• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Natjecanja u oranju / natjecenja oraca

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ratarko kaže:
@krx pozega
Mario ja znam da to boli ali činjenica jest da če Deutz uvijek biti VW..a fendt mercedes..dok če Valtra biti BMW ;) 8) 8) 8)

... i onda opet ispada da je MF popišan jer nije ni VW , ni mečka a ni BMW ? :shock: ;) :lol:

pa nije tako..kad se več navode svi njemački automobili,oda je mf među njima audi... :lol: :lol:
 
K

krx pozega

Guest
Bravo abrkili baš audi..samo ovdje jmi nije ni bila namjera spominjati MFda nebi nekoga povrijedio ;) :D

Dobaaaaaar je mf tu je negdje odma iza ovih mutanata iz "Trevilja"...joj što sam dobar :D :D :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ovaj Agrotron ne izgleda jeftine izrade, traktor je zbilja super i napravljen je u Njemačkoj, ovo je pravi BMW ako ne i Mercedes, ovo je pravi traktor , KRX ne moraš ga crnit jer si zamalo imao takvu makinu.

PICEK- traktor je iz Njemačke i napravio ga je švabo , a tvoje Valtre ne pravi Å vabo.................. :D :D :D
 
R

robert

Guest
he,ako je MF Audi,onda je MF najbolji traktor.jer je audi proglasen najboljim autom u njemackoj(a6)ispred MB klase e i bmw5
 
P

Picek

Guest
mario kaže:
PICEK- traktor je iz Njemačke i napravio ga je švabo , a tvoje Valtre ne pravi Å vabo.................. :D :D :D
je da, da sam napisao da se ne može uspoređivati talijana i skandinavca svi bi skočili na mene...
ovako sam stavio švabu kao primjer i sve pet..
iako, skandinavci kao ljudi su po nekim anketama proglašeni najmoralnijim ljudi na svijetu..
dakle neče zahebat.. :lol:

jedino što poblesave tokom ljeta kad im je dan 24 sata :lol:
 
B

Bobo

Guest
@ mitta:

To nije nista, lik hoda kraj traktora... ima bezbroj takvih filica po internetu, no ono sto se nije moglo snimiti je bila prava stvar!

Dva covijeka ovdje se dogovorili da jednu dugacku njivu oru sa svojim traktorima, no bili su na njima samo prve brazde, ta samo na uvratinama. Jedan posalje svoj traktor prema drugom i zaveze volan da ne bjezi i ceka da kolegin traktor stigne do njega. Kad dodje do uvratine, sjedne na njega, okrene i posalje mu ga nazad, a u isto vrijeme se isti postupak odvija na drugom kraju nive ;)


@ mario: nemoj mi reci da to ne znas?!? Pa posto su gore visoko, imaju jedan dio godine dan, a drugi ddio godine noc (grubo receno). Planet nam je okrugao i gore na sjeveru je "horizontalan" pa sunce nema gdje zaci, a kad zadje, nema gdje izaci i tako u krug ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Sad znam, zemljopis me nikad nije zanimao :zid: :zid: :zid:
 
B

Bobo

Guest
Evo, sutra je natjecanje u Ovcari kraj Kutjeva, i meni su rekli da sam oslobodjen od svih poslova i da mogu ici.

nadajmo se da "sefovi" drze do rijeci i da cu sutra otici malo poslikatii da vidim kako se pravila tumace i kako se provode...
 
B

Bobo

Guest
Evo i slika s danasnjeg natjecanja u Ovcari kraj Vetova:

Povrsina za natjecanje prije pocetka oranja:
Obrisan neispravan link.

Svi strojevi prije pocetka natjecanja:
Obrisan neispravan link.

Plugovi:
Obrisan neispravan link.

Jedini plug koji bi se mogao nazvati natjecateljski:
Obrisan neispravan link.

Tijelo je od obicnog pluga, ali su natjecateljske daske i lemesi koji su kostali 600€. Imaju jos jedan isti takav plug koji im sluzi za svakodnevno oranje, a s ovim idu samo po natjecanjima. U Irskoj su uzeli 2. mijesto prosle godine.

