• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I ja imam slično pitanje❓
Ja imam trsje pod bregom koje planiram baciti van na jesen,i posaditi maline.
Sad me zanima ako stavim onu cistetnu od 1000 litara i stavim kap po kap na 6 redova, dužina reda je oko 35-40m.,dal bu to funkcioniralo?

Moraš stavit kompenzirajuće kapaljke.

Pa razvuko bi neki alkatan i oko svake sadnice postavio kapaljku .Znači u alkatan ,, ubušiti ,, kapaljku. Tako neki sistem ukoliko funkcionira kao takav

STvar je u tome što biljka najbolje upija vrhom korijena i to korijenovim dlačicama, korjen je širok koliko i krošnja tj. malo širi ( ako se ne varam i do 30% ). Većina koja stavlja navodnjavanje kao ti stavi 2 kapljača kakvih 30 cm sa svake strane debla.
Po meni nećeš dobiti ni približan tlak sa fi16, bačvom 1000l i 180m duljine. Sad karikiram, prva bazga će ti dobiti 4l vode a zadnja ako i jednu litru.
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
A na poklopac cisterne postaviti ventil i onda u cisternu ,,napumpati ,, neki pritisak
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sad citam sto samngore napisao i ono o kapljacima 30cm sa svake strane je primjer kako ne raditi.
Ako napumpas pritisak u pocetku ce ti biti prejak a onda ce ti prebrzo past kad voda krene. Vecina kapljaca radi od 0,7-2 bar.
Gdje ti je voda, zasto direkt ne pumpat u sistem?
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
To se sve nalazi na jednoj ravnini na brdu.tako da još uvijek nemam novaca na razbacivanje da bi pokušao bušiti neki bunar.Druga stvar udaljen sam 50 km od nasada.Treča stvar je nedostatak vremena jer radim i subote i nedjelje ponekad i 10 tak dana bez slobodnog. Tako da sam razmišljao o postavljanju 1000 li cisterni na neke podignute konstrukcije i nekim slobodnim sistemom neka kaplje. bazga je još uvijek mala tako da bi jedna kapaljka bila dovoljna.
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Ja navodnjavam nasad ljeske. Imam traktorsku cisternu od 2000 l na najvišem dijelu kao izvor vode. Nasad se nalazi na dosta velikoj padini. Na prvih 30-tak metara imam ručno regulirajuće kapaljke jer tamo još nemam dovoljan pritisak. Nakon toga su kompezirajuće kapaljke 2 l/h. Ovo dobro radi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To se sve nalazi na jednoj ravnini na brdu.tako da još uvijek nemam novaca na razbacivanje da bi pokušao bušiti neki bunar.Druga stvar udaljen sam 50 km od nasada.Treča stvar je nedostatak vremena jer radim i subote i nedjelje ponekad i 10 tak dana bez slobodnog. Tako da sam razmišljao o postavljanju 1000 li cisterni na neke podignute konstrukcije i nekim slobodnim sistemom neka kaplje. bazga je još uvijek mala tako da bi jedna kapaljka bila dovoljna.

Kakve veze ima udaljenost od nasada sa navodnjavanjem? Iz cisterni treba pustit vodu kao i ukljucit pumpu. Nemas vremena bit tamo ili? Ionako moras odrzavat nasad, dok si tamo navodnjavanje radi. Stavi kapljace 6 litara pa je brzo gotovo, osim ako je losa zemlja pa bi bile lokve. Stavis cisterne i pumpu da tjera pa ju nariktaj na timer. Navodnjava se jednom tjedno.
Kapljac 2l/h sa zice ti moci promjer 40cm, tako da to jedan kapljac nije dosta.
Na tu udaljenost sa cisternama neces dobit dostatan tlak. 1000l dignutih na 10m daje 1bar, sa svakim metrom cijevi je taj tlak manji pa vidi.
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
Dobro.Ajde onda daj neki pametan savjet. Koja debljina alkatana,jačina ili veličina pumpe.Kako postaviti alkatan na zemlju ili ili podiči.Bazga je sada još uvijek mala,visine od 20 - 80 cm.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko redova, koje duzine, koliko litara po kapljacu? Kad ces znat to onda mozes o pumpi. Da li na pod ili zrak ovisi o tebi tj. obradi tla.
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
Ima 12 redova po 180 mtr dužine.Na svaki red bi išla cisterna 1000 lit. Cijev bi vjerojatno išla na neke kolčiće koji su ionako već postavljeni O kapaljkama još ne znam ništa ali tih 1000 lit bi nekako rasporedio na nekih 40 tak sadnica u redu
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
Ljudi bok,

Kako izvesti kapljace u alkaten a da mi me curi sastrane, jer kada izbusim rupu stavim kapljac unutra onda on ima lufta pa curi oko njega
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Nešto ti nije dobro s bušilicom ili čime radiš. Radiš preveliku rupu. Mislim da rupa mora biti 3 mm. Ja sam imam orginal bušač i nigdje mi nije curilo.
 

croatmike

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
27
Problem je kaj ja imam tvrde cijevi, ako izbusim malu rupu onda nemogu porinut kapaljku unutra, nisu one milimetarske cijevi, nego sa malo debljom stijenkom, cijevi se inace stavljaju za podno grijanje, morat cu stavljat kapaljke i onda silikonsko brtvilo, druge mi nema, stijenka je sigurno debela nekih 3-4mm i tvrda je
 

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Rupe moraju biti knap... Jako knap.

Kad sam radio sebi navodnjavanje s okitenskim vodovodnim cijevima morao sam bušiti toliko manju rupu da bi jedva s papagajkama utisnuo kapaljku. Neke bi mi se savile, izgubile čvrstoću i bile za otpis.

U početku sam probao bušiti veću rupu i tu je curilo sa strane da sam morao taj prvi red zamijeniti s novim.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
LP. Molim vaše prijedloge za navodnjavanje lješnjaka.
Širina parcele: 65 m
Duljina parcele: 220 m
Površina parcele: 1 ha
11 redova ljeske raspored sadnje 5 X 4 m.
Imam traktor i traktorsku cisternu Creinu 2200 l.
Nemam struju.
 
Posljednje uređivanje:

TH87

Član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
291
Ovako ja zalijevam masline. Skupljam kišnicu i cistrenu na traktoru punim vatrogasnom pumpom koja mi ovaj tank od 2,5m3 napuni za cca. 5 minuta. 196 stabala maslina zalijem za cca. 6 sati ako sam sam (malo brže ako mi netko pomogne).

Na drugoj parceli gdje imam vodovod i struju i hidrofor i sve blagodati civilizacije imam razvučene okitenske cijevi 3/4" s kapaljkama 4L/sat, ali to mi stvara probleme kod košnje (razvlači, miči i sl.).

P.S. u onom plavom frižideru s lijeve strane su hladne pive :)


YPxnFGBK3HN8i5TG10UupI3Ls-C2wFTayI8fgzUWPgueYXu4QGqCzzV7gmPT84JEQFVWqQyIHQrIXVGHN5HG-IVkcIWb4HtuFMB7PhPczFhRI9w21vK_ttd9pM7HKISh9htSPwcH2i-er-qCHN0fm566-n6e4TO09tvQA9u2gulEv0M6fdxYH8BF1ZeZiOtSFKZaGWKU57BAqQ5hqg8qLQYmubQxgVJ8MxkRCqsBGKkaVXvIHceh0m-Xo5p5xlVunikL14Rixex_mXn97md7SOgzdJGxQbR7xA-6lG1TuUyLWg1eaokNTDGyDnG9VxOhVRKVKJLEnMVws6swkMm46ikKZQlyRMdnV62I9jjmWuyADUJ6h1l7R0RrOSr4v_htrisIWrwbejg5xS1-1i7vz2_pffpsdDvUxuoHHNd7BvHBXIIIrkZHcXkErAoM9cvAML8tJI_4x6fsFJskGQpJ3T4b5TG5KUn2tyKGfMu9SMuJsMg5UnBVTXAj2DBPYQPLSeHwUGEgccytu9RZLN9WFCJ51EHfHeue6l-GBstFTNW5yrSAaO4G4fjYfPHTr4vf8yO6hIU8VL4p6Z8mKw0DUaMSFigotf85YvAV4TK3oHSjcRxiFZXFXkRB1GNABPzdhNmus_Ky5T4QWUx1JnnLG2Ft9czNUwzTAJOP7Sbdi49uT-g=w1747-h1310-no
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve je to malo, ne znam za masline ali za ljesnjake definitivno. Iako sam gledao o maslinarima i vinogradarima na moru i ovo ljeto su dali nekoliko puta po 30l vode po stablu ( maslinari) i 30l vode po duznom metru vinogradari. Puno ljudi navodnjava ali nedostatno. Ovo ljeto je biljkama trebalo dat jednom tjedno po 30l vode po m2, u ovoj prici o ljesnjacima sa navodnjavanjem kao i kod drugih kultura treba pratit krosnju i doci do navodnjavanja linije.
Znaci kolega @hrva s tom cisternom bi trebalo svaki dan zalit cca red i pol, prosla bi i dva.
 

boristanja

Novi član
Tu od
6 Ožu 2014
Poruka
21
Pitanje za nesebične znalce:icon_razz:?
Imam nasad oraha od 1ha, 102 kom, sadnja 10 x 10 metara, visinska razlika 5 metara. Na visini sam od 150 metara i upitan je bunar, voda je možda na 20-25 m kapaciteta 5-7 kubika dnevno (svakako ću probati kopati kada skupim novce). Mislio sam navodnjavati crijevom fi 20 gdje bi za početak stavljao 2 kapaljke na razmak od 70-ak cm ( po 30-40 cm sa svake strane) Glavni vod bi bio fi 50 sa ventilima. Dužina 3 reda po 130 m, ostali po 80m. Da li bi se to moglo navodnjavati iz kocki podignutih na 1 metar od najviše točke, i da li ima kapaljki koje rade na takav pritisak, jer sve što nađem min tlak je 0,5 bara ( ne mogu praviti toranj:icon_surprised:). Voda mi se nalazi 600 metara dalje i vozio bi je traktorom 40 metara niže od moga posjeda i 4 vlasnika dalje. Koliko bi bilo dovoljno vode za navodnjavanje po sadnici mjesečno ili polumjesečno. Može i neka ideja. Lp
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U ljeti kada je preko 30 stupnjeva i nema kiše, navodnjavati voćke je najbolje jednom tjedno i ovisno o tehničkim karakteristikama zemlje treba oko 30-40l po m2. Ti npr. imaš orah na 10x10 pa bi bilo dobro stavit par kapljača oko sadnice. Prve godine npr. sa svake strane sadnice na kakvih 20cm, jer kapljač 2l/h sa visine od 40cm smoči radijus od cca 45cm. Pa na godinu dodaš još 1 ili 2 sa svake strane. Inače se u voćnjacima zalijeva linija ( kod gušće sadnje i stavljaju se kapljači na 33cm, to normalno kod tebe nema smisla).
Puno ljudi zaljeva iz tih rezervara 1000l i zadovoljni su. Inače je 1bar 10m, ti imaš dugačke redove i sigurno će voćke nas kraju redova dobit manje vode nego na početku, pogotovo kad se rezervari malo isprazne i počne padat pritisak.
 

boristanja

Novi član
Tu od
6 Ožu 2014
Poruka
21
U ljeti kada je preko 30 stupnjeva i nema kiše, navodnjavati voćke je najbolje jednom tjedno i ovisno o tehničkim karakteristikama zemlje treba oko 30-40l po m2. Ti npr. imaš orah na 10x10 pa bi bilo dobro stavit par kapljača oko sadnice. Prve godine npr. sa svake strane sadnice na kakvih 20cm, jer kapljač 2l/h sa visine od 40cm smoči radijus od cca 45cm. Pa na godinu dodaš još 1 ili 2 sa svake strane. Inače se u voćnjacima zalijeva linija ( kod gušće sadnje i stavljaju se kapljači na 33cm, to normalno kod tebe nema smisla).
Puno ljudi zaljeva iz tih rezervara 1000l i zadovoljni su. Inače je 1bar 10m, ti imaš dugačke redove i sigurno će voćke nas kraju redova dobit manje vode nego na početku, pogotovo kad se rezervari malo isprazne i počne padat pritisak.

To je otprilike i moj plan, da li su to obične kapaljke 2 ili 4 litre koje mogu raditi na pritisku 0,1-0,2 bara ili imaju posebne?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne znam da li ima kapljača koji rade na tako niskom tlaku, ja bi na tvom mjestu najrađe uzeo neke kompenzirajuće, mislim da bi one najbolje odradile posao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh