• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

navodnjak

Novi član
Tu od
30 Srp 2015
Poruka
1
Pozdrav!

Da li znate za neke strucnjake u Slavoniji, okolici Vinkovaca, Osijek koji pomazu oko navodnjavanja ( prvi koraci) i manjih vocnjaka??
 

Poljoamater

Novi član
Tu od
23 Kol 2015
Poruka
11
Živili,

zanima me potrošnja energenata tijekom zaljevanja određene parcele. Ove godine planiramo nabaviti neku amatersku pumpu i malo probati zalijevati, kako voćarić, tako i vrt. E sad, pošto nam potok ide duž cijele zemlje i ne presušuje tijekom ljeta, razmišljali smo uzeti neku jednostavnu pumpu i uronit je tamo gdje nam treba.

Ono na što smo naišli je nešto ovako:
http://www.pevec.hr/prodajni-program/vodni-program/pumpa-motorna-bg-pw-18-einhell/
Sigurno ima i boljih i korisnijih, ali moje znanje o navodnjavanju je ravno nuli, pa sam uzeo ovu kao primjer za potrošnju energenata.

Zanima me koliko takva pumpa troši benzina mjesečno za, recimo, zalijevanje 20 ari zemlje, tijekom udarnog mjeseca. Ili mjesečna potrošnja benzina za jedna hektar, ako je tako lakše.

Ista ta stvar me zanima i za pumpe na struju, koliko struje mjesečno potroše takve pumpe za zaljevanje jednog hektara površine?

Unaprijed isprike ako su pitanja loše postavljena.

Hvala.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Ista ta stvar me zanima i za pumpe na struju, koliko struje mjesečno potroše takve pumpe za zaljevanje jednog hektara površine?

Ja koristim na struju, puma 1,1 KW. Potrošnja zanemrljiva. navodnjavam oko 0,4 ha, rasadnik. Pumpa se ne gasi preko dana radi sigurno 10-12 sati i tako uglavnom citavu sezonu. Struje dođe oko 20 eura mjesečno.
 

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
Molim za pomoć iskusne i one koji imaju znanje :)
Trebam napraviti navodnjavanje za nekih 900 sadnica borovnice. S obzirom na oblik zemlje, redovi su različitih duljina. Imam 8 redova po cca 60 metara, 2 reda 110 te još 10 redova dužine od 30 do 100 metara. Vočnjak se nalazi pokraj stare kuće uz koju je bunar i imam hidrofor. Navodnjavanje će biti kap na kap s kapaljkama kapaciteta 1-70 l/h (ovisno koliko ih otvorim) na alkatenu fi20. E, sad pitanje dio za koji neznam što je isplativije i bolje. Postaviti jedno 4-5 spremnika za vodu (po 1000 l) na postolje iz koje će se granati navodnjavanje koje ću puniti pumpom (do bunara cca 60 m i voda u bunaru na 4 metra) ili navodnjavanje spojiti direktno na hidrofor (moram kupiti elektromotor i pumpu).
Molim pomoć što prije jer dolaze vrućine a biljčice su male.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Možeš i hidroforom navodnjavat ako je dosta jak tj. ako će ti na izlazu davat preko 1bar, kapljači vjerojatno rade od 0,7 do 2bar, pa računaš nešto gubitaka od hidrofora do kapljača.
E sad, na fi20 ne možeš stavit kapljače 70l/h, nisam uopće čuo za to jer je to u biti jebena poplava. U principu se navodnjava linija no malo ljudi to radi. Ne znam na koji razmak ćeš stavljat kapljače ili su na 33cm ali fi20 ti može dat određenu količinu vode koja je daleko manja od vrijednosti 70l/h po kapljaču i da imaš kapljače na razmaku od 1,5m a pogotovo kada pričamo o redovima od 100m.
 

Luky

Novi član
Tu od
21 Ruj 2015
Poruka
9
Ne, definitivno ne mislim puštat 70 l po satu. To je samo mogućnost koju ima kapaljka. Ja ću je složit na par litara samo. kapaljke će biti na svakih metar i pol, na koliko su i sadnice.
 

Branimir84

Novi član
Tu od
23 Stu 2016
Poruka
28
Dobar dan svima,

molio bi preporuku neke firme za izradu citavog sustava navodnjavanja - 1 Hektar, lokacija Koprivnica?

Ako nije problem, staviti link web stranice ili broj telefona.
 

sipee

Novi član
Tu od
29 Ožu 2017
Poruka
1
Pozdrav!

Budući da sam nov, trebam pomoć iskusnijih pa se nadam da ćete mi pomoći. :)

Za sada imamo nekih pedesetak stabala jabuke, na otvorenom terenu vrlo nepravilnog oblika. Upravo radi takvog oblika terena nije bilo moguće posložiti neke strogo definirane redove. U planu nam je širenje nakon uređenja terena koji je do nas. Na tom terenu postoji stari bunar koji se redovno puni kišnicom pa smo razmišljali postaviti pumpe kako bi to iskoristili za navodnjavanje. E sada, u pumpe se baš i ne razumijem, pa mi treba savjet koja bi najbolje odgovarala. Raspitali smo se po preporuci za vrste i cijenu pumpe kod: http://www.vis-trgovina.hr/pumpe/ ali bi htjeli čuti iskustva iz prve ruke. Kakvu pumpu bi trebali potražiti? Kakva su vaša iskustva s postavljanjem i jeste li zadovoljni postignutim? Svaki savjet je dobrodošao, teren smo naslijedili tako da nemamo iskustva.

Hvala!
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sa linka koji si dao ti treba pumpa za čistu vodu, bunarske uranjajuće pumpe. Koju pumpu ćeš kupit ovisi o tome što ćeš navodnjavat tj. koliko ti vode treba i na kojoj visini.
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Pozdrav svima!
Dali netko zna gdje mogu nabaviti dobre ručno podesive kapaljke. Naime navodnjavam lješnjake kap na kap s dosta velikim zemljišnim padom. Za to koristim kompezirajuće kapaljke 2l/h. Kao spremnik mi služi cisterna od 2000 l. To radi odlično osim prvih nekoliko kapaljki u redu gdje nemam dovoljan pritisak.
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
Pozdrav! Pitanje za iskusne.Krenuo bi u navodnjavanje Bazge sa alkatan cijevima 16 mm . I oko svake sadnice-drveta postavo 1-2 kapaljke . Sada kako mi nasad dosta udaljen od kuće .Ne mogu tamo biti svaki dan Imam u planu nabavke cisterni od 1000 lit. ste bi podigao na visinu od cca 150 cm od tla ili nešto više ovisno o potrebi.Dali može taj sistem raditi po nekom principu slobodnog pada na udaljenosti neki 180 mt. od cisterni do kraja reda
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne. Cijevi fi16 su ti za udaljenost od cca 70-80m ovisno o razmaku kapljača, neki kažu i 120m ali to još nisam vidio ni kod jednog proizvođača. Em su ti predugi redovi em preslabi tlak, pogotovo kad se dobar dio cisterne isprazni. Tko god kaže da je to dobro neka digne cijevi i stavi na početku i kraju po jedan kapljač iznad kante i kaže rezultate.
Koji ti je razmak u redu od bazge do bazge?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li će se spajat ili će biti mjesta između stabala? Ako će se spajat onda moraš navodnjavat liniju a ako neće popunit prazninu stavi kapljače u zoni krošnje.
 

Bazga

Novi član
Tu od
22 Svi 2016
Poruka
17
Pa razvuko bi neki alkatan i oko svake sadnice postavio kapaljku .Znači u alkatan ,, ubušiti ,, kapaljku. Tako neki sistem ukoliko funkcionira kao takav
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
I ja imam slično pitanje❓
Ja imam trsje pod bregom koje planiram baciti van na jesen,i posaditi maline.
Sad me zanima ako stavim onu cistetnu od 1000 litara i stavim kap po kap na 6 redova, dužina reda je oko 35-40m.,dal bu to funkcioniralo?
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Kolika ti je razlika nadmorske visine tamo gdje je cisterna i tamo gdje je prva kapaljka?
 

Najnoviji postovi

Na vrh