• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

D

DOMAGOJ9

Guest
Jačina pumpe mora odgovarati količini vode koja ti treba u min. a tako isto prema količini vode koja ti treba mora odgovarati i presjek alkatana.

razumijem o čemu pričate, evo recimo imam motornu pumpu od 1100l/min,
navodnjavam sa njom 1 jutro na alkaten fi 50mm, recimo da promijenim i stavim alkaten 110mm hoče mi to povečat kapacitet navodnjavanja dvostruko ili su to nijanse?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako imaš pumpu kojoj su karakteristike 1100 litara u minuti, realno je da ćeš imati možda maksimalno nekih 40 m3. Da bi dimenzionirao protok pumpe sa potrošnjom laterala, moraš pravilno odabrati i magistralni vod u tvom slučaju alkaten( po narodonom) fi 75 bi bio nužan. Što ti sporedno govori i proizvođač sa konstrukcijom pumpe. Neće proizvođač staviti izlaz alkatana fi 50 za 1100 litara/minuti :)

Slijdeće, odakle kreću bar 80% početnika je "ja bi stavio navodnjavanje" :) U 90 % slučaja je navodnjavanje čisto šminkerski, minimalne koristi, kako u voćarstvu tako i u povrću. Morate znati CILJ navodnjavanja! To morate platiti ili kupiti knjige i malo proučavati, napraviti analizu zemlje na PVK i onda se kreće. Pumpa, alkateni, tehnička izvedba dolaze na kraju!!!

Upoznajte kulturu koju navodnjavate i njene potrebe za vodom, prave ne bapske!!!
Napravite analizu PVK!
Istražite mogućnosti bunara!
Pratite količinu padavina za vaše područje kao i prognozu!
Tek poslije ovoga možete razmišljati o pumpi...

Poz
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Ako imaš pumpu kojoj su karakteristike 1100 litara u minuti, realno je da ćeš imati možda maksimalno nekih 40 m3. Da bi dimenzionirao protok pumpe sa potrošnjom laterala, moraš pravilno odabrati i magistralni vod u tvom slučaju alkaten( po narodonom) fi 75 bi bio nužan. Što ti sporedno govori i proizvođač sa konstrukcijom pumpe. Neće proizvođač staviti izlaz alkatana fi 50 za 1100 litara/minuti :)

Slijdeće, odakle kreću bar 80% početnika je "ja bi stavio navodnjavanje" :) U 90 % slučaja je navodnjavanje čisto šminkerski, minimalne koristi, kako u voćarstvu tako i u povrću. Morate znati CILJ navodnjavanja! To morate platiti ili kupiti knjige i malo proučavati, napraviti analizu zemlje na PVK i onda se kreće. Pumpa, alkateni, tehnička izvedba dolaze na kraju!!!

Upoznajte kulturu koju navodnjavate i njene potrebe za vodom, prave ne bapske!!!
Napravite analizu PVK!
Istražite mogućnosti bunara!
Pratite količinu padavina za vaše područje kao i prognozu!
Tek poslije ovoga možete razmišljati o pumpi...

Poz

Hvala puno na savjetima,
što se tiče navodnjavanja, 7 sezona ga več koristim, i u pravu ste, potpuni sam laik što se nekih stvari tiče, jer koristim uvijek istu opremu, nikad nisam ozbiljno razmišljao o unapređenju, jer mi je ovo trenutno dovoljno, tako da ču se morat dosta potrudit oko toga, u slučaju povečanja proizvodnje povrča na foliji.
Čime se Vi bavite, kakve pumpe koristite, na kojoj površini?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
razumijem o čemu pričate, evo recimo imam motornu pumpu od 1100l/min,
navodnjavam sa njom 1 jutro na alkaten fi 50mm, recimo da promijenim i stavim alkaten 110mm hoče mi to povečat kapacitet navodnjavanja dvostruko ili su to nijanse?

Ako pumpa daje 1.100 lit/min. kapacitet navodnjavanja je 1.100 lit./min. Promjenom promjera cijevi kapacitet može biti samo manji (doći do porasta brzine vode u cijevi, ali i porasta tlaka (pucanja cijevi)) dok će stavljanje veće cijevi, količina vode ostati ista (ne više od onoga što pumpa može dati) ali će značajno opasti tlak u sustavu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ako imaš pumpu kojoj su karakteristike 1100 litara u minuti, realno je da ćeš imati možda maksimalno nekih 40 m3. Da bi dimenzionirao protok pumpe sa potrošnjom laterala, moraš pravilno odabrati i magistralni vod u tvom slučaju alkaten( po narodonom) fi 75 bi bio nužan. Što ti sporedno govori i proizvođač sa konstrukcijom pumpe. Neće proizvođač staviti izlaz alkatana fi 50 za 1100 litara/minuti :)

Slijdeće, odakle kreću bar 80% početnika je "ja bi stavio navodnjavanje" :) U 90 % slučaja je navodnjavanje čisto šminkerski, minimalne koristi, kako u voćarstvu tako i u povrću. Morate znati CILJ navodnjavanja! To morate platiti ili kupiti knjige i malo proučavati, napraviti analizu zemlje na PVK i onda se kreće. Pumpa, alkateni, tehnička izvedba dolaze na kraju!!!

Upoznajte kulturu koju navodnjavate i njene potrebe za vodom, prave ne bapske!!!
Napravite analizu PVK!
Istražite mogućnosti bunara!
Pratite količinu padavina za vaše područje kao i prognozu!
Tek poslije ovoga možete razmišljati o pumpi...

Poz

Vidiš, zato ja sad ozbiljno počinjem razmišljati o navodnjavanju. Problem je u tome što u samom startu moje proizvodnje (unazad 7-8 godina), nisam imao novaca ni da ženu izvedem subotom van, a gdje ću onda kupovati debele alkatene. Dakle postavio sam 50-ku i to koristim maksimalno zadnjih godina. Sad moram kompletan magistralni vod dizati možda i na 75 da nebi za par godina opet morao kopati i stavljati 110 hehe.
Pumpa mi ima izlaz 32 i daje 10 m3 vode na sat pri 3,6 bara i to kroz taj alkatan bez brige prolazi. Sad sam u velikoj dilemi jel kupiti pumpu izlaza 40 koja će i dalje moći kroz te cijevi, ali pumpa ne može biti veća od 36-40 m3 na sat ili odmah kupiti pumpu sa debljim izlazom. Da nebi bilo zabune, govorim o pumpama na struju ne o traktorskim, nekako mi se čini da ove na struju daju više iz manje snage. Ak me razumiješ
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Cabage fi 32 može maksimalno dati 4 m3 pri 2,5 bara, ja testirao. E sad teško mogu povjerovati da imaš 3,6 bara sa protokom 10 m3 to bi vjerovatno morao biti trofazni motor od cca 4kw - 7,5 kw. Vidio sam tablice kojoj pomičeš tlak kroz promjer alkatana i on ti izračuna protok, samo daleko je to od stvarnh vrijednosti.
Evo vam neki orijentir vi i ja možemo imati samo lošije vrijednosti, ovo su profesionalci i nisu kinezi.
pumpezanavodnjavanje.jpg

A i za što ti treba navodnjavanje plastenik ili otovorenu proizvodnju?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Je, skoro sam nasjeo dok nisam vidio tehničke informacije :) Ti u biti imaš pumpu koja ima otvor usisa 50 mm (znači paše alkaten vanjski 63 mm) na izlazu imaš uistinu 32 mm unutarnjeg promjera koji paše vanjskom 40 mm. Koristi monofazni motor od 2,2 kw to je ujedino i maksimalno za 1F. Kako kaže talijan da pravi na 10 m3 3,2 bara i moguće, jer povećava tlak sa smanjivanjem cjevi (što tebi ne treba) jer ti treba protok. Znači ova pumpa nije za potrebe kap na kap!!! Evo obrazložit ću i zašto.

Pošto znam koja ti je kultura primat i kako znam da si u integriranom upisniku koji kaže
Zabranjuju se:
– obroci vode iznad 20 l/m
2
na lakšim pjeskovitim i težim glinastim tlima.
Istu sudbinu djelimo.

Ako na jutro postavimo 3 000 m folije, složit ćeš se da je to moguće, jel? Utrošak vode u jednom satu ti je 60 m3.
Sa tvojim postavkama od 10 m3 možeš navodnjavati samo 500 dužnih metara sat vremena, pa onda isključit te i uključit druge redove i tako šest sati i u ovakoj godini tako tri puta tjedno. Eto ja to ne volim. Znači bolje je kupiti pumpu sa manje bara ali da je protok 60 m3, znači ti bi uistinu trebao ići na vanjski fi 110m. No ne može ti ni bunar biti beskonačno udaljen od izvora vode jer će trenje popapti pritisak. Znači kopaj još bunara ;) Cabage mi tipkamo o 1 jutru a ti imaš 20 jutara bar :) Naravno ni ne pomislit bez 20 litara / metru u ovakim godinama!!!

Jel malo jasnije? Jedan naš zajednički poznanik (sa tvog kraja) ti ima koliko? Jedno 13 bunara a površina kao tvoja ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Griješiš jer misliš da može samo 500 m cijevi tjerati. U prosjeku navodnjavam 2500 do 3000 m cijevi, ispod 2500 ne smijem jer je prevelik pritisak u cijevi i mogla bi eksplodirati. Dakle, 2500 m cijevi, 4 litre po metru dužnom i dobijem tih 10 m3 vode po satu, dva puta po dva sata i hektar dobije 40 m3 vode i uistinu je tako. Ove godine, ruku na srce i integriranu na stranu, u jednom danu obilnog navodnjavanja (4 sata po jednoj tabli od 2500 m) 2 hektara paprike su dobivala vodu i to obilno. I tako u krug stalno i nije patila od nedostatka vode, falilo joj je hranjiva na taj intenzitet navodnjavanja.

Dok sam čitao specifikacije pumpe ni sam nisam vjerovao da takva mala pumpa bude navodnjavala tolike površine. No jedan stručnjak iz izraela mi je sasvim pametno rekao: "svaki stroj na gospodarstvu mora biti optimalno iskorišten", odnosno drugim riječima mora raditi stalno, tek dok više ne može pokriti ono što mora onda kupiš veči. Kaže da je vidio enormno velikih pumpi koje kompletne površine koje moraju zaliti zaliju u biti za dva do tri intervala i onda stoje. Tu se u biti baca novac i na stroj u samom startu, a i na gorivo koje i nije jeftino.

E, sjetih se još nečega. Upravo sam dobio račun za struju neki dan. Računica na kraju godine: cijelu godinu navodnjavao za 2500 kn. Neki će mi biti zavidni, no zbog baš zbog tako jeftine energije neću kopati 16 bunara na 16 njiva već ću ako treba razvuči nove alkatene i terati sve iz ovog sadašnjeg, eventualno iskopati još jedan tu kraj ovog, ako ovaj bude premali (fi 110).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Rijetko griješim ;) Ali moguće je, sa 4 litre/m2 zalijevaš cca 6 biljaka. Kad je sunčani dan temp 32 paprika troši 5 litara samo na transpiraciju x 6 biljaka, znači tvoja pumpa treba raditi 7 sati x 2,2 kw x kn ;)


Sada opet Mate i Tika
Ako imamo 15% suhe tvari u paprici. Po stabljici paprike da je prinos 1 kg, znači 1000 grama suhe tvari 150 grama x 600 (količina vode) = 90 litara vode po kilogramu paprike. Za prinos od 30 tona treba 2700 m3. Jedino je problem ukalkulirati peteljku i sjemenu ložu

Preneseno sa http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=23490&page=2

Ne možeš ti nju Cabage prevariti :) Tvoja pumpa treba raditi za jedno jutro ako hoćeš prinos 270 sati x tvoj broj jutara. He he to je čista matematika i biokemija. A možemo mi tipkat što god hoćemo, za pumpu sam ti odmah rekao da nije za tvoju svrhu!


4 litre po metru dužnom i dobijem tih 10 m3 vode po satu, dva puta po dva sata i hektar dobije 40 m3 vode i uistinu je tako ????????????????? Kakva je to matematika 2500 m folije za hektar? Jel to ona poticajna ili neka greška? ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zaboravio sam još nešto a jako važno, tvoj pijesak treba što prije izbombardirati sa većom količinom vodom da se razlije svugdje, ako sporo kaplješ ode ti u dubinu kap kap kap kap ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Rijetko griješim ;)

4 litre po metru dužnom i dobijem tih 10 m3 vode po satu, dva puta po dva sata i hektar dobije 40 m3 vode i uistinu je tako ????????????????? Kakva je to matematika 2500 m folije za hektar? Jel to ona poticajna ili neka greška? ;)

Ajde malo i slušaj što čitaš. 2500 m puta dva puta je 5000 m i to je približno hektar, jel tako. i i tih 5000 metara zalijevam na dva puta sa po 20 m3 vode. Ili ako je jednostavnije svaki od tih 5000 metara dobije 8 litara vode i to je za mene 40000 litara ili 40 m3, a ti izračunaj drugačije.

Svakako nemoj vjerovati sve što pročitaš u knjigama, praksa je ipak nešto drugo. Ako se uzme u obzir suša koja je bila lani, praktično nije bilo kiše i sigurno nisam navodnjavao 270 sati po jutru, ali prinos od 30 tona je bio, ajd možda tonu dvije manji. E sad ili sam ja glup ili je voda onda morala doći od nekud drugdje, ali od moje pumpe nije ta količina. Ili možda i ne treba paprika tolko vode, ko zna.

Čak ni u plasteniku nisam toliko navodnjavao, gdje nema ni kapi kiše, pa je prinos bio 110 t/ha. Ajde uzmi digitron i računaj koliko je na hektar potrebno vode da bi se ostvario taj prinos. Vjerojatno ćeš dobiti toliki broj sati da mi za navodnjavanje ostalih površina neće ostati ni sekunde.

Nemoj se naljutiti, samo ti hoću reći da nije sve crno bijelo, valjda se i majka priroda za nešto brine. Sjeti se samo svoje priče od prošle zime i prinosima paprike na otvorenom od 70 tona po jutru. Bilo je smiješno i da uzmeš najidealnije uvjete i sve što možeš dati tim biljkama opet je nerealno.

LP
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Istina je da se držim knjiga kao pijan plota, zato sam ih i kupio. Knjige ipak pišu kompetentnije osobe od mene, to im je struka. E sad može se desiti u što sam i ove godine sumnjao a na forumu i objavio da paprika (ajvarica) na crnoj foliji ima više štete nego koristi, pogotovo u sušnoj godini i ako je izvučena gredica. Tako da mjenjam tehnologiju ove godine, navodnjavanje i gnojidbu ostaje ista. Ja moram obilato gnojiti jer sam kupio zemlju koja je bila u arendi 15 godina kiseliš glina bez fosfora. Kako godine prolaze tako je to jedna od boljih zemlji u krugu.

I dalje tvrdim, a to ću kasnije i pokazati, dok mi se vrati knjiga da paprika voli vodu! Pogotovo krupne ajvarice i ako netko ide u njenu proizvodnju da izbjegava jedan drip 4l/h!!! Poz

Za 70 t/j si u pravu ne može se dobiti na foliji. Još probam drukčiju tehnologiju pa da vidimo.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gledaj, negdje taj drip od 4 litre nije dovoljan, nije dovoljan i onaj od 12 jer znam zemlje na kojima voda samo procuri, pa taman da curi i non stop za papriku nije dovoljno. A da paprika voli vodu, pogotovo ajvarica, potpuno si u pravu. Ona mora "plivati" u vodi da bi dala ono što može dati.

Možda ti misliš da je moja zemlja pijesak, no teško se to može tak opisati. U biti jest neka vrsta pijeska, više praškasta zemlja u kojoj voda jako dobro ide u širinu i kao takva jako dobro drži vlagu. Uz onaj intenzitet navodnjavanja koji sam opisao, gredice su bile stalno skoro mokre, ne vlažne. Imam jedan dio gdje je tvrđa zemlja i tu sam imao problema jer se tu nije toliko širila vlaga, više je ostajala u sredini, no uz obilno navodnjavanje i tu se na kraju sve raširilo. Kakve simptome ima paprika koja nema dovoljno vlage? Prvo i osnovno pokaže na plodovima "nedostatak kalcija" koji je u biti nedostatak vode i toga lani nisam imao, samo sunčane ožegotine. Čak sam preklani, u kišnoj godini fulao s vodom jer sam mislio da je ima dovoljno zbog onih oborina, pa sam imao simptome nedostatka vlage.

Slika paprike već viđena, ali da podsjetim. Ovdje je prinos bio cca 50 t/ha uz jedan drip 4 litre, kvalitetnu gnojidbu i zaštitu.
[IMG=http://img406.imageshack.us/img406/3883/slika102.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Ovo što se vidi suha zemlja ispod gredice, neka te ne zavara, u ovom stadiju više joj ne treba vlage za rast, tek za održavanje kvalitete plodova, a tad vlaga može biti i problem ako je ima previše. Zato sam na kraju sezone smanjio vodu, a i zbog kupusa koji je u tom periodu trebao više vode.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nešto vi iskomplikovaste sa tom vodom. Svi vi znate da količina zaljevanja zavisi od tipa zemljišta, od kulture koja se radi od gustine sadnje i dali je to otv. ili zatv. polje. Kod mene imaju tri tipa zamljišta i tako se različito zaljeva. Parcele kraj Drine se duplo manje zaljevaju od moje parcele koja je udaljena od Drine samo 2km. Ja papriku u plasteniku u punoj sezoni kada je najtoplije vrijeme zaljevam 2h svaki dan a crijeva su 10,5l/h po dužnom metru a gustina sadnje je 3,7b/1m2.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ima jedan instrument koji mjeri vlažnost tla, zove se Tenziometar i vrlo je precizan i dragocijen, pa ga kao takvog preporučam svakom ozbiljnom proizvođaču povrća.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Imam tenziometar, za mene je nezamislivo zaljevanje sistemom KPK bez tenziometra.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sve više je previše :) Punih 90 dana borbe sa sušom i napokon zasičenje. Otvorena proizvodnja je naravno bila.
navodnjavanje.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh