• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

M

mtodor59

Guest
Imam 4 reda dinja po 25 metara, kupio sam 100 metara plastičnog crijeva s rupicama ,imam rezervar za vodu 2000 l i podigao sam ga na visinu 1 metra ,alkatenom sam ga doveo do ta 4 reda dinja ,kako sad spojiti, dali da napravim češalj s t komadima ili da provedem kroz redove gore ,dolje ,gore ,dolje i ponovo spojim t komadom i zatvorim krug,šta je bolje?I još nešta na crijevu piše min tlak 0,3 max 0,8 bara da li će to biti to s obzirom na gore navedenu visinu i kapacitet rezervara?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Tlak u crijvu izračunaš po formuli za čisti hidrostatski tlak :
Dakle formula glasi p=rxgxH
p = hidrostatski tlak izražava se u pascalima
r= gustoča tekučine za vodu iznosi ravno 1000 kg/m3
g =gravitacijska konstanta , iznosi 9,81 m/s2
H = ono kaj je najvažnije tj. visina stupca vode u metrima, kod tebe razlika visine najniže točke u crijevu i naviše točke kad je rezervoar pun .Znači taj 1 metar koji si podigao rezervoar + visina rezervoara recimo da je to još 1 metar .
p = 1000 x 9,81 x 2
p=19620 Pa -paskala da bi to pretvorio u bare moraš podijeliti sa 100 000
p=o,19 bara
Na prvi dio pitanja odgovorio bi da je bolje T komadima podijeliti na 4 grane , možda ima netko bolja iskustva iz prakse
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Tako kako ti je rekao kolega puknuti, 2m visine kad je pun spremnik daje tlak od 0,2 bara što je premalo po onome što piše na cijevima. I ja mislim da ravnomjernije zalijevanje s T komadima.
 
M

mtodor59

Guest
Hvala! Dečki odradio sam kako ste rekli i funkcionira .Zasad ne treba zalijevati daje bog i previše .Jedva sam uspio posadit.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
puknuti kaže:
Tlak u crijvu izračunaš po formuli za čisti hidrostatski tlak :
Dakle formula glasi p=rxgxH
p = hidrostatski tlak izražava se u pascalima
r= gustoča tekučine za vodu iznosi ravno 1000 kg/m3
g =gravitacijska konstanta , iznosi 9,81 m/s2
H = ono kaj je najvažnije tj. visina stupca vode u metrima, kod tebe razlika visine najniže točke u crijevu i naviše točke kad je rezervoar pun .Znači taj 1 metar koji si podigao rezervoar + visina rezervoara recimo da je to još 1 metar .
p = 1000 x 9,81 x 2
p=19620 Pa -paskala da bi to pretvorio u bare moraš podijeliti sa 100 000
p=o,19 bara
Na prvi dio pitanja odgovorio bi da je bolje T komadima podijeliti na 4 grane , možda ima netko bolja iskustva iz prakse
To je točno ali još tu treba dodat linijske gubitke po metru cijevi, po sakom pregibu, koljenu, promjeni visine itd... (striko bernulije je to jako dobro postavio u svojoj jednadžbi.. :) ) Znači tu dodaj nekih 20% gubitka...

obavezno stavi "T" komade na početak pa onda dalje razvode jer ako imaš sve na istoj žili velika će ti bit razlika na početku i na kraju...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad ti mene tjeraš da sraćunam gubitke u tih 25 m dužine, e pa neću - sraćunaj ti :lol .
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
21yes kaže:
Tako kako ti je rekao kolega puknuti, 2m visine kad je pun spremnik daje tlak od 0,2 bara što je premalo po onome što piše na cijevima. I ja mislim da ravnomjernije zalijevanje s T komadima.


neznam baš dali je 2 metra visine 0,2 bara. sa dva metra visine ima da voda isteče za par minuta.ide to ko podmazano.

nekako mi 0,2 bara premalo za tu visinu
 
D

doza

Guest
pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?

Proizvođači preporučuju 0,8 bara ako je veći od 1 bara dolazi do pucanja cijevi kpk. Kolika god da ti je pumpa trebat ćeš postaviti regulator pritiska.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?

Ako se radi o onim trakastim crijevima onda je vjerovatno kako je kolega rekao, ali ako se radi o cvrscim visegodisnjim crijevima kakva idu u vocnjake onda im ni pritisak od 3-4 bara nemoze nista, cak mozda i do 6 bara, ali nisam 100% siguran.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Proizvođači preporučuju 0,8 bara ako je veći od 1 bara dolazi do pucanja cijevi kpk. Kolika god da ti je pumpa trebat ćeš postaviti regulator pritiska.

ja koristim T-tape i isprobao sam i 2 bara i drže!
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
ja koristim T-tape i isprobao sam i 2 bara i drže!

kod nas u stakleniku pumpa tjera 5 bara, e sad kolko se izgubi na 200 m cjevi, ali cijevi kap na kap su dosta jako napete i ne pucaju, a nisu ni nove, stare su do 2 godine
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kod nas u stakleniku pumpa tjera 5 bara, e sad kolko se izgubi na 200 m cjevi, ali cijevi kap na kap su dosta jako napete i ne pucaju, a nisu ni nove, stare su do 2 godine

Na deset metara visine ili na sto metara dužine gubi se jedan bar a nije dobro da pritisak bude veći zbog toga što zemlja nemože da upije vodu i stvaraju se lokve najbolje je da pritisak bude onoliki koliko zemlja može da upije bez stvaranja lokvica.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
pozdrav novi sam član.

zanima me koliki pritisak mora biti na crijevu za vodu koje se stavlja ispod folije za naprimjer jagode duljina je 30m x 20 redova. ovo me zanima zbog kupovine pumpe. naime sada je u igri neka motorna pumpa (zbog kasnijeg proširenja proizvodnje do 5000m2) no sada motorna pumpa nije bitna. za recimo ovakvu malu proizvodnju mi je najbitnije (ponavljam) koliki pritisak je optimalan za ova polietilenska (ako se nevaram) crijeva.?

najbolje ti je nabaviti rezevoar od par tisuća litara i postaviti ga na visinu od 1 -1,5 metar i nek ide slobodnim padom,onda ti nije bitnao kakva je pumpa samo da što prije nabaci vodu u rezervoar ,a njega ti se može naći od lož ulja samo ga dobro isperi ja sam tako napravio i funkcionira već par godina
 
D

doza

Guest
hvala na odgovoru
koliko se krecu promjeri tih crijeva?
i dali regulator pritiska radi neovisno o pumpi?
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Poz,
zanima me koje promjere alkaten cijevi koristite, ja koristim fi 50mm.
i jel istina da se može veča površina navodnjavat ako je promjer cijevi veči, bez obzira na jačinu pumpe?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Poz,
zanima me koje promjere alkaten cijevi koristite, ja koristim fi 50mm.
i jel istina da se može veča površina navodnjavat ako je promjer cijevi veči, bez obzira na jačinu pumpe?

Ja isto koristim 50-ku i navodnjavam jutro odjednom, ali vjerujem da kad bi htio više morao bih na 63-ku ili 75-icu.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Jačina pumpe mora odgovarati količini vode koja ti treba u min. a tako isto prema količini vode koja ti treba mora odgovarati i presjek alkatana.
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Ja isto koristim 50-ku i navodnjavam jutro odjednom, ali vjerujem da kad bi htio više morao bih na 63-ku ili 75-icu.

pa i ja uspijem otprilike 1 jutro pokriti sa motornom pumpom, ali druga kardanska navodnjava tek 0,5 jutra, iako na obje piše 1100l/min, ali mislim da je razlika u dubini bunara, pa ova nema dovoljno vode, jer je upola pliči.
a kolega mi sa istim protokom vode pumpe navodnjava 2 jutra, ali ima alkaten 75mm, pa mislim da to pravi veliku razliku ako se nevaram.
 
Na vrh