod nas u zupaniji pobijedil ove godine u oranju. vjerojatno ga znas jer je tu negdje starosti ko ti muzic kruno iz sv. petra .
 
B

Bobo

Guest
I ja bih probao, ali cu ove godine ici samo gledati, da se bez veze ne sramotim nepoznavanjem pravila itd...

U pravilniku pise da je pretpluznjak obavezna oprema na svakoj brazdi, no ja opet vidim da se ljudi "natjecu" sa IMT traktorima i IMT plugovima...

Na IMT plugu je pretpluznjak nepoznat pojam...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
@ Brankko
Naravno da ga znam, stariji je od mene godinu il dvije, al znam se odavno, još od osnovne. Eh...išao bih i ja na to, al neznam kad je bilo i gdje...? Obično dok saznam več prođe... Gdje se prijevljuje sudjelovanje?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
U utorak u Zlataru je natjecanje orača Krapinsko Zagorke županije, poslikat ču i stavit slike na forum. :D :D :D :D
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
mario kaže:
U utorak u Zlataru je natjecanje orača Krapinsko Zagorke županije, poslikat ču i stavit slike na forum. :D :D :D :D
Jel to vuce korijene od onog takmicenje"titova brazda"ili tako nekako,pocetkom osadeset takvo(ili slicno)takmicenje se odrzalo u Belom Manastiru(parcela ispred Remonta tj.preko puta trafo stanice),bilo je vise kategorija,sjecam se da je moj susje pobjedio u klasi teskih traktora i to sa zglobnim JD.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Natjecanje orača nne vuče korjene iz naše zemlje, bar tako mislim.
 
B

Bobo

Guest
To su ameri prvi poceli iz dosade, kao i svako ostalo poljoprivredno natjecanje (tractor pulling, destruction derby s kombajnima, traktor cross...)

Uglavnom, znao sam i povijest gdje je prvo takvo natjecanje odrzano i zasto, no ljudima se svidjelo i tako da se odrzava do danasnjeg dana.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Zlatar
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Oranje konjima
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh