• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Treba ti 40 litara tjedno po m2 navodnjavanja, u pocetku dok su biljke male bolje 2*20l. Opet zavisi o tlu, temperaturi, biljkama, vremenu. Izljevaj iz hampera i mjeri tenziometrom pa ćeš najbolje znat.
 

Zgdelboy

Novi član
Tu od
23 Lip 2014
Poruka
4
Treba ti 40 litara tjedno po m2 navodnjavanja, u pocetku dok su biljke male bolje 2*20l. Opet zavisi o tlu, temperaturi, biljkama, vremenu. Izljevaj iz hampera i mjeri tenziometrom pa ćeš najbolje znat.

Hvala Hele :(y):, Da li se navodnjava cijele godine ili samo tipa po ljeti kad su velike vrućine?
 

nothing

Član
Tu od
16 Ruj 2013
Poruka
49
Re: navodnjavanje kap po kap potrošnja vode

Normalno da ne zavisi od pritiska ako normalno složiš sustav.
Hoćeš reći da će isto potrošiti vode sa pritiskom od 1bar i sa pritiskom od 4bara?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne, hocu reci ako imas ozbiljno navodnjavanje da imas cijevi ili kapljace koji daju 2 ili 4 litre na sat pri radnom pritisku od 0.7 - 2 bar. I slozis sustav da imas taj pritisak pa znas koliko si vode dao.

@ delboy: moras znat koliko vlage voli borovnica na kojoj dubini i tenziometar u ruke. Ili slozis navodnjavanje sa automatskim tenziometrom koji ce sam regulirat navodnjavanje.
 

kanacki

Novi član
Tu od
21 Pro 2013
Poruka
15
Evo iscitavam celu temu i nikako da naidjem na podatak koji me zanim ..
Na koliko razmaka od stabla da ubusujem kapljace ? Da li na 30cm , 50cm ?
U planu su mi po dva kapljaca od 4l/h po stablu , ali nisam siguran na koji razmak do stabla da ih stavim ..
Zasad kruske u prvoj godini , podloga je divlja kruska na razmaku od 2,4m od stabla do stabla..
Bio sam u jednom vocnjaku jabuke , nisam siguran na podlogu, u pitanju je gust zasad i oni su stavljali kapljace na 30cm od stabla, ali sam sad u nedoumici zbog podloge u mom slucaju, gde ce korenov sistem ipak biti mnogo razvijeniji..
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Navodnavanje 1Ha kap po kap-gdje/kako do ponuda

Eto, frendica krece sa 1Ha nasada. bit ce tamo aronije, graha, tko zna cega. Treba sakupiti ponude za navodnavanje kap po kap kako bi dobila poticaje, bezpovratna sredstva itd...
Koje firme kontaktirati za to? Na netu ima svega i svacega i svi rade sve sto mi se bas i ne svidja.

Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kakvo navodnjavanje, alkaten ili trake? Kakve veze imaju poticaji sa navodnjavanjem?
Doduše neka zove, bs agro, agrico trade, danon, florina...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Evo upravo gledam malo cijene materijala pa da malo mi samo neko ponovi tko ima već složeno navodnjavanje kpk.
Lupit ću 2,5" cijev. Pumpa 2" ili 3" još dvojim. Nepovratni ventil 2,5". Zanima me ovaj dio od pumpe dalje.
Koliko sam shvatio u voćnjak je najbolje ukopati alkaten na 30cm dubine. Koji fi alkatena mi treba? Pretpostavljam fi 50 ili fi 63? Mislim na unutarnji promjer jer negdje sam naletio na podatak da se kod alkatena to razlikuje.
Osim toga zanima me kada stavim u zemlju alkaten treba u svaki red izvesti iz nje tanju alkatenku na koju će se kopčati kasnije crijevo kpk. Koji fi mi treba za to i čime se spaja taj manji alkaten za ovaj veći?

lp
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ukopat 30 cm ti je li-la, bilo bi bolje dublje.
Fi alkatena i izvoda sa glavnog voda ti ovisi o kapljačima i dužini redova.
Za spajat na glavni vod imaš spojnice, bušiš glavni vod pa spojnice zatakneš nutra...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ma nemogu više jer nema šanse da plaćam bager da mi to dođe ukopavati, uzet ću jednobrazni plug i max duboko jedan red potegnuti.
140m red, 15 redova, 2l po minuti, na 30 cm kapaljke. Koliko sam računao, negdje oko 14 kubika vode na sat mi treba.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim, ja ti to ne znam izračunat koliki ti fi glavnog voda treba, ali oni koji prodaju materijal moraju znat. Koji ne znaju, bježi od njih.
Mislim da ti je duljina 140m i kapljači na 30cm previše za fi20mm a nešto veće od toga (22mm) ćeš teško nać, u biti može po narudžbi. U tvom slučaju ide glavni vod po sredini nasada pa laterale lijevo i desno.
Možeš ti stavit i 20mm ali nećeš vjerojatno dobit 2l/h i neće biti isti pritisak na početku i kraju laterale pa tako niti jednako kapanje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Molim neku preporuku i kontakt bušača dubinskog bunara za Osječko- Baranjsku, Vukovarsku, Slavonsko - Brodsku županiju.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ako slučajno netko ima da je u zadnje vrijeme kupovao cijevi kpk za navodnjavanje voćnjaka da li mi može reći koju litražu su mu nudili. Kao, to je novi trend!
Meni u svim ponudama nude litražu kpk 1l/h razmak 50 ili 60 cm, debljina 35 mikrona ili čega već... Malo mi to premalo vode na sat za voćke. Trebao bih po tome provesti 6-8 sati uz motornu pumpu da se to sve lijepo zalije.
Jel ima netko te cijevi od 1l u voćnjaku?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
1 l/h i 60cm razmak će teško napravit traku. Nemoj ti gledat šta ti oni nude već šta ti treba.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
1L/h su dosta sitne kapaljke, em malo kaplju em su sklonije zacepljanju, a 60cm je previse razmak.
Pomeni je naj bolja kombinacija kapaljke 2L/h razmak 33cm. To se kod nas naj bolje pokazalo.
Imamo i kombinaciju kapaljke 4L/h razmak 33cm, tu je tesko postici ujednacen pritisak i posto je brdo puno se voda slijeva niz crijeva.
I kombinaciju kapaljke 2L/h na razmak od 50cm. To je tako moralo biti izvedeno zbog velike duzine redova pa da bi se uz manji utrosak postigao ujednaceniji pritisak. To funkcionise, ali ipak je kao st rekoh naj bolje 2 L/h na 33cm
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da ujutro kad se zemlja ohladi.
Ja navodnjavam od 00-06h. Baš sam pričao sa čovjekom koji postavlja navodnjavanje i rekao je da za kpk nije bitno, da može cijeli dan. Mene je sada po ljeti strah isparavanja preko dana i zato zalijevam po noći. Kada vi ostali zalijevate?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Evo da ja ponovo predstavim moje navodnjavanje, posto su slike od prije nestale, a kao sto kolega Njoko kaze slika vrijedi 1000 rijeci pa evo kolega da obnovimo.

Ovako navodnjavanje je uspostavljeno na 4 ha, od toga 3 kruske i 1 jabuke.
Na hektar jabuke su kapaljke 2 L/h na 33cm, to se po meni pokazalo kao naj bolja kombinacija, na hektar starije kruske koja je sada u devetoj godini su kapaljke 2 L/h na 50cm i na dva hektara mladje kruske koja je sada u petoj godini su kapaljke 4 L/h na 33cm, posto je brdo sa njima je tesko postici ujednacen pritisak i dosta se voda slijeva niz crijeva.

Glavni vodovi su alkaten fi 50mm, a usisni fi 63mm

Voda se dobavlja iz dvije akumulacije kapaciteta 3 miliona litara, u kojima ljeto doceka odprilike mozda dva miliona litara.
Pumpa je Elektro kovina VC 254 s.

Ovo je skica vocnjaka i navodnjavanja, plavom bojom su oznaceni glavni vodovi i duljina istih.
Zelenom su oznaceni usisni vodovi i njihova duzina iz akumulacije, bijela kockica je objekat gdje se nalazi pumpa, a smedjom su oznacene nadmorske visine da se malo dobije orijenatacija o terenu

skica2.jpg


Slike pumpe, filtera i razvodna kutija. Pumpa je sa zastitama od pada i povecanja naponu, isto tako usljed zacepljanja crijeva da dodje do povecanja ili pada pritiska pumpa se ugasi, isto tako ako nestane vode ugasi se. I ima tajmer, tako da nastimamo koliko dugo hocemo da navodnjavamo i pumpa se sama ugasi

s6307676.jpg


s6307677.jpg


Filter, bolja opcija od ovoga je diskasti filter koji se lakse pere.
s6307691.jpg

s6307678.jpg


s6307679.jpg


Izlaz iz glavnog voda, po meni naj bolje rijesenje

s6307684.jpg


Akumulacija, veca
s6307681.jpg


Vocnjaci, inace i ove i prosel godine led nas je opasno potukao
s6307690.jpg


s6307683.jpg


s6307682.jpg


Ovo je slika kruske u prvoj godini iz 2006, godine

spma0013.jpg
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Postoji li ikakva tekućina koja služi za čišćenje sustava cijevi kpk, da se pusti za vrijeme navodnjavanja ili kako već?
 

Najnoviji postovi

Na vrh