Natjecatelj R.b. 8:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 7:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 6:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 5: decko ima samo 11 godina!
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 4:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 3:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 2:
Obrisan neispravan link.

Natjecatelj R.b. 1:
Obrisan neispravan link.

Pocetak oranja na "naor":
Obrisan neispravan link.

Gregoire Besson u pravim rukama cini cuda:
Obrisan neispravan link.

I zavrsavanje naora:
Obrisan neispravan link.

Cekanje ocjenjivanja naora:
Obrisan neispravan link.

Oranje razora:
Obrisan neispravan link.

Zavrsavanje razora:
Obrisan neispravan link.

Izvadjena "jedinica":
Obrisan neispravan link.

Razor zavrsen:
Obrisan neispravan link.

Svi su zavrsili s oranjem i cekaju odluku sudaca:
Obrisan neispravan link.

Eto, toliko od mene za ovaj puta. biti cei clip na youtube-u.

I samo da napisem nesto. Ljudi ovdje nemaju pojma kako se ore s 3-braznim plugom. Izvlacili su se na to da je kod njih vise slame i da se zato stopa, drugi su opet vikali da 16" plug ne moze orati na 24cm, koliko je bilo zadano, ma to je tek bila lakrdija, pa je lik na kraju htio proci 2-braznim plugom kraj njihovih njiva da se vidi sto je oranje, ali kako su brujali okolo, suci nisu dali da se tako sto radi. Otisao sam kuci, pa ne znam je li ih covijek ismijao do kraja ili nije ;)

Ovaj s MF-om je imao definitivno najgori plugkoji sam u zivotu vidio, brazde toliko rasklimane da je to smijurija ziva (automatski vario)... lik je plug spustao tako da su to i u kini osjetili, ma kino zivo. Lik sa JD-om je toliko bio bijesan na otvaranju prve brazde da je morao izaci iz traktora i sutati slamu od pluga, jer drugacije nije islo...

Dvobrazni su svi vise manje prilicno dobro orali.

EDIT:
Evo ga i clip sa natjecanja:

http://www.youtube.com/watch?v=dpJiiyXVtng
 
R

Ratarko

Guest
Dobar izvještaj bobo , kao da sam bio tamo ;)

Kako niti ja trenutno nemam vremena samo bih se dotakao jedne stvari . Zašto je ljudima bio problem orati sa tri brazde ? Orao sam sa svakakvim plugovima ali nikada nisam primjetio neke poteškoče kod oranja sa tri ili četiri brzde . Å to je ustvari problem kod treče brzde ako je njiva tako ravna , suha ... :?:
 
B

Bobo

Guest
Otac decka koji je radio u MF-u je vikao nanjega kako da nakosi plug, i kako da brazde postima,, no opet to nije islo, pa su probali ovako, onako, toliko je bilo tuzno za gledati da sam se skoncentrirao samo na ove 2-brazne...

Ovi s 3 brazde su se svi zalili kako to kod njih ima toliko puno slame, a ovdje gdje oru s 2 brazde nema toliko, pa da je njima lakse. Otac od ovog u zatoru im je rekao da ce kad se zavrsi natjecanje reci sinu da iz zajebancije ode proci 2-3 kruga kraj njihovih njiva, pa da vide sto je nemoguce, no taj tip "ponizavanja" i ismijavanja (koliko sam razumio) suci nisu dopustili...

uglavnom, glavni koji su vikali su imali V&N plug koji je bio nekada jako dobar plug. Mislim da ima i on-land mogucnost oranja, i da je vario, no oni su vario cilindat zamijenili s obicnom malom top-link polugom, te ga po potrebi rucno stelaju... Imali su crtalo samo na zadnjoj brazdi i namjerno su poskidali pretpluznjake, iako su se smijeli imati i onda se zale da to nije u redu...

Ne znam, i ja sam orao sa 3 brazde, koliko mi je suha zemlja to dopustila, pa mi je bio jedino problem odorati od susjeda da ostane vidljiva medja, posto mi je to bio prvi puta da orem s njim, ali jedinicu izvaditi i jarak napraviti nije nikakav problem.

Uglavnom, ako ne bude predaleko i ako budem imao vremena planiram otici, pa makar bio i ja predmet ismijavanja ;)
 
P

paor

Guest
Kratki video s svj. prvenstva orača u Irskoj.
350kb, 16:9slika



[youtube:f6ea7]x7q9pUWYbkQ[/youtube:f6ea7]
 
P

paor

Guest
12.12.2007 13:40

POLJOPRIVREDA Poljoprivrednom učilištu i Udruzi natjecatelja orača predan plug
Bedekovčina: Posebnim plugom do svjetskog prvenstva u oranju
Autor SILVA VIDEK

Obrisan neispravan link.

BEDEKOVČINA Popisivanjem sporazuma, a zatim predajom manjega ključa školi, a velikog Udruzi natjecatelja orača, krapinsko-zagorska županica Sonja Borovčak u poljoprivrednom učilištu Srednje škole Bedekovčina predala je na korištenje i čuvanje posebni natjecateljski plug učenicima te škole i članovima udruge. Plug stoji 56.000 kuna, a na njemu zahvalili su predstavnici škole Tajana Sedak-Benčić i predsjednik udruge Luka Čuljak.

- Bez takva pluga natjecatelji se niti ne mogu prijaviti na svjetsko natjecanje, a kamoli se natjecati objasnio je Luka Čuljak, koji je uime udruge ponudio pomoć učenicima i djelatnicima škole u učenju oranja tim posebnim plugom. Izrazio je nadu da će sada, kada imaju takav plug, natjecatelji orači iz Krapinsko-zagorske županije na državnim natjecanjima osvajati još viša mjesta te steći pravo nastupa na svjetskom natjecanju.

Prigoda je iskorištena i za dodjelu 1200 kuna svakom učeniku poljoprivrednog učilišta koji je ljetnu stručnu praksu proveo u proizvodnim poduzećima ili na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima pa je takvu nagradu s velikom radošću primio 41 učenik poljoprivrednog usmjerenja.

Na svečanosti na kojoj je uime Županije bio i predsjednik Skupštine Franjo Jagić županica Borovčak čestitala je i zahvalila učenicima, koji su odabrali ovo zanimanje.

- Ulaskom u Europsku uniju poljoprivredom će se moći baviti samo školovani poljoprivrednici pa je ovo zanimanje jako važno.

Pozivam vas da budete misionari koji će poticati i druge učenike na upis u ovu školu istaknula je županica Borovčak. Dodala je kako će se ovom učilištu pomoći i u daljem opremanju da bi se što više mladih privuklo o zanimanju, a očekuje pomoć za razvitak poljoprivrede i iz državnog proračuna.


VEČERNJI LIST
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Hehe, ja sam dovezo taj plug do škole, školski ŠTORE ima premale rupe na poteznici pa ga ne može ni prikopčati. :D :D
Evo slika, malo je mutna
Obrisan neispravan link.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Gledam sve ovo i čini mi se pomalo glupo što svi na natjecanju moraju imati natjecateljski plug... možda ću sad ispast glup, ali to onda ispada kao da ostali plugovi ne vrijede...mislim da bi svaki trebao orati sa plugom koji inače koristi i koji mu odgovara...ovo su već bedastoće; ko da svaki od nas mjeri svaku brazdu na centimetar kad ore...kamo bi došao... Ja recimo kad ga jednom poštelam mogu tako orati sve parcele, nema potrebe za diranjem postavki svaki put... Ako znaš što radiš mora biti dobro i sa normalnim plugovima.
 
P

paor

Guest
tako ti je to, svi znamo pjevati, ali za nastup na festivalu baš i nismo...ti bi možda i pobjedio na takmičenju svoje mjesne zajednice, ali dalje...e u tome i jest kvaka, da na tom nivou svi imaju iste (vrhunske) plugove, traktore, uvjete, pripremu...pa se ti tad istakni Mile moj
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Volio bih sudjelovati na takvom natjecanju...no ja uvijek saznam za to kad već prođe... Tek toliko da vidim da li sam ja sa svojim oranjem u zabludi ili to liči na nešto...:eek:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh